Dobry den, planujem si kupit moj prvy cestny bicykel (z bazaru) a kedze mam rozpocet 300-400 eur tak sa tam dost casto objavuju aj bicykle s klukou na trojprevodnik (3x8). Kedze vsak na novsich byvaju skor kluky s dvojprevodnikom tak som dost na vazkach ci ist pripadne aj do trojprevodniku ci je medzi dvoj a trojprevodnikom na kluke nejaky zasadny rozdiel najme ked by to bol moj prvy cestny bike.

Mozno to zbytocne moc riesim. ? Ale vdaka za rady.
16.07.2023 - 09:03:44
00
Trojprevodníky sa na ceste používali,keďže neboli v ponuke kazety umožňujúce ľahšie prevody a kľuky mali štandartne 53(52)-39 zubov. Prakticky sa na tom dá aj teraz jazdiť len už je to nemoderné.
16.07.2023 - 10:35:33
00
Cize teoreticky by som mohol kupit aj s trojprrvodnikom. Na jazde by som to moc asi nespozoroval, len nebudem taky moderny. Chapem to spravne?
16.07.2023 - 10:39:43
00
Áno. Budeš trochu viac radiť vpredu, ale na začiatok bez problémov.
16.07.2023 - 13:26:00
00
Si z Piestan a preferujes cestnu cyklistiku.
Zalezi ci chces jazdit aj nejake vacsie stupania v kopcoch alebo len rovinky s malym stupanim.

Pozri aku ma ten bike vzadu kazetu s kolkymi zubami a kolko ma prevodnik zubov.
a tu si mozes pozriet co sa tyka prevodov a porovnat to s modernymi prevodmi
https://www.ritzelrechner.de/
nastav si tam obvod kolesa, cadenciu
display: speed (rychlost) alebo Rate (pomer)
nemusis pracne nastavovat v roletkach spravnu kazetu staci aj presuvat tie ikonky ozubenych koliesok na spravny pocet zubov pomocou mysky a laveho tlacitka
---

Inak kludne mozes mat aj trojprevodnik, tiez mam na 10r. MTB dokonca len 26" kolesa a neriesim ci je to moderne alebo nie.
pre mna je hlavne to, ze sprevodujem v kopcoch na 3 x 10 (prevodnik x kazeta) to co ini na modernych 1 x 12
Na rovinke to mam vpredu stabilne na najvacsom a vzadu prehadzujem medzi 1,2,3

Tak isto si aj ty, podla toho co chces jazdit, vyber.
16.07.2023 - 13:44:52
00
ako už písali kolegovia vyššie, nie je to síce moderné, ale keď je to funkčné, tak nie je o čom, ja občas využijem aj ten najmenší, keď sú strmšie dlhšie stúpania.
Kľudne do toho choď, hlavne nech to funguje, ako má.
01.08.2023 - 12:48:19
00
keyboard_arrow_up