Ahojte,

rozhodol som sa kupit novy bike, a chcel by som sa poradit o par veciach...ako prve by som uviedol, ze som cely zivot jazdil len na XC bicykloch, ale uvedomil som si, ze najviac ma bavi cesta dole, singletracky,traily atd...preto rozmyslam o trailovom HTcku, no zas sa nejedna o extra narocne veci, velke skoky/dropy a podobne...predsa len s pribudajucim vekom (budem mat 35) silnie aj pud sebazachovy, no zjazdy su to pri com si bicyklovanie najviac uzivam, a tak hladam na to co najvhodnejsi bike...

Zaroven ho chcem ale aj na vylety do 40-50km, som cisto hobby jazdec bez nejakych casovych alebo pretekarskych ambicii, ide mi hlavne o "zabavnost"...jazdit budem primarne Male Karpaty (z Bratislavy), asfalt nie je problem, kedze za 10 minut som v lese, a sem tam mozno nejaku hradzu do Rakuska, ale to je tak 1-2x rocne...ako je zname, tak Male Karpaty su dost clenite, a nikdy som na takom bicykli nesedel, cize neviem ako velmi je to ine od XC hlavne pri vyslapoch...prebehol som aj zahranicne fora, kde je ta naklonnost ku trailovym bicyklom dost vysoka, v podstate sa razi nazor, ze XC kupovat len ak je prioritou rychlost...subjektivne by som povedal, ze na tomto fore skor ludia inklinuju zase ku XC, cize zaujimal by ma aj vas pohlad, ci ma takyto bike podla vas zmysel, alebo je to overkill a staci XC ?

A potom k samotnemu bicyklu, velmi mi padla do oka Orbea Laufey h10, konkretne model 2023:
https://isako.sk/product/11331/cyklistika-bicykle-horske-pevne-orbea-laufey-h10

Za tych 1500e je to ok, alebo viete poradit nieco lepsie ? Pozeral som aj canyon stoic 4, ktory je super, ale som presne medzi velkostou M a L, a bez dlhsieho skusania oboch velkosti sa bojim kupit na slepo...Laufey naopak mam moznost vyskusat, a podla tabulky by som mal byt presne L...

Vyska: 183cm
Vyska rozkrok: 86cm
Vaha: pod 100kg
Budget: +/- 1800e

Za kazdu radu a postreh budem velmi vdacny!
14.07.2024 - 13:12:38
01
na uvod, palec hore za zrozumitelny prispevok ktoremu myslim nic nechyba.
budem reagovat na tu laufey.
nedavno niekto v teme oplati sa postol zlavy laufey.
https://www.ibksport.eu/laufey?_q=laufey&map=ft
2024 vyzera lepsie ako 2023 bez v tej vzpery na sedlovej trubke, novsie geo.
na 2024 potesia vychytavky ako swat box v rame, su tusim jedini co to zatial maju na ht z hlinika.
su tam aj rocniky 2022až2024 takze stale je z coho si vybrat.
urcite sa najdu taki ktori povedia ze na karpaty je to uz naozaj overkill.
do nejakeho hlbsieho filozofovania nad zdvihmi ktory len vytvara priestor pre nekonecny flame sa tu pustat nebudem, a drzim sa teda toho co si postol ty.

kazdopadne budget okolo 1800 uz otvara slusne moznosti. ja osobne v pripade takehoto budgetu na ht uz preferujem skladanie a nemusi to byt nevyhodne. poviem priklad. taka bomber z2 vidla ako ma ta laufey sa da zohnat uz za cca 320e.
https://www.bike-discount.de/en/marzocchi-bomber-z2-29-140-rail-sweep-adj-tapered-boost-1
za este lepsiu bomberu Z1 si priplatis iba 70e.
https://www.bike-discount.de/en/marzocchi-bomber-z1-29-grip-sweep-adj-tapered-boost-kabolt.
pri dnesnej dostupnosti a cenach je mozne si to vyskladat uz viac menej bez kompromisov az na uroven plaštov podla toho ako rychlo chcem aby sa to valilo.
sustredit sa vsak treba na svatu trojicu : ram, kolesa, vidla.
lebo za kompromis na tej laufey co si dal ty vidim napr v sedlovke, 150mm je dnes uz celkom old school. ostatni tam urcite najdu dalsie " nedostatky".
15.07.2024 - 17:38:52
01
Ja by som na tvojom mieste dosetril a kupil moderny xc bajk 120/120. Zajazdis na tom uplne v pohodicke traily a je to rychle. Ak skakas nebudes (bavime sa o velkych skokoch/gapoch) tak to je bajk co hladas.

Ja som po rokoch presiel cez HT, trail, enduro, gravel a idem sa zariadit tak ako som pisal.

Teraz som testoval par bajkov v kalnici typu lux trail, epic 8. A je to paradne pojazdenie.

Moderne xc na karpaty idealny bajk.
15.07.2024 - 18:46:59
01
Par postrehov odomna:
- To ze budes opatrnejsi s pribudajucim vekom este neznamena ze sa nebudes pustat do vacsich veci. Poniektori zacinaju skakat v styridsiatke, styridsatpatke, ...
- Zahranicne vs tunajsie fora, ... pozri co sa jazdi za hranicami a co u nas. Staci sa pozriet co sa jazdi v Alpach, plno ebajkov a trailovych bicyklov. XC vidis par za cely den. Ale je to zavisle samozrejme od toho kde si, pokial tam nie je vela roviniek a pohodovych vyslapov tak vela xc nestretnes. Tu na BA nepotrebujes enduro, viac sa zabavis na vhodnom trailovom HT takze palec hore za vyber.
- Za mna hladas nieco lahsie, so zdvihom 120-130mm, 65-66,5 hlavovy uhol, 420-430mm dlzka zadnej stavby, nieco co pojme 2.5"-2.6" plast a nieco co nebude uplne tvrde lebo na tom budes asi najviac vozit 2.25"-2.4" plaste a odolnejsie a vacsie budes nahadzovat az na pripadne Alpske tripy, bajkparky, zavody. Samozrejme ten vycet nie je podmienka, skor taky vseobecne idealny bajk na dane jazdenie.

Ono ani ta Orbea nie je zla ale myslim ze vies najst vhodnejsi bajk. Orbea je uz viac ladena dole kopcom, vacsi zdvih, dlhsia zadna stavba. Toto uz bude chciet ist dole kopcom rychlejsie a agresivnejsie, nebude to tak zabavne. Z tych bikov co mi prve napadli to boli starsi Trek Roscoe so 130mm vidlicou a Salsa Timberjack. Mozno este niektora verzia Kony Honzo. Je toho isto viac, toto je len to co mi hned napadlo. Isto bude i nieco vhodnejsie a dostupnejsie. Mozno na prvy pohlad podobne biky ale predsa s trochu inym jazdnym prejavom - viac pohodovejsim, uvolnenejsim a zabavnejsim.
15.07.2024 - 19:40:09
02
Velka vdaka pani za odpovede a postrehy...dost som o tom biku este cital/zistoval, a velmi vela ludi si na nom pochvaluje napriklad prave aj climbing (asi vdaka tej tuhosti), alebo celodenne vyletovanie, a vraj je ten bike strasne zabavny...objavil som posledny kus za 1500e (model 2024), takze som to nevydrzal, stlacil spust, a uz sa veze :D

martin15 Mne sa ta vzpera prave celkom paci, teda obe verzie tych ramov su u mna, tak 49(stary)/51(novy), ale kedze je nova geo, a ten swat box (niekde to volaju burito case :D), tak vzhladom k vyssie uvedenmu nebolo o com...inak poskladat by bolo super, ale nemam na to velmi cas, priestor, a asi ani potrebny vercajch a skusenosti...s tym filozofovanim o zdvihoch mas recht, davnejsie ked som chcel riesit fulla, tak sa strhla taka sarvatka, az som sa na to nakoniec vykaslal...

crymo99 momentalne budget fullika az tak nedovoluje, a vzdy som si chcel vyskusat vacsi zdvih, a tych 120-130mm HTciek som zas tolko nevidel...dost mozne ale, ze presne toto co pises bude dalsi bike, no chcem uz do toho zainvestovat potom viac

a-biker Je to dost mozne, lebo ma to bavi, a po fyzickej stranke sa citim rovnako ako za mlada...s tou lokalitou jazdenia ma to tiez napadlo, ale moc sa tam praveze ani neriesila, len sa odporucali trailove biky ako mtb "all rounders", a XC vyslovene len ak niekto chcel pretekat atd...pokial dobre rozumiem, trailove bicykle by mali mat aj pohodlnejsi posed, co je pre mna velke plus...plaste skusim prebehnut tie 2.6 co tam su defaultne, ale hej to bude asi prva vec co vymenim (po pedaloch)...inac ten Timberjack je nadherny, len zas plati, ze som tak trochu medzi M a L, a nie je lokalny predajca :/
15.07.2024 - 21:13:27
01
:) 35 pribudajuci vek. Si ma pobavil. Ja som si kupil celopero trailove (Neuron) v 45tke a po 20 rokoch na XC sa mi zmenil zivot (ten bajkersky). Na bajku som nikdy nebol tak casto ako teraz (vacsinou 5x do tyzdna, zima, sneh, blato... na takomto bajku ta to bavi vzdy). Opustil som zvaznice, co je pre mna uz nuda a nutne zlo - maximalne tak vyviezt sa na zaciatok nejakeho trailu. V priebehu 2 rokov som sa dostal do levelu, ze v okoli BA zjazdim aj cierno znacene traily. Skocim drop tak +-cez pol metra bez zmurknutia oka... Gapy stale nedavam :) Lavice, ked sa zadari viem skocit do dopadu. Plaste som musel zmenit na DH kombinaciu + 1kg :) Najviac, co ma bavi su bajkparky, kde sa viem spustit po cervenych bez problemov (Wexl, Dolni Morava, Semerring, Schladming). XC naslapy isli do 2 mesiacov do kytek, objavil som kuzlo platforiem + 5.10 :) Cely som zachranicovany, kolena, lakte, korytnacka, integrala.
Takze aj po 35tke zmenou bajku mozes uplne zmenit to, co ta bavi a zdokonalovat sa, neboj sa :) A ze na Male Karpaty staci XC trailove 120/120? ...ha-ha, no mne by teda urcite nestacilo, uz dnes citim, ze tych 140/140 je niekedy na hrane a kludne by som zniesol 150-160 zdvihy. Ono to totiz nie je len cislo, XC bajky aj tie "trail" na 120 su stale len jednocapove odpruzenia, co ma uplne inu kinematiku ako 4cap na plnohodnotnych trailovych bajkoch. Kto si mysli, ze na Male Karpaty je 120 az dost, proste len nejazdil po tych spravnych trailoch, ktore tu v MK mame.
Pises, ze ta bavi vozenie hlavne smerom dolu... tak je mozne, ze dopadnes podobne ako ja. Vela zabavy s novym bajkom prajem a mozno sa aj niekde na Kolibe, TBK uvidime...
02.08.2024 - 11:32:30
01
hellfish a bike uz dorazil? ako si spokojny?
02.08.2024 - 11:51:26
00
sozi Vsetko co si popisal sa da hravo zvladnut aj na Laufey so 140mm zdvihom. A bude to zabava..
02.08.2024 - 16:16:55
00
imajoros Ja som nepisal nic ine. Len to, ze aj po 35tke sa bude ucit nove veci, zlepsovat sa, a ak ho bavi jazda smerom dolu, urobil len dobre, ze si kupil riadny trailovy bajk a nie "univerzalne XC" ako aj sam pise, ze na tomto fore byva zvykom radit.

A co dokaze Laufey viem velmi dobre. Este minuly rok mal moj 10 rocny syn Laufey H10 24 palcovy a daval vsetky cervene traily v bajkparkoch, ktore som spominal a na okoli so mnou :)
05.08.2024 - 11:14:07
00
sozi tak to sa veru dobre cita :rock: ...zvyknes aj nejak cvicit techniku, alebo len jazdis traily ? Inak 5.10 som zaobstaral tiez, prave na ucenie sa bunny hopu atd... musel som prekusnut tu cenu, ale nakoniec dobry nakup, fakt to drzi ako prikovane
05.08.2024 - 20:50:05
02
sozi Ok ok, nejak som to zle pochopil teda. 👍
05.08.2024 - 20:54:40
01
martin15 veru dorazil, zatial pecka...posed je velmi pohodlny, takze sa dobre jazdi aj ked sa chcem len tak previezt, a smerom dolu je fakt citit istota z toho biku...menil som akurat plaste, lebo v defaulte to posielaju na 2.6 disectoroch, co uz bolo celkom citit na asfalte :D
05.08.2024 - 20:58:45
01
hellfish Drzim palce, napis potom progres do 👇 nech sa to tam trosku ozivi.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1985083.html#p1985083
05.08.2024 - 21:03:15
02
thumb_up0thumb_down
thumb_up0thumb_down
05.08.2024 - 22:10:44
00
hellfish Snazim sa aspon bunny hop trenovat "na kazdej jame", v prudkych otockach smerom dolu sa snazim o endo, niekedy sa podari horsie, niekedy lepsie... S manualom som sa zmieril, ze ten viem urobit len v snoch :)
No a na trailoch sa najlepsie trenuje v bajkparkoch. Ked x-krat za den ides cez rovnake prekazky a po par prejazdoch uz vies co pride, aku dat do toho rychlost, na co pozor pri doskoku...
Doma, po robote casu moc neni, za tie 1,5-2 hodky, co mam na bajk si urobim nejake kolecko po trailoch vacsinou v blizkosi Kamzika - Krasnansky, Koziarka, Krive Jarky, alebo Blue, niekedy smer na BK - Vydrica, 3jamy, TBK1-2-3.
Horna cast Krasnanskeho sa da perfektne tocit a v okoli je to asi najlepsie na trening a ucenie prejazdov klopenych zakrut, skokov a dropov. Nedavno pribudli lavice a wallride na konci je tiez super vyzva dokazat ho prejst cely.
Naucil som sa slapat smerom hore radsej pomalsie, aby mi zvysilo viac sil smerom dolu. Takze XC-ckarov poslusne pustam pred seba :)
06.08.2024 - 09:33:59
01
keyboard_arrow_up