lapaloma Otcovia a dedovia si jazdili hlavne do krcmy a do roboty a aj to za uplne inej cestnej premavky. Urcite nelietali po lesoch a neriesili XC, AMEN, DH.
Tiez si nemyslim, ze by malo byt nosenie prilby riesene povinnostou zo zakona. Ale na druhu stranu by mal kazdy niest dosledky svojho rozhodnutia. Co v sucasnom systeme verejneho zdravotnictva mozne nie je a na liecenie tebou spominaneho motorkara sa solidarne zlozime vsetci.
V tvojom priklade zabezpecenie bytu to naopak funguje uplne perfektne. Tam si o miere zabezpecenia rozhodujes sam a rovnako aj znasas nedostatocne zabezpecenie.
16.07.2015 - 09:14:50
00
A na liecenie fajciara sa nezlozime vsetci? :)

Ide o princip. Stale sa tu od neho odbocuje.

Jednu skupinu ludi, ktora sa vedome zabija fajcenim, zakonom neriesime, ale ideme zakonom riesit inu skupinu ludi, ktora sa vedome nezabija, naopak, robi nieco pre svoje zdravie, len je tam iste male riziko. Ale to riziko je aj pri korculovani a pri lyzovani a pod. a tam pokial viem povinna prilba nie je. Pri fajciaroch to nie je o riziku, pri nich je to v podstate istota. Je to len otazka casu. A napriek tomu sa fajciari ignoruju a riesi sa len nepodstatna spicka ladovca...

Ked maju slobodu v rozhodovani ine sporty a napr. aj ti fajciari, alkoholici, nenazranci a pod., tak nech maju slobodu v rozhodovani aj cyklisti.
16.07.2015 - 11:14:16
06
Suhlasim s nosenim prilby, ale nesuhlasim s jej zakonnym prikazanim. Nech o jej pouzivani "rozhoduju" zdravotne a komercne poistovne.

Je to zvlastne, ale s Jezusom suhlasim.
16.07.2015 - 11:27:12
04
Nachapem preco Vam vadi,ze je to prikazane,ked aj tak by ste ju nosili...
Mi to pride,ako ked dieta trucuje
16.07.2015 - 11:36:05
01
Ani prezervatívy nie sú povinné :P
16.07.2015 - 11:41:02
02
lebo zákazy a príkazy sa hromadia postupne .. preto treba venovať energiu zmene myslenia ľudí, aby sa nespoliehali na to čo je napísané ale na vlastný úsudok
16.07.2015 - 11:41:24
02
Presne, ludia by mali zacat preberat zodpovednost za svoje rozhodnutia.

Inak podobne je to aj s dochodkom - kazdy rok sa objavi nejaky srdcervuci pribeh, ze dochodca nema na lieky. Preco? Lebo plno ludi zilo v minulosti a vlastne aj teraz v domneni, ze na starobu sa o nich stat postara. No a tak pocas produktivneho zivota nesetria a preflakaju vsetko, co zarobia. Vsak bude dochodok... Vela ludi bude velmi rozcarovanych (ak sa teda doziju dochodku), ked nebudu mat ako zaplatit ani ten zaklad ako byvanie, strava a lieky...
16.07.2015 - 11:48:43
03
tiez som za dobrovolnost, tento statny diktat uplne na vsetko mi lezie na nervy..tiez nerad vidim, ked idu deti s rodicom bez prilby. Ale, aby dospelemu cloveku musel stale niekto nieco prikazovat? Naco? Prilba, pasy, zakazy fajcenia v kaviarnach.. Ved kazdy si vie spocitat pre a proti a podla toho sa rozhodne. Nech to je tak, aby to poistovna zohladnovala a vybavene a asi to tak aj robi. Zakazat jednu vec, pretoze je lahko kontrolovatelna na ukor inej nie je ziadna starost o moje zdravie, ale o zdravie niecej kasy-v tomto pripade statnej a to mi je proti srsti.
16.07.2015 - 11:49:39
00
Akurat zakaz fajcenia je trochu iny - pasivne fajcenie je zdraviu skodlive, tzn. ak si niekto v mojom okoli zapali v uzavretom priestore, ohrozuje tym aj moje zdravie. Z tohto titulu je zakaz fajcenia v priestoroch, kde sa nachadzaju aj nefajciari, logicky.
16.07.2015 - 11:53:08
03
tak pojdes do inej kaviarne a nech sa majitel rozhodne ci bude mat nefajciarsku, alebo fajciarsku. Nie, aby rozhodol niekto iny. Preco nemozes mat fajciarsku restiku? Asi je to blbost, ale preco je na to potrebny zakaz? Takto som to myslel.
16.07.2015 - 11:56:08
01
Ja navrhujem, aby sa všetko povolilo, vsak ludia majú rozum a sami vedia, ako sa majú chovat a co maju robit...
16.07.2015 - 11:59:54
02
Si trafil klinec po hlavicke
16.07.2015 - 12:07:07
00
lapaloma Otcovia a dedovia si jazdili hlavne do krcmy a do roboty a aj to za uplne inej cestnej premavky. Urcite nelietali po lesoch a neriesili XC, AMEN, DH...

To je samozrejme pravda, ale preco dnes vynucovat, aby dedko a babka "commutovali" do vedlajsej dediny do krcmy alebo do kostola napriklad po opustenej asfaltke s prilbou len preto, ze sme nasli X novych pouziti bicykla?

Rovnako tusime, ze ani v XC/AMEN/DH z praktickeho hladiska netreba mat prilbu na hlave kdesi za mestom uprostred zdlhaveho, leniveho vyslapu po ne-frekventovanych cestach. Zjednodusene povedane, ak tie casto videne integralky na riaditkach mnohokrat davaju zmysel, ale predpisu odporuju, tak je predpis naprd.


Naposledy upravil nimm_zwei dňa 16.07.2015 - 23:27:52, celkovo upravené 1 krát.

16.07.2015 - 15:44:27
01
no ked sa zrazis s niekym co to bude prasit dole, tak ta prilba bude lepsia na hlave,a ak by to aj bola jednosmerka ,neda sa na to 100perc spoliehat ,tak ako na nic ....proste raz si na ceste jedno akej ...clovek je samozrejme uvolnenejsi ,ale nikde nie je v uplnom bezpeci a treba byt zodpovedny ...napr . u nas na zvaznici popod mincol sme pri vyslape, asi pre vietor a nepotreboval moc pridavat atd., nepoculi stvorkolku ...slapeme dvaja vedla seba,naraz zo zakruty vybehla, ledva sme sa stihli vyhnut kazdy na jednu stranu ...
16.07.2015 - 18:43:42
01
Presne, ludia by mali zacat preberat zodpovednost za svoje rozhodnutia.

Inak podobne je to aj s dochodkom - kazdy rok sa objavi nejaky srdcervuci pribeh, ze dochodca nema na lieky. Preco? Lebo plno ludi zilo v minulosti a vlastne aj teraz v domneni, ze na starobu sa o nich stat postara. No a tak pocas produktivneho zivota nesetria a preflakaju vsetko, co zarobia. Vsak bude dochodok... Vela ludi bude velmi rozcarovanych (ak sa teda doziju dochodku), ked nebudu mat ako zaplatit ani ten zaklad ako byvanie, strava a lieky...



Tu uz zachadzame do extremu. Preco by sme potom mali mat aj pravidla cestnej premavky a mat prikazane cim sa mame riadit na cestach? To by dopadlo. Zabudame na historiu? Vacsina (zmysluplnych) pravidiel vznikla z poucenia z minulosti. Teraz mame pocit, ze sme nimi skluceni a potrebujeme sa ich zbavit? Mozno, ale len preto, ze zabudame preco pravidla vznikli.

Tie dochodky tiez neradno zovseobecnovat. Nie kazdy mal moznost setrit, nie kazdy dochodca je z Bratislavy.
16.07.2015 - 19:40:48
02
cron
keyboard_arrow_up