Nosite na bike slnecne okuliare?
Ano vzdy, ci je slnecno a ci zamracene. 74% [ 835 ]
Ano, ale iba ked je vonku slnecno. 11% [ 120 ]
Podla nalady, nepovazujem to za nevyhnutnost. 7% [ 79 ]
Nie, okuliare nenosim. 8% [ 93 ]
Celkový počet hlasov : 1127
inak peterg klobuk dole. od teba sa clovek dozvie nosu zaujimavych veci, ku kazdej teme. odkial to vsetko vies?? neni si ty nahodou McGyver???? :D :D :D :D
no mohol by skusit nejake tie vedomostne sutaze ako riskuj, pokusenie atd.


Naposledy upravil iceman dňa 18.05.2007 - 09:18:45, celkovo upravené 1 krát.

18.05.2007 - 09:13:23
00
2iceman: kukam, no teraz chodim domov z prace o pol siedmej, to uz je vsetko skoncene a idu len spravy... :oops: :oops:
18.05.2007 - 09:16:13
00
2iceman: kukam, no teraz chodim domov z prace o pol siedmej, to uz je vsetko skoncene a idu len spravy... :oops: :oops:
sorry, som trocha ten moj prispevok upravil, tak teraz to trocha asi zmeni zmysel :wink:
18.05.2007 - 09:19:39
00
ako zucastnit sa??? pfffff... strata casu.. :D :D
18.05.2007 - 09:21:26
00
Presne tak, ani polarizacia nie je idealna, ani okuliare, takze preto vidime :D :D :D

Asi som sa zle vyjadril, ale tak toto nestoji na nedokonalosti, to by ten filter vobec nefungoval. Upresnim svoje tvrdenie. Polarizacny filter je orientovany vo vertikalnom smere. To znamena, ze neprepusta horizontalne polarizovane vlnenie (teda to co nam vadi), ale prepusta ostatne nepolariozovane odrazy, resp. len ich vertikalnu zlozku. A to je velky rozdiel ako tvrdit nieco o nepresnosti.
18.05.2007 - 09:59:47
00
Zlte mozu byt neprijemne (neprirodzene), oranzova je v tom lepsia. Rozjasnovanie modrou mi nesedi, modra farba sa v prirode prakticky nevyskytuje (okrem oblohy a nevädze :) ). Maximum citlivosti oka cez den (t.j. fotopicke capikove videnie) je 555nm (zltozelena farba), v noci (t.j. skotopicke tycinkove videnie) 510nm (zelenomodra).

Niektori ucastnici fora tu obdivuju tvoje vedomosti, neviem v akej oblasti robis, ale kazdopadne som zostal zarazeny z niektorych tvojich poznatkov.
Modra farba sa v prirode nevyskytuje? Voda v hrubsej vrstve je akej farby? Aku plochu zemegule pokryva voda v hrubsej vrstve? Kyslik je modry, v zemskej kore tvori polovicnu cast vsetkych prvkov. Dalo by sa pokracovat.
Dalej tu uvadzas poznatky o pouziti farebnych filtrov. Urcite mas preluskane moznosti prestupu svetelneho vlnenia, ale zopakujme si. Svetlo sa moze pri prechode cez transparentnu latku odrazit, pohltit a prejst. Pre kazdu latku je precentualne zastupenie jednotlivych foriem individualne. Teraz je namieste povedat si nieco o farbe. Farba jednotlivych objektov je dana tym, ktoru cast svetlneho ziarenia odrazi. Ked to spojime, tak napriklad zlte skla odrazia cast ziarenia vlnovej dlzky zodpovedajucej zltej farbe, cast pohltia a cast prepustia. To neznamena, ze tieto skla pohlcuju (odrazaju) vsetku cast ziarenia so zltou farbou. Neda sa jednoznacne povedat, ktora farba je ako vhodna, velmi vela zalezi od pouziteho materialu skiel a ich tvaru. Iste, mas pravdu, ze ludske oko je vnimavejsie na iste detaily v urcitych vlnovych dlzkach, ale ako som uviedol, bude to ovplyvnene aj inymi vecami len ako farbou skla. Na zaver, treba trochu pouvazovat aj nad tym, ktore fakty platia pre monochromaticke ziarenie a skutocnost, ze svetelne ziarenie je polychromaticke.
18.05.2007 - 10:26:16
00
Co hovorite na tieto: http://www.cykloexpert.cz/bryle/r2-leader-at024 :wink:
18.05.2007 - 11:11:15
00
To Giro: Nechcem s Tebou zasadne polemizovat, to co uvadzas je pravda. Na popis niektorych problemov bud potrebujes vela napisat, alebo to zjednodusit. Napr. s tou zelenou a modrou farbou v prirode. Tvrdi sa, ze pri vyvoji cloveka (a mozno aj inych cicavcov) sa preto vyvinula najvyssia citlivost oka prave na zelenu farbu, lebo to bola farba krajiny, v ktorej zil a kde hrozilo nebezpecenstvo. Adidas napr. optimalizuje svoje bikove okuliare prave na taketo spektrum (skla LST Trail ), Specialized u svojich Adaptalite MTN formula rovnako. Isteze, nie je to "cista" zelena. Preto ten nazor o modrej farbe, je to v kontexte bikovania v prirode (mimochodom, oblohu (= vzduch, ...) som spominal). Co sa tyka optickych filtrov, ich cielom je co najviac ziarenia danej vlnovej dlzky, pre ktoru su konstruovane, prepustit a ostatne vlnove dlzky co najviac potlacit, charakteristika spravidla vsak pripomina Gaussovu krivku, tzn. filter nie je "ostry", a teda prepusta aj ziarenie s inou vlnovou dlzkou, ale s o to vacsim utlmom, cim je vlnova dlzka dalej od konstrukcnej. Odrazeneho a pohlteneho ziarenia je v porovnani s prepustenym minimum (snaha pri konstrukcii). Zlte skla (v zmysle filtra) prepustaju teda najviac zltej zlozky spektra (otazkou tiez je, pre ktore zlozky spektra su konstruovane, nemusia byt a zrejme ani nie su monochromatickym filtrom), ostatne potlacaju tym viac, cim je ich vlnova dlzka dalej od zltej. Tak si len davam otazku, co pre bikera uzitocne tieto okuliare zvyraznia a co potlacia. Podobne aj modre skla (pripadne fialove, ...). Adidas trebars optimalizuje skla aj pre ine druhy sportov (napr. pre golf zvysuje kontrast v zelenych plochach, ...). Kto prevadzkuje vodne sporty alebo rybarci, mozno oceni polarizacne modre okuliare (ak existuju, neviem).
OK, zase som sa rozpisal, so let it be. Co sa tyka oblasti posobenia, tak skoncil som VST EF a firma, kde posobim, vyvija a vyraba velkoplosne LED displeje. Mojim hobby je strojarina a rozne konstrukcne zlepsenia bikovych veci, to ma bavi viac, ako prispevky do fora.
18.05.2007 - 12:37:52
00
ja mam zaujem o kupu slnecnych okuliarov s dioptrickym klipom a menitelnymi cockami, problem je, ze mam mensiu uzsiu tvar a vacsina okuliarov s klipmi vyzera dost robustne

mam zaujem vyskusat si nieco z ponuky Alpina, SH+, BBB, R2, Adidas alebo inu znacku ktora ma v ponuke okuliare splnajuce dane kriteria

mozete mi prosim poradit, kde v Kosiciach su k dispozicii ??

mimoriadne mi imponuju RP EKYNOX SX a Alpina PSO Twist Four, ibaze cena mi neimponuje :) takze su asi mimo mojich moznosti
19.05.2007 - 18:53:52
00
Chester: nechaj ich v tom....
19.05.2007 - 21:10:19
00
ja mam zaujem o kupu slnecnych okuliarov s dioptrickym klipom a menitelnymi cockami, problem je, ze mam mensiu uzsiu tvar a vacsina okuliarov s klipmi vyzera dost robustne

mam zaujem vyskusat si nieco z ponuky Alpina, SH+, BBB, R2, Adidas alebo inu znacku ktora ma v ponuke okuliare splnajuce dane kriteria

mozete mi prosim poradit, kde v Kosiciach su k dispozicii ??

mimoriadne mi imponuju RP EKYNOX SX a Alpina PSO Twist Four, ibaze cena mi neimponuje :) takze su asi mimo mojich moznosti

Adidas robil model Evil Eye (lacnejsia verzia nez PRO) vo velkostiach Small a Large. V sucastnosti uz je v ponuke len PRO, stalo by zato sa este spytat sa u predajcov (napr. v PO Bicigel, optika BeKa). Alpinu Twist Three (podobna ako Twist Four) som mal na vyskusanie, ale kvalitou je oproti Adidasu o 2 triedy nizsie (sklapanie straniciek, capy, celkove prevedenie).
19.05.2007 - 23:46:47
00
Zhanam dost na rychlo okuliare. Potrebujem s dioptrickym klipom. A chcel by som nejake fotochromaticke... Akurat ze som zistil ze takuto kombinaciu zohnat nieje vobec jednoduche...

Neviete niekto poradit kde sa da take nieco zohnat niekde v BA? Uz som skusal zopar obchodov a mali bud len s klipom alebo len fotochromaticke, akurat v Kaktuse mali Spezialized Helix, ale len na cestu - boli prilis tmave na MTB.
07.10.2007 - 10:05:55
00
...Potrebujem s dioptrickym klipom. A chcel by som nejake fotochromaticke...

Ja tiez.

...Akurat ze som zistil ze takuto kombinaciu zohnat nieje vobec jednoduche...

To teda nie je, uz sa tym zaoberam najmenej 1 rok...

...Neviete niekto poradit kde sa da take nieco zohnat niekde v BA? Uz som skusal zopar obchodov a mali bud len s klipom alebo len fotochromaticke, akurat v Kaktuse mali Spezialized Helix, ale len na cestu - boli prilis tmave na MTB.

Do Helix existuju nahradne skla s MTN formula (t.j. pre MTB), bohuzial ich Kaktus nevedel vobec dodat, z 69company (CZ dealer) mi pre istotu od septembra este neodpisali. Ak by si mal kontakt v USA s US platobnou kartou, tak viem poradit.
07.10.2007 - 19:27:39
00
8)
tu si mozete urobit obraz o cene a kvalite

http://www.soi.sk/files/kcinnost/zoznam ... yhod_2.doc

a tie svoje si mozete dat aj otestovat a ak nesplnia predpisane podmienky,tak vam predajca musi vratit peniaze a aj zaplatit skusku.
8)
13.10.2007 - 02:09:57
00
Nazdar Billes. Takže ja som si pred týždňom kúpil brýle značky Merida a sú fakt dobré môžem odporučiť a tá cena je super, koštujú 390,-skk. Dokonca majú aj také, tiež od meridy, že máš tam 3 sklíčka a za 690,- skk, čo je tiež podľa mňa bomba.


Tuto sezonu jazdim tieto brile od meridy. Som snimi velmi spokojny. Co sa tyka pomeru cena/kvalita asi uplne naj....no a z horeuvedenych radiobutonov samozrejme vyberam ten prvy...akuliare su pre mna pri bikovani vzdy na prvom mieste 8) 8) 8)
13.10.2007 - 09:24:39
00
keyboard_arrow_up