Nosite na bike slnecne okuliare?
Ano vzdy, ci je slnecno a ci zamracene. 74% [ 835 ]
Ano, ale iba ked je vonku slnecno. 11% [ 120 ]
Podla nalady, nepovazujem to za nevyhnutnost. 7% [ 79 ]
Nie, okuliare nenosim. 8% [ 93 ]
Celkový počet hlasov : 1127
warzone : inak, ja niesom billies ale billes ;)

ups...chybicka sa vloudila...sorry Billes :mrgreen:
Takze hlavne-bryle na biku nieje image ani nie tak proti slnku(aj ked samozrejme aj...),ale hlavne aby chranili oci pred kadecim ako vyletujuce skalky,konariky,hmyz atd atd.Ide o to,ze tmave skla na MTB nesmu byt moc tmave,nakolko sa pohybujes v lese,tak aj ked je slnecno v tom lese potrebujes vidiet co najlepsie,pohybujes sa tam relativne rychlo(preto sa pouzivaju zlte skla-zvyraznuju alebo presvetluju detaily) a tvoje oko kmita velkou rychlostou aby si stihal vnimat chodnik,okolie naraz.Cire skla pouzivam ked je zamracene alebo ked sa pohybujem 90% v lese,intenzita svetla sa meni dost rychlo ked bikujes a to by si si nestihal prehadzovat skla :) a cire sklicka ochrania ti oci a uvidis ok.Totiz v podstate by sa dali pouzit zlte skla,ale ked je slnecno a budes prechadzat mimo lesa,nieje to bohvieco,vsetko je 2x svetlejsie...
16.05.2007 - 22:18:12
00
...Totiz v podstate by sa dali pouzit zlte skla,ale ked je slnecno a budes prechadzat mimo lesa,nieje to bohvieco,vsetko je 2x svetlejsie...

Aby som uviedol na pravu mieru: vid nie je svetlejsi, je dokonca tmavsi, kedze aj oranzove resp. zlte skla prepustaju len nejake mnozstvo svetla, konkretne napr. Adidas Evil Eye orange maju absorbciu svetla 36%, zlte 14%. Vzhladom na to, ze taketo skla prepustaju z bieleho spektra viac zltej a cervenej zlozky ako modrej, vyvolavaju "teply" pocit slnecneho dna. Z vlastnej skusenosti mozem povedaj, ze aj ked som citlivy na silne slnecne svetlo a standardne pouzivam civilne okuliare Transitions (Photobrown), oranzove skla (Adidas) dokazem nosit aj za silneho slnecneho dna. Prave z dovodu znizenej intenzity svetla v lese sa mi nechce kazdu chvilu menit skla, aj ked tmave LST Trail (84%) su inac perfektne (napr. zlepsuju kontrast v hnedych na zelenych plochach). Samozrejme iny vyrobca moze mat inu absorbciu svetla nez uvedeny priklad a aj inu opticku kvalitu.
16.05.2007 - 22:41:55
00
peterg no zlte a oranzove je rozdiel-ako si pisal ty predtym oranzove su univerzalnejsie,ale aj tmavsie,prepustaju menej svetla ako zlte :idea:
zaujimalo by ma,ako je to so svetlo modrymi sklami,kedze sa tiez pouzivaju v cyklistike,aky maju vplyv na videnie/svetlost :roll:
16.05.2007 - 23:02:44
00
peterg no zaujimalo by ma,ako je to so svetlo modrymi sklami,kedze sa tiez pouzivaju v cyklistike,aky maju vplyv na videnie/svetlost :roll:

Skus sa pohrabat napr. tu http://www.adidas.com/eyewear/catalogue/index.asp?pFilter=category&pValue=c_1&strCountry_adidascom=com&strBrand_adidascom=performance, pozri Lenses. U Adidasu som nasiel horko-tazko len jedny skla Turquise (tyrkysove), nazvane vystizne "trendy color", co hovori za vsetko. Z mojho pohladu modra nema prakticky vyznam - nie je ani neutralna, ani nezvyraznuje lesne kontrasty (hneda, zelena), ani nerozjasnuje, je len "trendy" a stmavuje (uvedeny Adidas ma absorbciu 74%). Leda ze by si chcel pekne vidiet oblohu a mraky, ale to uz radsej polarizacne skla...
16.05.2007 - 23:19:28
00
hm...takze modre imageove...ble
16.05.2007 - 23:30:39
00
hmm....no podlozit to neviem, ale ja som mal vzdy pocit, ze modre skla mi velmi dobre rozjasnuju a diva sa cez ne prijemnejsie ako cez zlte, ale mozno je to len subjektivny pocit...
17.05.2007 - 07:03:54
00
Viete niekto aky je rozdiel medzi "modrymi" a "dymovymi"? Ja teraz vozim ako som spominal dymove a som spokojny. Na ostrom slnku dostatocne clonia a ked vletim do lesa tak neletim do tmy. Vyhovuju aj ked je dost sero pod mrakom. Prestal som nahadzovat zlte ako som robil predtym.
Pouzivam BBB BSG-09 Performance a nemam percenta z predaja :D :(
17.05.2007 - 08:02:27
00
hmm....no podlozit to neviem, ale ja som mal vzdy pocit, ze modre skla mi velmi dobre rozjasnuju a diva sa cez ne prijemnejsie ako cez zlte, ale mozno je to len subjektivny pocit...

Zlte mozu byt neprijemne (neprirodzene), oranzova je v tom lepsia. Rozjasnovanie modrou mi nesedi, modra farba sa v prirode prakticky nevyskytuje (okrem oblohy a nevädze :) ). Maximum citlivosti oka cez den (t.j. fotopicke capikove videnie) je 555nm (zltozelena farba), v noci (t.j. skotopicke tycinkove videnie) 510nm (zelenomodra).
17.05.2007 - 09:31:13
00
Viete niekto aky je rozdiel medzi "modrymi" a "dymovymi"?

Myslim, ze pojem "dymovy" nie je exaktny a vznikol ako protiklad k "ciremu", ak nejaka priehladna hmota je prifarbena (spravidla do siva alebo hneda) a ciastocne absorbuje svetlo, ale stale zostava priehladnou (napr. dymovo-hnede/sive plexisklo, dymove okuliare, ...).
17.05.2007 - 09:40:41
00
Zlte mozu byt neprijemne (neprirodzene), oranzova je v tom lepsia. Rozjasnovanie modrou mi nesedi, modra farba sa v prirode prakticky nevyskytuje (okrem oblohy a nevädze :) ). Maximum citlivosti oka cez den (t.j. fotopicke capikove videnie) je 555nm (zltozelena farba), v noci (t.j. skotopicke tycinkove videnie) 510nm (zelenomodra).


zas tak do toho nevidim, ale viem, ze sa napr. robia modre filtre na svetla aut, su myslim urcene na sneh, do snezenia a pod., no a v zime modre skla rozjasnuju celkom urcite a basta :) som ich nosil celu zimu po vselijakych fujaviciach a rozhodne s nimi bola vacsia viditelnost ... v lete neviem, maybe are they just "trendy" ale pri prechodoch do tiena funguju :P
17.05.2007 - 10:13:29
00
zas tak do toho nevidim, ale viem, ze sa napr. robia modre filtre na svetla aut, su myslim urcene na sneh, do snezenia a pod., no a v zime modre skla rozjasnuju celkom urcite a basta :) som ich nosil celu zimu po vselijakych fujaviciach a rozhodne s nimi bola vacsia viditelnost ... v lete neviem, maybe are they just "trendy" ale pri prechodoch do tiena funguju :P

a nenamontoval si si tam xenonky?? :lol:
17.05.2007 - 16:36:28
00
To GiroDenne svetlo je nepolarizovane, t.j. kmita vsesmerovo okolo osi sirenia, to je OK. Odrazom od nekovovych vodorovnych predmetov (neviem preco len nekovovych) sa polarizuje horizontalne, zavisi vsak aj od uhla. Podrobnosti su tu http://www.quniverse.sk/rcqi/docs/popular/quark_qm9.pdf. Kedze najviac odrazov (reflexov) je prave z tychto dovodov (voda, cesta), okuliare prepustaju vertikalne polarizovane svetlo, aby tieto odrazy potlacili. Ludskemu oku je to jedno, v akej polarizacii svetlo prijme. Fotograficke filtre su natacatelne, aby sa dal dosiahnut efekt potlacenia aj ineho, nez horizontalne polarizovaneho svetla. V kazdom pripade sa kazde polarizacne sklo "snazi" prepustit len svetlo polarizovane v jednej rovine (teoreticky len 1 smer kmitania), ale idealne to vyrobit nejde.

Ten koniec o "nasej teorii polarizacie" som nepochopil.

Tato diskusia pokrocila sice inym smerom, ale dlhsie som tu nebol. Diky za nove info, nevedel som, ze odrazom od vodorovnych ploch sa moze svetelne ziarenie polarizovat (v podstate som vedel o principe, len som si ho neuvedomoval, hja, skola v praxi). Moje pripomienky - presne ako pisu, tie luce nie su uplne polarizovane, vzdy je len cast, aj ked moze nadobudnut dominantny vplyv (ak sa nedivame do oblohy, tak veci vidime len vdaka odrazenemu svetlu - aj farby). Polarizacne okuliare odfiltruju horizontalne polarizovane vlnenie, prepustaju nepolarizovane (zvysne) vlnenie. Ak by prepustali len vertikalne polarizovane vlnenie, pravdepodobne by sme cez take okuliare videli len velmi malo.
17.05.2007 - 19:36:44
00
...Polarizacne okuliare odfiltruju horizontalne polarizovane vlnenie, prepustaju nepolarizovane (zvysne) vlnenie. Ak by prepustali len vertikalne polarizovane vlnenie, pravdepodobne by sme cez take okuliare videli len velmi malo.

Presne tak, ani polarizacia nie je idealna, ani okuliare, takze preto vidime :D :D :D
17.05.2007 - 19:51:49
00
warzone : inak, ja niesom billies ale billes ;)


a ja ti udelujem slachticky titul "De"


Kua marecej predbehol si ma.
Uz mi to dlho chodilo po rozume.
17.05.2007 - 20:04:27
00
kua marecej a schmirgel, co mate proti billesovi??? sa tu furt len hadate. uz ma to nebavi, chcem tu najst nejake info a namiesto toho len trapne urazky.. jak male deti. inak peterg klobuk dole. od teba sa clovek dozvie nosu zaujimavych veci, ku kazdej teme. odkial to vsetko vies?? neni si ty nahodou McGyver???? :D :D :D :D
18.05.2007 - 08:43:10
00
keyboard_arrow_up