Ked do systému cez odvzdušňovák kvapalinu tlačíš,tak popri závite na odvzdušňováku ti do systému strháva aj vzduch......to sa tak nerobí,do psej matere :D...Musíš kvapalinu zo systému vyťahovať
https://www.youtube.com/watch?v=wYH9dvmZg-Q
19.10.2021 - 16:32:37
02
Ahojte.
Mam nové slx 7120 brzdy a po skrátení hadíc som sa snažil ich odvzdušniť.
Bohužial sa mi to moc nedarí a dopadol som tak ze su strašne mäkké-gumové, a páky idu až ku rajdom.
Kotúče, platničky, aj brzdy sú nové.
Skúšal som dva postupy:
1) Dole koleso a platničky. Do strmeňa medzikus. Na pačke som odšróboval odvzdusnovaciu srubku a povolil ju aby bola čo najdalej od rajdov. Našróboval som lievik, Na strmeni som nastrcil hadicku so striekackou s novym olejom, povolil skrutku a pretlačil hore olej do lievika na packe.
Potom zavrel odvzdusnovak na strmeni a vytiahol hadicu.
trochu som jemne pochodil s pakou nech vyjdu bublinky aj posledne, ponakláňal ju pohýbal s ňou a keď už nešli žiadne bublinky zavrel som ju. Vybavené páka fajnova tvrá hned záber. Vyberiem medzikus zo strmeňa dám koleso platničky začnem brzdiť a páka špongiova a ide blízko ku rajdom :( Kde robim chybu? skusal som to viac krat.
2) Postup opačný t.j. zhora-dole.
Dal somDole koleso a platničky. Do strmeňa medzikus. Na pačke som odšróboval odvzdusnovaciu srubku a povolil ju aby bola čo najdalej od rajdov. Našróboval som lievik a naplnil ho olejom.
Na strmeni som nastrcil hadicku, povolil odvzdušnovak a olej aj s bublinkami pekne vytekali do misky. Park krat som pohybal s pákou a ked už nešli bublinky tak som odvzdušnovak na prasati zavrel a odpojil hadičku. Na pake v lieviku ešte ostalo trocha oleja tak som par krat prebrzdil s pakou nech vyjdu posledne bublinky a finito. Paráda paka tvrdá. Nahodím koleso dám platne a *****... páka špongiová ide ku rajdom. :(
Pripomeniem že aj platničky aj kotuče aj brzdy su nové.
Kde môžem robiť chybu? Už som z toho na nervy.
PS: napadlo ma ešte že či je potrebné po odvzdušnení ešte "manualne" pomocou páčky povytiahnuť piestiky pred tym ako nahodim koleso?
Vopred dík za rady.
10.10.2024 - 11:19:46
00
Nikde nerobis chybu. Tu packu po nahodeni kolesa par krat postlacaj, nech sa vysunu piestiky
10.10.2024 - 11:27:03
00
Keď sa odvzdušní s tým blokom, tak po nahodení kolesa je prvých pár stlačení mäkká a ide nadoraz, piestiky sa trochu musia vysunúť, ale potom by to malo stvrdnúť. Piestiky sa nastavia samé, o tom je hydraulika, nastavovali sa iba na mechanických.
Robia to obidve brzdy? Na zadnej býva často problém, najlepšie je odmontovať strmeň nech visí úplne dole a nie je tam hadica niekde nižšie ako strmeň.
10.10.2024 - 12:22:15
00
proste to máš zavzdušnené.
keď dotiahneš po naplnení olejom šrób na strmeni treba stláčať páčku až kým nevylezie z hadice všetok vzduch.
10.10.2024 - 14:42:58
00
@Tommy90 tiež som nahadzoval túto brzdu aj bez ovzdušnovacieho bloku do strmeňa, však máš platne nové môžeš to urobiť aj priamo cez ne. Ja tomu vždy dám čas a aj po 20minútach nejaká tá maličká bublinka do lievika po zatlačení páky príde, klepkať na hadicu tiež pomáha. Plnenie zhora nadol by som naozaj nerobil, maximálne pri výmene páky, keď je strmeň ešte plný.
10.10.2024 - 14:54:32
00
čakáš 20 min.na bublinky?? to snáď nie? to by už aj šampus vyprchal. :lol:
10.10.2024 - 15:38:03
00
Áno, aj po hodine by sa niečo maličké našlo. Nieje vhodné sa unáhliť pri odvzdušnení a ísť čím skôr na výjazd. Shimano brzdy sa primitívne ľahko plnia aj odvzdušňujú. Len netreba unáhliť svoje myšlienky a kroky práce pred bublinkami.
10.10.2024 - 16:41:31
00
Isiel som skúsiť teda povytiahnuť páčkou trocha piestiky a na zadnej brzde na vnutornej strane jeden nejde skoro vôbec druhý trocha a na vonkajšej strane jeden ide moc a druhý ani nie polovicu. Čo teraz asi by to nemalo takto chodiť… ak sa snažím zatlačiť ten piest čo vylezie najviac tak ide hrozne ťažko a vydáva to zvuk také škrtanie trenie akoby tam bol piesok (neviem inak ten zvuk opísať) samozrejme páka otvorená s lievikom.
Môže byt že je tam od výroby niečo proste zle?

Prílohy:

IMG_0398.jpeg
IMG_0398.jpeg 119.64 KiB thumb_up0thumb_down

10.10.2024 - 17:57:00
00
Povytiahnut piestiky páčkou? A olej sa už vylieva?
10.10.2024 - 18:01:21
00
Povytiahnuť brzdovou páčkou - tak že som ju stlacal aby začali vyliezať… je aj iný spôsob? Trocha oleja išlo spod toho jediného najviac vysunutého.
10.10.2024 - 18:04:08
00
Akože nechcem ťa deprimovat, ale možno je práve čas zabaliť to a odniesť do servisu ...
10.10.2024 - 18:05:34
01
.....do Zvolena :D
10.10.2024 - 18:20:06
00
zofrem napísal:
Áno, aj po hodine by sa niečo maličké našlo. Nieje vhodné sa unáhliť pri odvzdušnení a ísť čím skôr na výjazd. Shimano brzdy sa primitívne ľahko plnia aj odvzdušňujú. Len netreba unáhliť svoje myšlienky a kroky práce pred bublinkami.

Nemal by si sa unahlovat s myslienkami a krokmi prace pred bublinkami. Aj po pol roku by sa mohlo nieco malicke najst, cize urcite neodporucam dokoncit odvzdusnovanie do 10 minut a zacat pouzivat bicykel. Uz ked sa raz brzdy otvoria, tak by ich zodpovedny clovek uz nemal viac pouzit. :)

A teraz k teme - video z prveho prispevku na tejto strane uplne nazorne ukazuje ako sa to ma robit a do 10 minut vybavene:

thumb_up0thumb_down
10.10.2024 - 19:01:28
00
Tommy90 napísal:
ak sa snažím zatlačiť ten piest čo vylezie najviac tak ide hrozne ťažko a vydáva to zvuk také škrtanie trenie akoby tam bol piesok (neviem inak ten zvuk opísať) samozrejme páka otvorená s lievikom.
Môže byt že je tam od výroby niečo proste zle?


prasknuty keramicky piest, pohladaj, je tu toho dost
10.10.2024 - 19:11:59
00
keyboard_arrow_up