juju_pepe napísal:
laco , S&P 500 IT Sector je obchodovany aj v EUR? Neviem najst taky ticker
edit: nasiel som toto XKX6.DE, ci to je to co mas, netusim


QDVE.de alebo SXRV.de ale už maju vyššie TERko 0.33%pa (oproti finaxu stale daleko vyhodnejsie) alebo global semi VVSM mam v nich minimum, cele SP500 je momentalne vačšiny technologicke s nižším TERkom tak nema cenu sa s tym babrat, možno ak by radikalne padlol IT sektor

inak čo si tu daval to etf VUAA.DE to je v USD, to väčšinou odporúčajú CZ kanaly lebo tak či tak musia meniť CZK na niečo. Pre nás je lepšie nakupovat priamo v EURch teda ten SXR8.de
01.10.2024 - 10:51:55
00
Kukam na XTB a VUAA.DE aj VWCE.DE pise v eurach
01.10.2024 - 11:19:38
00
maš pravdu
01.10.2024 - 11:27:26
00
V USD je VUAA.UK
01.10.2024 - 11:47:48
00
skorpion napísal:
riesim rovnaku dilemu. Zatial som sa dopracoval k planu znizit posielanie penazi do podielovych fondov na minimalnu hranicu a presmerovat viac do ETF. Hlavne dlhopisovy podielovy fond by som predal so stratou, pretoze sa dvihali uroky pred rokom-dvoma a fond vyklesal. A teraz sa mi vlastne nakupuju/nakupovali niekolkorocne dlhopisy s vyssimi urokmi a posledny rok to slusne a konstantne rastie. Osobna bankarka mi odporucila drzat to 2-3 roky a potom predat.

Nez budem riesit nejaky radikalnejsi presun investicii, cakam na prezidentske volby v USA. Ak vyhra Trump, moze to byt "pekne" rodeo.



Ked vyhra trump, americke akcie pojdu hore. Az po par mesiacoch/rokoch si ludia uvedomia, kam smeruju. Rovnako to bolo s brexitom...

Osobna bankarka ti odporucila relativne dobre(pre nu), len neviem, ci to nie je ta ista, co ti tie podielove fondy a dlhopisy odporucala na zaciatku a ci ta o dva roky zase nebude presviedcat, aby si podrzal.

Dlhopisy vseobecne nie su na zarabanie, ale uchovavanie hodnoty. Vacsinou neporazaju ani inflaciu, takze na nich stracas. Ale menej, ako keby drzis cash. Podielove fondy su to iste co zivotne poistenie - vysavac penazi, na ktorom zaraba len banka. Nie ty. Takze cim skor zrusit a dat to do etf u brokera.

Ludia sa to strania robit, lebo ved uz ich to tolko stalo a je im luto uz zaplatenych poplatkov. Ale neuvedomuju si, ze o tie prisli uz v momente, ked si tieto produkty zalozili. A kazdym dnom prichadzaju o dalsie peniaze a dalsie potencialne vynosy. Lenze vacsina ludi sa viac ako istej straty boji neznameho. Aj tak volia, sice zlodejov, ale tych nasich, starych znamych. To su istoty.
Cize podielove fondy cim skor zrusit. A aj ucty v bankach, ktore si za ich vedenie pytaju poplatky. Nezijeme v 1980, uz tu funguje trh, len mentalita ostala v socializme a ludia nevolia nohami, ale zname "istoty"...
01.10.2024 - 11:51:54
00
dlhopisovy podielovy fond mam za posledny rok +6.36%. Akciovy podielovy fond +26.23%. SRX8.DE (S&P500) ma 28.76%. Zatial nie som teda az tak tlaceny to predavat. Ale nejake upratovanie planujem.
01.10.2024 - 12:21:07
00
Ehm a naco ho mas, ked sam jasne vidis, ze ma o 450% nizsi zisk ako akcie? Aky zisk mas za celu dobu investovania? A kolko ti z neho ostane po odratani poplatkov, dane a zdravotneho odvodu?
01.10.2024 - 12:35:02
00
ako som pisal vyssie, je to cesta, ktorou som si presiel co sa tyka investovania. Toto su este pozostatky z nej, ktore postupne likvidujem.
01.10.2024 - 13:02:48
00
Ako si posielate peniaze na XTB, alebo inému brookerovi trvalým príkazom, ak vaša banka nevie trvale príkazy na zahraničné účty?
01.10.2024 - 17:24:49
00
Izzy68 napísal:
Milos je dottoré z Tvrdošína a tým sa povedalo šecko :-D

Teraz neviem či je to urážka alebo nie...

cokupit z podielových fondoch platíš len daň zo zisku, keď má +6,36%, tak presne toľko má. Ja som ešte nevidel fond z relevantným výstupným poplatkom (po držaní min pár mesiacoch, ale možno moja banka je v tomto "divná"). Zdravotné odvody platíš len pri dividendách a kryptomenách (ak si dobre pamätám) a pri podielových fondoch len zrážkovú daň (tuzemské spoločnosti ti ich strhnú priamo, zahraničné si musíš sám zdaniť). A prečo by mal odpredávať dlhopisový fond alebo dlhopisové ETF? Ja tiež mám niečo v nástrojoch finančného trhu, ktoré asi nikdy nepôjdu do straty kým budú kladné úroky centrálnych bánk. Tiež možno niečo pôjde do krátkosplatných dlhopisov a to všetko beriem ako bezpečnú a rýchlo dostupnú finančnú rezervu s lepším úročením ako sporiaci účet, kde mám úrok len 1,5%. Inak aj mne banka berie za účet poplatok 12€ ale vďaka dobrému úročeniu na bežnom účte a mojej aktivity mi banka vráti cca 20-22€, takže za účet mi ešte vlastne platí sama banka :lol: (inak z bezplatného účtu som prešiel na premium pre zadarmo poistenie ku karte čo je ďalší nepriamy bonus 2€ mesačne).
01.10.2024 - 17:40:38
00
csob?
01.10.2024 - 18:33:39
00
Csob no problem
01.10.2024 - 18:57:21
00
milos21 pokiaľ si mam vybrať tak nie, zľahka som naznačoval povahovu črtu, foneticky podobne znejucu ako Tvoje miasto. Neurazal by som svojho Rammstein suputnika :*
01.10.2024 - 19:11:16
01
mnavak napísal:
csob?

Áno, ja som tam už veľmi spokojný od roku 2008 myslím.
01.10.2024 - 19:40:34
00
juju_pepe napísal:
Ako si posielate peniaze na XTB, alebo inému brookerovi trvalým príkazom, ak vaša banka nevie trvale príkazy na zahraničné účty?


Vkladom cez ucet, skusal som paypal, ale nepreslo.
01.10.2024 - 20:16:41
00
keyboard_arrow_up