juju_pepe napísal:
skorpion Hej, to s trafenim blbeho casu si uvedomujem.
Preco syslit? Lebo chcem dat za polrok 1000€, aby som sa vyhol poplatku za male vklady.

To cele este musim premysliet ohladom Finaxu, ci sa tam teda oplati ist, ked to tak maju s malymi vkladmi

Vo Finaxe už dlhšue neexistuje žiaden poplatok za vklad (bol zrušený). Ale uvažujem či niečo urobí nový typ dane…

PS: inak som si prečítal posledné strany, a som rád že takéto veci nemusím riešiť :)
29.09.2024 - 06:37:11
00
ja som rad, ze to "musim" riesit. Nieco nove sa dozviem, naucim, mam lepsi prehlad o svete. Beriem to ako pridanu hodnotu k tomu, ze zarabam :-)
29.09.2024 - 08:23:33
03
Ono, koniec koncov, milos tak ci tak si riesil podobne/rovnake veci, a namiesto toho aby si si vybral priamo sam raz tie akcie/etf tak si ten vyber/doveru venoval na najdenie spoplatnenej sluzby a vyberu balicka od nich, a koniec koncov oni itak kupuju len tie iste etf.
29.09.2024 - 08:48:04
01
Z ostatného ZPDZ od Karpisa:
Ako som chystal tento podcast, rozmýšľal som, ako Adi vysvetliť, že jej plánovaných 50 eur mesačne je v našom (najlepšom) veku a postavení málo. Vytvoril som na to excel, kde je možné zadať očakávaný výnos, počiatočnú investíciu, mesačnú investovanú čiastku a výšku poplatkov a človeku to vypočíta, koľko tam bude mať za 10, 20, 30 alebo 40 rokov.



Predpokladajme celkový (vrátane dividend) priemerný ročný výnos akcií 8 % (ak ste pesimistickejší, viete si tam dať aj menej). Ak by Aďa šla napriamo cez brokera (ročný poplatok v kúpených ETFkach do 0,2 %) a mesačne by investovala 50 eur, po 30 rokoch by tam mala 67 637 eur. Ak si zoberieme vzhľadom na náš pokročilejší vek konzervatívnejšiu dobu investovania 20 rokov, potom by bo bolo len 27 753 eur. Z toho to človek na dôchodku príliš nerozbalí.



Ak by zvýšila investovanú sumu na 100 eur mesačne (pri zachovaní všetkých ostatných premenných) za 20 rokov by mohli jej investície narásť na 55,5 tis. a pri 30 rokoch na 135,3 tis. eur. Tu je pekne vidieť aj aký zásadný je efekt doby investície a prečo treba s investovaním začať čo najskôr. Investície najviac rastú na konci, podobne ako hmota stromu najviac narastie za rok pri najstarších, najväčších stromoch. Dodatočných 10 rokov spraví pri rovnakej, 100 eurovej mesačnej investícií zo spomínaných 135,3 tis. až 329 tis. eur. Ak by niekto investoval 300 eur mesačne, po 20 rokoch tam má 166,5 tis., po 30 rokoch 405,8 tis. a po 40 rokoch je milionár (987 tis.).


Pri pasívnom investovaní je dôležitá nielen doba investovania, ale aj miera poplatkov. Ak by Aďa nešla napriamo, cez brokera, ale cez sprostredkovateľa, ktorému by platila okrem poplatkov ETFiek „len“ o 1 % viac, pri sporení 100 eur mesačne by jej to pri 30 ročnom horizonte z tých 135,3 tisíc zobralo 24 tisíc eur. Mladším, s 40 ročným horizontom pri rovnakých 100 eurách mesačne to 1 % poplatkov naviac zníži veľkosť konečného majetku až o 83 tis. eur (329 vs. 245,8 tis. eur).



Pritom existujú sprostredkovatelia aj s 2 % poplatkom. Tí vás budú stáť na ušlom výnose pri 100 eurovej mesačnej investícií v 40 ročnom horizonte 143 tis. eur (329 vs.186 tis. eur). Pri 20 a viac ročnom horizonte sa preto oplatí čosi prečítať a spraviť si to sám. Že sa vám nechce? To je drahá lenivosť. Výber brokera a tých pár ETFiek stojí maximálne pár dní štúdia. Tým ušetríte toľko, ako by zarobili keby ste pracovali v plnom úväzku za priemernú mzdu 10 rokov.
29.09.2024 - 10:32:02
02
Nechapem ludi co zbytocne platia finaxu tie poplatky. Ved povenujem par hodin tomu, spravim ucet u brokera a nakupim si sam. V konecnom dosledku to usetri tisice, desatisice eur.
29.09.2024 - 22:58:06
04
Ja už dlhšie držím priamo cez brokera (Lynx) S&P 500, S&P 500 IT Sector a NASDAQ. Zhruba na tretinu každý ETF. Skrátka, buy and hold. Nehodlám to meniť. Som spokojný.

Tak ale áno, ja som tam vložil naraz väčšiu sumu. Nemám to ako sporenie, je to pre mňa skôr renta. Už nie som aktívny, som starobný dôchodca.

A áno, choďte do toho priamo cez brokera (Lynx, XTB a pod.) Všetkým mladým ľuďom okolo mňa radím, aby sa nespoliehali na dôchodok od štátu, ale aby si sami vytvárali svoj vlastný budúci dôchodok investovaním do ETF fondov. Najlepšie do amerických, rokmi overených.

Niektorým sa možno podarí dosiahnuť aj FIRE (Financial Independence, Retire Early).
29.09.2024 - 23:06:11
04
crymo99 napísal:
Nechapem ludi co zbytocne platia finaxu tie poplatky. Ved povenujem par hodin tomu, spravim ucet u brokera a nakupim si sam. V konecnom dosledku to usetri tisice, desatisice eur.

Ja zas nechápem ľudí čo zbytočne platia za kaderníkov, kaviarne, reštiky, dovolenky, cigarety, alkohol a iné hlúposti... Keby tie peniaze radšej investovali tak o 30 rokov majú stotisíce, možno milióny. Preto sa ja na fiktívne keby nehrám. Na konci dňa budem na tom možno lepšie, ako ten čo míňa peniaze na iné hlúposti lebo dám aj do Finaxu viac ako iný. Pri investovaní je najdôležitejšie proste začať, nešpekulovať a niekde tie peniaze dať, kľudne aj do podielových fondov ak človek nič iné nepozná, aj tam to je lepšie investované ako tie peniaze minúť na hlúposti.
30.09.2024 - 08:26:31
01
Ano, ked setris tak budes mat viac nasetrene nez ten co nesetri, tam je tvoja logika spravna. Ale obhajovat si takto buduce nizsie vynosy v hodnote XYtis Eur je nejaka zvlastna kognitivna disfunkcia, alebo len neschopnost porozumiet prinosu investovaneho casu a nasledneho rozdielneho vynosu.
30.09.2024 - 09:00:31
04
laco , S&P 500 IT Sector je obchodovany aj v EUR? Neviem najst taky ticker
edit: nasiel som toto XKX6.DE, ci to je to co mas, netusim
30.09.2024 - 09:03:22
00
zasnezeny_kaktus napísal:
Ano, ked setris tak budes mat viac nasetrene nez ten co nesetri, tam je tvoja logika spravna. Ale obhajovat si takto buduce nizsie vynosy v hodnote XYtis Eur je nejaka zvlastna kognitivna disfunkcia, alebo len neschopnost porozumiet prinosu investovaneho casu a nasledneho rozdielneho vynosu.

Lebo je úplne jedno akej službe tie peniaze dáš, vždy budeš v potencionálnej “strate” a neexistuhe človek ktorý si celý život všetko odmenežuje sám. Ty si platíš ľudí na niečo iné, ja si platím iných ľudí na niečo iné a voľný čas vkladám inde ako ty.

Ale ja som bol vždy divný :) ja som tak divný, keď vidím ako moje investicie “zadarmo” zarábajú, tak sa cítim prevenilo a začal som ešte viac mesačne posielať detským mimovládkam a tým pádom som sa obral o ďalšie XYtisíce o 30 rokov :)
30.09.2024 - 09:44:30
03
Ja ťa úplne chápem. Tak ako sa mi nechce študovať ako si opraviť TV, auto alebo zuby, tak sa mi nechce moc študovať investovanie. Som úplne OK s tým, že niekomu za to niečo zaplatím, aby sa mi o to staral a na konci budem mať trochu menej. Takto funguje ekonomika, nemusíme každý vedieť robiť úplne všetko.

Naopak, keď to niekto študovať chce, tak ho nepresviedčam o opaku a neodrádzam od toho. Tak ako to občas vidno tu...


Naposledy upravil volodaj dňa 30.09.2024 - 10:28:52, celkovo upravené 1 krát.

30.09.2024 - 10:16:05
012
Ja vas tiez chapem, bol som na tom tak, ze ked som videl tiez cudzie pojmy, odradzovalo ma to do toho ist, popritom to je pomerne jdnoduche.
thumb_up0thumb_down
30.09.2024 - 10:28:18
00
volodaj napísal:
Ja ťa úplne chápem. Tak ako sa mi nechce študovať ako si opraviť TV, auto alebo zuby, tak sa mi nechce moc študovať investovanie. Som úplne OK s tým, že niekomu za to niečo zaplatím, aby sa mi o to staral a na konci budem mať trochu menej. Takto funguje ekonomika, nemusíme každý vedieť robiť úplne všetko.

Naopak, keď to niekto študovať chce, tak ho nepresviedčam o opaku a neodrádzam od toho. Tak ako to občas vidno tu...


Ano aj nie. Myslim, ze viacerym tuna takyto analog nesedi. Priklad s telkou by bol skorej - mam pokazenu telku, viem co je na nej pokazene, viem kto a kde mi to dokaze opravit za najlepsiu cenu a je mi aj velmi dostupny, ale ja pojdem za clovekom co mi spravi diagnostiku (aj ked viem co treba), vyberie za mna opravara (aj ked viem ktori su najlepsi), aj to tam za mna zanesie (ale ja to itak musim zaniest k tomuto sprostredkovatelovi), a da mi na to cele nejaku "garanciu" (aj ked taku istu a/alebo lepsiu mam aj priamo u opravara). A itak este musim venovat ten cas na najdenie tohto cloveka/sprostredkovatela. Myslim ze to je nieco v zmysle ako sa tu milosovi viaceri snazime povedat.
Ale je to jeho vec. Ako som aj ja povedal tuna nieraz - aj mne od prvej slusnej vyplaty k len otvoreniu investicneho uctu trvalo 4-5 rokov. Mozno sa aj milos otuka a otvori ten ucet neskor. Proste "financna gramotnost" a nabratie novych zvykov nieco trva.
30.09.2024 - 10:47:06
01
proste je to taky proces, ktorym som si presiel aj ja. Od sporiaceho uctu, cez podielove fondy, finax az k brokerovi. Trvalo mi to cele len 10 rokov :-D . Tiez som nepocuval kamaratov, ktori mi hned na zaciatku radili, aby som siel k brokerovi. Teraz toho trochu lutujem, ze som tak neurobil, ale asi som si tu cestu musel prejst.
30.09.2024 - 11:25:20
01
Delim peniaze medzi podielove fondy v Tatre a ETFka, ktore si sam nakupujem u XTB. Myslite, ze sa mam vysr. na Tatru a posielat vsetko na XTB? V Tatre mam aj treti pilier.
30.09.2024 - 12:28:16
00
keyboard_arrow_up