Ahojte,

snažil som sa dať dokopy najťažšie cyklo výšľapy na Slovensku v jednotlivých kútoch našej krajiny a vďaka stránke cyklokopce.sk mi vyšli nasledovné výzvy. Pokiaľ ste niektorú z nich zdolali alebo máte tipy na inú lahôdku v danej oblasti, budem rád za každý komentár či postreh ?!

VÝCHOD

Poďme pekne postupne od východu na západ. V okolí Košíc rozhodne je z čoho vyberať a za kráľovnú tohto regiónu môžeme nepochybne pasovať Kojšovskú hoľu nad metropolou východu.

Dĺžka: 8,67 km
Prevýšenie: 688 m
Priemerné stúpanie: 7,4 %

Na Kojšovku vedie luxusný stúpačik zo Zlatej Idky, ktorý si vieš prípadne predĺžiť o ďalší 1,5 km a 120 m prevýšenia, pokiaľ nechceš ísť z parkoviska.

Na rozhraní okolia Košíc a Zemplína je potom ďalšia výzva – výstup na kopec Mošník z Banského. Veľmi podobné parametre v krásnom prostredí Slanských vrchov ti zaručene vezmú dych.

Posledným rýdzo východniarskym extrémnym výšľapom je stúpanie na Lysú zo Sabinova. Je tiahle a výživné zároveň, takže na ňom určite naberieš vytúženú kondičku.


STRED A JUH SLOVENSKA

Z tejto časti Slovenska, v ktorej si môžeš parádne zamakať na trasách v Slovenskom Krase, Rudohorí, Muránskej Planine a na Poľane, je jednoznačným patrónom všetkých stúpaní cesta na vrch Sinec.

Dĺžka: 5,4 km
Prevýšenie: 528 m
Priemerné Stúpanie: 9,8 %

Okrem neho však určite stojí za okoštovanie aj mega dlhá cesta hore na samotnú Poľanu či Úhornianske sedlo z Krásnohorského podhradia. Možností, kam sa vydať, máš však na každú svetovú stranu kopec, takže si stačí iba vybrať.

TATRY A OKOLIE

Ideme na ťažké kalibre. Jeden z najlegendárnejších cyklo výšľapov na Slovensku je na nemenej legendárny a dokonca ospevovaný kopec – Kráľova hoľa.

Dĺžka: 13,6 km
Prevýšenie: 1145 m
Priemerné Stúpanie: 8,4 %

Zo Šumiacu až hore je to úmorných 13,6 km a iba miestami sklon klesne pod 7 %. Navyše, cesta ani zďaleka nie je prechádzka ružovou záhradou, takže odporúčame pribaliť nejaké tie náhradné duše, pretože nikdy nevieš, ktorá diera sa ti zrovna pripletie pod kolesá. Alebo radšej rovno zober MTB-čko či gravel. Na vrchole ťa čaká odmena v podobe úžasného výhľadu na Vysoké Tatry.

Ak by si však chcel dupať do pedálov rovno obkolesený úžasnými štítmi a zakončiť svoj jazdu pod Gerlachom, potom sa vydaj radšej na Sliezsky dom. Cesta k nemu je síce kratšia, ale o to strmšia a po celý čas sa nachádzaš v nadmorskej výške nad 1000 m n. m., takže efektívnejšie miesto pre tréning by si na Slovensku hľadal iba ťažko.

V okolí Tatier je však toho oveľa viac. Sedlá Priehyba a Čertovica v Nízkych Tatrách, Žiarska a Ťatliakova chata v Západných, a pri Bystrici sú Pleše, Donovaly, Šachtičky či Špania Dolina. Všetko mocné segmenty, ktoré dajú zabrať fyzicky aj mentálne.

SEVER

Oravčania, Kysučania a ďalší severania majú tie najväčšie vrchárske klenoty smerom na juh tejto oblasti našej krajiny. V porovnaní so zvyškom kopcov v okolí sú najimpozantnejšie cyklo trasy hore na Martinské hole a na Smrekovicu. A zatiaľ, čo Martinky v Malej Fatre sú tiahle (13,7 km), výšľap na vrchol Veľkej Fatry z Ružomberka má síce „iba“ kúsok cez 7 km, no jeho priemerné stúpanie je cez 10 %! Mnohí ho označujú za vôbec najťažší na Slovensku. Či je to tak, necháme posúdiť teba, ale čísla hovoria jasne.

Smrekovica
Dĺžka: 7,8 km
Prevýšenie: 785 m
Priemerné stúpanie: 10,1%

Martinky
Dĺžka: 13,7 km
Prevýšenie: 1047 m
Priemerné stúpanie: 7,6%

POHRONIE A PONITRIE

Smerom na západ sa posúvame do Kremnických a Štiavnických vrchov, do pohoria Vtáčnik a Tríbeč. Tu je najobávanejším kopcom povesťami opradené Sitno.

Dĺžka: 7 km
Prevýšenie: 625 m
Priemerné stúpanie: 9%

Okrem neho však dá zabrať aj poriadne dlhý výšľap na Vysielač Kuní vrch z Novák či na Partizánsku chatu zo Žarnovice, ale nemôžeme vynechať ani dvojicu veľmi blízkych výstupov – Králiky a Skalku – ktoré sú každý trochu iného charakteru, ale oba dajú zabrať.

POVAŽIE

Nad Trenčínom je jeden výjazd, ktorý pokiaľ miluješ výzvy, určite nevynecháš. Výstup na Inovec sa totiž končí v nadmorskej výške nad 1000 m n. m. A ty z nich musíš zdolať až 753.

Dĺžka: 10,1 km
Prevýšenie: 753 m
Priemerné stúpanie: 7,5 %

Ďalej určite stoja za spomenutie aj vrchy Veľká Javorina, Kortmanka a Vršatec, na ktoré dokonca vedie viacero trás, takže si buď môžeš vybrať, alebo nemusíš ísť hore-dole, ale urobíš si okruh. Ozaj, a ešte sú tu potom Kasárne nad Bytčou!

ZÁPAD

A napokon, v Bratislave a na Záhorí sa všetky podstatné cyklo výšľapy sústreďujú do Malých Karpát. Asi nie je prekvapením, že jeden z tých najnáročnejších – ak vôbec nie úplne najnáročnejší – je výstup na Biely Kríž smerom z Rače, od kruháča na Námestí Andreja Hlinku.

Dĺžka: 4,40 km
Prevýšenie: 360 m
Priemerné stúpanie: 7,5 %

Samozrejme, okrem toho máš na výber aj zopár alternatív, ako napríklad „Šenkárku“, ktorá vedie k rovnakému bodu zo Svätého Jura či „Strminu“ pre makačov z druhej strany pohoria, so štartom z Borinky. Prípadne, z Limbachu je tu ešte trasa na Tri kamenné kopce, alebo z Modry pod rozhľadňu Veľká Homoľa.

Hotový článok potom budem uverejňovať na webe RedBull.sk v rámci obsahu spojeného s vrchárskym podujatím Red Bull Hill Chasers (https://www.redbull.com/sk-sk/events/hill-chasers), ktoré sa uskutoční 5. októbra v Banskej Štiavnici. Pokiaľ by mi niekto do komentára pridal svoje postrehy / zážitky / alebo pocity z niektorej z trás, rád to doň zakomponujem, nech majú čitatelia aj referenciu od ľudí, ktorí to obsolvovali.

Budem sa tešiť a vďaka za každú kritiku! :y:
19.09.2024 - 15:52:03
01
vyskúšaj si sadnúť na horák a dať nejaký výšľap v teréne, potom ti tento zoznam príde dosť zbytočný, všetko sú to "ťažké" výšľapy akurát pre začiatočnika, alebo ebikera, keď si nieje istý, či mu bude stačiť baterka :D

z tých oficiálnych ma narýchlo napadá napríklad VF Krížna, hneď z dvoch strán, MF chata pod Chlebom, Veľka Rača...

alebo ci tam doplň "asfaltové" pre cesťáky, ale medzi ne zatiaľ sotva môžes rátať Kráľovu hoľu
19.09.2024 - 16:33:25
07
fifo14
Staci pohladat napriklad tu:
https://www.cyklokopce.sk/slovensko/
Mas tam kopce, stupania, profily.

A tu mas vela stupani aj s videom a popisom:
https://www.mtbiker.sk/clanky/najkrajsie-stupania

Zbytocne popisovat znovu to iste.
19.09.2024 - 16:52:24
16
Chata pod Náružím je pekný náklad :muscle:
19.09.2024 - 18:28:34
00
Cykloturista najkrajsie nemusia byt najtazsie.

toto bude asi tema pre cestak. lebo staci vojst do lesa a vsade je to sama vyzva :-D len v okoli mojho mesta ich mozem naklikat tolko, ze sem mozes chodit cele leto zdolavat vyzvy. a to tu mame len taku naklonenu rovinu
19.09.2024 - 19:14:34
00
A to som ešte nespomenul výborné fórum tu s aktualizovaným zoznamom kopcov :
https://www.mtbiker.sk/forum/cyklotrasy-navigacie/cyklovrcholy-t27290.html
KarolM to má ozaj pekne spracované.


Ale fifo14 spomínal : Kojšovú Hoľu, Sinec, Smrekovica, Martinky, Sitno, Inovec, Biely kríž .... a chce pridať ďalšie.
A pár čísel k tomu. Nič nehovoria o celkovom stúpaní, stave povrchu a podobne.
Pozri sa na tú stránku, cyklokopce, kde si nájdeš profil tých istých kopcov, podrobný popis, čo ťa čaká. Nie je 10% ako 10%. Videá z výšľapu sa dajú tiež už dnes ľahko nájsť.


Ale aby som len nerečnil :
Napr. spomenutá Kojšovka, Sitno, Inovec, Biely kríž pre mňa ako najťažšie by som nespomínal. Vyšliapal som ich. Každý podľa výkonnosti. A to mám pupek čo ma tlačí k zemi.
Niekomu sa aj strmák panelkou tu v Limbachu na nové sídlisko bude zdať ťažký. Alebo pre mňa je najťažší výšľap Konské hlavy z Pezinskej Baby a ďalšie.
Každý pozná svoje okolie, vie kde sa čo nachádza, svoje limity.
19.09.2024 - 21:08:14
00
Výstup (vyjazd) na Biely Kríž je najnarocnejsi v okoli BA ? Tak to som sa pobavil :D Najlepsi tam maju KOM pod 12 minut tusim, jeden cas tu kdesi robili tabulku aj, ked este nebola strava. Najhrorsie asfaltove, ale aj terenne stupania su v okoli Kamziku, ale taka zlta na Draci hradok celkom slusna. Ale fajnovy stupak je zelena z Dracieho hradku. Ten som este nevyslapal a asi ani nikdy :D Teda nie zaciatok, ale niektore pasaze ku koncu.

No, ale taky vyslap na Velku Homolu, tak to ano, to je ina liga. A uplny zaver (od Zosky) je dost kruty, nielen strmostou ale aj podkladom.
19.09.2024 - 23:40:37
00
Homolu, ten zaver pod rozhladnou, som raz vysiel. :)

Ale to som bol mlady, sprosty a nevedel som, ze sa to neda. :)

Je rozdiel ako sa posudzuje narocnost vyslapu z pohladu cesty a mtb. Na cestnom clovek nema prevody a 18% hupy su peklo - a limitom byvaju nohy a sila. Na horskom clovek zvlada vacsie strminy - ma iny prevod. Tam ide skor o pluca/srdce a trakciu. Co clovek udycha a este udrzi koleso v kontakte s podkladom.

Preto su tie pohlady na strminy ine.
20.09.2024 - 08:18:23
02
Velka Homola - staci ist trocha naokolo. Toto vyjde kazdy bez extra namahy (mam to vyskusane) - na obr.
Príloha:
2024-09-29 19_39_17-Trasa na bicykli_ 48.3647717N, 17.2628111E ⇒ 48.3633103N, 17.2611161E • Mapy.cz .png
2024-09-29 19_39_17-Trasa na bicykli_ 48.3647717N, 17.2628111E ⇒ 48.3633103N, 17.2611161E • Mapy.cz .png 85.21 KiB thumb_up0thumb_down


V tejto teme nebolo v uvode jasne vymedzene, ci je o cestnych, trekking alebo mtb vyslapoch. Podla uvodneho prispevku skor o cestnych/trekking. Miesaju sa tu cestne a mtb vystupy, dlhe vyslapy (Kralova hola) a kratucke strme useky (Velka Homola), cize neporovnatelne veci.

Ku tym dlhsim vyslapom pridam napr. Cierna Lehota (nad Slavosovcami) - Faltenovo sedlo 767m, 9.7km (zo 2 krat som to siel).
https://sk.mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&rc=9ufMdxRIOs9uYFfl9ce0fgNbewji1.&rs=osm&rs=coor&rs=coor&rs=osm&ri=1096984896&ri=&ri=&ri=1067188701&mrp=%7B%22c%22%3A121%7D&xc=%5B%5D&x=20.2214628&y=48.7360925&z=14
29.09.2024 - 20:08:41
00
keyboard_arrow_up