Ked pojdem okolo, mozem to pozriet a poradit. Len si to musim skreslit ako je to teraz zapojene a potom zohnat sikovneho MaR (meranie a regulacia) resp. servisneho technika.
10.09.2024 - 11:27:51
10
vkotrik napísal:
Ked pojdem okolo, mozem to pozriet a poradit. Len si to musim skreslit ako je to teraz zapojene a potom zohnat sikovneho MaR (meranie a regulacia) resp. servisneho technika.


Už ti píšem na WhatsApp :)
Ďakujem moc
10.09.2024 - 11:32:28
00
PINY napísal:
Tieto zázraky mám aj ja doma, ale niečo mám zle nastavené. Stále sa mi prehrieva pec, naložím a teplota stúpne aj na 110 stupňov. A to tam horí jedna briketa a jeden malý smrečok. Potom letím dole ratovať pec a vyhadzovať drevo, nech ju nerozdrapí.
Kúrim celý deň a nie nie poriadne nabiť nádrže.
A mám to nastavené tak, že kým nie je na nádrži 70 stupňov, do radiátorov mi nejde teplo.
Ja by som potrebovala najskôr ohriať radiátory a až potom nádrže.
Nechápem ako to robili, ale určite to takto nemá byť.
Musím zohnať niekoho, kto by to vedel nastaviť.
Minulý rok som to už vzdala a od decembra som kúrila len v piecke a bolo parádne teplo v celom dome.
Tento rok tú strojovňu ani nejdem zapínať. Iba stres mám z nej.


takto,
- najprv potrebujes ohriat krb/kotol (maly okruh), aby Ti vplyvom studenej vody nedechtoval po zakureni, na ochranu pred tymto javom sa pouziva (aj) zariadenie/zapojenie pod nazvom "ladomat"
- nasledne po dosiahnuti spravnej a nastavenej teploty nabíjas nadrze, prioritne zasobnik TV, dalej zasobniky UV
- rozvody do radiatorov mas napojene z tychto zasobnikov UV a tak je to spravne. Pokial v scheme ide voda z krbu do radiatorov dochadza ku ich prehrievaniu a je takmer nulova sanca to regulovat. Vela ludi to tak ma, ale nie je to spravne, ani bezpecne
Cize ano, potrebujes najprv nabit nadrze a nasledne veselo kurit radiatormi. Nastavenie vypinacich a zapinacich teplot je cela alchymia co zohladnuje strasne vela veci, cize odborne sposobila osoba so skusenostami je "must have" ale nemusi to byt zaruka uspechu
10.09.2024 - 12:15:33
00
Izzy68 spravne si napisal prvy krok, najprv sa ohrieva kotlovy okruh, ale potom mozes ist kludne s teplom do vykurovacich telies a ked mas izby zohriate, tak mozes prebytocnym teplom dobijat nadrze a nasledne z nadrzi opat pustat teplo do radiatorov.

Vstupnu teplotu do radiatorov si regulujes na zmiesavacej čerpadlovej skupine ak tam teda je taka namontovana.
10.09.2024 - 12:23:12
00
rozumiem, pokial to tak zapojeny system vie umoznit a dodrzat spady tak OK. Narazal som na pripady, kedy akumulacia pri tomto type vykurovania uplne chyba, alebo je tak zle nastavena, ze kuria len radiatory na ovela vyssie spady a do nadrzi nejde nic, alebo iba nejake smiesne mnozstvo energie. Nepisal som este o tom, ze je vhodne mat zalozny zdroj / spiralu, ktory by nedovolil teplote v nadrziach vyrazne poklesnut, prave kvoli diskomfortu pri zakurovani napr. po dlhsej dobe... samozrejme to zavisi od toho, ako bol cely system vymysleny a ako mal podla poziadaviek fungovat
10.09.2024 - 12:44:13
00
Ano, bez akumulaciek je to otrokarcina
10.09.2024 - 12:48:51
00
vkotrik Ako sa to rieši? Servoventilom ovládaným izbovým teplomerom?
10.09.2024 - 12:54:49
00
Ano bud priestorovy termostat v referencnej miestnosti po dosiahnuti teploty vypne cerpadlo vykurovacieho okruhu alebo moderne elektronicky riadene cerpadla s frekvencnym menicom znizia prietok vykurovacieho media na zaklade toho, ze sa postupne uzatvaraju kuzelky na termostatickych ventiloch radiatorov v jednotlivych miestnostiach, ked sa dosiahne pozadovana teplota. Cerpadlo meni otacky na zaklade meniaceho sa tlaku v sustave.
10.09.2024 - 13:11:01
13
Prave mi nacenili cistenie podlahovky na 750€ ( 150 stvorcov cca ), trochu vela sa mi zda.
10.09.2024 - 13:58:58
00
Asi sa dam popri projektovani aj na cistenie podlahovky :D
10.09.2024 - 14:04:00
01
Kto uz ste zacali kurit? Ja to este nechavam bez kurenia, ale pred par dnami som uz videl par domov dymit v dedine :D
Minuly rok som zacal az druhy oktobrovy tyzden, v 2022 asi o 2 tyzdne skor.
15.09.2024 - 14:09:07
00
V mna Ruzomberku zatial drzi naakumulovane teplo v stenach z letnych horucav, ale susedia si uz tiez v krboch zakurili. Podla SHMU to este vyzera na babie leto. V takej Oravskej Lesnej sa nekuri len 31. jul a 1. august
15.09.2024 - 14:14:27
00
ja som piatok pustil večer tepelne na minimum, dnes som ho vypol ... bolo nam teplo.. aktuálne je vonku 12st na orave
15.09.2024 - 14:54:44
00
corsair napísal:
Je tu niekto zo stavebného fachu? Najlepšie strechár/tesár alebo rovno konkrétne niekto, kto sa venuje, pozná niekoho čo sa venuje ľudovému staviteľstvu?


Čo ti treba?
15.09.2024 - 20:22:42
00
Už nič... Špekuloval som vtedy niečo
16.09.2024 - 09:14:20
00
keyboard_arrow_up