29"
04.08.2024 - 22:18:27
02
Podľa mňa je to na takéto rekreačné jazdenie po relatívne rovnom, hladkom teréne jedno. Full mám 29inu, tam by som to do terénu, bikeparku atď nemenila ale mám ešte HT 27,5, minule som sa na ňom bola prevetrať po hrádzi, trochu som na to dupla, má to plášte s jemnou vzorkou, a nedá sa povedať, že by som chcela 29-palcove kolesá ale na druhú stranu by som prijala ťažšie prevody (vpredu mám 32-zrubový prevodník). Keby to HT malo 29-palcove kolesá, tiež by mi to bolo jedno. Mám cca 176 cm. Jasné, že môžeme elaborovat s plusmi a mínusmi a riešiť akceleráciu, hmotnosť, zotrvačnosť, obvod a neviem čo. Ale ak nájdeš bike vhodnej veľkosti so super vidlicou, výbavou, za dobrú cenu a ešte sa jej bude páčiť a bude mať 27,5 palcové kolesá, ber ho,... a nekupuj nasilu "horšiu" 29inu len pre tie kolesá... to isté, teda táto posledná veta podľa mňa platí aj keď tie rozmery v nej navzájom vymeníš.
04.08.2024 - 23:08:45
04
Jednoznacne 29" uz len kvoli sirokej ponuke plastov od cestnych, cez crossove, gravelove a CX az po MTB. 27,5" je mrtvy rozmer. Btw. crossove / trekove bicykle su tiez a nie nahodou 29".
05.08.2024 - 07:43:22
02
divo napísal:
tiez by som sa rad spytal na nazor, MTB HT pre zenu 169 cm. 27,5" alebo 29"? v lese vela jazdit nebude. asfalt, cyklotrasy, sem tam nejake luky, sotolina. zvazoval sa krosovy bike, ale bude to MTB. len nevieme ake velke kolesa. teraz jazdi 26". dik

27,5 – ovlada sa to lahsie, je to lahsie, do kopca to ide lahsie... bicykel bude tiez trochu mensi, lahsi (btw je to novsia velkost ako 29, co si vela ludi pletie)
29 – malo by to v lese lepsie kopirovat nerovnosti, ale ja som si to velmi nevsimol, ten rozdiel je dost maly
tiez by mal teoreticky vydrzat trochu dlhsie plast, kedze na jedno pretocenie kolesa prejdes viac ako na 27,5


Najlepsie asi bude, ked pojde do obchodu a prevezie sa na oboch typoch

(to ze nejaki fanatici uz roky tvrdia, ze 27,5 je mrtvy rozmer, si nevsimaj)

(cestne, gravel, treking aj cross kolesa maju 28 palcov a nie 29, ako pise Jesus)
05.08.2024 - 08:03:55
06
622mm je 29" MTB alebo 28"cross😃
05.08.2024 - 09:22:16
00
Toto forum je zial aj o teoretikoch, ktori nemaju problem inych oznacit za fanatikov a zaroven este aj napisat zavadzajuce a nepravdive informacie, lebo im chyba vseobecny rozhlad. Ale hlavne treba obhajit 27,5" na jazdenie po asfalte, cyklotrasach, lukach a polnych cestach za kazdu cenu. :)
05.08.2024 - 09:41:30
01
27.5 vznikol len preto lebo bolo vela teoretikov ktori sa bali prejst z 26 priamo na 29 - preto je to "novsi" rozmer. ale len docasny mrtvy rozmer ktory nemal nikdy existovat.
28" je to iste ko 29" MTB - obuval som trekove plaste na 29" MTB.
05.08.2024 - 09:55:02
02
Kušte, tetičko ... a nepiste to tu, nechcem vediet ze jazdim na mrtvych plastoch ...
05.08.2024 - 09:58:12
15
Tak ale Ty jazdis seriozny teren, tam tie 27,5" mozu mat aj iste vyhody. Ale pre rekreanta na asfaltky a polne/lesne cesty to je uz fakt zbytocne. Jedine ako fixska napisala - ak by to bolo za vyrazne vyhodnejsiu cenu ako to iste v 29", tak to ma zmysel (financny, nie z pohladu prinosov pri jazde).
05.08.2024 - 10:04:20
00
Gusto0 : 650b existuje najmenej 70rokov uz, a keby onehda Tomovi a Garymu boli dododali co chceli, tak 26" na mtb by nikdy neboli. Vsetky tieto rozmery, jak 26, tak 650b a 28" su tu uz desatrocia, len do mbt sa prehrabali relativne nedavno. 29er asi od 2004teho, 650b asi 2007. Jazdi sa vsetko, aj 24" aj 20" , podla toho co a ako.

Jezus: a co 26" ? :D
05.08.2024 - 10:26:06
01
Pohľad z praxe - mám veľa kamošiek, rodinných príslušníkov, známych, chlapov aj ženy v rôznom veku atď., pre ktorých je jazdenie na bicykli tak veľmi rekreačnou aktivitou, že ich najdôležitejším parametrom na bicykli je pocit, že sa im takpovediac ide dobre. Nedokážu rozoznať 26tku od 27 a polky ani od 29iny a ani to neriešia, lebo chodia na bicykli pomaly, kukajú okolo a sústredia sa na "premávku", na to, aby im neušli deti, aby nespadli, dobre si preradili, nezmeškali odbočku, nezabili sa pri schádzaní z obrubníka alebo prejazde cez nerovnosti, zabrzdili keď niečo atď atď a korunu tomu dala jedna baba, ktorej som na niekoľko km vymenila jej 20 ročný starý 26 palcový bicykel za môj nabúchaný moderný aby skúsila, či si nechce kúpiť novší a vyhodnotila to tak, že nechce, lebo na ňom ne/vládze úplne rovnako a ešte za to vyhodí veľa peňazí a jej atačí ako jazdí teraz a nepotrebuje sa zlepšovať. Jeden môj rodinný príslušník chce na hrádzu viac moje HT ako svoj svižný fitnes lebo môj má nižší rám a lepšie sa mu zosadá. Vidlica, terénne plášte, široké rajdy, mu nevadia.
Takže takýmito príkladmi som len chcela povedať, že mnohým cyklistom sú mnohé technické parametre a ich význam či rozdiely nepodstatné, lebo jediné čo chú je aby sa im dobre vozilo. A v takomto prípade, nezaberú argumenty technického typu. Ale nevieme ako sa slečna, pre ktorú sa nový bicykel hľadá vozí ani ako cyklistiku vníma a aké má ciele.
05.08.2024 - 10:34:52
08
To je napríklad problém aj s mojou sestrou. Ona chce sedieť na biku, ako na klasickom mestskom biku holandského typu, ale chce aby to vyzeralo ako cross/treking. 6 rôznych predajní, 9 predavačov, ja, jej kamošky čo aktívne bicyklujú, poslané videá, ako sa správne sedí na biku nepomáhajú. Proste musí to byť cross/trek s posedom mestského biku. A nik ňou nepohne.
05.08.2024 - 12:01:20
01
Ved nech si kupi trek/cross a daj jej tam dozadu zahnute riaditka :-D
05.08.2024 - 12:11:51
00
Tie nechce, chce rovné 😁 proste strašné harakiry sa tam spáchalo na tom biku.
05.08.2024 - 12:16:37
01
Akékoľvek preferencie nemusia byť problém ak ide "len" o výber napríklad menej efektvneho rozmeru kolies na daný typ terénu, ale problém nastáva vtedy, ak želanie cyklistu nemá na trhu technické riešenie a vybraný druh tovaru neexistuje :)
Každý cyklista si zaslúži najoptimálnejší a najefektívnejší bicykel na daný typ postavy a spôsob jazdenia, ale to, či bude pre nich práve ten "papierovo" najvhodnejší bicykel aj najlepší, by mali (tak, ako to tu už niekto spomínal) vyhodnotiť sami po vyskúšaní viacerých druhov. Sú však aj takí ľudia, ktorí ak na sviatok dostanú nejaký bicykel do daru, že nech sa páči, tento bude pre teba super, tak sa na ňom budú spokojne voziť niekoľko rokov, lebo sa nemuseli trápiť s výberom :)
Ak by som si teraz vyberala nové HT na rekreačné jazdenie, tak si tiež vyberiem 29inu, napriek tomu, že keď som pred 6 rokmi prechádzala z celoodpruženej 26tky rovno na 29inu, tak som trochu trpela v technických stúpaniach, ale po pár mesiacoch som si zvykla. V rovinatom teréne to nie je podľa mňa až taký skok.
05.08.2024 - 12:18:35
00
keyboard_arrow_up