Zdravím, možno off topic, nikde som nenašiel relevantnú tému. V tomto počasí treba dosť vody na dlhé výjazdy, viem zobrať pár bidónov, ale posledné desiatky kilometrov voda jednoducho dôjde. Snažil som sa plánovať výjazdy popri prameňoch, ale teraz čo plánujem, nikde ani stopy. Celkom divné, že v krajine s takým množstvom vody, je tak málo prameňov.

Keď chodím, tak to ako na pretekoch - nezastavujeme nikde, od bodu A do bodu B, na 4 hodinovej jazde stojíme tak 10min dokopy :D

Klopete niekomu doma, či vám napustí vodu?

Ako by reagovali zamestnanci na čerpacích staniciach keby si idem napustiť vodu na WC a nič nekúpim? Podobne na nejakých kolibách, asi sa to veľmi nepatrí prísť si napustiť vodu a nič nekúpiť, čo ? :D Na západe v niektorých krajinách, reštaurácie musia poskytnúť zadarmo vodu, v US je to takisto štandard, ale neviem ako je to nastavené na Slovensku, predpokladám, že tu ani voda nie je zadarmo.
18.07.2024 - 18:52:22
00
Keď idem dlhý výjazd, rozumej 200km/4000m výškových, beriem si tri fľaše a do brašne dve plechovky kávy, dve plechovky coly a nemám problém si pýtať vodu aj v dedine. Naposledy som tak poprosila pani v Poľsku za Chocholowom. Ešte nikdy sa mi nestalo, aby niekto povedal nie alebo bol na mňa nepríjemný. Ani na pumpe to nikdy nikomu nevadilo. Tej pani za pokladňou je to srdečne jedno ;)
Vždy beriem aj malý zámok na bike pri takýchto výjazdoch, lebo ak treba ísť na pumpu rýchlo po pitie, nemám odvahu tam nechať bike ani 2 minúty.
18.07.2024 - 19:10:22
00
Teraz v lete si vzdy beriem minimalne 3 litre iontaku a cistej vody so sebou, ked idem nieco dlhsie, tak aj 4
18.07.2024 - 19:20:17
00
Ved si zober vodny vak do batohu ked ti je malo. Tie sa robia tusim do 5L. Taktiez 1-2 bidony 900ml sa vojdu na bicykel. S tym vies zit a ked tak niekde doplnis.
18.07.2024 - 19:29:03
00
Ak mas po ceste benzinky, alebo koliby, to uplne nepovazujem za situaciu, ze voda nie je :-D V takomto pripade si milerad kupim nejaku kofolu, aby som mal nieco chladene a pri tej prilezitosti si dotankujem bidon na wecku. Potom sa necitim blbo, lebo som spravil aj nejaku trzbu. Ak nie je ani restaracia, ani benzinka, tak som poprosil nejakeho domaceho, ked som ho videl na zahrade, alebo dvore. Nikdy nebol problem. V extremnych situaciach, ked fakt nebola voda, som roztapal sneh v bidone pod bundou, alebo filtroval vodu z potoka.
18.07.2024 - 19:58:47
02
Na cintorinoch. Po celom zapadnom Slovensku, aj prilahlom Rakusku a za 20 rokov mi este zo ziadnej cintorinskej vody nebolo zle. Ale v poslednej dobe som si hodne zacal pozerat aj pitne fontanky na mapach a skusat tie.
18.07.2024 - 20:07:58
14
Môžeš skúsiť aj freemap.sk. Stačí zadať do vyhľadávania pitná voda a zobrazí sa ti milión malých modrých žubrienok :)
18.07.2024 - 20:22:10
10
blackpyros napísal:
Na cintorinoch. Po celom zapadnom Slovensku, aj prilahlom Rakusku a za 20 rokov mi este zo ziadnej cintorinskej vody nebolo zle.

tak toto ma veru nikdy nenapadlo :o
ako je to vlastne so znacenim ci je voda pitna alebo len uzitkova? je na to neaky zakon?
18.07.2024 - 21:46:58
00
https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/slovensko-je-krajina-kvalitnej-pitnej-vody/

vedanadosah.cvtisr.sk
18.07.2024 - 22:08:46
01
https://www.decathlon.sk/p/349281-279991-filtracna-trubicka-lifestraw-peak-series.html
https://www.decathlon.sk/p/312989-85288-makka-a-stlacitelna-filtrovacia-flasa-mt500-1-l.html
19.07.2024 - 08:22:47
01
blackpyros napísal:
Na cintorinoch. Po celom zapadnom Slovensku, aj prilahlom Rakusku a za 20 rokov mi este zo ziadnej cintorinskej vody nebolo zle. Ale v poslednej dobe som si hodne zacal pozerat aj pitne fontanky na mapach a skusat tie.


Na niektorych cintorinoch skutocne tecie pitna voda. Na inych tecie uzitkova z miestneho zdroja/studne, v ktorej sa nachadza vsetko, co do nej z okolia stecie...
Znacene to spravidla nie je. Ze ti nebolo zle je fajn, osobne by som to ale neodporucal a neriskoval.
19.07.2024 - 09:56:40
10
PINY napísal:

Nepitnost vody nemusi byt sposobene len bacilmi.
Napr olovo, arzen, splasky, postreky, chemicke uniky vseobecne.. Na to ziadna tabletka neexistuje.
19.07.2024 - 12:12:13
00
olovo (nie tekute :D) a arzen mozes pit, nezabije ta hned :D .. olovo tak po 15 rokoch(?), arzen vydrzis v malych davkach tiez dost dlho :D
19.07.2024 - 12:38:55
01
Jaaaj, tolko strasenia, az to pekne neni. Tak takto: voda netecie do kopca. To znamena, ze ked pridem na cintorin, otocim kohutikom, a ona tecie, bez toho aby som ju musel pumpovat, tak ide z nejakeho zdroja, ktory je polozeny vyssie. Ten zdroj obvykle byva vodaren na nejakom okolitom kopci, kde to nejaka vodarenska spolocnost pracne pumpuje, aby ludia dole v dedine mali vodu. Nie, naozaj tam nepumpuju otravenu vodu, a ked mate cintorin v dedine, v ktorej maju obyvatelia k dospozicii verejny vodovod, tak pitna voda bude aj na cintorine.

Ja neviem ako je to po celom Slovensku, dost mozno este existuju zaostale oblasti a v nich dediny, kde nemaju ludia verejny vodovod a musia si pumpovat vodu z vlastnych studni - fakt netusim. Samozrejme, v takej dedine asi nebude ani na tom cintorine pitna voda, ale takisto si ju dost pravdepodobne budem musiet napumpovat sam. Tu v okoli Bratislavy a vlastne na celom zapadnom Slovensku fakt neviem o ziadnej takej dedine, ale mozno aj tu take su...

A btw, keby tam aj boli nejake smakocinky v stopovych mnozstvach, fakt je rozdiel, ked taku vodu pijete kazdy den od rana do vecera a ked si v lete obcas taku naberiete, ked vam v bidonoch dojde voda z domu.
19.07.2024 - 17:40:26
26
Na verejnú kanalizáciu je pripojených zhruba 68 % obyvateľov. Týka sa necelých 40 % obcí Slovenska. Najnižšiu úroveň pripojenia na verejnú kanalizáciu má Banskobystrický kraj (62,2 % obyvateľov), najvyššiu mieru dosahuje Bratislavský kraj (91,17 %).
V oblasti verejných vodovodov je situácia na Slovensku priaznivejšia. V súčasnosti je vyše 89 % z celkového počtu obyvateľov SR zásobovaných pitnou vodou dodávanou verejnými vodovodmi. Prepočítané na obce, ide o takmer 84 % z celkového počtu obcí.
https://www.minzp.sk/faq/kolko-slovenskych-obci-miest-ma-kolko-nema-kanalizaciu.html

Tých "zaostalých" dedín je celkom dosť :)
19.07.2024 - 18:35:59
02
keyboard_arrow_up