Odluka cirkvi od štátu?
Áno 86% [ 93 ]
Nie 14% [ 15 ]
Celkový počet hlasov : 108
Chcem si ju precitat. Ty si ju cital?
10.07.2024 - 21:50:47
00
https://kbs.sk/obsah/sekcia/h/cirkev/p/apostolska-nunciatura/c/zmluvy-medzi-slovenskou-republikou-a-svatou-stolicou
10.07.2024 - 21:56:37
02
tu je návrh jednej z čiastkových zmlúv z roku 2006

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20060119016
10.07.2024 - 22:20:06
00
mna by zaujimali podrobnosti aj o tejto dohode:

Článok 20
(1) Zmluvné strany uzavrú osobitnú medzinárodnú zmluvu o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi.
10.07.2024 - 22:28:22
01
Keď čítam niektoré príspevky, je jasné, ako národ osprostieva. Vyjadrujú sa tu ľudia, ktorí nemajú žiadne znalosti o úlohe cirkvi v spoločnosti, a ani ich to nezaujíma, vidia len majetky a pedofilov. Kto chce hľadať pravdu, hľadá. Život bez Boha nemá žiadny zmysel.
https://chcemviac.com/clanky/ateizmus-v-praxi-zmysel-zivota/
11.07.2024 - 05:53:36
02
Boh ≠ cirkev. Chýba ti toľko ospevovaná tolerantnosť.
11.07.2024 - 06:08:12
211
To bol vskutku geniálny nápad založiť túto tému. Ale chápem, uhorková sezóna, trochu flamu nezaškodí.
11.07.2024 - 06:22:48
08
Skynet to presne vystihol a aj matematicky zapísal... :)

Veľa ľudí pod slovom veriaci rozumie kresťana. Ja osobne tiež verím v boha. Jedného jediného- tak to píše aj Biblia . Žiadne modly, žiadní svätí, žiadna panna Mária. V mojom prípade to však nieje starý dedko ktorý trestá ľudí za to že pracovali v nedeľu či neboli na veľkú noc v kostole či na spovedi. Východné Čínske či Indické filozofie majú k pravde oveľa bližšie ako orezané kresťanstvo.
Kresťanstvo je vlastne názor skupiny ľudí, ktorí tomu veria, majú svojho vodcu, svoje rituály a k tomu múdru knihu ktorú radi čítajú. Vpodstate je to krúžok sebe podobných ľudí čo majú podobný názor a tešia sa z toho. Presne tak isto sa dá definovať sekta.

Pokiaľ si boha predstavíme ako všadeprítomnú energiu, tak na príspevok od štátu by mal mať nárok aj ktorýkoľvek cyklistický klub, ktorého členovia nekonajú v rozpore s dobrými mravmi, trávia čas v prírode, meditujú či rozjímajú o jej kráse, večer sa dívajú s úžasom na hviezdy a nehejtujú ebikerov ... ;)

Zdeno, Prínos cirkvi môže byť prospešný aj bez vlastníctva materiálneho majetku a bez obťažovania detí. Farári evanjelikov či grekokatolikov, ktorí sa môžu ženiť, majú tieto pedo chúťky pod kontrolou, pretože pokiaľ poznáš lásku k svojmu dieťaťu, inému neublížiš. A naviac máš hormóny tiež pod kontrolou. Takže túto vec v katolickej cirkvi považujem za poruchu systému a bola vlastne založená na tom aby financie jej členov sa nededili ale ostávali ďalej cirkvi. Takže zase osobný prospech ... A spovede? No to je najstarší druh informačnej služby a predchodca zbierania dát na internete, kde farári pod prísľubom spovedného tajomstva vedeli o všetkom čo sa v regióne deje a mohli to využívať vo svoj prospech či ovládanie ľudí. Dnes niektoré podobné praktiky na internete voláme Cookies :)
Takže pokiaľ sa cirkev z vnútra neprečistí, nediv sa že bude vzrastať tlak ostatných ľudí na to aby tieto spolky neboli podporované štátom, lebo majú k nim odôvodnený odpor.
11.07.2024 - 07:37:19
010
Nepredstavujem si pod Bohom žiadnu konkrétnu entitu, s ktorou sa budem zoči voči rozprávať.
Všetko je Boh a Boh je vo všetkom, Boh je myšlienka, vedomie, vesmír,
všetko čo je okolo nás od počiatku, od veľkého tresku. Boha nájdeš skôr v prírode, ako v nejakej budove.
Nerozoznáš dobro od zla sám? Potrebuješ aby ti niekto povedal, čo je dobré a čo zlé? Nie si náhodou stratený práve ty?

...a tie znásilnené sviatky a oslavy prírody, ktoré sú prekryté rozprávkami o pannách, ktoré rodia deti? Prosím vás...
11.07.2024 - 08:10:54
00
8 ludi chce, aby sa im vsetci skladali na ich cirkev. Nejak tu chybaju ich argumenty, preco a preco si na nu nemaju vyberat len medzi sebou. Takze kde ste a preco si svojich fararov nechcete platit sami?
11.07.2024 - 08:15:31
01
Každý veriaci je v podstate aj ateista, pretože verí len vo "svojho" jedného jediného správneho boha a teda zároveň neverí v existenciu všetkých ostatných bohov, ktorých je dosť veľa. Ja som ateista, neverím v žiadneho boha, nezávisle od toho, koľko ich je, povezme že x, tým pádom je každý veriaci len (x - 1) početný ateista ako ja ?
Každopádne, keď si predstavím ako v minulosti cirkev a jej predstavitelia a posluhovači násilne preonačovali ľudí na svoju jedinú správnu vieru, tak mi je zle. Všelijaké procesy a inkvizície a sväté vojny, fuj, už len v malom ako to náboženstvo funguje na báze vydierania, že Ak sa nebudeš modliť, pôjdeš do pekla, Ak nepôjdeš do kostola, babku veľmi sklameš, Ak.. tak... Každopádne, ajnkeby spáchali hocijaký hriech, tak sa stačí vyspovedať a nový týždeň začíname s čistým štítom ? to je na tom fakt najlepšie. No nič, tak sa mi uľavilo, ideme ďalej, vyspovedala som sa na MTBikeri, uvidíme, ci pôjdem do pekla, kde sú len cestné bicykle ?
Ps: v BB máme niektoré chodníky v miestach, kadiaľ chodím v zime neodhrnute a zľadovatelé, informovala som sa prečo a hádajte, lebo sú na pozemkoch, ktoré patria cirkvi, takže mám nervy ?
11.07.2024 - 08:54:30
015
zdenomitklein napísal:
...Život bez Boha nemá žiadny zmysel.
https://chcemviac.com/clanky/ateizmus-v-praxi-zmysel-zivota/


Odmalicka vedeny rodicmi, starymi rodicmi, katechetmi, fararmi a inymi k viere? Dobre tipujem ? :-)
11.07.2024 - 09:21:15
02
Stihol mi už napísať výhražné správy :)
11.07.2024 - 09:23:15
09
A co v nich bolo ? Pohrozil ti exkomunikaciou, bozim hnevom... ? :-)
11.07.2024 - 09:30:52
00
perez napísal:
To bol vskutku geniálny nápad založiť túto tému. Ale chápem, uhorková sezóna, trochu flamu nezaškodí.


Úplný súhlas, uhorkový flame. K čomu vlastne budú autorovi tejto témy odpovede?? Odporúčam zrušiť ju úplne. Ani autor ani nikto iný z fóra túto tému nevyrieši.
11.07.2024 - 09:35:03
03
keyboard_arrow_up