Odluka cirkvi od štátu?
Áno 86% [ 93 ]
Nie 14% [ 15 ]
Celkový počet hlasov : 108
Máme tu málo bojovných tém, tak by ma zaujímalo ako to vnímate. Ste za/proti? Prečo za, prečo proti?
Páči sa vám, že sa v školách učí náboženstvo? Nepatrí to do krúžkov - po škole? V ústave je zakotvené v Čl. 1
Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Ocenil by som vecnú debatu.

Prílohy:

Cyril a Metod.jpg
Cyril a Metod.jpg 182.06 KiB thumb_up0thumb_down

10.07.2024 - 12:40:45
03
Vzhladom na zlozenie tohto fora je myslim jasne, aky bude vyrazne väcsinovy nazor. :) Malokto sa tu stotoznuje s tym, ze ma byt takato "sukromna" organizacia s obrovskymi majetkami financovana z dani kazdeho jedneho pracujuceho cloveka v tomto state bez ohladu na to, ci sa k nejakej viere hlasi alebo nie. A velmi to nesledujem, ale nechce sa mi verit, ze sa na vsetkych skolach vyucuje nabozenstvo ako povinny predmet, To asi bude skor nejaka sukromna aktivita vybranych skol resp. to bude len volitelny predmet, nie?
10.07.2024 - 12:46:56
01
V statnych skolach je na vyber etika alebo nabozenstvo, ale jedno z toho si musis vybrat.
10.07.2024 - 12:52:57
06
Ano, tak si to pamätam. Myslim, ze s vyucbou etiky by nikto problem mat nemal (na rozdiel od nabozenstva).
10.07.2024 - 12:56:05
00
Predmet sa volá náboženská výchova ak chceme byť presní, ale dôležité je, že výučbu predmetu stanovuje školský zákon, nejde o slobodné rozhodnutie...
10.07.2024 - 12:57:11
00
Teraz nerozumiem. Ved ide o slobodne rozhodnutie - rodicia sa mozu slobodne rozhodnut, ci sa dieta bude ucit o etike alebo o nabozenstve. Nikto ich nenuti, aby dieta dali na nabozenstvo.
10.07.2024 - 13:06:49
01
Ale škola sa nemôže rozhodnúť že nebude vyučovať náboženskú výchovu ...
10.07.2024 - 13:10:25
01
Ja suhlasim s Jezusom. U mna je cirkev v podstate mafia so vsetkym co k tomu patri
10.07.2024 - 13:27:42
010
Niečo podobné sme akurát riešili. Síce, to bude aktuálne až o dva roky, no padla tam debata. U nás v malej dedinke bude, vyzerá to tak, môj krpec jediný v ročníku, ktorého chcem dať na etiku. K tomu sa mi vyjadrila miestna pani učiteľka, že kvôli jednému žiakovi sa určite trieda etiky otvárať nebude a mám sa prispôsobiť zvyšku… .
Prispôsobíme sa tak, že ak je toto pravda, pôjde do inej školy. Neskutočne som sa rozčúlil pri tom.
10.07.2024 - 13:40:01
012
To je teda ozaj slobodný výber. Niečo podobné sa stalo aj u nás v Or. Podzámku kde učí môj brat. Donútili ísť na náboženstvo deti, ktoré tam nechceli ísť. Ohradil sa k tomu ale nezmohol nič. Hold Orava.
10.07.2024 - 13:42:20
02
To je mozno na zalobu.
10.07.2024 - 13:50:28
00
To asi ano, ale u nas nepochodili ani rodicia, ktorym znasilnili farari deti.
10.07.2024 - 13:52:21
01
Ja som zahlasoval proti, urcite budem v drvivej mensine a skusim vysvelit teda.
Cirkev spada spolu s divadlami, filharmoniami, galeriami, muzeami, kniznicami a dalsimi podobnymi instituciami pod vydavky na kulturu. Na rok 2024 vrazil stat do evanjelickej cirkvi 5,5 miliona korun. (budem rozpravat o cirkvi, ktorej som clenom)
Podla posledneho scitania ludu mala evanjelicka cirkev na Slovensku 286 907 clenov. Samozrejme, je to cislo, ktore nevyjadruje realny pocet praktizujucich veriacich. Vacsina tychto ludi imho k cirkvi nema absolutne ziaden alebo len minimalny vztah. Dajme tomu, ze aktivnych clenov Evanjelickej cirkvi, pre ktorych je jej existencia realnou potrebou (seba medzi nich neratam), moze byt nejakych 10 percent z tych, ktori sa k cirkvi papierovo prihlasili. Teda nejakych 30 000 ludi. To mame 30 000 danovych poplatnikov, ktori kazdy tyzden vyuzivaju sluzby tejto statom dotovanej organizacie. Okrem nedelnych bohosluzieb prebiehaju pocas tyzdna dalsie aktivity - stretnutia deti, mladeze, mladych rodin, zien, navstevy detskych domovov, nemocnic, hospicov, biblicke studium, detske tabory, atd. Pripocitajme dalsich 5 000 ludi. Tyzdenne tak dostaneme zhruba 35 000 danovych poplatnikov, ktori realne vyuzivaju sluzby poskytovane touto organizaciou.
Porovnajme to s divadlom, ktore ma slusnu navstevnost. Teda nie s velmi vyprofilovanym divadlom, do ktoreho chodievaju traja intelektuali. Skor s nejakym ludovym a popularnym. Povedzme s Novou scenou v Bratislave.
V roku 2023 slo na Novu scenu 4,5 mil EUR zo statneho rozpoctu. Ak nepocitam tyzdne, kedy sa nehra a po zaokruhleni smerom nahor, Novu scenu navstivi tyzdenne 1800 ludi. Teda vyrazne nizsie cislo.
Dalsie porovnanie je jednoduche. Nova scena, ktora dostava rozpocet len nieco malo nizsi ako Evanjelicka cirkev, uspokoji tyzdenne iba jednu osemnastinu ludi, ktori vyuziju za tyzden duchovny servis evanjelickej cirkvi. Ak by sme chceli zachovat priamu umeru medzi poctom danovych poplatnikov, ktorym institucia naplna duchovne potreby a statnou dotaciou, mala by mat Evanjelicka cirkev rocny rozpocet 9.5 mil EUR - resp. Nova scena by mala dostavat prispevok 489 tis. eur rocne. Cirkev imho nie je nejakym extremnym pozieracom dani. Existuje vela institucii, ktore sa zaoberaju uchovavanim rovnako abstraktnych a objektivne nemeratelnych hodnot a na financovani ktorych sa podiela ovela vacsi pocet nezainteresovanych ludi.
Takto by som mohol pokracovat dalej, ale nemyslim si, ze by cirkev v porovnani s dalsimi kulturnymi instituciami - muzea, divadla, galerie - mala horsie cisla ako v predchadzajucom priklade. Ak preto niekto tvrdi, ze sa vsetci bez rozdielu musime skladat na fararov, neskladame sa na nich o nic viac - skor menej - ako sa skladame na Novu scenu, Slovensku filharmoniu, archeologov, atd., o ktorych by normalny pragmaticky Slovak mohol rovnakym pravom nadniest, ze z nich nic nema.
Samozrejme, je tu otazka, preco by sa mali ludia skladat na kulturu ako taku. Mohli by sme, pravda, namietat, ze v porovnani s ostatnymi krajinami ide u nas na kulturu smiesne nizke promile HDP, a teda ze ten, komu ide o setrenie verejnych financii, by sa mal najskor poobzerat po vydavkoch inych ministerstiev.
Ono tento hon na fararov je sposobeny skor tym, ze ludia su na cirkev alergicki. Hneva ich, ked vidia v televizore tlsteho chlapa v sutane, ako im monotonnym falzetom rozprava nieco, comu bud vobec nerozumeju alebo ich to - ak tomu rozumeju - iba rozculuje. Asi ich hnevaju detske spomienky na to, ako ich stara mama vyhnala od pozerania Filmarika a filmuska a nahnala ich do kostola. Asi ich hneva - a to urcite nezlahcujme - ze mnohi farari sa nespravaju tak, ako by sa mali. Tento hnev potom tuzia vyjadrit politickym gestom.
Ak by ale naozaj slo o to, aby sa vacsina neskladala mensine na roztomile duchovne uchylky, cirkev naozaj nie je prvy pes, do ktoreho treba kopnut a dala by sa raz-dva vybavit v ramci ovela sirsej debaty o tom, co tato spolocnost skutocne chce a potrebuje a kto sa tu na koho sklada. Ono by pri takejto debate mohlo vyjst najavo vela zaujimavych veci a aspon by clovek zistil, na co vsetko tu prostrednictvom statnych grantov a dotacii prispieva a ani o tom nevie.
10.07.2024 - 14:42:05
04
ludom by sa hlava tocila keby zistili majetky a pozemky cirkvi.
kakaju si do huby, lebo jezis mal chudobny zivot, naco zlato, drahe kostoly a veci.
v kontexte ze ta padajuca omietka v nemocnici trafi do gebule, je to este smutnejsie.
v zapadnych krajinach si veriaci platia; neni dotovane zo statu
10.07.2024 - 14:59:49
03
Volodja, ale preco by sme mali dotovat niekoho, kto to vobec nepotrebuje? Ked cirkev odovzda vsetky majetky, z ktorych vacsinou ani dane neplati, nech si pyta dotaciu od statu.
10.07.2024 - 15:04:15
01
keyboard_arrow_up