a to hlavne som nenapisal. do coho mi odporucate investovat?
06.07.2024 - 14:09:37
00
Zaloz si ucet u interactive brokers alebo xtb, hod tam tisicku, o rok zas. Male sumy si odkladaj na ucte kym nebudes mat tu tisicku, potom kup etf na sp500 alebo nasdaq, ktore reinvestuje dividendy.
06.07.2024 - 14:25:13
03
ja zas odporucam investovat casto a male sumy (raz mesacne, alebo kludne aj raz tyzdenne, niektori brokeri umoznuju kupovat frakcie od 10 Euro). Ak zainvestujes raz za rok velku sumu, mozes mat stastie, ze chytis akurat ked bude ETF lacne a nasledne nadpriemerne zarobis, alebo mozes mat smolu a chytis ked bude ETF drahe a nasledne zarobis podpriemerne. Ked investujes priebezne, zarobis v podstate s istotou priemerne. Ak to chces mat bez starosti a neriesit "casovanie", ci je ETF drahe, alebo lacne, kupuj priebezne. Vseobecne sa odporuca S&P500 - akumulacne. Pri akumulacnom neriesis ani dane (ak nepredas nakupene ETF do 1 roka, co evidentne ty nechces, alebo ak sa nejaka vlada neulakomi na dalsie zdanenie). Dalsie v poradi, ak nehces S&P500, sa odporucaju NASDAQ, alebo MSCI World, vsetko samozrejme akumulacne.

So 100 eurami mesacne vela vody nenamutis (to len aby si neocakaval zazraky). Pri vklade za 11 rokov 13 200 Euro budes mat hodnotu uctu na konci okolo 20 000 Euro. Bohuzial kratky casovy horizont hra v tvoj neprospech, ale urcite lepsie ako nic! Stale to vychadza +7 000 Euro viac, ako ich nechat lezat na beznom ucte. U vnuciek to vychadza samozrejme lepsie. Ked im budes investovat 18 rokov po 30 Euro, tak pri vklade 6 500 Euro budu mat na konci 13 000 Euro. (vsetko su to prepocty ktore vychadzaju z priemerneho zhodnotenia v minulosti! Neznamena to, ze to nemoze byt lepie, alebo horsie)

https://www.peniaze.sk/investicie/pravidelne-investovanie
06.07.2024 - 19:34:54
15
Skúsim sa spýtať na odporúčanie
Ak mám už drobné nejaké financie na etoro je lepšie presunúť na XTB, resp v čom je výhoda XTB pri nákupe ETF
prípadne nechať tam kde sú a ďalšie financie cez XTB?
06.07.2024 - 20:33:44
00
Yogisz kludne ich nechaj tam, diverzifikácia brokera tiež nie je odveci.

pozitíva XTB
-prehľadnejšia grafika
-regulovaná aj NBU vrátane Slovenskej "pobočky" a ČR podpory,
- verejne obchodovaná tj transparentnejšia
- dajú sa kupovať už aj frakčné/zlomkové akcie/etf
- úroky na nezainvestovane peniaze, denný prepočet
- dajú sa nastaviť automaticke mesačné nákupy tj spravis v banke trvalý príkaz a v XTB nastavíš automatické nakupovanie a o nič dalšie sa nestaráš (funguje to len na ETF myslím)
-formular W-8BEN proti zdvojitému zdaneniu (pri akumulačnom ETF to nepotrebujes, hodí sa to pri dividendových akciach a ETF)

negatíva
-stále chyba dvojfaktorové overenie
- nemožnosť pridanie ďalšej osoby ktorá s ním môže narábať ak sa ti niečo stane (IB to má)

Neviem ako je to u etrora alebo napr u trading212 posielaš peniaze na Cyprus, pri XTB do Nemeckej Morgan Chase.

na YT najdes aj podrobnejšie porovnania aj v češtine ale pri starších videach nemusia byt aktualne
07.07.2024 - 19:40:10
03
len som otvoril, kvoli otazkam vyssie, aby som cekol poplatky a pripadne "zadara ETF", ale ponuka vobec XTB kupu akcii/etf, alebo len ako CFD? Pre cypersku mutaciu (cez tu si svk obcan / rezident otvori ucet?) mi vyhadzuje ze iba ako CFD.

https://www.xtb.com/int/help-center/stocks-and-etfs/how-can-i-be-sure-its-a-real-stock-and-not-a-cfd

no a teda, pri malych investiciach, sa mozno moze oplatit prave degiro a jeho bezpoplatkove etf - treba si to ale spocitat.
08.07.2024 - 00:49:48
00
samozrejme že etf aj akcie ponuka "fyzicke" CFD akcie sú jasne označené, poplatok je 0% do 100k obratu, platíš len TER v rámci ETF.

XTB je práve idealny pre začiatočníkov s malým kapitalom, nevidim u degira žiadnu vyhodu

Prílohy:

sdassdsdsdassd.jpg
sdassdsdsdassd.jpg 4.11 KiB thumb_up0thumb_down

08.07.2024 - 19:04:11
03
A da sa uz degiro otvorit pre slovakov? Samozrejme najidealnejsie je volne financie rovno davat do akcii/etf hned ako su k dispozicii. V pripade, ak je to ale spoplatnene treba s tym pocitat a vyhodnejsie je potom kupovat za urcite sumy, aby poplatok za nakup nebol xy%.
08.07.2024 - 19:43:53
00
trionq inak zrovna apple si velmi pochvalujem 😅 poskocilo o 30% od nakupu 😎
08.07.2024 - 20:22:26
00
ešte som zabudol na jednu negatívum pri XTB aby to nebolo všetko také zelené. Ako držitel akcii máš aj hlasovacie právo a kým od trading212 príde upozornenie aj s linkom na hlasovanie tak pri XTB si to musíš vyžiadať za poplatok 10e a ešte ti pošlú nejaký jpg obrázok kde máš zakrúžkovať odpovede a poslať spať. To mi príde vyslovene ako lajdáctvo a možno aj protiprávne.
09.07.2024 - 14:53:39
00
Ja som rad, ze ma s tym neotravuju :)
09.07.2024 - 14:56:12
01
Vzhladom na nizke mnozstva akcii ktore vlastnik je moje hlasovanie aj tak pomerne zbytocne 😅
09.07.2024 - 18:43:43
00
Ahojte,
tiez planujem v blizkej dobe zacat investovat do ETF, pravdepodobne S&P500.
Chcem sa opytat ci ma niekto z Vas skusenosti s appkou Birdwingo ( investicna platforma vytvorena slovakmi ).
15.07.2024 - 14:33:24
00
vyzeraju solidne, poplatky super, 4% urok na neinvestovany cash, vyplacany mesacne je tiez super, dal som tam nejaku cast likvidnej rezervy prave kvoli tomu
15.07.2024 - 14:36:39
10
dakujem za reakciu, tiez mi to pride super tie 4% na smart savings.
15.07.2024 - 15:56:11
00
keyboard_arrow_up