Kice, vsak ale 80 stvorcov je v pohode a vretenovka ako bezemisny a tichy stroj je na to idealna. Narazam na ludi, ktori takto piplaju stovky stvorcov, buduju zavlahy, zapajaju elektricke cerpadla, vertikutatoruju atd. To uz su tazke hodiny tyzdenne potom a osobne si myslim, ze ten cas sa da vyuzit rozumnejsie. Ale ako som pisal, mozno by ti ludia robili este väcsie blbosti. Takto sa aspon hybu. :) V kazdom pripade pouzivanie chemie je za mna uz cez ciaru. A betonovy dvor co sa vyhreje na 60 stupnov tiez.

A starosti s prirodzenym "travnikom" nie su okrem obcasneho pokosenia vobec ziadne. Ziadne hnojiva, ziadne zavlahy, ziadne problemy...
26.06.2024 - 21:41:31
04
Zipsik preco mam mat byt len koli tomu ze sa mi nechce kosit travnik. Byt ktory nema susedov sa vola dom 😁
A dom moze byt aj bez travnika.
26.06.2024 - 21:52:18
00
Dom nema susedov ? Mozno tak na samote.
26.06.2024 - 22:14:58
01
technicky nieje mozne v tejto krajine nemat susedov
26.06.2024 - 22:39:21
00
Pozemok moze mat susedov, dom asi tazko. Ale myslel som susedov v jednom obytnom dome ale chapem ze vzdy pride nejaky hnidopich ktory sice vie co myslim ale zacne slovickarit.
26.06.2024 - 22:47:04
00
V mnohych mestach mas rodinne domy nalepene na seba, niektore pozdlz ulic, ine vramci jedneho dvora. Este su tu tzv. dvojdomy. Navonok to vyzera ako jeden dom, ale je predeleny na dve obytne jednotky a kazdy ma svoj dvor.
26.06.2024 - 22:54:28
01
No vravím, hnidopich co potrebuje slovickarit.
26.06.2024 - 22:59:02
00
Jezus napísal:
Kice, vsak ale 80 stvorcov je v pohode a vretenovka ako bezemisny a tichy stroj je na to idealna. Narazam na ludi, ktori takto piplaju stovky stvorcov, buduju zavlahy, zapajaju elektricke cerpadla, vertikutatoruju atd. To uz su tazke hodiny tyzdenne potom a osobne si myslim, ze ten cas sa da vyuzit rozumnejsie. Ale ako som pisal, mozno by ti ludia robili este väcsie blbosti. Takto sa aspon hybu. :) V kazdom pripade pouzivanie chemie je za mna uz cez ciaru. A betonovy dvor co sa vyhreje na 60 stupnov tiez.

A starosti s prirodzenym "travnikom" nie su okrem obcasneho pokosenia vobec ziadne. Ziadne hnojiva, ziadne zavlahy, ziadne problemy...



nemyslím si že by si mal pravdu s tými hodinami času týždenne. Mám 550m2 trávnika. ešte minulý rok som ho kosieval baterkovou vretenovkou na 13mm každý druhý deň. jedno kosenie mi zabralo tak 40 minút takže reálne ma to stálo týždenne 2 hodiny času :)

vertikutáciu robievam len na jar. aerifikáciu dutými hrotmi tiež len na jar a zapieskovanie taktiež... reálne ma to stojí jeden víkend, pokosím, veetikutujem, pohrabem, odfúrikujem na kompost, aerifikujem a následne rozádžem 10ton piesku a zarovnám. na celý rok je zase pokoj.... :)

závlaha je automatická, má dažďový senzor, zapnem ju na jar a vypnem ju na konci jesene.... hnojím cca raz za 1,5 mesiaca vozíkovým rozmetadlom takže celý trávnik je pohnojený za necelých 5 minút :)

Plesne, suché miesta som nemal od roku 2021 keď som trávnik založil po kúpe domu ani raz :)

krásny trávnik nemusí byť enormný žrút času, len ako som už písal, treba sa aj trošku dovzdelať...najviac času totiž človek zabije na vlastných chybách a ich náprave....


99% problémov v trávnikových skupinách vzniká zo zlého zalievania (priveľmi často, priveľmi veľa a v zlom čase) ludia tak strávia kopec času dosievaním, striekaním askonom/ ortivou (fungicíd) a trávnik im stále plesnie alebo hnije, namiesto toho aby znížili množstvo vody ktoré do trávnika nalejú...
26.06.2024 - 23:27:09
04
10t piesku každý rok? ;) a že prečo potom máme auta špinavé od (nesaharskeho) piesku ;)
26.06.2024 - 23:32:04
00
scarinko napísal:
Zipsik preco mam mat byt len koli tomu ze sa mi nechce kosit travnik. Byt ktory nema susedov sa vola dom 😁
A dom moze byt aj bez travnika.


dom môže byť aj bez trávnika ale je to veľmi smutný pohľad hlavne ak máš malé dieťa... mám takého kolegu maličký pozemok, väčšinu zaberá dom, zbytok zaberá altánok, pozliepaná murovaná garáž, šopa a koterec a ostatná plocha je z velkej časti zaplnená zámkovou dlažbou od brány až po garáž za domom... a do minulého roku ešte aj bazénom v zemi...

tento rok vysial prvú trávu na ten maličký kúsok čo tam ostal, do minulého roku tam nebola ani štipka trávnika.

Vieš aký je rozdiel medzi mojou záhradou s trávnikom, kríkami,stromami a kvetmi a jeho pozemkom so zámkovou dlažbou? v lete reálne asi 30 stupňov :D

po mojej drevenej terase a trávniku sa dá chodiť na boso, po tom betóne jedine obutý a navyše je tam neznesiteľne teplo keď je tá dlažba rozpálená...

akože áno, možeš mať dom bez trávnika so samým betónom, ak chceš. Len mi to príde ako veľmi nešťastné riešenie pri ktorom si extrémne skomplikuješ využitie terasy / exteriéru celkovo v lete....
26.06.2024 - 23:39:26
02
Marli napísal:
10t piesku každý rok? ;) a že prečo potom máme auta špinavé od (nesaharskeho) piesku ;)


pri aerifikácii dutými hrotmi, robíš vcelku hlboké diery do trávnika (ten stroj ich robí hodne na husto) a odporúča sa počítať s 1,5 tonou piesku na 100m2 :) ak by si chcel len vyrovnávať bez aerifikácie tak sa počíta s 1 tonou / 100m2 :) znie to ako veľmi veľa, ale keď to rozhodíš do trávnika, zmizne to ani nevieš ako :D
26.06.2024 - 23:42:40
11
Dom moze byt aj s travou, ale nie vsetka trava je "anglicky udrziavany narocny travnik bez zivota". Niekto oceni aj lucne travy a aj nejaku tu vcelu, muchu, motyla a vrabca na nej strpia. Bez toho aby museli kosit a zalievat kazdych par dni (casto pitnou vodou, resp vycerpavajucimi sa podzemnymi zdrojmi)
26.06.2024 - 23:44:43
15
Asi tak ako pise stanos. Vybetonovat bol skor joke 😉. Mam aj ja pozemok resp zahradu kde som chcel stavat ale situacia sa zmenila a uz to nie je idealne a mozno ani mozne. Sestra stihla postavit (je to zatial jeden pozemok). Mame tam stromy, kriky, dokonca aj travu 😁 ale taketo caviky sa nekonaju. Kosi sa to ked to podrastie, je tam aj burina, ziaden anglicky travnicek. Je to tak co si pamatam uz ako decko, raz mala mama potrebu dosievat lebo bol trochu vypadany miestami.
27.06.2024 - 09:33:01
00
Dvor či záhrada ktorá sa veľmi nevyužíva môže takto fungovať. Ale ak na zatrávnenom dvore chceš naozaj fungovať a žiť, tak by mal mať iný režim.
To je, akoby si futbalistom povedal, že na hrisku môžu mať aj vyyšiu trávu, lúčne kvety či burinu. My nemáme veľký pozemok, tak ho využívame temer celý.
27.06.2024 - 11:16:40
01
toto už aj mňa zaujíma. Čo znamená využívať? Ja teda mám na pozemku lúčnu trávu a moc tomu koseniu nedám, a napriek tomu mi tam deti behajú naboso nie len okolo hojdačky a trampošky ... ale všade
27.06.2024 - 12:47:43
07

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up