stanlee: Voskovať sa mi nechce, resp. tá počiatočná investícia mi nevyhovuje. No zrovna ten brunox je PTFE olej a bol som s ním spokojný. Asi sa k nemu vrátim, kým ho celý neminiem. Rozhodoval som sa medzi Squirt a Muc-Off a vybral som si MO, tak neviem, či dobre. Squirt mi prišiel "špinavejší", ale to by som prežil za výhodu dlhšej výdrže.

volodaj: Takže ďalší tip na Squirt. Máte možno nejaké fotky, ako vypadá reťaz po prašnom výjazde, resp. ako moc chytá špinu? Koľko as tak vydrží namazaná reťaz Squirtom v suchých podmienkach?
24.06.2024 - 09:33:55
00
Daragon13 napísal:
stanlee: Voskovať sa mi nechce, resp. tá počiatočná investícia mi nevyhovuje.

Ja som ako pociatocnu investiciu do voskovania zaplatil 25 eur za kvalitny odmastovac na to neskutocne svinstvo, co je na retaziach od vyroby, dalsich 25 za pomaly hrniec a potom este par eur za kvalitny parafinovy vosk s nizkym obsahom oleja. To je fakt az tak vela? Za mna sa takato investicia rychlo strati pri vsetkych tych ostatnych nakladoch spojenych s tymto hobby.
24.06.2024 - 09:52:45
01
Dost podivne si mylis konzervacny olej s neskutocnym svinstvom. Mozem ta uistit, ze su to uplne rozdielne veci ;-]
24.06.2024 - 10:02:58
00
ivast napísal:
Dost podivne si mylis konzervacny olej s neskutocnym svinstvom. Mozem ta uistit, ze su to uplne rozdielne veci ;-]

Naozaj? A ako inak by si nazval vec, ktoru ide velmi tazko odstranit a ktora vyborne lepi bordel na ceste a tym padom vyrazne skracuje zivotnost retaze?
24.06.2024 - 10:11:16
00
Takto vyzerajú kazeta a reťaz na mojom gravely a MTB. Nijak špeciálne ich nečistím, jedine v rámci umývania komplet bicyklov. Pred mazaním len utriem handrou.

MTB mažem každých približne 50-70 km podľa potreby, gravel 100-150 km. Väčšinou vtedy keď začne byť reťaz počuť trochu viac. Dosť to ale záleží od podmienok. Keď je mokro alebo blato, tak treba častejšie. Za sucha vydrží dlhšie.

Voskovanie by malo možno lepšie výsledky, ale priznám sa, som na to príliš lenivý. Takto zotriem handrou, nakvapkám a vybavené.

Prílohy:

IMG_8704.jpeg
IMG_8704.jpeg 252.46 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_8705.jpeg
IMG_8705.jpeg 193.39 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_8706.jpeg
IMG_8706.jpeg 280.29 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_8707.jpeg
IMG_8707.jpeg 233.64 KiB thumb_up0thumb_down

24.06.2024 - 10:21:07
11
MTB 50-70km? sak to je jeden vyjazd :)
24.06.2024 - 10:29:34
00
Ja to tiez na MTB utriem/premazem po jednom takom vacsom vyjazde, kludne 80km.

Daragon13 napísal:
Čaute, máte niekto reálnu skúsenosť s rôznymi značkami mazív, že ich aj viete porovnať hlavne z hľadiska výdrže a čistoty?

Skus neodmastnovat, len utriet handrou. So skusenosti vsetko okrem vosku "zadrbe" retaz v prasnych podmienkach a je jedno ako "suche" mazivo to je. Mozes skusit napr. rex, ak ho namazes a zotries zbytky, tak by sa tak spina nemusela lepit. Zase ked tu retaz vyutieras do sucha, tak ju trochu pocut. Zalezi ako velmi si citlivy, to je zase aj pri voskoch. Ja to nemam velmi rad.
24.06.2024 - 10:32:07
10
Za mna voskovanie s optimalizovanym procesom (voskujem naraz 5 retazi) znamena podstatne menej roboty ako pravidelne cistenie a olejovanie. Samozrejme, da sa to nahradit len pretieranim handrou medzi olejovaniami, ale to potom aj tak vyzera a tak ta retaz potom aj vydrzi...
24.06.2024 - 10:42:31
04
Nuž tak zostáva mi len po každom výjazde okrem starostlivosti o sklznice teleskopky a vidly pretrieť a namazať reťaz pre pokoj v duši. Možno je to tým, že bikujem viac a zdá sa mi teda častejšie mazanie otravnejšie. Ako vravím, moc to nemám s čím porovnávať, ale tak vidím, že je celkom bežné, aby namazaná reťaz vydržala len tých 50-100km.

Voskovať sa mi to nechce. Možno je reťaz samo o sebe čistejšia, ale mne celý ten proces pripadá byť špinavejší, neviem prečo :D Nuž veď neviem, ako dlho vydrží taký vosk? A ako sa mu darí odolávať vode? Pokiaľ umyjem bike raz týždenne od blata, to takisto celý proces voskovania musí opäť prebehnúť?
24.06.2024 - 10:48:56
00
Daragon13 napísal:
Voskovať sa mi to nechce. Možno je reťaz samo o sebe čistejšia, ale mne celý ten proces pripadá byť špinavejší, neviem prečo :D Nuž veď neviem, ako dlho vydrží taký vosk? A ako sa mu darí odolávať vode? Pokiaľ umyjem bike raz týždenne od blata, to takisto celý proces voskovania musí opäť prebehnúť?


Velmi to vsetko zavisi od podmienok, v akych jazdis a nie je voda ako voda... prejst cez kaluzu je nieco ine ako brodit sa po zaplavenej ceste kde mas spodnu polku retaze pod vodou... (dobre - to uz je extrem ale to len pre ilustraciu).

A v zavislosti od toho, kolko za ten tyzden najazdis a v akych podmienkach, sa to dost dobre moze sklbit aj tak, ze aj tak budes tu retaz po tom tyzdni zhadzovat dole a zrovna vtedy mozes aj umyt bike....

Je to fakt dost individualne a pripustam, ze nie pre kazdeho ma voskovanie zmysel.
24.06.2024 - 11:09:33
00
Tak porovnávam to so štandardnými mazadlami. Teda pokiaľ vosk vydrží 100km na MTB, potom mi príde jednoduchšie použiť bežné mazivo za cenu špinavšieho pohonu. Pokiaľ vosk vydrží 1000km, ale pri častejšom umývaní ho dám dole, stále mi vydržal 100-200km a proces je ešte viac časovo náročnejší. Hovorím o situácii keď aj tak predpokladám, že 1-2x do mesiaca bike kompletne umyjem od blata a vosk sa z pohonu stratí tak či tak.

Mne len prišlo blbé čistiť reťaz po každom výjazde do krásnej striebornej retiazky na krk a aplikovať nové mazivo. To by som viac čistil ako sa vozil. Skôr vyčistím prevodník a kladky od hrubej špiny a mazivo dám na trochu znečistenú reťaz + raz mesačne vydrhnem celý pohon.
24.06.2024 - 11:21:23
00
Daragon13 napísal:
.......Voskovať sa mi to nechce. Možno je reťaz samo o sebe čistejšia, ale mne celý ten proces pripadá byť špinavejší, neviem prečo :D

Tak toho sa nemusíš určite báť....pri olejoch každá činnosť s reťazou znamená špinavé prsty, handry....toto pri vosku nemáš
24.06.2024 - 11:23:33
01
Casovo najmenej narocne, najcistejsie je pouzivanie Squirtu alebo podobneho vosku vo flaske. Staci iba pretriet handrou pohon a namazat a vybavene.
24.06.2024 - 11:27:46
01
Vosk 1000 km urcite nevydrzi, ani v suchych podmienkach a ani s aditivami typu PTFE (inak to je svinstvo, radsej fakt nepouzivat). Tych 100km na MTB bude urcite blizsie k realite, ale moze to byt aj viac... Casova narocnost sa da optimalizovat voskovanim vacsieho poctu retazi naraz. Vyhoda voskovania je daleko cistejsi pohon, nie to ze ho budes musiet menej casto aplikovat oproti beznym mazivam (vyjde to cca narovnako). A co sa tyka umyvania biku vodou, da sa to sklbit tak, ze budes umyvat vtedy, ked zrovna menis retaz.
24.06.2024 - 11:33:29
00
Hej to by sa dalo asi poriešiť -> dve, tri reťaze a točiť ich tak, aby navoskovaná bola vždy pripravená a zároveň aktuálnu pri čistení celého biku vyčistiť. To by dávalo zmysel.
24.06.2024 - 11:38:28
00
keyboard_arrow_up