nimm_zwei napísal:
Je to aj vina ubíjajúco stereotypného marketingu od cyklopriemyslu posledných 10+ rokov, že off-road biking rovná sa gravity opičky. Gravel mánia to hádam trochu zmenila k lepšiemu, ale v povedomí laikov sa MTB furt spája s "lietaním vo vzduchu". Pritom tieto Gravity Bro disciplíny, jumpy & dropy sú na amatérskej úrovni podobne šibnuté ako amatérska žiletkarina v premávke (sorry jako).


Človeče, takto som sa na tie gravity disciplíny a gravel trend nikdy nepozeral, no trochu si mi otvoril oči - niečo na tom asi bude :-) A keď k tomu pripočítame napr. aj stále zvyšujúcu sa náročnosť XC tratí (Nino a spol.) tak ísť sa "len tak povoziť do lesa" môže byť pre mnohých už "málo cool." :-/

Nakoniec, aj tu na fóre bol ešte nie až tak dávno extrémne aktívny jeden samozvaný odborník na všetko, ktorý razil teóriu, že kto nejazdí aspoň AM/EN, nemal by sa nazývať bajkerom...
27.07.2023 - 09:45:39
01
Vidím to podobne ako nimm_zwei. Momentálne si staviam nový bajk a všetci sa čudujú že si chcem na ňom ponechať normálne sériové Schwalbe Wicked Will a že by som tam mal osadiť poriadne ťažké plášte s dvojitou ochranou bočnice, ultra-soft zmesou a riadnym drapákom, aby to poriadne držalo v zákrutách. Odhliadnuc od faktu, že síce trailov je tu dosť, aj tak dosť často jazdím hrebene, zvážnice, lesné cesty a vtedy si ťukám na čelo, keď v šotolinovom stúpaní stretávam mládencov so zdvihmi 150mm na extra lepivých gumách, pričom viem, že niekde nad nami je pol kilometra trailu, ktorý sme odjakživa jazdili na Hutchinsonoch Pythonoch :-)
01.08.2023 - 11:02:06
00
Ahojte. V Turiku okr. Ruzomberok na konci obce na oficialnom cyklochodniku osadili (neviem ci obec, st. Lesy alebo urbariat) zakaz vjazdu a este je pod tym aj cedula s textom zakaz vstupu cyklistom a vsetkym motorovym a nemotorovym vozidlam. Co ma prednost. Tie cyklochodniky snad tiez presli schvalovanim a nie su zakreslene len tak v mapach.
21.06.2024 - 21:44:25
00
Co ja viem – napr. tu ide cast Barborskej cesty, aj spolu s cyklotrasou, priamo cez sukromny pozemok, a nikto s tym nic nerobi na mape. https://www.freemap.sk/#map=17/48.666240/19.192520&layers=X

Zazil som to viackrat. Ides po Cecku a zrazu elektricke kable ohradniku cez cestu.
21.06.2024 - 23:08:56
00
vkotrik omrkni to z opačnej strany od Lúčok, či je aj tam nejaký zákaz.
22.06.2024 - 01:54:52
00
Z Lucok je iba zakaz vjazdu vozidlam a pod tym je zase cedula: Len s povolenim OU Lucky. Ale na Luckach je aj C smerovnik do Turika. Cize tam je pekne oznacena oficialna cyklo trasa.
22.06.2024 - 07:06:39
00
Bohužiaľ, značená cykloturistická trasa (teda trasa vyznačená "C") nemá žiadny právnu silu. Ak je na danej komunikácii značka zákaz vjazdu všetkým vozidlám, tak tam oficiálne bicykle nemôžu jazdiť.
22.06.2024 - 08:37:04
00
Povedz to vsetkym okolo letiska na Sacravelo N2002 medzinarodnej cykkotrase 😉
22.06.2024 - 09:04:30
00
Jaroh napísal:
Bohužiaľ, značená cykloturistická trasa (teda trasa vyznačená "C") nemá žiadny právnu silu. Ak je na danej komunikácii značka zákaz vjazdu všetkým vozidlám, tak tam oficiálne bicykle nemôžu jazdiť.


Ale má, ak prešla riadnym legislatívnym procesom. Navyše na mnohých lesných cestách sú osadené zlé dopravné značky. Zákazová B1 má byť nahradená B3. Usmernenie na to dalo ministerstvo už tuším v roku 2016, lebo B1 je v rozpore s lesným zákonom. Avšak v praxi sa to nedeje a na mnohých úsekoch ostáva B1. I napriek tomu, že tam bolo schválené vyznačenie cykloturistickej trasy.
22.06.2024 - 09:37:15
02
vkotrik napísal:
Ahojte. V Turiku okr. Ruzomberok na konci obce na oficialnom cyklochodniku osadili (neviem ci obec, st. Lesy alebo urbariat) zakaz vjazdu a este je pod tym aj cedula s textom zakaz vstupu cyklistom a vsetkym motorovym a nemotorovym vozidlam. Co ma prednost. Tie cyklochodniky snad tiez presli schvalovanim a nie su zakreslene len tak v mapach.


Prešli, ale zmenil sa tam vlastník, ktorý nesúhlasí s vyznačenou trasou. Neakceptuje súhlas predchádzajúceho vlastníka a žiaľ na toto nám chýba legislatíva. I tak je tá značka v rozpore so zákonom. I keď vlastník nesúhlasí s vyznačením, tak platí lesný zákon. A ten hovorí, že tam cyklista jazdiť môže. Bohužiaľ svojvôla mnohých vlastníkov a užívateľov stále víťazí a osadenie dopravného značenia nik nekontroluje. Dnes si vie dopravnú značku objednať a osadiť hocikto. Bez dopravného projektu, bez povolenia a výrobca vám tam napíše hocičo. Ten nerieši či je to v súlade so zákonom.
22.06.2024 - 09:41:35
01
misto, môj koment bol vo všeobecnosti a samozrejme o prípade, ak je tam dopravná značka umiestnená legálne.

Ak je tam tá konkrétna značka Zákaz vjazdu umiestnená nelegálne, teda bez tzv. určenia dopravného značenia cestným správnym orgánom (zjednodušujem), tak v prípade nejakej hroziacej pokuty (i keď nepredpokladám, že by to tam policajti kontrolovali) by som ju nezaplatil a nechal to na správne konanie, kde sa ukáže, že je tam tá značka umiestnená nelegálne.
Môže ťa ešte kontrolovať lesná stráž, ale ona môže kontrolovať iba dodržiavanie lesného zákona, nie dopravných predpisov. A ako píše Misto, podľa lesného zákona je tam vjazd na bicykli povolený, takže Lesná stráž ti nemá dať za čo pokutu.
V praxi by som na tú značku Zákaz vjazdu kašlal.
22.06.2024 - 09:52:06
02
Áno, takisto by som v prípade lesných ciest na Zákaz vjazdu kašlal, väčšina z nich je osadených bez príslušných povolení, navyše častokrát s absurdnými dodatkovými tabuľami.
22.06.2024 - 09:58:09
03
Ako dokážem ako laik rozoznať, kde ju rešpektovať a kde na ňu kašlať?
22.06.2024 - 09:59:47
00
Obávam sa, že pri hentakých značkách na lesnej ceste na konci dediny nijako, iba intuíciou.
Ja osobne pochybujem, že by sa vlastníkovi hentakej lesnej cesty na konci koncovej dediny chcelo absolvovať určovanie dopravného značenia.
Toto je posledný pohľad na streetview, vkotrik, je tá značka tam niekde alebo ďalej v lese?
22.06.2024 - 10:12:27
00
Este dalej je. Nabuduce to skusim odfotit. Mimochodom isiel oproti mne aj nejaky offroad s lesnymi pracovnikmi a uz som cakal, ze stiahnu okienko a dostanem vypapulovane, ale len presli okolo mna a nic.
EDIT: Teraz rozmyslam, ci to nepribudlo pri tej rampe. Ta tabulka s textom je urcite nova a ten zakaz neviem, ci tam predtym bol.
22.06.2024 - 10:43:40
00
keyboard_arrow_up