sak su v bufetoch, popritom si das pivo,dve, tri .. ono ani nabijacky velmi nepomozu, leda by boli ultravykonne, leda tie draty
05.06.2024 - 13:26:34
00
thePegass napísal:
Co to ma s ebajkom? Priberas ked sa nakotis blbosti a nemas vydaj.


ved prave, ze ebajk ma vydaj ;)
06.06.2024 - 10:26:11
00
Samozrejme, že máš na električke energetický výdaj. Otázkou je, aký. Ak sa bavíme o tých turistických jazdcoch (ktorých je na električkách väčšina; aspoň zo subjektívnych pozorovaní), obávam sa, že to nebude také dobré.

Postreh z mojich niekoľkoročných meraní zápästným Fitbit-om, ktorý v meraní tepu vychádzal v testoch dosť presne v porovnaní s hrudným pásom. Nie je to wattmeter, ale obraz to dá. Som bežný nadšený amatérsky cyklista, aktuálne 5 rokov s nájazdom cca 5,5t km ročne.
Priemerný výdaj energie mimo bazálu za celé trvanie aktivity pre môj organizmus:
Pomalšia chôdza po meste: 3-4 kCal/min.
Svižná chôdza (5,5 až 6 km/h, prípadne v kopcovitom teréne): 6-8 kCal/min.
Bicykel so ženou v jemnom tempe, kde sa ja v podstate nezadýcham: 3-4 kCal/min.
Bicykel svižným tempom: 8-11 kCal/min.
Bicykel bomby-šupy: 12-14 KCal/min.
(z Fitbitu som viac nevydoloval, hoci aktuálny zápästný Garmin Vivosmart 5 mi vie namerať na výjazde v pohode priemerne aj 20 kCal/min. To som sa musel ohromne zlepšiť :-D )
Na porovnanie môj bazálny metabolizmus: 1,12 kCal/min.

Väčšinu električiek, čo obieham, idú pomalším tempom. Bežne po rovine tak 20-25 aj s nemalou elektrodopomocou (súdiac podľa posedu a kadencie), takže na základe mojich hodnôt to odhadujem tak okolo 4 kCal/min. Ťažší/ľahší jazdci odo mňa to budú mať vynásobené nejakým koeficientom, ale to nič nemení na celkovom obraze.

Čo som tým celým chcel povedať?

Že mnoho električkárov si myslí, ako si dáva do tela, takže si potom doprajú energeticky výdatnejšie jedlo, no v reáli spaľujú o dosť menej, ako keby šli rezko pešo. Vzniká pocit psuedopohybu, lákajúci jesť viac, lebo "veď sa hýbem". Potom sa ľudia dostávajú do kalorických prebytkov a priberajú, napriek tomu, že "sa hýbu". Je toto aj pri normálnych bicykloch? Je. Ale vzhľadom na dva fakty (1. turistický plebs vo veľkom prechádza na električky; 2. len vďaka motoru prejdú viac, tak si myslia, že sa aj viac hýbu oproti normálnemu bajku) vzniká nebezpečný návyk, ktorý bude viesť (vedie?) k tomu, že aj napriek "hýbaniu sa" začne plebs priberať a zanevrie na pohyb. Hovorím o väčšinovom e-cykloplebse, nie o údajných makačoch, ktorí aj na električke potia krv. A áno, ja viem, chudnutie je hlavne o jedle, až sekundárne o pohybe, ale nehýbanie sa nie je dobré ani pri ideálnej strave.
06.06.2024 - 11:55:27
15
Ono najrozšírenejšia lož čo od nových alebo to-be elektrikárov počúvam je, že nemajú čas a chcú jazdiť viac alebo častejšie. V čom im e-bike má akože pomôcť.
A nakoniec jazdia to isté, tak isto často ale na turbe...
06.06.2024 - 14:50:46
04
Presne, 1000násobne by urobili pre výdaj energie lepšie ako keby namiesto 20 km v kopci s ečkom si dali 40 km po rovine s bicy. A nemusia dupať ani žiadne priemerky cez 30. Stačí pravidelnosť a jazda v kuse bez troch zastávok v bufetoch. Tých 40 km síce nemusia dosiahnuť hneď na jednu šupu, ale postupnosťou aj pomalšou rýchlosťou by sa k nej dopracovali. A potom si mohli pridávať kilometre a dopriať si na dlhšom výjazde aj tú jednu-dve pauzy.
06.06.2024 - 15:04:12
02
Ale načo by to robili keď ich cieľom nie je športovať a vylepšovať kondíciu či postavu. Takže vśetky tie reči ako by to bolo pre nich lepšie sú úplne zbytočné. :)
06.06.2024 - 15:43:27
10
dnes na kroske som sa zavesil za, a potom aj potiahol cestaka. tymto stylom sme sundali niekolko elektrikarov. :muscle:
som zvedavy kolko z nic sa nasere a daju cip :lol:
06.06.2024 - 18:17:50
00
Dnes okolo obeda som išiel z výjazdu (lebo však dôchodca), po Košickej od mostu Apollo. Ostal som stáť na červenú na križovatke s Mlynskými nivami - Prievozská. Zrazu popred mňa po prechode prešiel elektrický Wolťák... Niečo mi na ňom bolo čudné. A potom som si to uvedomil, keď na konci prechodu musel spomaliť, lebo chodci. Keď mal voľnú cestu, tak ani nepretočil nohami, ale neuveriteľne zrýchlil... A pekne po cyklochodníku na e-motorke. Aj popred mňa prešiel bez točenia nožičkami a preto som si ho všimol namiesto švárnych babeniek smerujúcich do/z Nív. Elektrikár sa ponáhľal, aby mu jedlo v batohu nevychladlo a pritom bol posraný ísť po ceste.
06.06.2024 - 18:45:00
00
Ach tá závisť.
06.06.2024 - 19:29:00
00
že závisť... 😂😂😂 ...taký trapko tu už raz písal...neviem čo by som mal závidieť takým čo nevládzu točiť "za vlastné"
06.06.2024 - 20:10:45
07
020275 napísal:
Ach tá závisť.


Čo mám závidieť? Že e-motorkár jazdí po chodníkoch, prechodoch pre chodcov a po cyklochodníkoch?
06.06.2024 - 20:22:12
07
Tak, zas ten woltak a boltak je v praci. Nesportuje
06.06.2024 - 20:55:29
02
lapaloma
A to ho opravňuje jazdit na motorovom vozidle po chodnikoch, prechodoch pre chodcov a cyklochodnikoch?
Kde si to videl napisane?
06.06.2024 - 21:13:14
01
Tym chcem povedat ze on ide efektivne za cielom. Viac neriesi kym niekde nenarazi na problem. Nehodnotim spravnost, uprimne je mi to jedno, v tomto state v tejto spolocnoti duplom
06.06.2024 - 21:24:19
00
s takym zrychlenim a predpokladam aj rychlostou by kludne mohol po ceste ako auto
06.06.2024 - 22:10:25
00
keyboard_arrow_up