a mate tu istu vodorovnu vzdialenost medzi stredovym zlozenim a vrchom sedlovky?
neviem ci si vsimam zle udaje ale prave to ako dlhy mam predok ma zaujima na uplnom konci - ten dokazem velmi lahko doladit predstavcom. no to v akej polohe mam kolena moc nedoladim - max offsetom sedlovky (teleskopky sa s offsetom takmer nerobia) a polohou sedla. a pre mna je dolezitejsie mat v spravnej polohe hlavne kolena ( pravidlo kedy pri vodorovnej kluke prechadza olovnica od spicky kolena osou pedala).
no a ked mi niekto zdvihne uhol sedlovej, stredove zostane tam kde je musim s niecim pohnut aby mi kolena zostali tam kde maju - cize sedlo dozadu - tym padom mi ten uhol sedlovej je ukradnuty. jedine ze by som zmenil dlzku kluk alebo posunul stredove dopredu.

okrem toho - pri mensom uhle sedlovej cim viac ci vysunul sedlovku (vyssi ludia, dlhe nohy) tym si zvacsil vzd od stredoveho a nemusel si tolko posuvat sedlo dozadu.
a ked pozeram obcas na cestaky tak mam skor cestnejsi posed ako sucany moderny mtb
04.06.2024 - 12:27:46
00
to ja mam zas opacny problem :) potrebujem sedlo dopredu posuvat a nie dozadu. aktualne ma sedlovka na cestaku 15mm offset a potreboval by som 0mm lebo mam sedlo na doraz vpredu. ale nova sedlovka je za 250 tak na to zatial kaslem. este by sa dalo kratsie kluky poriesit ale to je podobna suma.
ked das sedlo dozadu tak ti vzrastie celkova dlzka sedlo - riaditka cize by si musel menit predstavec, ale ak mas karbonovy kokpit tak to nechces zas menit. navyse uz pozorujem trend ze tie kolena voci osi pedalov uz nie su zarovno ale skor pred (taky casovkarsky posed), mne osobne to tiez viac vyhovuje
04.06.2024 - 12:33:44
00
Neda sa otocit sedlovka ? Jednu taku mam, dala sa otocit dopredu aj dozadu (offset mala tiez nejako tak asi) , ale mala vnutri take otocne koliesko, takze sedlo sa dalo nastavit dobre
04.06.2024 - 12:44:54
00
Gusto0

a mate tu istu vodorovnu vzdialenost medzi stredovym zlozenim a vrchom sedlovky?

nie, slape sa viac pod seba s kolmejsou sedlovkou. niekomu to vyhovuje, napr aj mne (strme stupaky), inemu zas nie ale ten trend je zrejmy. nakolko to je spravne neviem posudit.
04.06.2024 - 13:01:18
01
Gusto0 napísal:
a mate tu istu vodorovnu vzdialenost medzi stredovym zlozenim a vrchom sedlovky?

Urcite nie. Skor mi ale vyhovuje mat stred viac pod sebou ako predsebou. Ale tiez nemam pocit ze sa mi inak slape na rovinkach, v kopcoch lepsie. Mozno i rozdielna dlzka kluk nieco spravila.
04.06.2024 - 13:04:42
00
lto napísal:
Neda sa otocit sedlovka ? Jednu taku mam, dala sa otocit dopredu aj dozadu (offset mala tiez nejako tak asi) , ale mala vnutri take otocne koliesko, takze sedlo sa dalo nastavit dobre

neda, je to aero sedlovka s jedinecnym tvarom. na Giante som mal aspon zamok sedla ktory sa dal otacat a tak si vedel mat offset -10 alebo +5 ale tu je to na tvrdo -15
04.06.2024 - 13:45:54
00
martin15
Ja mam biky este klasickej geometrie, takze z osobnej skusenosti neviem porovnat, ale tu na fore sa uz niekto stazoval, ze pri novej geometrii ma vzpriamenejsi posed a vadi mu to.
Podobne ako ty, tiez mam dojem, ze papierovo sa TTE v podstate nezmenela. IMHO aj pri nezmenenej TTE sa pri kolmejsom realnom uhle sedlovej trubky dlzka posedu vo vyske sedla, ktore moze hodne nad stackom o nieco skrati. Dalsia vec je, aky dlhy mas predstavec? Teraz su v mode kratsie predstavce. Kristina napisala ze cca. polovicne, cize napr. z 8cm na 4cm. A to teda posed hodne ovplyvni.
04.06.2024 - 14:12:31
00
Vsak ano, tak ako pises ak sa ETT tabulkovo nemeni tak to este neznamena ze dlzka posedu bude ta ista, stale je to ale lepsi udaj ako pozeranie reachu lebo ten rozdiel vo vyske sedla bude mensi. Pri geo vsetko so vsetkym suvisi. Ak predlzis trojuholnik o 8cm, skratis predstavec o 4cm a das kolmejsiu sedlovu trubku tak ze posunies sedlo o 4cm blizsie k predstavcu, tak mas posed ruky-zadok bez inych zmien ten isty. Akurat slapes viac pod seba a inak sa sprava bike lebo predne koleso je dalej pred tebou, priamka spajajuca tvoj uchop prechadza blizsie hlavoveho a celkovo si viac medzi kolesami. Ale ked mas napriklad polozenejsi hlavovy uhol, k tomu par podloziek a predstavec tak uz sa ti skracuje posed oproti kolmejsiemu hlavovemu uhlu.
04.06.2024 - 14:52:28
00
Vplyv podloziek zanedbajme a rovnako aj fakt, ze pedale su viac vzadu.
Otazka je, ak TTE ostalo priblizne to iste, ale predstavec sa skratil, preco nemate pocit, ze posed pri modernej geometrii je vzpriamenejsi. Jedina odpoved, co mi napada je, ze mate stale "klasicke" dlhsie predstavce?
04.06.2024 - 15:09:28
00
Lebo dve veci
- ETT sa moze menit a meni sa. ETT nie je vzdialenost od spicky sedla po predstavec ani vzdialenost spicky sedla po grip.
- Ak sa ETT nezmeni i tak moze byt posed iny lebo ETT je merany vo vyske vrchu hlavovej trubky. Ked mas kolmejsiu sedlovu trubku tak pri rovnakom ETT budes mat kratsi posed ako pri polozenejsej trubke a naopak pri rovnakom posede budes mat pri kolmejsej sedlovej trubke ETT dlhsie. Ked predlzis predny trojuholnik tak sa ti ETT predlzi, cize ked mas ETT kratsie koli kolmejsej sedlovke tak sa ti to moze "znegovat". Posed ale budes mat natiahnutejsi koli predstavcu tak ten skratis. V realnom svete to takto uplne samozrejme nie je, tie pomery nie su 1:1.
04.06.2024 - 15:46:37
00
Alebo si to predstav tak ze budes menit uhol sedlovky rotaciou v pivot-bode na mieste kde merias na sedlovke ETT. ETT sa ti vobec nezmeni ale sedlom budes hybat blizsie ci dalej od predstavca.
04.06.2024 - 15:49:40
00
Teoriu mi vysvetlovat nemusis, tomu rozumiem. Zaujalo ma, ze mas stale rovnaky posed.
Vsak odmeraj a napis ekvivalent TTE (!horizontalna vzdialenost nie sikma!) vo vyske sedla (kde sa pretinaju lyziny sedla a stred sedlovky) pre oba biky a napis aj, co ake znacku/typ ramu. By ma celkom zaujmalo ako sa to v praxy odlisuje medzi klasikou a modernou geometriou.
Predpokladam, ze vzdialenost medzi tymto bodom a BB bude cca. identicka na vsetkych bikoch, ale mozes to tiez napisat.
04.06.2024 - 16:09:44
00
To co popisujes nie je top tube effective.
04.06.2024 - 16:12:17
00
Ja keď som si porovnával geometriu, tak som si to rysoval v CADe. Tam to lepšie vidmo a dá sa to zmerať pomerne presne, čo človeka zaujíma.
04.06.2024 - 16:13:55
02
:tmi: To viem. Ale kedze realny uhol a efektivny uhol sedlovej rury/sedlovky byva spravidla rozny, dva ramy si najjednoduchsie porovnas prave takto. Dovolil som si to nazvat ekvivalent TTE, aby vyniklo ze sa to meria horizontalne a nie sikmo.
04.06.2024 - 16:16:30
00
keyboard_arrow_up