Ahojte,
vie mi niekto poradit kam vyhodit stare plaste a duse?

Zberny dvor urceny obcou (bratislava - stare mesto) neberie stare pneumatiky.
Niektore casti bratislavy sice maju zberny dvor co berie pneumatiky ale vyzaduju trvaly pobyt v danej mestkej casti.
Pneumatiky by mali zobrat v autoservisoch, no v jednom mi tvrdili ze to plati len pre auta/motorky
a aj keby brali plaste z bicykla tak duse mi nezoberu kedze o nich sa v zakone vraj nepise.
A hadat sa mi s nimi nechcelo. A nemam cas behat po pneuservisoch a hladat taky kde mi to zoberu bez reptania.
02.06.2024 - 17:24:56
00
V spaľovni nebudú musieť toľko plynu míňať...
02.06.2024 - 18:21:58
01
Zašiel som do pneuservisu a vyhodil staré galusky a plášťovky do kontajnera pre staré pneu.
Teoreticky by ich mali brať v predajniach, kde ich predávajú. Pozri na bloček, či tam nemajú v cene zahrnutý recyklačný poplatok.
02.06.2024 - 19:17:13
00
Prezradím vám jednu vec. Každý predajca pneumatík má zmluvu s recyklačnou spoločnosťou. Možno je to trochu nespravodlivé voči kamenným predajniam keďže eshopy v dnešnej dobe predajú viac ako kamenáče /z môjho pohladu bohuzial/. A kto tú zmluvu nemá a neprijíma staré plášte môžete ho udať.
03.06.2024 - 11:20:59
00
Takže ich teoreticky môžeme posielať aj do eshopov balíkom. Ak nepreberú balík, môžeme ich udať?
03.06.2024 - 12:09:36
00
Co takto prihodit ich na kopu vyradenych gum pred najblizsim pneuservisom ?
03.06.2024 - 12:26:30
00
Do potoka k autobateriam a azbestu?
03.06.2024 - 12:34:51
10
tolka skoda, to je matros priam stvoreny na kurenie ...
03.06.2024 - 12:48:46
01
som myslel, ze na to je tema Darujem :devil:
Ako pise Turbi, vratit do predajne, alebo v zbernom dvore poprosit za mnou stojace auto z prislusneho obvodu, ci to nezoberie so svojim odpadom. Predpokladam, ze sa bavime o par kusoch a nie plnom vagone.
03.06.2024 - 14:01:30
01
Od 1.1. 2016 vošiel do platnosti zákon o odpadoch č. 79/2015, ktorý definuje zodpovednosti za ojazdené pneumatiky po skončení ich životnosti. Čo všetko tento zákon upravuje a aké povinnosti vám z neho vyplývajú?

Kde môžete odovzdať staré pneumatiky?
Opotrebované pneumatiky dnes odovzdáte v ktoromkoľvek pneuservise, u predajcu pneumatík alebo automobilov a na zberných miestach určených obcou. Tieto subjekty sú totiž povinné postarať sa o ich likvidáciu, recykláciu alebo materiálové či energetické zhodnotenie. Každé takéto miesto označené ako „miesto spätného odberu pneumatík” je povinné prijať všetky druhy pneumatík, bez ohľadu na miesto ich kúpy, značku alebo veľkosť.



To znamená, že opotrebované pneumatiky z vášho auta, motorky, štvorkolky, ba dokonca aj z bicykla alebo kolobežky, môžete odovzdať naozaj u ktoréhokoľvek autorizovaného odberateľa. Takže pri najbližšom prezúvaní pneumatík môžete tie staré s čistým svedomím nechať v pneuservise. Navyše, odovzdanie starých pneumatík na recykláciu vás nebude stáť ani cent navyše. Všetky poplatky na likvidáciu sú totiž zahrnuté v predajnej cene pneumatík. Na doklade o ich kúpe musí byť vyznačená informácia o tom, že ich zber a likvidácia je zahrnutá v cene výrobku. Ak takúto informáciu nenájdete, predajca pneumatík porušuje zákon.

TIP: Zákonnú povinnosť zaistiť spätný odber majú aj e-shopy. Mali by mať zabezpečené aspoň jedno zberné miesto v každom okrese, ktoré musia mať uvedené na svojej webovej stránke.
03.06.2024 - 14:22:43
16
aJoN napísal:
Takže ich teoreticky môžeme posielať aj do eshopov balíkom. Ak nepreberú balík, môžeme ich udať?

Zákonnú povinnosť zaistiť spätný odber majú aj e-shopy. Mali by mať zabezpečené aspoň jedno zberné miesto v každom okrese, ktoré musia mať uvedené na svojej webovej stránke.
03.06.2024 - 14:23:17
10
Pozrel som faktúru od MTBiker, mám na nej 2 plášťovky... Je tam poznámka, že cena obsahuje 0,09 E recyklačný poplatok. Takže nabudúce viem, nemusím ísť s ojazdenými plášťovkami a galuskami do pneuservisu ako som spomínal vyššie, ale do predajne MTBiker. Mám to bližšie...
03.06.2024 - 18:13:29
01
- Odovzdat pneumatiky je mozne u ktorehokolvek predajcu pneumatik, aj ked tam pneumatiky neboli zakupene (ma pravo odmietnut ak ide o vacsi objem a nema kapacity). MTBIKER je clenom ELTMA, ktora ma peknu mapu zbernych miest https://www.eltma.sk/zberne-miesta. Ono to povodne bolo cele navrhnute len pre pneumatiky na auta, ale tak nejak sa s tym zakonom zviezli aj bicyklove pneumatiky, takze sa tato povinnost tyka kazdeho bike shopu.

- Pneumatiky (bicyklove) je mozne doniest do ktorejkolvek nasej predajne - aj tie co u nas neboli kupene. Samozrejme nie paletu, ale kusovky - je to sluzba pre zakaznikov, nie sposob ako sa zadarmo zbavit pol tony starych gum.

- Povinnost odberneho miesta v kazdom okrese maju e-shopy bez kamennych prevadzok (https://m2b.sk/blog/nove-povinnosti-pre-predajcov-pneumatik-a-pneuservisy). To co sem dal Turbi je copy&paste z Oponeo.sk (hodilo by sa uviest zdroj), co je e-shop bez kamennej prevadzky na Slovensku, mozno najvacsi predajca pneumatik a ja tam teda ten zoznam zbernych miest podla okresu najst neviem, tak neviem ci toto niekto splna...
03.06.2024 - 22:48:56
09
Pred mesiacom som v obchode v Bratislave preberal objednávku, o. i. 2 galusky a 1 plášťovku. Tak som zobral so sebou 3 staré gumy. Pri preberaní a platení objednávky som ich vrhol na pult s tým, že tieto odovzdávam na likvidáciu. Pipinka za pultom najprv vypučila oči, niečo zahabkala, ale zobrala ich bez zbytočných rečí. Mal som pripravenú Červovu informáciu:
cervo napísal:
Pneumatiky (bicyklove) je mozne doniest do ktorejkolvek nasej predajne - aj tie co u nas neboli kupene. Samozrejme nie paletu, ale kusovky - je to sluzba pre zakaznikov, nie sposob ako sa zadarmo zbavit pol tony starych gum.

Bolo to vlastne kus za kus. Ešte som našiel 2 vyradené, tak ich pri najbližšom nákupe zase donesiem... však to bude len okolo pol kila.
30.08.2024 - 20:05:14
00
Asi robis chybu v komunikacii. Pipinka. Vrhol na pult …. Alebo ich potom naozaj len hodila do smetiaka….
30.08.2024 - 23:50:05
00
keyboard_arrow_up