Ja som myslel ze som sam co obrazok nevidi :D
02.06.2024 - 21:12:14
02
a-biker, čo sa napísal je isto pravda. Ale je to niečo, čo bude riešiť bežný človek, čo to chce na bežné jazdenie a nebude to hrotiť do extrému?
02.06.2024 - 21:41:44
00
Ja ten Yeti obrazok vidim tak skusim moj neodborny odhad :D Pride mi to na prvy pohlad ako standardny posun geometrie za 9-10 rokov. Dlhsi predny trojuholnik je kompenzovany strmsou sedlovkou a kratsim predstavcom, pripadne este vyssim stackom. Cize posed bude cca rovnaky len reach bude dlhsi a tazisko bikera viac v strede bicykla. Chcelo by to skor cisla ako ilustracny obrazok

Palo TT, zda sa ti ze na obrazku porovnavaju 2 bicykle roznych velkosti a preto to je marketingovy *****?
20twentystore.com
02.06.2024 - 21:55:16
01
Jano1987 napísal:
a-biker, čo sa napísal je isto pravda. Ale je to niečo, čo bude riešiť bežný človek, čo to chce na bežné jazdenie a nebude to hrotiť do extrému?

Podla mna si otazku nepolozil spravne. Ci to bude riesit alebo nie je na tom beznom cloveku. Jeden to nemusi riesit a bude jazdit na com chce a bude spokojny, druhy to bude riesit, vyberie co mu bude viac vyhovovat na to bezne jazdenie a tiez bude spokojny. Obaja budu rovnako spokojny ale jednemu z nich sadne ten bike na dane vyuzitie lepsie. Este sa moze stat ze ten prvy vyberie uplne zle a bude sa zbytocne trapit, ale nebude o tom vediet tak bude stale spokojny.
Mozno si sa chcel skor spytat ci si to bezny clovek pri beznom jazdeni vsimne. Beriem to tak ze sa teraz bavime o dlzke chainstay a nie komplet geo. Vsimnes si medzi dvomi bicyklami napriklad to ze na jednom sa ti slape lepsie ako na druhom? Ze sa nemusis tolko naklanat dopredu a posuvat na spicku sedla? Podla mna si to vsimnes ked ich budes medzi sebou porovnavat. Ked ale budes mat jeden bajk a iny si nikdy neskusal tak ako budes vediet ci sa na nom slape lepsie alebo horsie? Asi ti to bude celkom jedno.
Takze to su rozne pohlady na problematiku, jeden typ cloveka vyberie prvu vec co sa mu paci, druhy moze vyberat podla pomeru cena/vykon, dalsi typ cloveka vyberu venuje trochu casu a zvoli to co mu bude najviac vyhovovat, atd atd. A nejde len o bajky. Moze to byt fotak, auto, praca, ... dosadit mozes cokolvek.
02.06.2024 - 22:52:16
03
Celý trend dlhších bajkov nie je iba o dlhšom Reach. Ten je iba nástrojom sú časného trendu posunu jazdca viac dopredu. V minulosti sme mohli pozorovať sedlové uhly na XCO bajkoch cca okolo 73°. A aj napriek takému položenému uhlu mávali bajkeri sedlovky s offsetom a ešte aj mnohokrát posunuté dozadu. Dnes je štandard 75° a strmší, teleskopické sedlovky sú väčšinou bez ofsetu a sedadlá posunuté vpred.
Už som sa stretla z názorom, že "na starom bajku sa mi jazdilo lepšie". Práve preto, lebo bajker nebol ochotný zmeniť svoj zvyčajný posed a posunúť ho viac dopredu nad predné koleso. S tým súvisia aj široké riaditká, ktoré sa pred 10 rokomi nejazdili, položený hlavový uhol a kratšie kľuky.
02.06.2024 - 22:55:33
01
Moj sedlovy bol 70 stupnov 😄
02.06.2024 - 23:11:47
00
Však od toho to je, výber je. Len som narážal na to, že ľudia to tu koľkokrát hrotia a pri bicykloch do cca 2000€ je bežnému človeku, čo si ho vyberie tak trocha jedno, prečo nemá M iný chainstay ako L. Výber je obrovský predsa. Viem si určite vybrať čo len chcem. Len žiaľ kopa ľudí tu je rozmaznaných (nič v zlom), že chcú presne personalizovaný bike na nich a sa sťažujú, že nie je. Že každý rok nová geometria atď... To je ale nereálne.

Edit: pre bežného smrteľníka to čo jazdí profík nemusí úplne vyhovovať. Ak sa bavíme o geometrii. Samozrejme výrobcovia to čiastočne dávajú aj do bežnej produkcie, ale to neznamená, že bežný človek to využije.
02.06.2024 - 23:35:37
00
mizaky napísal:
Palo TT, zda sa ti ze na obrazku porovnavaju 2 bicykle roznych velkosti a preto to je marketingovy *****?

Ja si myslim, ze to tak je. Ten rozdiel 1cm sedi len na moderny sivy XL 2024 a modry teda musi byt L 2015 aby sedela dlzka sedlovej trubky na fotke (495mm vs. 483mm)

Zaujmave je, porovnanie rovnakych velkosti.
TTE REACH STACK ST HA STAe CHS WB
XL 2024 630 490 630 521 66.5° 75.5° 441 1236
XL 2015 654 462 635 495 69.1° 73.8° 445 1187
Zdroj - https://geometrygeeks.bike/bike-directory/search/?q=Yeti+ASRc (2024 je zhodne s ich webom)

Zhrnutie:
Yeti mali mensi uhol hlavy uz v 2015.
Jedna vec je, ze v reale je reach XL ramov dlhsi len o 3 cm a nie o "km", ako je to na obrazku.
Teraz mi napadla este jedna zaujmava vec - z udajov o geometrii sa da jednoducho vypocitat "negativny" reach ( TTE - REACH) , teda polohu sedla za BB.
2024 ju ma 140mm , 2015 ma 192mm. To znamena , ze sedlo sa posunulo o 5cm dopredu.
V praxi bude ten rozdiel este vyssi, kedze jazdec bude sediet vyssie ako na urovni stacku.
Ale presne o 5cm sa aj predlzila dlzka biku, chainstay je v podstate identicky. Takze ak na ten ram naozaj hodime kratsi predstavec, ako byva zvykom, vysledkom je vzpriamenejsi posed. Ak hodime dlhsi, tak sme viac nad prednym kolesom. A takto si tu zijeme :)
02.06.2024 - 23:56:30
00
Jano1987 Ja mam pocit, ze ty uz len z principu musis vsetko co clovek napise spochybnit. a-biker tu nech dusu aby danu vec do detailu vysvetlil a aj tak neni dobre.
03.06.2024 - 07:00:47
00
Čo som akože zase spochybnil?
03.06.2024 - 07:12:00
00
Ak ide o to ci su na obrazku porovnane rovnake velkosti tak urcite nie. A ak su tak scale nebude ten isty. Staci pozriet dlzku sedlovej trubky ktora ma byt na novsom biku kratsia. O tomto je cela tato tema?
03.06.2024 - 07:28:10
00
Nie tema nie je len o tomto a ani o dlzke chainstay. Je to vseobecna tema o geometrii bicyklov a presne o tom sa tu aj diskutuje. Teda kto co preferuje, ake ma s cim skusenosti, ako vnima a ci vobec vnima rozdiely, ale aj o vztahu geometria vs. marketing napr. ci plati modernejsi = lepsi. Za tie roky co bikujem, ked kazdy rok je nieco lepsie a najma konecne dokonale, by som uz bol asi v siedmom nebi. Pamatam, si casy ked 29" kolesa marketingovo nicili 26" tym, ze sa pri stupani bike menej preklapa bike. A zrazu to neplati a treba sedlovy uhol strmsi a kto ho nema je out :)
03.06.2024 - 08:45:07
00
Ešte by som mala takú poznámku k udávaným geometriám. Skúste si odmerať skutočné rozmery a uhly vlastných bajkov a porovnajte si ich s udávanými rozmermi výrobcu. Verím tomu, že mnohí budú "mierne" prekvapkaní :$
03.06.2024 - 09:07:17
05
Za mna je moderna geometria urcite plusom a myslim si ze aj pre vacsinu vyssich bajkerov ako som ja. Pri XL a XXL ramoch som kedysi jazdil s reach-om okolo 460mm dnes 515 resp. 535mm. Konecne som pri zjazdoch v strede bicykla, za sedlo v strminach sa uz zadkom vobec nepresuvam a skor zatazujem predok s ohnutymi rukami a laktami von, takze v prudkych pasazach je pre mna bajk lepsie ovladatelny (dokazem zatacat a tlmit nerovnosti) s cim som mal v minulosti problemy.

Taktiez mi ako vysokemu viac vyhovuje vzpriamenjsi uhol sedlovky a rozna dlzka chainstay vzhladom na velkost ramu, pretoze pri sedeni na sedadle nesedim nad, alebo niekedy dokonca za osou zadneho kolesa. Aj pruzenie pri sedeni a v stoji je omnoho viac vyvazenejsie. Navyse aj ked jazdim bajky s mensim hlavovym uhlom dokazem vyslapat v pohode kopce s ktorymi som pred tym bojoval so strmsim hlavovym uhlom a dlhsim predstavcom.

Co mi vsak moderna geometria prinisla je to, ze som sa naucil na bajku jazdit, ze uz nie som pasazier, ale pilot. ;)

EDIT: V dnesnej dobe som si vsimol taky neduh ktorym je sirka riaditok. Vela krat vidim ludi s prilis sirokymi rajdami, az casto krat na ne ledva dosiahnu a vyzera to niekedy naozaj komicky. Na bajky sa uz standardne davaju 760, 780 ba za 800mm siroke riaditka a asi ziadny predavajuci nevysvetli zakaznikovi ze je dobre si ich skratit na pozadovanu/potrebnu dlzku. Pride mi to ze mat prilis siroke riaditka je dnes asi v mode.


Naposledy upravil Polo dňa 03.06.2024 - 09:27:33, celkovo upravené 1 krát.

03.06.2024 - 09:19:01
03
Palo TT napísal:
Pamatam, si casy ked 29" kolesa marketingovo nicili 26" tym, ze sa pri stupani bike menej preklapa bike. A zrazu to neplati a treba sedlovy uhol strmsi a kto ho nema je out :)


tak ano, ale v tej dobe mali tie bicykle 70° hlavovy a 100mm vidlu... a ked si mal maly ram, tak si pri otoceni rajdov zakopol o predne koleso :D
03.06.2024 - 09:22:12
00
keyboard_arrow_up