Ktory cas vam vyhovuje?
SEC (Stredoeuropsky cas) 12% [ 38 ]
SELC (Stredoeuropsky letny cas) 74% [ 243 ]
Ani jeden z vyssie uvedenych. Navrhol by som iny. 5% [ 17 ]
Je mi to jedno 8% [ 26 ]
Neviem 1% [ 4 ]
Celkový počet hlasov : 328
ja som už dnes rano čumel kolko vlastne je :D
28.10.2023 - 13:40:58
00
Mam na to velmi jednoduchu mnemotechnicku pomocku - letny cas je akoby "plosina" vyzdvihnuta nad normalnym casom, a tak na jar nastava "zdvihnutie" tejto plosiny z 2 na 3, a na jesen zase "spustenie" plosiny z 3 na 2.

Ale i tak by to uz mohli konecne zrusit :facepalm: len je potom problem, ze zimny cas je standardny, a tak by sme sa s nim museli zmierit po cely rok. V juni by bol vychod slnka o 3:30 :D

--btw, kolega bezi nedelu o 2:00 10kilometrovy beh, ktory bude trvat 1 minutu :) z 3:00 to skoci na 2:00 a teda pobezia len minutu :)
28.10.2023 - 13:54:47
02
za mňa striedanie času funguje celkom fajn. Nemám s tým problém. Ale vždy sa teším na prechod na letný. Pokiaľ by sa malo zrušiť striedanie a hlasovať za jeden, tak hlasujem za letný po celý rok.
28.10.2023 - 15:01:21
013
Sa cudujem, ze este nikto nenavrhol kazdomesacne posuvanie celu zimu, len aby mal poobede o hodinu viac svetla. :-P
28.10.2023 - 17:18:42
00
Dcera to prave zhodnotila presne.

“Zmena casu je sprostost.
Mali by to posunut o pol hodinu a nechat tak stale”
28.10.2023 - 20:36:47
00
Tí čo nemajú krátku pamäť, tak si môžu spomenúť na Záborskú, ktorá keď bola v EU parlamente tak zrušenie letného času bola jej hlavná agenda. Bo strašná to trauma pre dôchodcov.
Neprešlo - prišiel covid a ju začalo viac baviť hrabať sa v ženských škrarnicliach.
Ale v nedeľu bude mať z toho hodinového posunu iste traumu, tak na týždeň maródky...
28.10.2023 - 21:01:26
02
Ak bude v lete zimný, starý tradičný čas do 79-tého myslím, tak to v pohode nebude. To sa predtým chodievalo do roboty na 6-tu, tak to ušlo. Aj pracujúca inteligencia ... :) . Ak bude väčšina ľudí začínať pracovať od 8.00 hod, tak k čomu bude slnečný svit od 4-tej hodiny ? Či zase ako za Františka Jozefa ? A večer o pol deviatej tma. Jedno to tak môže byť dôchodcom, ale nie ľuďom v aktívnom pracovnom veku. Príde mi to ako s politikou, nerušte moje kruhy, a potom hop ... obadáme sa, až bude po voľbách .
A keď jednotný čas, tak letný, a keď Francúzi potrebujú, nech si nastavia zimný. Keď môže byť časové pásmo medzi nami a Londýnom, čo sa stane, ak bude hodina rozdiel medzi Bratislavou a Parížom ?
28.10.2023 - 21:19:24
02
Ja som sa napr nevedel dočkať kedy sa zmení čas na zimný a skôr bude vidno. Nemám rád keď je ráno dlho tma. Večer mi to nevadí.
29.10.2023 - 07:00:30
02
Zvyčajne nechodím do posilky o 8. 00 ráno ale dnes to dám, lebo o ôsmej je deväť 😁😁😁
29.10.2023 - 07:05:50
01
dees a ako to brani tvojmu aktivnemu zivotu? Mas pocit, ze pri zotmievani musis ist domov spat? :-P
29.10.2023 - 09:34:45
00
Glevo napísal:
Ja som sa napr nevedel dočkať kedy sa zmení čas na zimný a skôr bude vidno. Nemám rád keď je ráno dlho tma. Večer mi to nevadí.

Kvôli pouličnému osvetleniu pred spaním zaťahujem doma žalúzie. Takže ráno po prebudení by som sa budila do tmy tak či tak. Mám doma "smart" žiarovky za pár centov. Viem si nastaviť cez apku "budenie" postupným rozsvietením žiaroviek od nízkeho svitu po zvyšujúcu sa intenzitu podobne ako keby som sa budila východom slnka. Je to oveľa lepšie ako vstávanie do tmy a technológia nám už vie v tomto veľmi dobre pomôcť. ;)
29.10.2023 - 09:39:51
02
dees napísal:
Ak bude v lete zimný, starý tradičný čas do 79-tého myslím, tak to v pohode nebude. To sa predtým chodievalo do roboty na 6-tu, tak to ušlo. Aj pracujúca inteligencia ... :) . Ak bude väčšina ľudí začínať pracovať od 8.00 hod, tak k čomu bude slnečný svit od 4-tej hodiny ? Či zase ako za Františka Jozefa ? A večer o pol deviatej tma. Jedno to tak môže byť dôchodcom, ale nie ľuďom v aktívnom pracovnom veku. Príde mi to ako s politikou, nerušte moje kruhy, a potom hop ... obadáme sa, až bude po voľbách .
A keď jednotný čas, tak letný, a keď Francúzi potrebujú, nech si nastavia zimný. Keď môže byť časové pásmo medzi nami a Londýnom, čo sa stane, ak bude hodina rozdiel medzi Bratislavou a Parížom ?

Dnes sme si posunuli hodinky. Nemeníme čas. História zavedenia "letného času" je však celkom zaujímavá! Čo vieme, prvýkrát sa o ňom zmienil starý chlípnik Benjamin Franklin už v roku 1784, ale to bolo skôr vtipné. Navrhoval totiž, aby ľudia chodili spať a vstávali skôr, aby lepšie využili svetlo dňa.
Prvý vážny návrh na zavedenie letného času prišiel až od londýnskeho staviteľa Williama Willetta v roku 1907. Snažil sa s ním presvedčiť britských poslancov - ale návrh neuspel.
Letný čas sa prvýkrát prakticky uplatnil v prvej svetovej vojne v roku 1916 vo viacerých európskych krajinách. Nemecko a Rakúsko-Uhorsko (čiže vtedy aj my) boli medzi prvými, a dokonca aj Veľká Británia sa neskôr pridala.
V Československu sme začali uplatňovať letný čas až v roku 1979. Postupne sa stanovilo, že sa mení posledný marcový víkend a končí posledný septembrový víkend. Od roku 1996 je letný čas o mesiac dlhší, trvá až do posledného októbrového víkendu. Táto zmena bola vykonávaná v celej EÚ.
zdroj: vedator.cz
29.10.2023 - 09:48:42
01
user_id Myslím si, že denné svetlo a nie tma napomáha aktívnemu životu a športu po práci. Iné je vracať sa z turistiky o 19-21 za svetla a iné za tmy. A čo mládež ? aj keď dnes vysedáva skôr doma ako behá po hore či futbalovom ihrisku, pri zotmení musí bežať domov. Iné je vstávať po svitaní, keď je slnko ešte nízko nad obzorom a dlhý deň pred nami, ako byť o hodinu ukrátený. Ľudia preniesli aktivity na pozdejšie hodiny, pretože im zostala hodinka denného svetla k dobru. Pamätám, ako sme si posunutie času nevedeli vynachváliť, o hodinu dlhšie denný svit - pri vode, na chate, na bicykli aj na stavbe domu. Prišli nové generácie, čo to nezažili, tak to chcú vyskúšať. História sa krúti dookola ... :) . To ako keď príde nový vedúci a očakávajú sa jeho aktivity. A beda - začína vymýšľať :) .
29.10.2023 - 10:04:49
01
V mojom okolí nepoznám nikoho komu by zimný čas bol po chuti - dôchodcov ktorým to môže byť total u prdele vynechám.
Ale tu sa vždy nájde niekto kto keď rozlepí oči chce aby bolo vidno. To že keď sa vracia z rachoty domov (ak nejakú má) je už tma je šumafuk.
A tak si tu žijeme - jak jedna rodina....
29.10.2023 - 12:04:43
00
volakedy ludia chodili do prace a skoly bezne na 6-tu, 7-mu. Teraz na 8-mu a postupne sa uvazuje, ze by skoli zacinali o 9-tej. Cize my sami sa ukracujeme o tie hodiny svetla vecer. Tak nechajme "zimny cas" a skoly nech zacinaju o 7:00 (podla nich sa riadi vela ludi). Cuduj sa svete, je to to iste, ako ked je letny cas a skoly zacinaju o 8:00.
29.10.2023 - 12:11:14
04
keyboard_arrow_up