Ked som mal 50 rokov, rucicka vahy sa prvy a posledny krat stavila na 100-vke. Doslo mi, ze musim so sebov nieco robit. Sice som bikoval, ale bolo to len take vozenie sa podla chuti. Vlastny brat na nahovoril na treningovu pripravu na polovicny Ironman. Ta trvala necele dva roky, pod jeho vedenim, kedze sa zivi ako triatlonovy trener. A moja hmotnost sa zacala pekne znizovat. Zastavila sa na cisle 81kg. Z pripravy na Ironmany sa stala zavislost. Uz som chcel niekolko krat skoncit s trenovanim troch disciplin, ale vydrzal som max. tri dni. V zime mam aj 85kg. Dokonca ze vraj je to aj zdrave, Ako nahle na jar zacnu intenzivnejsie treningy, moja hmotnost klesa. V strave sa nijako neobmedzujem, len sa snazim stravovat pravidelne. Pred jednym z pretekov som s vahou zisiel na 78kg a uz sa ma znamy pytali ci mam nejake zdravotne problemy, ze som vychudnuty :o. Teraz mam blizko k 60-tke a hmotnost si stale udrzujem okolo tych 81kg, Otazkou je, co to so mnou urobi, ak raz skoncim s 10-12hodinami treningu tyzdene.
22.08.2023 - 11:52:52
02
PeterK2 napísal:
Mali ste to aj vy tak v začiatkoch, keď ste začali pravidelnejšie jazdiť, že váha išla dosť viditeľne dole? Ja od zhruba rok dozadu sa snažím pravidelne 3x týždenne + nejaké kompenzačné cviky s vlastnou váhou , stále to beriem, že je to také rekreačné a s váhou idem dole (pôvodne som mal 87 teraz 78 kg). Nemal som v pláne nejak zhadzovať, mojou hlavnou motiváciou je zvyšovanie kondície. Ako ste písali aj vyššie, aj mňa domáci už posielajú k doktorovi, začínam byť z toho v nepohode :). Pokiaľ by to bolo, že dávam dole iba tuk, tak ok, ale je nejaký indikátor, že to ide na úkor svalov? Toho sa bojím. Viem, že v minulosti sme mali takú váhu, ktorá vyhodnocovala aj % tuku, svalov, kostí, dá sa to podľa toho sledovať, alebo je to nepresná kravina? Veľmi by som si chcel udržať váhu tak ako je, nižšie už určite nechcem ísť.

Tie vahy si tie udaje vymyslaju, pretoze podiel svalovej hmoty nemaju ako zistit. Uz len zistenie podielu % tuku je obtiazne, kedze okrem podkozenho (ktory sa merat da) mame aj visceralny tuk a ten nijako nezmierias,.
Podiel svalov moze merat opticky, aj ked tam to moze skreslovat podkozny tuk, pripadne silovo. Ked vies, ze si pred 5 rokmi spravil 5 zhybov a teraz dokazes len 2 pri cca tej istej hmotnosti asi sa nieco s tymi svalmi (biceps+chrbat) stalo. Neposilovany sval atrofuje, pri nedostatocne vyzive sa svaly spaluju ako palivo, takze moznosti ako stratit svaly su bohate.
Mozem potvrdit, ze okolo 50ky vplyvom "prechodu", hlavne ubytku testosteronu klesa surova sila, zvysuje sa unava + vsetky tie negativne benefity, ktore ma jeho nedostatok. U niekoho to moze zacat aj skor samozrejme.

Btw z tych poznamok si nic nerob...je to bezne a poznam to aj ja...ak ta ludia videl 15 rokov ako stokiloveho a zrazu ta zacnu vnimat ako 80kiloveho jasne, ze maju vizualne pocit, ze nieco nie je v poriadku a ze si chory. Si pre nich novy clovek a nevedia si na to zvyknut;o).
Chore vsak bolo to, ze si mal predtym tych 100kg;o).
22.08.2023 - 12:41:07
00
Mne to hovorí stále lekárka keď k nej prídem. Bola zvyknutá, ze som mal o 10kg viac, akurat, že už 10 rokov nemám 😄
22.08.2023 - 13:06:55
00
Vďaka za postrehy, je jasné, že budem musieť niečo zmeniť v stravovaní, ale táto oblasť je pre mňa španielska dedina, všetky tie informácie o nutričných hodnotách, bielkoviny, sacharidy...Ako si napríklad reálne viete odsledovať, či prijímate tých 1,2 až 1,8 g/kg bielkovín, ako sa odporúča? Pomáhate si aj nejakými proteínovými doplnkami?
22.08.2023 - 13:24:41
00
flegko to tvrdenie s váhami máš z nejakého vierohodného zdroja, či si si vycucal z prsta?
22.08.2023 - 13:39:29
00
66peter napísal:
flegko to tvrdenie s váhami máš z nejakého vierohodného zdroja, či si si vycucal z prsta?

Vycucal som si to z vlastneho sedliackeho usudku, pretoze, ked vaha odvazi hmotnost jedinca ako urci jeho zlozenie preboha? Sused ma smart vahu za padika, co mu ukazuje podobne nezmyselne hausnumera.
Zvazenim suda vies aka husta kvapalina a v akom objeme sa nachadza vo vnutri? Alebo ci je to vobec kvapalina? Hodim ti do suda drevo, zelezo a vodu a necham ta ho odvazit...urcis mi v akom pomere sa tam nachadzaju?

Ok mozes na mna vytiahnut profi vahy zalozena na BIA analyze, ale....opat ide o ODHAD, kde priblizne stroj urci cez elektricky odpor, kolko je svalov, kolko tukov, kolko mas kosti...atd.
Chod si to dat zmerat na strojoch roznych znaciek a garantujem ti, ze budes mat diametralne rozdielne vysledky.

Ved pouzivaj vlastny mozog. Je ro rovnaky nezmysel ako ked ti nejaka appka vypocita tvoj vydaj energie na zaklade toho, ze si jej povedal, ze si bol 1h behat, ci siel na bajku.
A to, ze je obrovsky rozdiel, ci sa vozil po meste, alebo si si dal kopcovitu etapu uz ona nezohladnuje. Obcas mam pocit, ze prilis verite technike q sw pricom by ste si mali uvedomit ,ze kopec dat, ktore z hocicoho dostanete su nejake aproximovane statisticke data, empiricke odhady, ci odhady z algoritmov a pod, ale maju velmi daleko od presnych meranych dat.
Ak veris nezmyselnym pristrojom, napriklad InBody, ktore ti zmeraju aj fazovy posun bunky...tak mi ta je potom luto.
Pardon fazovy uhol...tu hovadinu som si navyse zle zapamatal.
22.08.2023 - 14:15:30
01
21 dní na bajku, denný príjem 6-8000kcal vo väčšine v jednoduchých cukroch

Prílohy:

IMG_20230801_103856.jpg
IMG_20230801_103856.jpg 87.61 KiB thumb_up2thumb_down

IMG_20230822_173123.jpg
IMG_20230822_173123.jpg 136.08 KiB thumb_up1thumb_down

22.08.2023 - 17:42:40
08
Tento problem nemam 😁
22.08.2023 - 17:48:15
00
corsair napísal:
21 dní na bajku, denný príjem 6-8000kcal vo väčšine v jednoduchých cukroch

Trosku sa mi nezda ten prijem, pretoze 120-130kg kulturisti, ci strongmani v objemovke mavaju 5-6k kcal. Dostat do seba tolko energie chce masu hmoty.
22.08.2023 - 20:27:53
00
corsair
To si potom zjedol tak 30 kg kryštálového cukru za 21 dni.
To vyzerá skôr na 6-8000 kJ
22.08.2023 - 21:02:09
00
Red1 napísal:
corsair
To si potom zjedol tak 30 kg kryštálového cukru za 21 dni.
To vyzerá skôr na 6-8000 kJ

To ma tiez napadlo, ze splietol kcal a kJ, ale to by mal zase prijem na urovni bazalneho metabolizmu, takze neviem. Mozno, ked to spocitaval tak jednu potravinu mal v kJ a druhu v kcal.
22.08.2023 - 21:06:26
00
A ja som (ne)chcel pisat, ze ci okrem jazdenia a obcasneho oddychu este stihal aj pocitat kaloricky prijem ;)
22.08.2023 - 21:26:28
00
Co je to kilo a pol nutelly denne pre chlapa 😁

Prílohy:

Screenshot_2023-08-22-21-40-52-517_cz.psc.android.kaloricketabulky.jpg
Screenshot_2023-08-22-21-40-52-517_cz.psc.android.kaloricketabulky.jpg 69.04 KiB thumb_up0thumb_down

22.08.2023 - 21:41:20
00
flegko napísal:
Ak veris nezmyselnym pristrojom, napriklad InBody,

áno čísla čo to vypluje sú odhad, ale váhy tohto typu ti vedia pomôsť so sledovaním výsledkov.. ak dodržíš rovnaké podmienky tak ti relevantne zmerajú zmeny pomeru tuk:svaly

flegko napísal:
Trosku sa mi nezda ten prijem,

ja tipujem tekuté kalórie :)
kofolky, džúsy atď. tiež som toho vypil 3-4 litre denne na akciách typu SD či teraz WCUC a to máš hneď 1L cca 500kcal.. snackuješ za jazdy orechy, tyčinky, čokoládu kde máš kopec tukov kalórie letia raz dva
23.08.2023 - 06:33:29
00
PeterK2 napísal:
Vďaka za postrehy, je jasné, že budem musieť niečo zmeniť v stravovaní, ale táto oblasť je pre mňa španielska dedina, všetky tie informácie o nutričných hodnotách, bielkoviny, sacharidy...Ako si napríklad reálne viete odsledovať, či prijímate tých 1,2 až 1,8 g/kg bielkovín, ako sa odporúča? Pomáhate si aj nejakými proteínovými doplnkami?

nainštaluj si kalorické tabulky do mobilu a chvílu si poctivo váž a zapisuj jedlo, zachvílu dostaneš do oka odhad čo kolko je..
ale jednoduchý recept na bielkoviny je spočítať si ich denný príjem (napr 150g) a rozdeliť si to do počtu jedál (5x30g)
23.08.2023 - 06:38:45
00
keyboard_arrow_up