Tak, ako píše Roman98, treba zvážiť čo chceš jazdiť. Z mojej skúenosti, čo som mal Soot 50, tie kolesá ti spravia rozdieľ. Ja som odporca tých 17mm hlúpopstí, čo tam dávajú.
Soot 50 ti bude lepší, ak toľko nevládzeš do koncov alebo chceš jazdiť aj cestu, prípadne s inými ľuďmi v skupine.
Soot 70 ti bude lepší, ak žiješ na rovine a v okolí má najvyššie prevýšenie most cez rieku, prípadne si silnejší jedinec alebo hľadáš absolútnu jednoduchosť čo sa prevodov týka, jednoprevodník je jednoduchší na údržbu a servis.
S 50tkou však budeš mať jednoduchší najľahší prevod.
S 200 euro rozdieľom, ako je to tu na MTbikeri, si myslím, že dokážeš kúpiť aj slušné kolesá, minimálne cez bazár by sa dali.
14.08.2023 - 08:58:52
00
Ja by som jednoprevodnik nechcel ale keď už sa tak rozhodneš, tu je dobrá cena na 70tku https://kubicasport.eu/kellys-soot-70-700c-2022
14.08.2023 - 09:01:51
00
No popravde vizuál 70tky sa mi páči viac ale jazdiť budem skor asfalt, mesto, polna cesta, takže to sa tuším prikláňa skor k 50 :)
14.08.2023 - 10:08:43
00
Heso napísal:
Ahojte,
trošku naruším vlákono riešenia problémov a taká všeobecnejšia otázka k sootom. Váham práve medzi soot 50 a 70. Oplatí sa podla vás priplatiť si za komponenty na 70tke? Alebo je to +- porovnatelne a hlavný rozdiel je, že v predu ma 50tka dvojplacku a 70tka jedno?? Ak by ste si odmysleli cenový rozdiel ktotý by ste odporučili?

Ďakujem.

Ja mam 70tku a som spokojny. Tie kolesa su tam ovela lepsie ako na 50tke. Mam ich ako bezduse. Prevody do kopca som vyriesil kupou 36T prevodnika dopredu. Pozadavaj si udaje o kazete a prevodnikoch napr. sem https://www.bikecalc.com/gear_ratios Ta dvojplacka je rychlejsia akurat po rovine, do kopca mas tazsi prevod ako na 70tke. Ja s tym 36T ukrutim po rovine 42km/h bezproblemov a popravde mi chybal rychlejsi prevod mozno tak 5x, aj to cestou dole nejakou dolinou.
14.08.2023 - 13:23:27
04
Nazdar hoši, obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu.

Začiatkom tohto mesiaca som si zaobstaral nový Soot 90. Je to spokojný bicykel, urobil som dovedna 400km, no mám trošku starosti s prehadzovačkou. Prevody 1-7 v pohode, 8-11 rapčí. Spomenul som to chlapom na garančke, vraj mi to nastavili...to však stálo za fajku dymu, tak som to dnes dal nastaviť do iného servisu. 4,50€, chlap sa mi za to zaručil. Zobral som to teraz k večeru na rýchlych 35km a rapčí to stále. Už nie tak výrazne, ako pred tým, no rapčí.

Čo s tým? Mali ste s tým niekto podobnú skúsenosť? Trošku ma to štve, lebo prvých 7 prevodov ide tichúčko a zvyšné 4 cvakajú....a veru, že je to iné cvakanie, ako keď ide reťaz cez zuby kazety. Jazdím s clutch na On.

môžem skúsiť:
a) vymeniť reťaz - Shimano za KMC
b) vymeniť kazetu - Shimano za SunRace
c) vymeniť reťaz aj kazetu
d) do konca sezóny si vypeckovať do slúchadiel Oasis a na budúcu sezónu zvoliť jednu z prvých 3 možností?

Možno, že ten SunRace dobre nesedí s tou KMC reťazou, alebo sa to potrebuje len zabehnúť/vydrať? Veď ale vari 400 km aj stačilo na zabehnutie všetkého :-D Je to nové, drahé, preto to vnímam ako naša Zuza - citlivo.

Ď.
22.08.2023 - 19:07:03
00
Pri kupe Sootu 90 mi to na poslednych najmensich pastorkoch rapkalo tiez....Detailne nastavenie sa robi otocnou skrutkou na bowdene ktory ide do prehadzovacky,a to bud v smere alebo v protismere otacania hodinovych ruciciek,otacaj pomaly po krokoch a testuj pocas jazdy.Na vsetkych prevodoch..Cize ak ti prestane rapkat na najmensom moze zacat na najvacsom,a ty sa musis trafit presne.....A ked nic rapkat nebude mas to nastavene.Pricin rapkania moze byt viac a nielen nastavenie prehadzovacky.....,....prinajhorsom vykrivena patka,ale ta stoji 10 eur...ale to urcite nebude.Inak Moj soot 90 pred par dnami absolvoval 800 km jazdu behom 6 a pol dni,natazko nalozeny /20 kil/ a zvladol to bez ujmy......a ten sunrace s retazou kmc praveze sedi ako rit na serbel,a lepsia kombinacia ako keby bolo oboje shimano....fakt...retaz kmc je omnoho lepsia ako shimano...ja som mal odnova na bajku kazetu sunrace a retaz kmc,ty si tam mal shimano? pricina rapkania moze napr byt aj nieco ine,to by si sa cudoval ale napr rozperna pruzinka v brzdovych platnickach alebo rozstelovane prasa ktore staci vycentrit. /skusenost z horskeho ktory mam tiez a myslel som si ze mi rapka zle nastavena prehadzovacka a nakoniec to bolo zle nastavene prasa a rozperna pruzinka....
23.08.2023 - 00:18:35
00
Zdravim nesuhlasim s Kmc retazou. Ja som ju menil cca po 700km nakolko . Pri sliapani prevodoch 9.10 zacalo nieco stale cinkat. Zobral som to na stojan a zistil som ze ked som tocil klukamy tak retaz sa rozvybrovala a zacala cinkat ako je prehadzovac spodne male ozubene koliesko a pritom je taka kladka neviem to lepsie opisat cez co ide retaz tak zacala do nej narazat. Zobral som to do servisu tiez nevedeli mechapali vymenili sme sa Shimano Ultegra retaz a je po probleme. Kmc retaz sa hlavne dava preto lebo je najlacnejsia a vyrobca musí niekde usetrit :) Soot 80
23.08.2023 - 07:27:10
01
@GRankovic cize vymenit retaz ma vyznam pri Soote 80?
23.08.2023 - 08:42:27
00
No mne sa to rozvybrovalo a cinkalo prikladam foto kde. Kupil som Shimano Ultegra a prestalo to lebo ani v servise nevedeli preco to ta KMC retaz robi pri vyššej kadencii

Prílohy:

Screenshot_20230823_085428_Chrome.jpg
Screenshot_20230823_085428_Chrome.jpg 67.99 KiB thumb_up0thumb_down

23.08.2023 - 08:58:09
00
Super dik za info, určitě to skusim
23.08.2023 - 10:46:43
00
bulido14 napísal:
Pri kupe Sootu 90 mi to na poslednych najmensich pastorkoch rapkalo tiez....Detailne nastavenie sa robi otocnou skrutkou na bowdene ktory ide do prehadzovacky,a to bud v smere alebo v protismere otacania hodinovych ruciciek,otacaj pomaly po krokoch a testuj pocas jazdy.Na vsetkych prevodoch..Cize ak ti prestane rapkat na najmensom moze zacat na najvacsom,a ty sa musis trafit presne.....A ked nic rapkat nebude mas to nastavene.Pricin rapkania moze byt viac a nielen nastavenie prehadzovacky.....,....prinajhorsom vykrivena patka,ale ta stoji 10 eur...ale to urcite nebude.Inak Moj soot 90 pred par dnami absolvoval 800 km jazdu behom 6 a pol dni,natazko nalozeny /20 kil/ a zvladol to bez ujmy......a ten sunrace s retazou kmc praveze sedi ako rit na serbel,a lepsia kombinacia ako keby bolo oboje shimano....fakt...retaz kmc je omnoho lepsia ako shimano...ja som mal odnova na bajku kazetu sunrace a retaz kmc,ty si tam mal shimano? pricina rapkania moze napr byt aj nieco ine,to by si sa cudoval ale napr rozperna pruzinka v brzdovych platnickach alebo rozstelovane prasa ktore staci vycentrit. /skusenost z horskeho ktory mam tiez a myslel som si ze mi rapka zle nastavena prehadzovacka a nakoniec to bolo zle nastavene prasa a rozperna pruzinka....


Včera som sa zastavil v servise, kde mi tú prehadzovačku nastavovali posledne, ukázal som im, že to stále rapčí. Nastavil to znova, no povedal, že so SunRace kazetami nemajú dobré skúsenosti, vraj stoja za fajku dymu, povedzme to slušne. Dnes ráno som si všimol zase cvakanie...od 8 do 11 prevodu. Volal som pred chvíľou môjmu dobrému známemu, čo má servis v LM a servisuje mi bajky už tri roky, spomenul som mu to a na šupu mi povedal: buď tam máš príliš napnuté lanko, alebo máš naprd kazetu - aká tam je? Vravím, že SunRace a on na to len "jeeežišmarja, no...oni nie sú známi svojou kvalitou. Dones mi to sem, dáme tam Deore CS-M5100, to by malo problém vyriešiť." Vsádzam všetky prachy na to, lebo tažko sa mi tomu verí, žeby to traja mechanici nastavili a traja mechanici to nastavili zle. Keď som si vyberal karbónový gravel, mal som v merku aj Cube Nuroad C:62 Pro, ktorý má celý pohon Shimano (ako aj moje predchádzajúce bajky), čomu teda verím trošku viac vzhľadom na skúsenosť.

Každopádne, zajtra odchádzam na 2 týždne na dovolenku, bicykel nechávam Majovi v servise na celý čas, nech sa s tým pobaví, nech sa riadne povozí a verím, že keď sa vrátim, bude to šlapať ideálne už na Deore bez problému. Budem informovať.
24.08.2023 - 08:15:34
00
Ja mam Sunrace na Soot 70 aj na HTcku niekolko rokov a nerapka nikde nic. Asi ste chytili nejake vadne kusy.
24.08.2023 - 08:36:09
00
Na graveli deriem 4-tú KMC X11 reťaz a absolútne bez problémov. Ale áno, nechodím do servisov už roky kvôli skúsenostiam, že tam často robia babraci a meniči. Nerozumejú funkcií ale najradšej by obmenili polovicu komponentov.
24.08.2023 - 08:56:22
01
Ja mám soot 70 a takisto mi 6. A 7. prevod rapčí, ostatné úplne ticho a prehadzovačka radí úplne hladko, pôvodná sunrace kazeta
24.08.2023 - 13:20:56
00
chalani trochu sa votriem ale podobný problém na soot 50 odvtedy ako bol bajk na "menšom" servise priamo v kellyse. proste chlapík rozšteloval prešmykač a neviem používať ten medzistupeň alebo ako sa to nazýva. dovtedy keď niečo rapčalo, využil som ten medzistupeň a všetko bolo ok. teraz to nerobí nič-prešmykač sa nepohne ani o chlp. ako to fixnúť?
24.08.2023 - 14:10:09
00

MTBIKER odporúča

keyboard_arrow_up