flegko Tak ja napriklad z psychologickeho hladiska nerozumiem tomu preco sa niekto snazi vyvracat alebo vysvetlovat to ze nieco niekomu inemu vadi pricom jemu osobne to nevadi. Proste mi to vadi, mam tak poprepajane neurony v mozgu alebo co, ze v tom danom momente sa citim neprijemne a nejake vypisovanie ludi ze im to nevadi alebo ich psychologicke rozbory na tom nic nezmenia. To je taky problem respektovat druhych a slusne sa spytat sa. To vazne musite hladat vyhovorky ako mozete byt dalej arogantni?

Ale ked uz je tu potreba si to nejak logicky vysvetlit tak
1 - ked jazdim sam tak chcem jazdit sam, chcem si oddychnut/vypnut alebo si naopak premysliet niektore veci. Ked sa niekto pichne za mna tak ma to vyrusuje pretoze ten clovek nie je nikdy ticho, pocujem ze je za mnou, ze tam funi, slape, hrkoce, svistia kolesa ... vtedy si neviem oddychnut ani premyslat, musim mysliet na to ze je niekto za mnou, ze sa moze stat nieco co nebude sposobene mnou, co nebudem moct nijak svojimi schopnostami odvratit a ze to riziko ide celu dobu za mnou v haku. Ked mam v haku kamosa tak uz viem ako reaguje, vieme komunikovat, poznam ako jazdi.
2 - ked jazdim sam tak nejazdim ako v baliku, neukazujem prekazky, neobchadzam prekazky, preskakujem prekazky, odhadzujem predmety z cesty prednym kolesom a ked vidim ze moze dojst k nejakej krizovke tak reagujem podla mna v ovela vacsom predstihu a ovela bezpecnejsie ako vacsina cyklistov. Cize napriklad skor spomalujem, skor vybacam, obzeram sa za seba ci mozem zabocit a vtedy spomalim, .... Napriklad sa mi uz stalo ze sa za mna takto pichol ziletkar bez opytania, ja som ho ignoroval pretoze je to jeho rozhodnutie, preskocil som jamu a ziletkar za mnou skoncil rozbity na zemi s rozmlatenym kolesom. Bola to moja chyba alebo nie? Podla niekoho ano, podla mna nie. Toto fakt nechcem riesit. To akoze niekto sa za mna pichne bez opytania, koleso na koleso a ja mam byt ten co bude ohladuplny, zmeni svoju jazdu alebo bude prosit ludi nech tahaju do prec? Preco nemoze byt ohladuplny ten co sa chce zaradit za mna? A ked sa nieco stane tak to ma byt moja vina. Tak to teda nie. To ze sa za mna niekto pichne znamena ze mam za neho nejaku zodpovednost, ked tu zodpovednost za neho nechcem mat tak by to mal respektovat a ked chce na mna tu zodpovednost previest tak by sa na to mal aspon spytat.
3 - ked jazdim s kamosmi a niekto sa za nas bez opytania zahakne tak je to z nasho pohladu narusenie sukromia. bodka.
4 - netvrdim ze nechcem mat za sebou nikdy nikoho cudzieho. Tvrdim ze ked sa za mna chce niekto pichnut tak to moze spravit az po tom co o to slusne poziada a ja s tym budem suhlasit, pretoze v danom momente na to nemusim mat naladu.
5 - ak ti teda vadi prirovnanie k restauracnemu stolu tak sa skus takto za niekoho tesne pichnut pesi na chodniku. Ak si zase vymyslis nejaky hlupy protiargument vdaka ktoremu by si zase mohol byt arogantny a nepytat si dovolenie za jazdu v haku, napriklad ze tam ti to nicomu nepomoze, tak sa mozes za niekoho na chodniku tesne zahaknut napriklad v dazdi ked on ma dazdnik a ty nie, pripadne vo vetre tak aby na teba nefukalo, alebo v ostrom slnku tak aby si bol v tieni, atd atd.
05.07.2023 - 13:44:20
07
flegko napísal:
Z psychologickeho hladiska by ma zaujimalo ako si viete rozumne (nie emocne) zdovodnit, ze vam vadi niekto kto ide za vami a preco je to drze. ...


Keby si tak radsej z psychologickeho hladiska analyzoval , preco ma niekto potrebu vesat za niekoho druheho a preco vobec isiel von, ked nevie ist sam.
Ked je veterno a niekto sa za mna zavesi, v duchu sa pytam, preco chudacik neostal radsej doma, ked na to fyzcky nema ist proti vetru :-P
05.07.2023 - 14:18:56
01
Ja ti nic nevyvraciam, a nevysvetlujem, vysvetlenie som chcel od teba a ake-take si mi podal. Mne to staci, nejaky obraz uz mam;o).
1. Toto mi pride trosku neuroticke, ale verim ti, ze pocujes (ja pocujem svistanie vetra vacsinou len), ze sa nevies sustredit (mne je to jedno) atd. Si proste iny ako ja;o).
2. Jednoznacne jeho chyba, mal sa pozerat nielen na tvoje zadne koleso, ale aj pred teba. Zodpovednost zanho nemas ziadnu. Plati to co plati na lyziarskych svahoch...ak do teba niekto vrazi zozadu je to VZDY jeho vina.
3. Chcel som prave vysvetlenie na nie emocnej rovine, co sa ti tu zrovna nepodarilo, ale ok cesta je vtedy proste vasa a ostatni musia prechadzat okolo vas v uctivej vzdialenosti.
4. Toto mi pride take trosku sebecke...moja cesta, moj priestor, ty mozes jazdit, ale nie za mnou. Asi by ti vyhovoval najlepsie sukromny okruh a nie verejna cesta, kedze ostatni mozu narusat tvoj intimny priestor.
5. Skusil som, mnohokrat, jazdim 35 rokov a nikdy s tym nebol ziaden problem. Pravdupovediac som nanho narazil 1x az v tomto vlakne a divim sa kolko zvlastnych veci som si tu precital.



P.S. Vlastne teraz mi trklo, ze som takychto jedincov zazil parkrat v minulom zivote,.. ale paradoxne to boli vzdy vodici. V minulom storoci boli obcas nervozni babetaci, ked sa clovek za nich zavesil, sem-tam nejaky traktorista, ale najviac asi co si spominam vodici vetriesok. Ale tam sa dalo ciastocne chapat, vtedy mal malokto lepsie brzdy a tie auta brzdili lepsie ako vtedajsie cestne bicykla, ale aj to sa prichodom specialok a centrikov zmenilo, tam uz to nebolo o zivot ak to auto pred tebou nahle zabrzdilo.
05.07.2023 - 14:40:35
01
flegko skus sa naucit respektovat aj ine nazory ktore nesedia s tvojimi, ludia mozu mat kopu dovodov preco to vidia inac ako ty, ak sa to naucis tak sa potom nebudes musiet ohanat argumentami ohladne psychologickych hladisiek, problem je v tvojej netolerancii inych nazorov a presvedceni ze tvoj nazor je jediny spravny
05.07.2023 - 14:49:14
00
Kto z nas je netolerantny je otazne, v kazdom pripade ja ukoncujem filozofovanie na tuto temu asi tym, ze cele to ma pre mna jednoduche riesenie.
Ja si budem chodit na bajk v akejkovlek forme, ak budem mat moznost zavesim sa za hocikoho koho stretnem tak ako som to robil cely zivot a nikdy som s tym nemal problem a ked to dotycnemu bude vadit tak mi to povie a ja sa od neho oddelim.
Velice jednoduche, ucelne, efektivne riesenie a myslim, ze vsetci budeme spokojni.
05.07.2023 - 15:07:55
04
Myslel som si ze presne toto z mojej odpovede vyznie ale evidentne nevyznelo. Toto je ten typ cloveka ktoremu treba vsetko vysvetlovat. Teraz by som tu mohol rovnako zacat vysvetlovat co nam vadi v bode 3 a zase by uznal ok ale nasiel by tam nieco ine. Pripadne vysvetlit ze bod cislo 5 bol o chodcoch. Ale skoda casu, opat by odpisal nieco aby si ospravedlnil to ze nie je schopny komunikacie a opytania sa ci sa moze zaradit do haku, pretoze jemu to nevadi tak to nemoze vadit nikomu inemu.
05.07.2023 - 15:17:35
00
flegko napísal:
Z psychologickeho hladiska by ma zaujimalo ako si viete rozumne (nie emocne) zdovodnit, ze vam vadi niekto kto ide za vami ....

lebo jeden maka a zvysok sa vezie, to je ako komunizmus!
ja si zas neviem zdovodnit, uz vobec nie rozumne, preco niekto berie vazne tuto temu.
05.07.2023 - 15:46:34
05
flegko napísal:
….ak budem mat moznost zavesim sa za hocikoho koho stretnem tak ako som to robil cely zivot a nikdy som s tym nemal problem a ked to dotycnemu bude vadit tak mi to povie a ja sa od neho oddelim….


ty nie si parazit, ale tvrdohlavý parazit. Keď sa chcieš zviesť/pošetriť tak sa slušne TY spýtaj. Padlo to tu x -krát. Prečo má nesúhlas ísť od cyklistu vpredu ? To si taký na hlavu od narodenia ?

Napadá ma podobnosť - prihodím si nákup do košíka 3.osoby smerujúcej k pokladni - veď máme rovnakú cestu.
05.07.2023 - 16:11:47
06
Toto je presne obraz dnesnej doby, ludia sa menia. A asi sa s tym uz nic neda robit, len to akceptovat a napriek tomu ostat samym sebou.
05.07.2023 - 18:58:06
00
na hrádzi som minimálne desiatim chlapcom pomohol s PRkom, keď sa za mňa zahákli. Dovtedy šli ako hnoj, ale potom zrazu našli silu a šľapali. Ja jazdím vždy solo, nevadí mi, ak sa niekto vezie za mnou a užíva si, že mu robím rozrážača, ale tiež nech nečaká, že mu budem ukazovať jamy a pod.
15.08.2023 - 13:34:26
02
Mne je to tiez uplne fuk, aj tak jazdim 99% sam. Jedine co mi vadi, ak ma dotycny hlucny bicykel. Minule sa za mna zavesil chlapik, ktoremu hrozne pukal stred. Ja som na pazvuky na bicykli alergicky, tak som mu usiel.

No ale vsimol som si, ze velmi vela cyklistov je strasne jesitnych. Vidim to hlavne teraz, lebo mam ebike. Minule sa suchtal taky pupkac na graveli v Hornom Srni. Isiel len nejakych 22-23km/h, tak som ho predbehol. Jasne, ze asi po 300m to nevydrzal a za vyrazneho funenia ma predbehol :D No a ked niekoho obehnem niekde v lese, tak to cakam noz do chrbta :D . Niektori ani neodzdravia... To ako fakt? Ja mam najazedne tisicky km a aj mam gravel v zalohe na zle pocasie, ale aby som bol naduty, len preto, ze ma obehne niekde ebike, tak to by som na tom musel psychicky velmi biedne.
16.08.2023 - 10:08:10
06
Z vikendu. Siel som asfalt mtb-ckom okolo 32-35, nieco mi pukalo a uz ma to stvalo. Pozrel som sa cez lave plece za seba ci je volna cesta, ziadne auto ani cyklistu som nevidel. Zdvihol som zadne koleso dohora aby som ho buchol o zem a zistil ci to pomoze a uz ako som mal koleso vo vzduchu a pozeral na kazetu tak som tesne vedla kolesa videl ziletkarske koleso. Vpravo odomna aj ked som siel po kraji, koleso tak 10cm vpravo od ramu na urovni osy mojho kolesa. Uz som nemohol nic, chlap sa vytrieskal do prikopu vedla cesty. Tak nahlas a dlho som este nikdy nikomu nenadaval do j.., ch..., k..., pri..., atd. Strasny rage som dostal, aj som sa rozbehol ze mu po kolese poskacem a az to mi stacilo aby som sa ukludnil. Tichy bicykel, vpravo odomna takze som ho nevidel ked som sa cez lavu stranu pozeral, nesiel ani tak ze koleso na koleso ale bol uz dost vedla mna. Sprosty blbec.
A aby toho nebolo malo tak i cestou naspat inou trasou som mal zrazu ziletkarske koleso velmi podobne vedla mojej kazety, bez toho aby som na nieco take bol upozorneny. Uz som to neriesil aj ked som mal, na nic som nepomyslel, ani na to ze mozem skoncit pod autom, ani na to ze mam jazdit inak aby pod autom neskoncil ziletkar. Bol som uz tak zdeptany ze mi vsetko bolo jedno a len som isiel autopilota.
16.08.2023 - 12:21:38
00
grafana halfwheeling bez opytania je poriadna drzost, chlapik dostal co si zasluzil len skoda ze ti pokazil vyjazd
16.08.2023 - 12:49:52
00
cestaci si asi casto neuvedomuju, ze zavesit sa na mtb je zahravanie si so zdravim, toto je velmi riskantna vec , ohrozuju seba, ale aj toho pred nim, hlavne ak o tom nevie
16.08.2023 - 13:38:17
01
elpha Halfwheeling je síce niečo iné, ale inak áno - preto je dôležité, aby ten vpredu vedel, že sa za neho niekto zavesil. Je jedno, či to je žiletka alebo MTB.
16.08.2023 - 13:50:40
02
keyboard_arrow_up