flegko napísal:
Nahodou, ked sa za mna zavesi nejaky mtb a ideme spolu 30km/h viem, ze on so svojim 32-11 prevodom slape uz na hranici a ze keby pridam na 35km/h tak ho rychlo strasiem

hehe 32-11 niekto vozi?
03.07.2023 - 11:34:50
00
Na hojdacke urcite :-)
03.07.2023 - 11:43:11
00
flegko napísal:
.....alebo nie je old scholl ako old school.
.....

S tým sa nedá nesúhlasiť 😉
03.07.2023 - 11:54:04
01
Stax napísal:
hehe 32-11 niekto vozi?


Ja mam tolko :D
32 je pre mna akurat do kopcov, a 10z nemam, na moj orech pasovala iba garbaruk 52-11 :)
03.07.2023 - 11:58:49
00
Treba si uvedomiť, že je rozdiel medzi horskou cyklistikou a cestnou cyklistikou. Horská je cyklistika jednotlivcov, cestná je cyklistika kolektívna (kto neverí, nech sa pozrie do pravidiel - cestné preteky sú preteky tímov). Je to dané aj tým, kde sa vykonáva. Na lesných cestách, nie to ešte chodníkoch, je problém jazdiť vedľa seba, porozprávať sa s parťákom. Na ceste nám už konečne aj zákon umožňuje jazdiť dvojičky, povrch je väčšinou lepší ako v lese, nie je potrebné byť tak sústredený na obchádzanie/preskakovanie prekážok, tak často sa nestriedajú prudké zjazdy a výjazdy...

Čiže horskí cyklisti častejšie jazdia sami, pokiaľ idú na spoločný výjazd, tak sú rozťahaní a porozprávajú sa len pri prestávkach. Cestní cyklisti jazdia väčšinou a radšej v skupine (samozrejme aj sólo), pretože výjazd v partii, keď sa potiahne na špici a potom orazí v háku, plynie rýchlejšie, priemerky aj vzdialenosti sú väčšie.

Po úvode som pri téme - pozrel som si 3 strany príspevkov a vo veľkej väčšine odmietajú náhodné stretnutia a následné striedania na špici, prípadne sa nad tým dokonca pohoršujú, batôžkári občas prezlečení za cestných cyklistov (gravelistov na ceste). Stačí si pozrieť profil odmietačov, čo preferujú, na čom jazdia, ak uvádzajú výjazdy, tak akého typu je väčšina a je to jasné.

A na záver - v máji som bol v kúpeľoch v Nimnici. Nikoho na bicykli som tam nepoznal, tak som jazdil sám. Nemal som šťastie naraziť na partiu, alebo aspoň sólo jazdca, s ktorým by som sa zviezol. A ku koncu pobytu som pri výjazde z Považskej Bystrice videl pri ceste postávať cyklistu. Pozrel som, pomoc nepotreboval, telefonoval, gumy mal nafúkane, reťaz na mieste... Za kilometer-dva ma predbiehal. Keďže nešiel oveľa rýchlejšie, skočil som mu do háku a aby som ho upozornil, že idem za ním, zakričal som "dvaja" - akože idem za ním (to keby si náhodou chcel odpľuť!)... Začal zrýchlovať, ale uvisel som, skúšal ma. Po dvoch-troch kilometroch mal dosť (ja tiež) a začal spomaľovať. Tak som išiel cez neho, povedal mu "poď do háku" a ešte trochu plynule ubral, aby si mohol trochu odfrknúť. Obzrel som sa a bol za mnou. tak som trochu pridal (plynule a s citom), po pár 100 m som odstriedal... No a išli sme spolu. Keď sme sa striedali, tak sme prehodili pár slov (kam ideš, odkiaľ si,...). Keď sme sa od Púchova blížili k Nimnici, opýtal som sa ho, či by sme nazašli na orosené, lebo ja som už skoro doma. Dal si povedať. Pokecali sme, sme po dve orosené... Skoro som prišiel neskoro na večeru.

Juraj z Považskej Bystrice, ak sem chodíš, tak ťa pozdravujem a rád som ťa spoznal. Snáď sa ešte niekedy stretneme...

Takéto niečo sa mi za niekoľko rokov jazdenia po Malých Karpatoch nestalo. Na ceste som sa zoznámil už s veľa ľuďmi.
03.07.2023 - 21:41:27
012
Ako by si sa zachoval keby bol na ebiku a nebodaj mladý a zdravý?
03.07.2023 - 21:47:43
00
JoKo napísal:
Treba si uvedomiť, že je rozdiel medzi horskou cyklistikou a cestnou cyklistikou. Horská je cyklistika jednotlivcov, cestná je cyklistika kolektívna (kto neverí, nech sa pozrie do pravidiel - cestné preteky sú preteky tímov).

hrusky jablka trosku. ale iba trosku :)

kolko 8 clennych teamov si videl na teatre okolo malohontu / sered maratone / prievidzkom cyklomaratone / hociktorom slovenskom hnojaku pre hobbikov? alebo kolko 8 clennych teamov ide bezne zo zeleznej studienky na biely kriz?

lebo vzdy kde sadneme sa cestny bicykel ideme cestne preteky a zasadne jazdime podla uci pravidiel so 6kg bicyklami ;)
03.07.2023 - 22:15:37
01
Ja väčšinou nemám problém, keďže som rýchlejší, tak keď niekoho dobehnem tak som v háku len pár sekúnd a hneď som preč :) Naposledy dokonca ma skupinka žiletkárov spomaľovala a to prosím som sa na ceste presúval na MTB, tak som im radšej ufujazdil :lol:
03.07.2023 - 22:18:58
00
JoKo napísal:
Treba si uvedomiť, že je rozdiel medzi horskou cyklistikou a cestnou cyklistikou. Horská je cyklistika jednotlivcov, cestná je cyklistika kolektívna (kto neverí, nech sa pozrie do pravidiel - cestné preteky sú preteky tímov). Je to dané aj tým, kde sa vykonáva. Na lesných cestách, nie to ešte chodníkoch, je problém jazdiť vedľa seba, porozprávať sa s parťákom. Na ceste nám už konečne aj zákon umožňuje jazdiť dvojičky, povrch je väčšinou lepší ako v lese, nie je potrebné byť tak sústredený na obchádzanie/preskakovanie prekážok, tak často sa nestriedajú prudké zjazdy a výjazdy...

Čiže horskí cyklisti častejšie jazdia sami, pokiaľ idú na spoločný výjazd, tak sú rozťahaní a porozprávajú sa len pri prestávkach. Cestní cyklisti jazdia väčšinou a radšej v skupine (samozrejme aj sólo), pretože výjazd v partii, keď sa potiahne na špici a potom orazí v háku, plynie rýchlejšie, priemerky aj vzdialenosti sú väčšie.

Po úvode som pri téme - pozrel som si 3 strany príspevkov a vo veľkej väčšine odmietajú náhodné stretnutia a následné striedania na špici, prípadne sa nad tým dokonca pohoršujú, batôžkári občas prezlečení za cestných cyklistov (gravelistov na ceste). Stačí si pozrieť profil odmietačov, čo preferujú, na čom jazdia, ak uvádzajú výjazdy, tak akého typu je väčšina a je to jasné.


Zmyslas ako byvaly pretekar a podla toho skatulkujes. To co pises o horskej a cestnej cyklistike je mozno pravda, ale pre ludi, ktori preteka(ju/li) na hobby/profi urovni. Je mnoho ludi, ktori si uzivaju vyjazdy v skupinach bez ohladu na to akej cyklistike sa venuju a taktiez je vela ludi, ktori si idu radsej zajazdit solo. Solo, lebo maju inak nastaveny casovy rezim a nemozu si najst partaka, alebo proste si idu vyvetrat hlavu, lebo spolocenskych podnetov maju za cely den az-az. Takym su cudzopasnici na zbytocnu pritaz. Dovodov by sa isto naslo aj viac.

No ano, zakon umoznuje jazdit vo dvojickach ale az tusim od 6 ks. Aj tam by vsak malo platit, ze vykecavat sa ma hlavne pri pive/kave a v premavke by sa malo davat pozor ..hlavne na tu premavku :-).
Za tvojich mladych cias, ked aut bolo minimum, to asi slo lahsie.
03.07.2023 - 22:24:31
02
Ako MTB-ckar mozem povedat ze ak som s niekym na mtb vyjazde tak keciam ovela viac ako ked som na vyjazde so ziletkarmi kdesi na asfalte. Lesne cesty su dvojstopove takze ak niekto nejde oproti tak sa slape vedla seba s pohodovym tempom a kecia sa. Ked sa inak neda, napriklad na kludnych singlacoch, tak sa jazdi tesne za sebou a stale sa da pokecat. S gopro na hlave v tazsich veciach sa tiez jazdi co najtesnejsie za jazdcom pred sebou. Pri skokoch a trailoch sa stoji a kecia a obcas sa nieco skusi, inak sa trail zjazdi na supu a vacinou nema cez 10minut, potom sa zase pri vyslape kecia. Enduro preteky su o kecani, na maratonoch som kecal tiez. Nemam problem byt na asfalte koleso na koleso, relativne casto si robime i srandu a pilime si "navzajom" kolesa. Viem jazdit v haku, striedat sa ako na asfalte tak i vo vyslapoch pretoze sa slape lepsie ked pozeras a sledujes koleso pred sebou. Co mi vadi je ked sa nejaka pijavica ktoru vobec nepoznam za mna zahakne, bez akehokolvek bu-mu a funi za mnou. Vadi mi to na asfalte, vo vyslapoch, na traily, na pumptracku, proste vsade. Ak je dovod preco su na to mtb-ckari viac haklivy tak je to skor preto ze sa viac socializuju a nie menej. Ked sa niekto zahakne bez opytania tak je to pre mna jednoducho drzost. Mne to prijde rovnake ako restauracia. Rad tam sedim s kamosmi za stolom ale asi by som tiez cumel ak by si k stolu bez opytania len tak prisadol niekto koho nepozname. Uplne rovnaky pocit z toho mam. Pritom sa staci spytat a bude poviem nie alebo ano. Bez opytania je to jednoducho drzost.
03.07.2023 - 23:05:13
08
Za mňa sa teda už zavesil kde kto a aj som ho potiahol, ale doteraz mi ani nenapadlo, že by mi to mohlo vadiť. :) Ja sa skôr z toho jednak teším, poviem si, že som dobrý. Obzvlášť keď sa ten človek za mnou drží zubami nechtami a nevie ma predbehnúť :) Doteraz si pamätám, ako som takto na (neelektrickom) kargobiku pozberal v miernom stúpaní hore Líščím údolím od Dunaja až do Dúbravky troch iných cyklistov, ktorí sa za mňa postupne zavesili. Celkom ma to bavilo.
Čiže mne osobne nevadí, ak sa za mňa zavesí niekto bez opýtania a nevadí mi ani ak ma nestrieda.
04.07.2023 - 10:05:45
010
JoKo napísal:
Po úvode som pri téme - pozrel som si 3 strany príspevkov a vo veľkej väčšine odmietajú náhodné stretnutia a následné striedania na špici, prípadne sa nad tým dokonca pohoršujú, batôžkári občas prezlečení za cestných cyklistov (gravelistov na ceste). Stačí si pozrieť profil odmietačov, čo preferujú, na čom jazdia, ak uvádzajú výjazdy, tak akého typu je väčšina a je to jasné.


Toto je snad totalne nepochopenie toho, co sa tu pisalo. Nikto tu nepisal nic proti nahodnym stretnutiam a naslednym striedaniam na spici. Kazdy tu pisal proti tomu, ked niekto pride, zavesi sa, nepovie ani slovo a ani nestrieda. To mi pride ale ze sakra velky rozdiel.
04.07.2023 - 21:18:03
00
Z psychologickeho hladiska by ma zaujimalo ako si viete rozumne (nie emocne) zdovodnit, ze vam vadi niekto kto ide za vami a preco je to drze. Prirovnania k restauracnemu stolu su mimo misu, pretoze tam ho vidis, zabera ti miesto u stolu a moze ta rozne obtazovat ak smrdi, grga, prdi, mlaska pritom. Navyse jedenie je celkom osobna vec pre niektorych a nechce byt pri tom ruseny.
Ak sa niekto za mna zavesi a ja sa zrovna nepozeram dozadu, ci nevidim jeho tien tak ani neviem, ze za mnou ide.
Jedina nebezpecenstvo je, ze mi behne do kolesa, ci ma zozadu naberie ak ja zacnem brzdit a on to nebude cakat, co sa vsak moze stat kedykolvek a s kymkolvek.
Nic ine mi na tom vadit nemoze, vsetky ostatne argumenty su len v emocnej rovine typu ja si tu namahavo rozrazam vzduch a ta pijavica za mnou sa vezie. A to je naozaj len emocia, ktora sa da celkom logicky a argumentacne vyvratit napriklad tym, co som uz pisal...mam na to fyzicky ist v haku, ale uz nie pri takejto rychlosti tahat celo. Vysledok je, ze bud budem cely cas vzadu, alebo pojdem do cela a pojdeme vyrazne pomalsie.
05.07.2023 - 12:43:44
02
Ja rad jazdim ako cudzopasnik za ebikermi :) Bavi ma aki su zrazu nervozni a neustale sa obzeraju co sa to na nich prisalo za bacila, muhehe
05.07.2023 - 13:01:17
03
Mamľasi v chotári mamľasov. Tu okolo Žiliny som nikdy nemal problém s hákovaním, či už som bol vpredu alebo vzadu. Dokonca mi ukazujú diery na ceste a to som na v háku na horáku. :lol: Skúšajú ma občas trhnúť na výkon, ale toto robím aj ja. Dokonca dvojica čo si to rozdávala na tabule ma po každom "šprinte" počkala aby som doskočil. V Saganom kraji sme pozerám akýsi iný.
Občas mi niekto teda nesedí, ale to má predsa hodne triviálnych riešení.
Zakuklení v svojej cyklo kukle, tie výjazdy niektorí fakt prežívate.

Idem na pivo s opciou na druhé a tretie....
05.07.2023 - 13:28:08
07
keyboard_arrow_up