thumb_up0thumb_down
;)
zmena vetra a peprak schytas ty
15.06.2023 - 21:08:34
00
PINY napísal:
Že ja som tie vypálené zápalky dávala späť do krabičky... :lol:
Nebol to útlocitný útok na teba.
Týmto sa ale hlboko ospravedlňujem, že som precitlivelá blondína, ktorá nemá potrebne nízke IQ, aby vyhovela egu mužov. Už som ticho. Kľudne si tu chlapi riešte témy sami ;)
Držím vám palce :)


To nie je o egu ale je to práveže iba o tom IQ. Ja napr. obdivujem našich ochranárov, že za rekordne krátky čas dokázali z ohrozeného druhu vytvoriť úplne opačné vnímanie problému v našej spoločnosti. Kľudne by som časť toho ochranárskeho IQ exportoval do Číny, nech niečo podobné skúsia s pandou veľkou a tým by sa "zabili"(sorráč za to slovíčko) dve muchy jednou ranou. Panda má totiž problém s veľmi nízkou pôrodnosťou, možno by vedeli naši ochranári poradiť, ako sa dá v tých našich zdevastovaných lesoch dosiahnuť, aby samica odchovala 4 mladé na jeden vrh. Ale možno ich preceňujem, keďže niektorí ochranári vlastne popierajú svoje vlastné výsledky a tvrdia, že tých medveďov je tu vlastne málo.
15.06.2023 - 22:10:07
01
https://news.refresher.sk/138766-Koncim-oznamil-sef-zasahoveho-timu-ktory-sa-stara-o-medvede-v-Tatrach-Nepaci-sa-mu-ako-Slovensko-usmrcuje-rizikove-zvierata
16.06.2023 - 01:13:15
00
Rozšírenie a stav na Slovensku
Upraviť
Zo 429 mapovacích kvadrátov DFS sa celkovo vyskytol v 141 (32,7 % rozlohy Slovenska, do roku 1964 len v 58, 13,5 %) v nadmorských výškach 170 (Veľké Zálužie) – 1 840 m n. m. (Solisko vo Vysokých Tatrách).[2]

Ekosozologický status od roku 2001 LR - menej ohrozený.[3][4]

Odhadovaná veľkosť populácie v rokoch 2007 – 2012 bola 700 – 900 jedincov (alpský bioregión). Krátkodobý trend za posledných 12 rokov (2000 – 2012) aj dlhodobý trend od roku 1988 (1988 – 2012) boli stúpajúce. Kvalita biotopov bola vyhodnotená ako dobrá, rozloha vhodných biotopov z krátkodobého aj dlhodobého pohľadu takisto ako stúpajúca.[5]

Z pohľadu výskytu v Karpatoch bol v rámci projektu Bioregio[6] v roku 2014 vypracovaný návrh ekosozologického statusu za celé pohorie ako aj za Slovensko VU - zraniteľný.[7]

Odhadovaná veľkosť populácie v rokoch 2013 – 2018 bola 900 – 1 300 (alpský bioregión). Krátkodobý trend veľkosti populácie za posledných 12 rokov (2007 – 2018) bol stúpajúci.[5]
16.06.2023 - 06:32:08
00
peter120 napísal:
Keby sme boli v usa kde drzba zbrane je easy zalezitost, problem so strachom by nebol, lebo ak sa rozbehne k tebe tak ho picnes v sebeobrane.
Sprej, kamene ci konar ako sebaobrana je o nicom.


Medveďa som vďakabohu ešte nestretol, takže vlastnú skúsenosť nemám.
Pištol nemám.
Sprej mám.
Podľa drvivej väčšiny skúseností je sprej lepší ako pištol - jednak nie je ani zďaleka isté, že trafíš a jednak ani niekoľko guliek útočiaceho medveďa nezastaví. Sprej však údajne okamžite.
Nehovoriac o tom, že použiť sprej je zrejme rýchlejšie ako pištol (ale to neviem naisto, keďže ju nemám).

Poznám strážcu NP, ktorý chodí ozbrojený pištolou. Medvede stratáva bežne, sprej už párkrát použil. Vravel, že si nevie predstaviť, že by to stihol s pištolou.
16.06.2023 - 08:41:52
00
https://www.aktuality.sk/clanok/DvF2UZK/ako-nefunguje-medvedi-sprej-video/
16.06.2023 - 08:45:53
00
Vcera vecer velmi vela svatojanskych musiek v luznych lesoch pri Dunaji :party:
hotovy Avatar
16.06.2023 - 08:47:19
02
Vyborne, ludia co vedia hovno o medvedoch teraz idu riesit aj zbrane, o ktorych vedia este menej. Len tak na okraj pokojne ich mozete mat, staci spravit psychotesty. Aha...

Juju tolko tvoje subjektivne jpp tetka sa boji ist cez dedinu a chlapi do krcmy. Kazdy bozi rok sa toto deje v okoli BA, ked niekto pravidelne vypusta blbosti o pumach. Jedine podstatne su oficialne strety a utoky. Tych je do 10 rocne, aj ked na internetoch sa to prezentuje tak, ze nas tu zeru kazdy den.

Sme mentalne zufalo zaostala krajina, dezinformaciam sa tu dari najlepsie v eu, ludia su uplne zblbnuti. A cakaju spasitelov, pretoze tak si ich tito desatrocia vychovavali.
Len par rokov dozadu sa sli zosrat z utecencov, ktorych zaujimaju presne tak isto ako medvedov-vobec nijak. Ale idu volby a zas bude aj toto tema. Ani vystrielanim vsetkych medvedov sa problem nevyriesi, lebo tym su najtupsi ludia v eu.
16.06.2023 - 09:36:45
72
Jaroh napísal:
....Nehovoriac o tom, že použiť sprej je zrejme rýchlejšie ako pištol (ale to neviem naisto, keďže ju nemám)......

Len sa chcem spýtať, prečo myslíš, že použiť sprej je rýchlejšie ako pištoľ?
Samozrejme predpokladám, že ten čo tu pištoľ má, ju vie používať a má natrénované tasenie a pod ., a taktiež zbraň nachystanú na použitie...čiže napr. nabitú, náboj v komore, zaistenú, v dobre prístupnom puzdre....

Neriešim teraz vhodnosť použitia proti medveďovi, lebo o tom mám veľké pochybnosti, aj keď asi radšej mať pištoľ ako nič.....
16.06.2023 - 10:56:33
00
cokupit napísal:
Vyborne, ludia co vedia hovno o medvedoch teraz idu riesit aj zbrane, o ktorych vedia este menej. Len tak na okraj pokojne ich mozete mat, staci spravit psychotesty. Aha...

Juju tolko tvoje subjektivne jpp tetka sa boji ist cez dedinu a chlapi do krcmy. Kazdy bozi rok sa toto deje v okoli BA, ked niekto pravidelne vypusta blbosti o pumach. Jedine podstatne su oficialne strety a utoky. Tych je do 10 rocne, aj ked na internetoch sa to prezentuje tak, ze nas tu zeru kazdy den.

Sme mentalne zufalo zaostala krajina, dezinformaciam sa tu dari najlepsie v eu, ludia su uplne zblbnuti. A cakaju spasitelov, pretoze tak si ich tito desatrocia vychovavali.
Len par rokov dozadu sa sli zosrat z utecencov, ktorych zaujimaju presne tak isto ako medvedov-vobec nijak. Ale idu volby a zas bude aj toto tema. Ani vystrielanim vsetkych medvedov sa problem nevyriesi, lebo tym su najtupsi ludia v eu.


Píšeš tu o tuposti no zároveň sa opieraš o excel ako ten najposlednejší úradníček, ktorý nikdy v lese nebol, lebo si vygooglil nejaký excel. A vieš vôbec koľko je neoficiálnych stretov, keď vyťahuješ, že smerodajné sú len tie oficiálne? Myslíš, že každý ferko z hornej dolnej ide nahlasovať, že stretol medveďa, alebo každý hospodár vyplakáva do tv novín, že mu strhli zviera a vylašovali úle?
Mentálne zúfalstvo je jeden aj druhý extrém, mentálne zúfalstvo je, keď za 30 rokov nepostavíš jedinú nemocnicu, ale postavíš 10 lanoviek v Tatrách a hlavne, že sa tu vedú žabomyšie vojny kvôli medveďom. Ideme chrániť nejaký druh a pritom nevieme chrániť ani tie lesy, kde ten druh prirodzene žije. A potom stačí vyhlásiť, že medveď v dedine je hoax, lebo to len médiá nafukujú a tým si to akože obhájil, vybavené. Mi to už pripomína tú charakteristickú frázu, skutok sa nestal.
16.06.2023 - 11:19:52
00
Ak by bolo na celom SK 10 medvedov, aj tak by sa nasiel nejaky co pride do dediny. Polovnici neustale krmia zviery, ucia ich na ludsku stravu, jasne ze zvierata chodia k ludom. Vnadiska par metrov od dediny, od skol/skolok... Ale vsak o to ide, vyvolavat konflikty, sirit paniku len aby mohli strielat.
16.06.2023 - 11:23:20
00
dodo58 napísal:
Myslíš, že každý ferko z hornej dolnej ide nahlasovať, že stretol medveďa, alebo každý hospodár vyplakáva do tv novín, že mu strhli zviera a vylašovali úle?

Ak hospodar nenahlasi skody tak jeho smola, mohol byt odskodneny ale nebude.
16.06.2023 - 11:27:46
00
Takže problém sa rieši tak, že nezasadíme strom, lebo ajtak ho niekto v budúcnosti vypíli, alebo príde smršť. Na jednej strane paranoja, že za každým stromom číha medveď, ale na druhej strane paranoja, že za každým výrokom, že je medveďov veľa je niekto, kto si už naťahuje gumipušku, aby si zastrielal.
16.06.2023 - 11:33:06
00
Nie je mi jasné, o čo ti vlastne ide. Jedince, ktoré sú problémové, sa predsa riešia. Plošná regulácia je nezmysel. Kým ľudia nezmenia prístup, tak bude stále niekde nejaký problém, aj keby sme ich teraz zregulovali na 10% aktuálneho stavu.

Panika sa robí nie iba z medveďov, ktoré sa sem tam zatúlajú do dediny, ale aj z toho, že nejaký blb vlezie medveďovi pomaly do brloha a potom všade vyplakáva, ako dostal preplesk. Prípadne niekto stretne medveďa v lokalite, ktorej názov nehovorí nič bežným ľuďom, tak sa povie, že to bolo "na Bankove" a o dva dni sa už rôzne "zdroje" predháňajú v tom, kde všade a koľko medveďov videli, ako sa medveď premáva dobre že nie po meste. Pritom tam kde bol reálne videný som za cca.20 rokov, čo tadiaľ chodievam, stretol podstatne viac zveri(väčšinou diviaky), ako ľudí. A tí, čo majú danú lokalitu zmapovanú vedia, že ten dotyčný medveď si v tom lese spokojne funguje už niekoľko rokov, akurát ľuďom sa v rámci možností vyhýba.
16.06.2023 - 12:11:27
07
Od medveďov v dedinách si sa dostal k jednému konrétnemu na konkrétnom mieste, o ktorom vieš roky, že tam žije a o to si oprel svoju teóriu, že regulácia nemá zmysel či ako si to vlastne myslel?

Plošná regulácia je v konečnom dôsledku iba zmena prístupu.
Keby sme ich regulovali selektívne, tak bude priamo úmerne menej stretov a menej problémových jedincov. Neviem, čo je na tom nepochopiteľné.
16.06.2023 - 14:54:59
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up