ivan, ku priemernym teplotam na roznych meteo staniciach sa myslim vies dostat. Nezohladni to predpokladam presne Tvoju lokaciu, ale generalny prehlad ziskas. Su aj sukromne stanice, ktore tieto data zdielaju (samozrejme skreslene umiestnenim cidla), ktore by mohli byt aj blizko Teba. Co sa tyka vykurovacieho systemu je to komplexna zalezistost (technicky aj co sa riadenia tyka plus konstrukcia domu) ale vo vseobecnosti pri plyne plati priama umera zvysenie teploty = zvysenie spotreby. Pomaha vyregulovanie sustavy, utlm v nocnom case a podobne finty, ale je toho prilis vela aj do internetovej debaty a ja uz nemam plzňa...
Ku poslednej vete, to si myslim neplati, vo vseobecnosti.
07.06.2023 - 21:03:12
00
keďže kúrim klímou tak na toto odpoveď fakt netuším :D každopádne klíma išla nepretržite celú zimu.. prvú mesiac som skúšal na noc vypínať a ráno zapínať ale spotreba za mesiac bola vyššia ako keď išla vkuse a len udržovala teplo :) ale treba doplniť že táto zima bola hodne teplá...takže preplatok v podstate pri hocijakom spôsobe kúrenia je pravdepodobný :) my sme mali celý čas v dome 22-23 stupňov
07.06.2023 - 21:34:49
00
Ivan, toto si mozes relativne spolahlivo odmerat aj sam...'je rovnaká spotreba plynu pri nastavení stále rovnakej teploty počas dňa napr. 20 stupňov a rovnaká aj ak je pol dňa nastavená teplota na 19 stupňov a druhú polovicu dňa na 21 stupňov ?'

za par dni s rovnakou/podobnou teplotou, ked mas pristup k plynomeru,co mas

A bude aj rozdiel, ktory polden kuris viac (rozna teplota pocas dna, noci)

Ps, edit: pre lahsiu viditelnost doporučujem vacsi rozdiel,+-2 stupne
07.06.2023 - 22:27:43
00
mali sme tuto diskusiu s kolegom. Moj "nazor", a vynimky z neho ktore ma napadaju.
nazor: v "prvom priblizeni" (i.e. hlavne bez vynimiek), mnozstvo strateneho tepla je umerne (T_von - T_dnu)*konstanta, kde "konstanta" zahrna primarne izolacne vlastnosti domu. Z toho vyplyva, ak cely den chces mat konstantnu (maximalnu) teplotu vnutri, tak teplotny rozdiel medzi vonkajskom a vnutrom bude maximalny, a teda tvoje straty budu maximalizovane. Ak teda na cast dna znizis teplotu dnu, tak zmensis rozdiel teplot medzi von a dnu, a teda strata tepla sa znizi.
Teraz este pravdaze budes musiet dnu zohriat zo znizenej teploty na zvysenu teplotu, ale to vobec nevadi, pretoze to iste teplo + navysene o vyssie straty (kvoli vacsiemu rozdielu teplot von-dnu) by si musel dodat aj pri celodennom konstantnom kureni - jednoduchy priklad - co by sa stalo, keby na mesiac ides prec z domu a znizis teplotu na temperovanie (15-16C)? Mal by si nedoplatok, ci preplatok?

no a teraz vynimky - pre vsetky plati, ze mozu zvyraznit/zvyhodnit ci uz konstantnu, alebo znizenu teplotu pocas dna:
1) zle nadimenzovane kurenie - ziadny stroj nema konstantnu efektivitu, ani plynovy kotol. Najlepsia ucinnost bude v nejakom vykonovom rezime. Napr. ak je max ucinnost pri 60% vykone, ale udrziavanie konst teploty by znamenalo 10% vykon, tak si asi vyrazne prilepsis este aj kvoli tomuto.

2) tepelne cerpadlo/kondenzacny kotol (=plynovy kotol s malym tepelnym cerpadlom) - ucinnost je tu velmi ovplyvnena ci mas dobre nadimenzovany kotol/cerpadlo, pretoze pre vysoku ucinnost musi kotol/cerp ficat relativne dlho (tusim aspon desiatky minut, idealne hodiny/cely cas). Napr. kondenz kotol co sme mali do par mes dozadu, mal 36kW max vykon, a v zime si nepamatam ze by bezal dlhsie ako par minut a potom sa vypol. Clovek co to robil zjavne extremne predimenzoval, a som dost silne presvedceny ze kotol ani nahodou nesiel zdaleka v optimalnom rezime a vyrazne navysoval spotrebu. Taktiez, ucinnost je maximalne v nejakom rezime (%vykonu), a pri nejakom teplotnom rozdiely von-dnu.

3) efekty ktore sposobia problem pri opatovnom ohreve na vyssiu teplotu - napr. teplota ti pri vypnutom kureni klesne pod "kriticku" hodnotu, a dom nasaje kvoli tomu vlhkost, ktoru je potom problem vysusit a vyzaduje si to neumerne vela extra tepla...

"problem" je, ze vynimky (1) a (2) niesu "vynimky", kedze moderne kotly su snad vsetky kondenzacne, a zle nadimenzovane kurenie asi tiez nebude tak vynimocne.
08.06.2023 - 09:30:52
00
My sme mali o tretinu nižšiu spotrebu plynu, znížením teploty v dome a zvlášť v málo používaných miestnostiach, niečo sa prenieslo do spotreby dreva.
08.06.2023 - 09:41:16
00
Hosť napísal:
otázka ale znela aké máte vy skúsenosti, či máte nastavenú rovnakú teplotu alebo rozdielnu, ty ako vykuruješ v zime ?


Uz som to sem daval - 50:50 kachlova pec a elektricke podlahove kurenie

Prílohy:

36BE1D81-8015-43B1-9790-4E25CA6670CB.jpeg
36BE1D81-8015-43B1-9790-4E25CA6670CB.jpeg 177.65 KiB thumb_up0thumb_down

08.06.2023 - 15:18:59
00
Hosť napísal:
.....dnes prišlo vyúčtovanie za plyn s preplatkom 485 euro, vlani sme mali nedoplatok 280 euro pri zvýšení teploty o 1 stupeň z 20 na 21 stupňov, ťažko ale porovnať kedže nevieme priemernú teplotu tejto a minulej zimy resp. priemernú vonkajšiu teplotu počas posledných dvoch vykurovacích sezón

To je aký level matematiky, počítať niečo z preplatkov/nedoplatkov? 🤣🤣🤣
Som myslel, že smerodatná je spotreba plynu, či už v m3 alebo kWh.....
08.06.2023 - 22:57:36
03
Je tu niekto zo stavebného fachu? Najlepšie strechár/tesár alebo rovno konkrétne niekto, kto sa venuje, pozná niekoho čo sa venuje ľudovému staviteľstvu?
09.06.2023 - 06:49:43
00
bladerunner napísal:
To je aký level matematiky, počítať niečo z preplatkov/nedoplatkov? 🤣🤣🤣
Som myslel, že smerodatná je spotreba plynu, či už v m3 alebo kWh.....


ja nič nepočítam z preplatkov/nedoplatkov len sa pátam aký je rozdiel - ak je - v spotrebe plynu pri termostate nastavenom 24 hodín denne na 20 stupňov a ak je 12 hodín nastavený na 19 stupňov a 12 hodín na 21 stupňov
09.06.2023 - 10:17:16
00
lto napísal:
PINY bude lopatovat :lol:


Bože ako ja neznášam zimu a tie biele h.vná 🙈
Už som volala včera kominárovi, každoročná kontrola komína a ideme na to cez víkend.
10.09.2024 - 05:33:33
02
tiež by som mal urobiť po 2 rokoch krb.... kuknem zdrkadielkom :D
10.09.2024 - 06:47:07
00
Jedna vec je pravidelné vymetanie komína, to robím 2x ročne aj sama. Ale je potrebné mať aj papier a pečiatku ;)
10.09.2024 - 07:47:04
00
PINY napísal:
Jedna vec je pravidelné vymetanie komína, to robím 2x ročne aj sama. Ale je potrebné mať aj papier a pečiatku ;)

a to mam len 2r stare ked sa kolaudovalo
10.09.2024 - 08:03:54
00
Pokial ho len nedusis, ale sem tam poriadne rozhycujes a nepalis tam nejaky bordel, tak bude sloro cisty. Ale to ty urcite vies.

Mne konecne nesla klima...
10.09.2024 - 08:20:15
02
vypalovanie komina nefunguje, aspon u mna (myslim teraz drevom, nie naftou :-D). Dechtovanie / mokre drevo ho zanasa okamzite a "nezvratne" - uz len kominar, na to pozor. Za krbom mam hrubostenne dymovody a 3x min rok boli vonku kvoli nanosom. 6-7mm na rure, zislo dole len dratenou kefou. z 1,5m rury a jedneho kolena cca pol vedra. Co je horsie, znatelne sa zhorsoval tah, horenie
10.09.2024 - 08:46:13
02
keyboard_arrow_up