Jano1987 napísal:
Palo TT , ale neplatí to pre vodiča motorového vozidla, lebo zákon mu ukladá povinnosť dať prednosť cyklistom idúcim po cyklotrase rovnobežne s cestou, ak odbáča do prava.


Nie, v zákone nie je nič o cyklotrase. Je tam jednoznačne uvedené "súbežne s cestou", nie "po cyklotrase".
05.06.2023 - 12:48:25
00
Palo TT napísal:
V zakone nevidim povinnost davat prednost protiiducim cyklistom pri odbacani vpravo.


Toto je podľa mňa jednoznačná definícia: "Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou". Skrátka dávaš prednosť cyklistovi, idúcemu rovno a to bez ohľadu na to, ktorým smerom.
05.06.2023 - 12:52:05
00
len tak k tomu, ze niekto neodstrani stare znacenie z cesty a nakresli nove. je to na Slovensku hrozne. To som nikde v europe nezazil.

typicky priklad bola velmi dlho Gagarinka pri zastavke Ribezlova v Bratislave. tam v noci a kór ked naprsalo, tam si bud videl ani jeden pruh alebo rovno 10.

https://goo.gl/maps/D1Ev4xrFnFnpQR2KA

dalsia vec ked uz kazdy rok v lete musi byt polka Bratislavy rozkopana.

niekolko rokov dozadu som v Dubravke na Agatovej upozornil robosov, co tam popri nejakej jame osadzali Z 4b Smerovacia doska pravá. Okrem toho, ze by to vodica respektujuceho znacenie nasmerovalo rovno do jamy hlbokej 2 metre, tieto znacky sa maju osadzat na usmernovanie premavky, nie na zabezpecenie stavebnych jam.

Zastavil som, vystupil som a šiel som na to pritomnych upozorniť. Jednak som bol gadžo čo mudruje a druhak som dostal odpoved, ze veduci im dal take znacky :D nevedel som ci mam plakat alebo smiat sa.
05.06.2023 - 12:54:51
01
Jaroh napísal:
Toto je podľa mňa jednoznačná definícia: "Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou". Skrátka dávaš prednosť cyklistovi, idúcemu rovno a to bez ohľadu na to, ktorým smerom.

No, mohlo to byt formulovane aj lepsie, tak ale aj komercni pravnici potrebuju zivit rodiny...

Najdete niekto link aj na definiciu tych "žraločie zuby namaľujú na cyklocestu". Vdaka. Som ich az teraz na streetview zaregistroval...
05.06.2023 - 13:13:41
00
Palo TT napísal:
No, mohlo to byt formulovane aj lepsie, tak ale aj komercni pravnici potrebuju zivit rodiny...

Najdete niekto link aj na definiciu tych "žraločie zuby namaľujú na cyklocestu". Vdaka. Som ich az teraz na streetview zaregistroval...

Strana 2.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2020/30/20220330_5227689-2.pdf
05.06.2023 - 13:17:55
01
Hmm, takyto mix 612+605 je legalny?
+611 a 612 su si teda dost podobne..
05.06.2023 - 13:28:58
00
Palo TT napísal:
Hmm, takyto mix 612+605 je legalny?
+611 a 612 su si teda dost podobne..

Je to tam síce duplicitne zbytočné, ale aspoň trochu sa to lízlo s logikou. Tie žraločie zuby tam primárne nemuseli byť, keďže už zákon hovorí ako takouto križovatkou prechádzať a navyše autá z bočnej ulice majú aj ZDZ "Daj prednosť".
611 a 612 sú si podobné, ale je to zavádzajúce. Napr. tie združené miesta pre chodcov a cyklistov čo vyznačuje 611 nemajú takú váhu ako 610 pre chodcov alebo 612 pre cyklistov. Totižto po novom sa tieto združené koridory na prechod cez cestu kreslia na križovatkách, ktoré majú CSS. Ale ak sú semafóry vypnuté čo sa týka hlavne večerných hodín alebo poruchy, tak chodec ani cyklista cez takýto koridor nemá prednosť pred vozidlami. Takže ak niekde už pristúpili k maľovaniu varianty 611 na CSS, tak by mali na takej križovatke nechávať zapnuté semafóry non-stop.
05.06.2023 - 13:33:56
00
Otazka je, ci tam vobec mozu takto byt. Vyrobili zo znacky priechod pre cyklistov legislativne neexistujuceho macko-psa. IMHO aj povodne ciary priechodu mali byt zachovane a tieto umiestnene doplnkovo vedla.
05.06.2023 - 13:48:46
00
Riesite uplne pixoviny.Keby ho tam ten kamionista videl v tom spätaku,urcite by ho nepresiel ci by mal,alebo nemal prednost.Vyzera to tak,ze cyklista predbiehal za kruhacom kamion z pravej strany,dostal sa do mrtveho uhla.Kamion netusil o cyklistovi a cyklista nepredpokladal ze kamion odboci.Tragedia na svete.Paragrafy su jedna vec a realny svet druha.
05.06.2023 - 13:53:27
02
asi tak, cyklista v podstate vchádzal do ,,križovatky,, tvorenej jeho priamym smerovaním ktoré križovala trasa odbočenia vpravo áut na benzinku a mal teda dávať pozor či zľava niečo do križovania týchto dvoch trás nevojde, a bohužiaľ tam zľava vošiel - náves, ak chce cyklista prežiť v dopravnej ,,divočine,, musí sa pri prechádzaní takýchto miest v kuse obzerať a predvídať aké situácie môžu nastať, ked videl že je tam odbočka do prava mal predvídať že auto tam môže odbočiť a teda že z ľavej strany hrozí nebezpečenstvo, teda ponaučenie pre cyklistu na cestách - maximálna pozornosť, sústredenie a predvídanie možných situácií


Naposledy upravil Hosť dňa 05.06.2023 - 14:08:49, celkovo upravené 1 krát.

05.06.2023 - 13:59:53
00
Kaper napísal:
Riesite uplne pixoviny.

Ty o voze, mi o koze :lol: Este aj Ivan sa pridal, to bude zle...
05.06.2023 - 14:07:31
01
Teraz začínam byť zmetený... Na sídlisku chcem autom odbočiť doprava, ale nemôžem, ak za mnou bude cyklista, lebo má prednosť. Ale ten ten zase musí dávať prednosť, ak pôjde auto zprava... Teda ja musím stáť, cyklista ma predbehne aby zastavil, a dal prednosť autu zprava? Už sa teším na ten bordel a ďalších mŕtvych, lebo cyklisti si zapamätajú, že môžu ísť rovno, lebo majú prednosť. Už ma len zaujíma, či to bude platiť, aj keď bude auto v odbočovacom pruhu a cyklista sa rozhodne ísť rovno, lebo však načo ísť v priebežnom pruhu, ak pôjde po chodníku a pôjde rovno, ak pojde po tráve, či vyjazdenej cestičke vedľa cesty a vybehne v križovatke... Samozrejme podľa tejto logiky, ak auto chce odbočiť vľavo, tak dáva prednosť protiidúcim. Ale po novom teda najskôr bude musieť zistiť, či vedľa cesty po ľavej strane nevedie obojsmerná cyklotrasa, lebo ešte aj cyklistovi zozadu potom musí dávať prednosť. Či nemusí? Týka sa to len ak odbáča doprava?Kto je zodpovedný za tento bordel?
05.06.2023 - 14:09:14
00
Palo TT: ako že zle - tento smrteľný úraz bol kvoli zlému predvídaniu situácie na danom mieste, cyklista zabudol na to že náves tam môže odbočiť vpravo teda nemal v tom mieste vedľa návesu čo robiť, kto má alebo nemá prednosť je len teória, nemôžeš sa na to ako slabší /cyklista/ spoliehať, musíš predpokladať že prednosť nedostaneš aj ked ju možno máš
05.06.2023 - 14:12:02
00
Hotovo, vybavené, internety rozhodli, kto je vinný, policajti môžu ísť na pivo.
05.06.2023 - 14:15:38
03
Jano1987 najvyssi cas zacat citat vlastne prispevky :)
https://www.mtbiker.sk/forum/post1947468.html#p1947468

ivan Nekafraj do prace policii. https://www.mtbiker.sk/forum/post1947440.html#p1947440
05.06.2023 - 14:22:04
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektronika a svetlá / Svetlá)
keyboard_arrow_up