Ja som mal na 21 mm rafikoch max. 2,25", ale to sa nedalo ist s tlakom moc dole, lebo sa plaste uz dost obyhali, resp. krcili patky. V terene som to neregistroval, ale kym som sa tam po asfalte dostal, tak kazda zakruta opatrne a bolo citit, ze plavam. A to vazim iba 75kg.
Nobby je za mna stredna cesta, co sa velkosti stuplov tyka, pre niekoho uz je to moc. Ohybanie a obrusovanie je normalne na kazdej gume, mozno mas maksiu zmes a ide to rychlejsie.
12.05.2023 - 05:58:48
00
zihadlo 5 napísal:
tak na 19 je max 2.1ka :) aby sa to nežuvalo... alebo musíš moc na tvrdo fukac.. čo už nemá zmysel lebo to moc odskakuje

95kg ~2bar davam podla kalkulatora
problem je ze kato ma qr, nove siroke kola s qr nekupim, iba 19... a kupovat rafky + prehodit ich na to nemam nervy.
+ pravdepodobne aj nove spice. no robota naprd.
12.05.2023 - 13:07:00
00
nepredpokladam ze s tym KATO jazdis take zveriny ze by si potreboval natolko klopit aby sa ti zuval plast. ja mam 27,5" a 2,35 vittorie co su tak okolo 55-56mm plaste na tych 19mm rafkoch. tlaky davama do lesa 1,6/1,8 +-
12.05.2023 - 13:14:06
01
Ja som zaryty dusiar. :D neviem sa prinutit na konverziu.
Dneska som si vyskusal (podla budika) asi 1,2bar vpredu-kraaasne tlmilo ale dole 12,7% som siel jak fantozzi :D

Daaajme tomu ze bych rafky prezul, tu su povodne https://rodicycling.com/en/product/rims/excalibur-xc-25/
Co kupit aby to pojalo 2,4 (a mooozno 2,6 vzadu). Za predpokladu zachovania "instalacneho materialu"
(Ak dobre vidim asi <25mm nema zmysel.)
12.05.2023 - 16:03:02
00
Este si zisti, ci ti 2,6" plast vojde do ramu.
12.05.2023 - 16:53:19
00
ja by som zacal tym co od toho ocakavas? ak chces machrovat velkou klobasou kludne. ak chces vyuzit jej objem, nebude to dobre. samozrejme vozit sa dalo vsetko bez nejakych demolacii, vyzuvania a pod. na tom rafku 2.6 sa bude samozrejme dat jazdit. vela svedkov uzkorafikovych ti to potvrdi. len ten efeket asi nebude podla predstav. budes len zbytocne roztacat tazsi (drahsi) plast ktory ked nebude spravne nafukany nebude sa chovat tak akoby sa mal. nevravim len o zuti ale tvrdy plast hlavne nekopiruje teren ale poskakuje, cim sa bike horsie ovlada, horsie sa jazdi po nerovnostiach a tak podobne. samozrejme ak jazdis po rozky je ti to jedno. ak rad obcas v zjazdoch zatlacis na pilu tak to citit budes.
casto sa tu pise o nizkych tlakoch co mozno vyvolava milne predstavy. plast ma byt nafukany sprave. moc nizky tlak tak isto zhorsuje jazdne vlastnosti ako moc vysoky. je tu o tom tusim aj clanok. a cim vacsi objem tym nizsi tlak plast potrebuje. aby si mohol mat dany plast spravne nafukany a vyuzit jeho objem, potrebuje spravnu sirku rafku.
napr. vlastne skusenosti - 23mm rafik - 2.2" OK, 2.3"(2.4") zbytocnost. prechod na 30mm raf - 2.3"(2.4) prada - najlepsie kombo. 2.6" na 30mm raf - zase zle - musel som viac fukat, stratil som na komforte a trakcii oproti 2.4" plastu. pisem o XC plastoch. na toto mozu mat trosku iny pohlad majitelia 1.0kg a viac tazkych gum ktore sa budu trosku inak.
12.05.2023 - 17:30:27
01
Ešte doplním ze že ak aj máš 2.6" plast na správnom ráfiku (odskúšané na 40mm id) ale s kopca si to vieš pustiť agresívnejsie tak zasa len narazís na jeho limity v podobe žutia ci vyzuvania v klopkach, po prifukani to zasa nebude držať na koreňoch ci v rockgardene... Za mňa sú 2.6" fajn na pokojne jazdenie a kochanie sa prírodou, určite nie na hrotenie...
12.05.2023 - 17:58:12
00
ja by som zacal tym co od toho ocakavas?

Kedze nemam full, tak si vselijako kompenzujem nepritomny tlmic- vacsi rozmer, spekulovanie s tlakom. Kopanie do pedalov nie je prijemne. Preto sa divam na 2,6 vzadu ako o trochu lepsi tlmic otrasov.
Je mozne ze sa na to vyprdnem a ostanem na overenych 2,4.
Chapem spravne ze vacsi raf dokaze rovnaku 2,4 posunut vyssie ?
12.05.2023 - 18:55:55
00
plastom tlmic nikdy nenahradis. jednoducho vacsie rany ti ziaden plast nevychyta. dolezita je aj technika jazdy - ak len sedis ako prikovany na sedle. na HT-cku musis odsedavat, odlahcovat zadok ked idez cez nerovnosti. v zjazde zadok nad sedlom a narazy tlmia pokrcene nohy.
zalezi co to mas za plast a kolko fukas pri svojej vahe. ja 60mm xc-plaste (zadok) fukam pri 70kg na 1.3-1.4 bar. pri 1.5-1.6 uz citim ze to viac drnca horsie brzdi a v terene sa mi ide aj horsie do kopca. pri 1.1-1.2 to uz ma zase velky odpor na asfalte, pri rychlej jazde v terene to ma taky neprijemny "gumovy" efekt
12.05.2023 - 19:46:17
00
Ja mam vpredu forecaster a vzadu crosmark. Ked zaprsi zadok nedrzi. Ma niekto skusenost s Ardent vzadu ? Mam ho v garazi tak prezujem. Predok je ok.
14.05.2023 - 16:28:26
00
Mal som ho vzadu v 2.4 a bolo to ok. Crosmark som neriešil keďže to strieľanie tu bolo už x krát spomenuté
14.05.2023 - 19:44:49
01
Potrebujem pomaly vymenit plaste na turbo levo
povodne tam su Specialized Butcher 29x2.6 a vzadu eliminator 27,5x2.6, rafiky su 30mm

Co by ste tam nahodili? Je to ebike, gramy nepocitam, jazdim 30% trail a singlace na suchu/po dazdi, 15% pomaly asfalt s manzelkou a 55% dole kopcom koliba/TBK tiez sucho
Nie som ziaden agresivny jazdec - len sa vozim a tesim.

Rozmyslal som Assegai a DHR II - akurat neviem, ci sa drzat povodneho 2.6, alebo ist do 2.5
Myslite, ze treba u maxxis riesit WT? docital som sa, ze su optimalizovane na 35mm rafiky a zvladnu 30mm rafik, akurat som nedohladal na co su robene bezne (bez WT).


Ak ste to docitali az sem a pozerate s otvorenymi ocami - ano - plaste som este nekupoval :)
23.05.2023 - 22:07:28
00
Dusan predam - skus maxxis Assegai 2,5 a DHR II 2,4 WT su uplne fakn.. ak chceš skúsiť maxxis je to dobrá kombinácia ale fakt zle sa to odvaľuje Mal som to na bio endure aj na E-Endure. Ten Assegai kup ale určite max terra lebo DC na predok vo vlhku proste nedrží nič - vyskúšané na vlastnej chybe. Spešlové plášte v T7 zmesi sa podľa mňa gúľajú lepšie a držia rovnako. Aktuálne jazdím na Bio Endure Magic Mary a Nobby Nic a drží to porovnateľne s Assegai a DHRII ale valivý odpor je na asfalte oveľa oveľa menší, a neviem neviem či Magic Mary v soft zmesi nedrží a netlmí lepšie ako Assegai.v Max Terra. Schwalbe pojdu aj na električku ked zoderiem DHRII. Čakal som, že Nobby Nic bude vzadu plávať a zle brzdiť ale čistí sa to famózne a na roznych podkladoch drží veľmi pekne a krásne sa sním klopí aj ked je vlhko. Bol som dlhé roky zarytý Maxxisák ale musím to očividne prehodnotiť....

Netuším ako to máte ostatní ale podľa mňa nie je dobre preháňať šírky rafikov ani plášťov, jazdím si rekreačne xc a enduro a 25mm-30mm ráfik a 2,3-2,4 plášť je pre mňa ideál. Na ebiku mám teraz 35mm ráfik a je to lenivé a pláva to v blate a aj v klopenkách. 2,6 plášť som mal od kúpy na E-Endure presne 4 výjazdy, bolo ako keby som mal pokazený bicykel :-D Podobne jak píše GustoO vyššie...
24.05.2023 - 09:22:22
03
Pozrel som na stary biobike :) tam mam HighRoller II 27,5x2.3 a Aggressor 27.5x2.3 - jazdil som na tom prakticky to iste - akurat som ho cez koronu dlho nevytiahol a potom uz som nestihal polovicke, ktora mala elektro.

Podla toho co pise Maxxis - u nich treba na 30mm rafiky uz WT plaste - takze to zodpoveda prvu cast, ktorou som si nebol celkom isty.

Mozno by som skusil este Assegai a Aggressor - a zrejme tak ako pises 2.5 vpredu 2.4 vzadu, uvidime co bude mat zaujimavu cenu priebezne.
Ad Specialized - vpredu je dokonca T9 Compound, vzadu T7; fukam 23 a 25 psi - mam to este malo najazdene, aby som citil presne co sa s tym deje (400km posledne 2 mesiace, kedze ide o novu kupu)
26.05.2023 - 10:59:56
00
je bežné že ten istý plášť 29x2,4 má na tom istom rafiku inu hrubku ? ?
mal som nobby nic bronze, exo, tr, Evo Superground
a teraz som kupil ten istý ale čierny, lacnejši model, čiže exo, te performace
... rozdiel v hrubke je asi 3 mm čo mi pride teda celkom dosť rozdiel nato, že to su oba 2,4"
26.05.2023 - 12:02:33
00
keyboard_arrow_up