A budem riadne OT a riadne odbočím od témy, aj keď sa to dotýka situácie. Fešák z Cyklokoalície, keď som im na jednej besede položil otázku, či by nebolo odveci mať aj poistenie pre cyklostov pre prípad spôsobenia škôd, keď už ich chcú mať toľko na cestách a považujú ich za rovnocenného učastníka dopravy, on že netreba, lebo by to odradilo ľudí od bicyklovania (rovnako ako povinná prilba, lebo dať 20€ za prilbu z Decathlonu je drahšie ako si nechať rozbiť kokos, lebo 11 z 10 doktorov nevie, čo hovorí, dokonca ani tí z Holandska, ktorý tvrdia, že cca 70-80% cyklistov mohlo žiť, keby mali prilbu na hlave. Ročne im tam umrie cca 200 cyklistov, cez 95% je bez toho, aby malo nehodu s autom) a bolo by to zbytočne zaťaženie cyklostov. Vodiči majú predvídať a platiť si havarijné poistenie, keby aj náhodou cyklista spôsobil škodu. Alebo sa môžem ísť súdiť. Pritom také poistenie hradí aj zranenia, aj keby zrazil cylista chodca, či iného človeka a spôsobil mu finančné škody, materiálne škody. Ex zrazil cyklista na Bielom kríži, poležala si vtedy 3 týždne v nemocnici, 2 mesiace PN. Keby nemala poistku domácnosti a pripoistenie proti insoventnosti, tak neviem, kto za ňu bude splácať hypotéku. Vlastne viem, môže sa ísť súdiť s cyklistom.

Ono sa to nezdá, kamoš má 9 ročný Peugeot 508 s LED svetlami vpredu. Je to už pomerne dostupné jazdené auto, ktoré sa s tými svetlami dá kúpiť od 10 000€. Jedem svetlomet, len diel stojí 1500€. Čo potom tie rôzne matrix led natáčacie svetlá a vykrajovaním diaľkových svetiel a podobné záležitosti? Pred pár rokmi to mal možno Mercedes S a E, teraz to človek má už možno aj v Kii v nejakej vyššej výbave. Rozbiť taký svetlomet zvládne aj cyklista a 2000€ zahučí ani nevie kedy.
03.03.2023 - 10:17:16
00
ked ti chodec vleti do cesty a ty aby si sa mu uhol tak to napalis do stlpa tak kto ti tu skodu zaplati?
myslim ze si tu pisal o nejakej toyote co mala podobny osud
nemali by mat potom aj chodci PZP? su ucastnikmi cestnej premavky? su.
03.03.2023 - 10:25:00
01
Jano1987, preco tu nariekas? Mal si mat havarijne poistenie a nemal by si problem. Ked ti na auto spadne pri vichrici strom, koho chces nahanat, aby TEBE preplatil skodu?

Inak taka otazka do plena, v pripade poistenia domacnosti je casto aj krytie skody zavinenej clenmi domacnosti (napr. dieta hodi kamen a rozbije sklo na aute). Da sa uplatnit aj v pripade, ze chodec/cyklista (cize clen domacnosti) sposobi nehodu?
03.03.2023 - 10:29:29
03
ano, pisal to aj jano.
03.03.2023 - 10:33:12
00
clxno1 napísal:
Inak taka otazka do plena, v pripade poistenia domacnosti je casto aj krytie skody zavinenej clenmi domacnosti (napr. dieta hodi kamen a rozbije sklo na aute). Da sa uplatnit aj v pripade, ze chodec/cyklista (cize clen domacnosti) sposobi nehodu?


Pred časom som sa informoval vo viacerých poisťovniach a áno, poistenie zodpovednosti za škodu väčšinou platí aj ak člen domácnosti spôsobí nehodu na bicykli. Len si treba dať pozor, môže sa to v detailoch líšiť poisťovňu od poisťovne a nie všetky poisťovne majú túto položku ako takú v poistení domácností. Skrátka treba si vždy dobre prečítať poistné podmienky.
03.03.2023 - 10:34:14
01
clxno1 to nie je nariekanie. Je to len rozčúlenie, že vinník sa mi smeje do ksichtu, že mi nič nezaplatí a ak chcem od neho peniaze, mám sa s ním súdiť. Ale keby som ja spôsil nehodu autom a rozbil mu bike, tak z môjho PZP dostane peniaze na bike. Je to férovosť? Asi nie. Mimochodom, na Slovensku je že vraj poistených len 13% domácností, z toho 90% sú tie, na ktorých je hypotéka, keďže zvyčajne to je podmienka pri hypotéke. A nie všetky kryjú škody spôsobené mimo bytu.

Edit: a aby som nezabudol, poisťovne odmietajú dávať havarijné postenie na autá staršie ako 15 rokov. Prípadne dajú, ale nechajú si za to pekne zaplatiť.


Naposledy upravil Jano1987 dňa 03.03.2023 - 11:09:51, celkovo upravené 1 krát.

03.03.2023 - 11:01:40
00
pozor, poistenie nehnutelnosti a poistenie domacnosti nie je to iste, to su 2 rozdielne poistenia
03.03.2023 - 11:09:45
01
Jano1987 napísal:
Mimochodom, na Slovensku je že vraj poistených len 13% domácností


"Vraj" - to je naozaj solídny údaj do verejných diskusií. Ja som zase počul, že "vraj" Jano1987 kradne malým deťom hračky.

Len pre uvedenie na pravu mieru: dôležitým číslom nie je, že koľko je poistených domácností, ale koľko ľudí, schopných ti spôsobiť škodu, v poistených domácnostiach žije. Je to 51% populácie (rok 2021).
Je to málo, ale je to určite výpovednejší panický parameter ako "vraj 13% domácností".
03.03.2023 - 11:20:22
01
Jaroh je to údaj, ktorý bol v článku ma nehnutelnosti.sk keď sa riešili poistky. Podľa údajov asociácie poistovatelov, či ako sa to volá je poistených na Slovensku len 13% domácnosti, aj to v 90% sú tie, na ktorých je hypotéka. Už si presne nepamätám, o presne aký typ poistenia išlo. Ďalšia vec, ak chcem peniaze v tomto prípade od dotyčného pána, aj keby mal poistku, ktorá by to kryla, odmieta to zaplatiť, mám ísť na súd. Takže ako to máme teda riešiť? Nejaký nápad okrem súdu, ktorý môže trvať 2-10 rokov a bude nás stáť peniaze, čas a energiu?
03.03.2023 - 11:32:59
00
Jano1987 napísal:
Jaroh je to údaj, ktorý bol v článku ma nehnutelnosti.sk keď sa riešili poistky. Podľa údajov asociácie poistovatelov, či ako sa to volá je poistených na Slovensku len 13% domácnosti, aj to v 90% sú tie, na ktorých je hypotéka. Už si presne nepamätám, o presne aký typ poistenia išlo. ?


"Vraj", "či ako sa to volá", "už si presne nepamätám"... skrátka radosť s tebou diskutovať.

Tak či onak, "domácnosť" ti pri bicyklovačke škodu nespôsobí, spôsobí ti ju človek a preto sa treba pozerať nie na to, koľko je poistených domácností, ale koľko ľudí žije v poistených domácnostiach.
03.03.2023 - 11:44:12
01
Jaroh chápem, že to je ťažké na pochopenie. Skúsim to v bodoch napísať:
1) cyklista spôsobil nehodu pri ktorej nám vznikla škoda
2) cyklista odmieta zaplatiť

Čo máme robiť? Ako sa dostaneme k svojim peniazom od vinníka nehody?
03.03.2023 - 11:48:16
00
Jano1987, nechápem, že je to tak ťažké na pochopenie, že vo svojich reakciách sa vôbec nezaoberám tvojou konkrétnou škodovou udalosťou, ale iba uvádzam na pravú mieru jeden štatistický údaj, ktorý si použil.

A čo sa týka tvojej konkrétnej škodovej udalosti, tak skrátka žiješ na Slovensku. Takto to u nás je.
A to buď ešte rád, že si sa nezranil, to by potom pri tom bordeli, čo tu máme v zdravotnej starostlivosti, riešil podstatnejšie problémy, než je pártisícová materiálna škoda.
03.03.2023 - 11:59:04
01
Ďakujem Jaroh, to je presne odpoveď, čo som čakal. Cyklisti a chodci nenesú žiadnu zodpovednosť a tak nám to cyklistom a chodcov vyhovuje a nič sa meniť nebude.

Mimochodom, otec šetril tie svoje 3 tisícky na to auto 3 roky. Odkážem mu, že tie 3 tisícky sú nič. Tie moje 2000€ čo šlo do toho auta je nič. Mať za to nový záchod a kúpeľňu, to by bolo príliš. A sme radi, že som mal len vyvrtnutý členok, a že si moj 1,5 ročný synovec pri tom nezlomil väz v autosedačke. To určite aj sestra ocení.
03.03.2023 - 12:15:29
00
este raz chlapci,
existuje poistenie nehnutelnosti ktore je vyzadovane pri hypo lebo ved ked ti zhori dom alebo byt tak banka chce plnenie, malo by sa robit na trhovu hodnotu nehnutelnosti
a potom existuje poistenie domacnosti v ktorom moze/nemusi byt aj poistenie zodpovednosti za skody. toto kryje vybavenie domacnosti, ked ti vykradnu byt/dom, alebo vytopis suseda alebo zhodis nechtiac 80 palcovy OLED v elektre na zem :D. tam byva poistna suma nasobne mensia ale poistne zas podobne vysoke ako na nehnutelnost
my platime niekde okolo 60 + 60 rocne alebo tak nejak
poistenie domacnosti nie je vyzadovane pri hypo a je uplne dobrovolne
03.03.2023 - 12:15:35
00
Jano1987 napísal:
Ďakujem Jaroh, to je presne odpoveď, čo som čakal. Cyklisti a chodci nenesú žiadnu zodpovednosť a tak nám to cyklistom a chodcov vyhovuje a nič sa meniť nebude..... .

Píšeš bludy.
Nesú zodpovednosť, tak ako hocikto iný....
03.03.2023 - 12:23:15
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up