Izzy68 napísal:
sevas, takyto postup by som ocakaval. Ale ma prist po pracovnej dobe a odist so zmluvou, autom a mojim splnomocnenim na prepis vozidla a to mi nedava zmysel.

Ak všetko klapne tak to môže byť oka, staci jeden z dvojice kupujuci- predajca a splnomocnenie od od toho druhého...
Problém je že by mohol týpek potom vymýšľal s prepisom... Preto radšej všetko riešim naživo s druhou stranou ak ich nepoznám....
14.02.2023 - 21:44:48
01
Izzy68 napíš potom prosím ťa ako to teda prebehlo. Možno ma to čaká v dohľadnej dobe v pozícii kupujúceho, tak nech mám aspoň malú šajnu 😂.
14.02.2023 - 21:55:43
00
Izzy68 napísal:
sevas, takyto postup by som ocakaval. Ale ma prist po pracovnej dobe a odist so zmluvou, autom a mojim splnomocnenim na prepis vozidla a to mi nedava zmysel.

A nebolo spominane, ze po novom mozes spravit prepis na lubovolnom DI? Vtedy by to davalo zmysel, dokonci to na druhy den v jeho meste (a s jeho ludmi).
Ale je to samozrejme riziko. Dokial to nespravi eviduje policia teba ako vlastnika a riesit potom nieco s nimi, ak sa nieco stane. A tiez PZP. Ja by som si dal pri predaji podmienku ist na (?po novom na lubovolny niekde na polceste?) DI spolu. Otazka je, ako su teraz DI vytazene a ako je to s rezervaciami.
Ono ten elektronicky podpis by mohol v tychto pripadoch nejake vyhody.

Edit: Na stranke https://www.minv.sk/?zmena_drzby_vozidla to sice popisuju divne, ale zjavne v kontexte, ze splnomocnenie moze dat len kupujuci. Takze to co pises naozaj nedava zmysel. Lenze ja som uz v minulosti predal auto tak ako popisujes - splnomocnenie na zmenu drzitela mal kupujuci od predavajuceho. (Predaval som ho za 1Euro. Nechcelo sa mi ist na DI a kupujuci bol znamy, ktory mal moju doveru).
14.02.2023 - 22:18:48
00
citácia
od 1.1.2023 oproti predošlému spôsobu vykonávania prepisov vozidiel došlo ku zmene, kedy bude možné vykonať zmenu držby na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom kompletná zmena sa vykoná na jednom pracovisku a tak kupujúci už nebude musieť žiadať o vydanie nových dokladov a TEČ na dopravnom inšpektoráte príslušnom podľa svojho pobytu alebo sídla.

Pri zmene držby vozidla môžu byť prítomný predávajúci aj kupujúci. Ak nie je prítomný kupujúci, tak predávajúci musí mať od kupujúceho písomné splnomocnenie na vykonanie zmeny držby vozidla s jeho úradne osvedčeným podpisom u notára alebo na matrike. Písomné splnomocnenie môže byť nahradené splnomocnením podaným prostredníctvom elektronickej služby. Ďalšou možnosťou namiesto predloženia splnomocnenia je vydokladovanie iného spôsobu preukázania vlastníctva vozidla, napr. právoplatný rozsudok súdu alebo právoplatné uznesenia o dedičstve.

Však je to celkom jasne napísané, prepis zabezpečuje predávajúci - čo je logické - a to buď s prítomným kupujúcim, alebo s jeho splnomocnením,
ak to kupujúci od Teba vyžaduje opačne, tak je debil. alebo špekulant ...
15.02.2023 - 00:02:54
03
Nie je to napisane jasne - nie je tam uvedene: predavajuci musi byt pritomny osobne, alebo predavajuci nesmie na tento ukon splnomocnit tretiu osobu. Splnomocnenie je nezavisly pravny ukon od prepisu a nevidim dovod, preco by to neslo, pokial to zakon nezakazuje.
A nie je to logicke ani preto, ze predtym predavajuci splnomocnit kupujuceho bez problemov mohol. Teraz, ked proces zjednodusili tak nemoze??? Podla mna to skor pisal nejaky .... a narobil tym zmatky.
https://web.archive.org/web/20220124232507/https://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese
15.02.2023 - 00:33:29
01
No pokúsim sa to vysvetliť ja robili sme to nedávno no dokonca cez víkend.
Ja ako kupujúci splnomocnujem pôvodného majiteľa aby mohol auto vyhlásiť u seba na polícii vozidlo z evidencii, jemu ostáva veľký tech.preukazb s ktorím pôjde na policiu. Po odhlásenie mi veľký technicky pošle poštou a následne keď mi bude doručený idem s ním ja prihlásiť svoje novo nadobudnuté auto ku nám na dopravný inspektorat,, samozrejme už musím mať v rukách aj predbežnú zmluvu k PZP už na moje meno.
15.02.2023 - 05:43:14
00
Splnomocnenie je OK ak clovek moze druhemu uplne doverovat, inak je to risk, ktory za to podla mna nestoji. Nespekulovat. Obaja si vybavte volno a vyrieste to spolu na jednom DI. V najhorsom aj v mieste bydliska kupujuceho ak sa chces auta zbavit, potom Ta on moze odviezt domov alebo na vlakovu stanicu uz ked auto bude jeho. Pustat auto z ruky kym je pisane na Teba je vzdy riziko.
15.02.2023 - 07:16:42
01
Kibib napísal:
No pokúsim sa to vysvetliť ja robili sme to nedávno no dokonca cez víkend.
Ja ako kupujúci splnomocnujem pôvodného majiteľa aby mohol auto vyhlásiť u seba na polícii vozidlo z evidencii, jemu ostáva veľký tech.preukazb s ktorím pôjde na policiu. Po odhlásenie mi veľký technicky pošle poštou a následne keď mi bude doručený idem s ním ja prihlásiť svoje novo nadobudnuté auto ku nám na dopravný inspektorat,, samozrejme už musím mať v rukách aj predbežnú zmluvu k PZP už na moje meno.


Ale od 1.1 už by malo stačiť iba raz... Už není odhlásenie/prihlásenie, už to spravia na jednom mieste naraz..
15.02.2023 - 08:01:43
01
Palo TT napísal:
Nie je to napisane jasne - nie je tam uvedene: predavajuci musi byt pritomny osobne, alebo predavajuci nesmie na tento ukon splnomocnit tretiu osobu. Splnomocnenie je nezavisly pravny ukon od prepisu a nevidim dovod, preco by to neslo, pokial to zakon nezakazuje.
A nie je to logicke ani preto, ze predtym predavajuci splnomocnit kupujuceho bez problemov mohol. Teraz, ked proces zjednodusili tak nemoze??? Podla mna to skor pisal nejaky .... a narobil tym zmatky.
https://web.archive.org/web/20220124232507/https://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese


Princíp to nemení, že prepis zabezpečuje predávajúci, ak sa toho vzdáš tvoj problém :)
Splnomocniť môžeš v podstate hocikoho na hocičo, ale prečo by si to robil, pokiaľ nie si kšeftár z autami
15.02.2023 - 08:04:49
00
Ja som to riesil este v novembri elektronicky a sice web nie je uplne intiutivny, ale prebehlo to vsetko online aj zo strany predavajuceho, aj kupujuceho.
15.02.2023 - 08:44:11
01
Srsen napísal:
Princíp to nemení, že prepis zabezpečuje predávajúci, ak sa toho vzdáš tvoj problém :)

Aktualna stranka DI a aj tvoj prispevok predtym, vyznel tak, ze to mozne nie je. A tiez by som zrovna nenazyval kupcu debilom alebo spekulantom, len preto, ze navrhne sposob, ktory najviac vyhovuje jemu. Jeden den po praci poriesi auto fyzicky a dalsi si dohodne termin na jemu blizkom DI alebo to poriesi cez znameho. To, ze to pre predajcu je takyto postup rizikovy (a preto aj podozrivy) je druha vec.
Mam dojem, ze splnomocnenie pre kupujuceho/bazar-tretiu osobu sa bezne davalo, ak si predaval cez bazar (bazar nemusel prepisovat na seba a ty si nemal starosti s prepisom). Ale s bazarom bola vtedy samozrejme aj dalsia zmluva o jeho sluzbach.
Ono ten novy prepis zda sa funguje tak, ako volakedy prepis v ramci okresu. Len navyse pribudla moznost vybrat si lubovolny DI a ponechat si znacky.

Ale obcas sa stane, ze na stranke MINV pribudne aj nieco uzitocne - napr. tento odkaz na zakon. V davnej minulosti to tam nebolo:
*) Dávame do povedomia, že podľa zákona č. 381/2001 Z. z. pôvodné povinné zmluvné poistenie zodpovednosti zaniká okamihom zápisu zmeny držby vozidla na inú osobu (na kupujúceho), to znamená, že sa stáva NEPLATNÝM. Pri prevodoch držby vozidiel má povinnosť uzavrieť novú poistnú zmluvu nový držiteľ vozidla. Nový držiteľ vozidla (kupujúci) je povinný sa na žiadosť orgánu evidencie vozidiel preukázať platným potvrdením o poistení zodpovednosti alebo predbežným poistením zodpovednosti.

Este tie splnomocnenie nech lepsie popisu - ako bolo povodne. Pripadne riadne zdovodnia a uvedu, preco by to nemalo byt mozne. Ale o tomto pochybujem.
Pri prevode držby vozidla v okrese je držiteľ vozidla povinný preukázať svoju totožnosť a predložiť:
-splnomocnenie, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný, s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa,


Naposledy upravil Palo TT dňa 15.02.2023 - 09:04:47, celkovo upravené 1 krát.

15.02.2023 - 08:56:46
01
Ad PZP - doteraz platilo, ze ak by kupujuci nemal uzavrete platne PZP, tak by auto nanho na DI ani nezaevidovali, cize toto nie je ziadna zmena ani novinka.

Ad splnomocnenia - asi to bude fungovat obojsmerne. Fakt nedava zmysel, preco by to malo ist iba tym sposobom, ze kupujuci moze splnomocnit predavajuceho a naopak nie.
15.02.2023 - 09:03:46
00
To je jasne, otazka bola, kedy prestava platit to povodne. Podpis zmluvy vs. evidencia na DI. Je dobre, ze je to tam jasne uvedene.

Ono aj to riesenie, ze pride pozriete, podpise zmluvu, uzavrie si pred tebou online PZP (to je aj v jeho zaujme), zaplati okamzitym prevodom cez IB a das mu auto + papiere + splnomocnenie na prepis nemusi byt uplne nepouzitelne. On na seba tiez berie riziko, ze podvodnik si ty a prepises medzitym auto na niekoho tretieho, pripadne je v exekucii atd... a jemu sa preto prepis nepodari spravit, aj ked je seriozny a ma splnomocnenie. Tiez mu mozes dat navyse podpisat nejaku zmluvu o pokute, ak to neprevedie do X dni.
Vsak aj v minulosti mohlo skoncit auto v polostave, ze ty s jeho suhlasom si odhlasil, ale on ho uz nikdy neprihlasil. Vzdy je to zalozene na dovere a odhadnuti serioznosti toho druheho.
15.02.2023 - 09:08:31
00
Však normálne trvaj na tom, že na prepis pôjdete spolu, neprepisané auto neodíde a termín trebárs nech si vyberie on.

Predtým nech si uzavrie PZP aby nebol zbytočne problém.

Ja som v januári kupoval auto. Vypýtal som si vopred veľký technický a uzavrel som si PZP deň predtým ale nezaplatil som ešte. Potom som šiel po auto, hneď ako som zaplatil auto, zaplatil som aj poistku. Šli sme spolu na DI a prepísalo sa (33€ kolok). Keď budem chcieť môžem ale nemusím si na aute zmeniť ŠPZ vo svojom okrese. ½hodina. Robili sme to v stredu, lebo dlhý deň...
15.02.2023 - 09:30:35
00
Teraz, keď sa odhlásenie aj prihlásenie vozidla dá vykonať na 1 pracovisku, aj keď to sú rôzne okresy, tak načo to komplikovať.
15.02.2023 - 09:36:16
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up