Najhoršie na tom celom ale je, že tá „neobjektívnosť“ sa dlhodobo neprejavuje len v prieskumoch na štandardnej vzorke, ale tak trochu aj na unifikovaných medzinárodných testovaniach vzdelávacích systémov (a aj keď sa nedá vynechať akou „prioritou“ je školstvo už dlhé roky zo strany politikov, že všetko ostatné je absolútne v pohode by som si teda tvrdiť nedovolil). Tu je taký drobný príklad - priemerné skóre čitateľskej gramotnosti na Slovensku a v krajinách OECD. Naozaj sa ideme tváriť, že tie výsledky sú absolútne zaujaté a v brutálnom rozpore s tým, čo človek denne zažíva pri diskusii o ľubovoľnej téme?

Prílohy:

pisa-2018-slovensko.jpg
pisa-2018-slovensko.jpg 18.95 KiB thumb_up0thumb_down

08.12.2022 - 11:09:09
04
ešte k tej štandardnej vzorke opýtaných na dôveru a nedôveru človeku xy, opýtaní boli len voliči a to len niektorých strán, dalej napr. tam je vo výsledkoch len áno nie neviem, neuvádza sa kolko ludí z opýtaných neodpovedalo a určite z napr. 500 opýtaných neodpovedalo všetkých 500, štandardná vzorka je taká kde niektorí z rôznych dôvodov nepovedia nič, pritom výsledkom prieskumu je že napr. 47 % ludí dôveruje, 46 % nedôveruje a 7 % nevie, kolko je % tých čo sa nevyjadrili, ... ? výsledkom podobných ,,prieskumov,, je že 31 % učiteľov II. stupňa považuje očkovanie za prípravu na čipovanie :D

a k tej čitateľskej gramotnosti, ... porovnávaniu Slovenska s krajinami OECD - zas je to porovnávanie ktoré nehovorí len o kvalite vzdelávania u nás ale aj o kvalite vzdelávaných, treba si predstaviť státisíce veľmi ťažko vzdelávateľných ľudí u nás co demolujú zadarmo získané bytovky, žijú v chatrčiach, tu je nejaké testovanie a z neho kvalita školstva úplne irelevantný údaj, ak by sa testovala čitatelská gramotnosť vo všetkých krajinách OECD na štandardnej vzorke možno by sme výsledkami boli nie na chvoste ale ten graf by vyzeral úplne ináč, pokles tej modrej čiary od r. 2010 odpovedá javu napr. že dovtedy mali títo veľmi ťažko vzdelávateľní aký taký záujem spolupracovať, cca posledných 10 - 12 rokov prídu do školy už len odsedieť /ak vôbec/, naobedovať sa, pohrať sa s mobilom, ...


Naposledy upravil Hosť dňa 08.12.2022 - 11:52:22, celkovo upravené 1 krát.

08.12.2022 - 11:19:31
00
Presne viem, na ktorú komunitu sú zhadzované tie výsledky, ale ak si pozriem konkrétne rok 2018, výhradne elektronickú formu realizácie a citát

Na meraní, ktoré uskutočnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) 16. – 17. apríla 2018, sa zúčastnilo 385 škôl a otestovaných bolo 6770 15-ročných žiakov.


som si viac než istý že „státisíce ťažko vzdelávateľných ľudí“ nám ten celkový obraz celkom určite nerozhasilo ...
08.12.2022 - 11:50:01
00
žiješ mimo reality v nejakých grafoch - opýtaj sa tisícov učiteliek tých státisícov, povedia ti to čo som napísal o trende od roku cca 201O, akú môže mat čitatelskú gramotnosť 15 ročný piatak na ZŠ ? 15 ročná piatačka na materskej s dvoma detmi ?

vieš ako vyzerá testovanie, porozumenie spisovnej slovenčine takého piataka ? trikrát mu povieš že má označiť jedným krížikom správnu odpoved zo štyroch možností a on ti odovzdá odpovedový hárok na 20 otázok s 80 krížikmi :D napríklad mu povieš preškrtni krížikom v OECD písmeno E a on ti zruší celé OECD aj s nejakym testovaním :D
08.12.2022 - 11:53:40
03
No minimálne očakávam, že Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania pre testovanie nevyberá do hodnotenia 15 ročných piatakov z vylúčených komunít v miere skresľujúcej už cca. 15 rokov celoslovenské výsledky. A pokojne zanedbávam aj vplyv 20 otázkového hárku s 80 krížikmi v teste spracovanom výhradne v počítači ...
08.12.2022 - 13:20:38
00
Hosť napísal:
žiješ mimo reality v nejakých grafoch - opýtaj sa tisícov učiteliek tých státisícov, povedia ti to čo som napísal o trende od roku cca 201O, akú môže mat čitatelskú gramotnosť 15 ročný piatak na ZŠ ? 15 ročná piatačka na materskej s dvoma detmi ?

vieš ako vyzerá testovanie, porozumenie spisovnej slovenčine takého piataka ? trikrát mu povieš že má označiť jedným krížikom správnu odpoved zo štyroch možností a on ti odovzdá odpovedový hárok na 20 otázok s 80 krížikmi :D napríklad mu povieš preškrtni krížikom v OECD písmeno E a on ti zruší celé OECD aj s nejakym testovaním :D


Miesto toho mudrovania by nezaškodilo priznať si, že o tom vieš prd a zbytočne sa v tom nezamotávať.
08.12.2022 - 14:16:38
01
https://dennikn.sk/3142704/vyvoj-bojov-287-den-obsadit-ukrajinu-za-desat-dni-a-podrobit-si-ju-do-leta-ako-vyzerali-ruske-plany-invazie/?ref=tit1

dnes velmi zaujimave citanie
08.12.2022 - 14:29:41
01
muffin napísal:
Miesto toho mudrovania by nezaškodilo priznať si, že o tom vieš prd a zbytočne sa v tom nezamotávať.


ty o tom vieš prd, sa chod pozret jak to tam vyzera
08.12.2022 - 15:14:56
00
Jezus napísal:
A co teraz? To zasadne vsetko meni, ze ktory stupen ZS? Koncim, nemienim dalej stracat cas.
jak keby som pocul hranola :lol:
08.12.2022 - 15:58:36
01
Stax napísal:

vedel by niekto odomoknut? :clap:
08.12.2022 - 16:09:27
00
flegko napísal:
Nieco z domacich luhov a hajov...nemali byt na tento rok zastropovane (nebude sa s nimi hybat) ceny elektriky pre domacosti? Prestal som tu kovbojku zo strany vlady sledovat, ale bol som v tom, ze tento rok sa s elektrikou nic diat nebude a zvysene faktury zacnu chodit az buducirok.
Prisla nam faktura na 288 eur domov, kde ZSE dopocitala ceny za cca 10 mesiacov a namiesto beznej 30 eurovej zalohy tak musime doplatit nejaku zvysenu cenu, o ktorej neviem, to je tych 288 eur. Zaroven zvysili preddavky na 70 eur buduci rok, ale s cca 100% navysenim preddavkou na buduci rok som pocital samozrejme,
V housingu, kde mam servre mi tento rok uz 2x zvysovali ceny za elektriku, ale vzdy to oznamili dopredu, a nova cena sa fakturovala od dalsieho mesiaca (maja a teraz tusim od septembra), co mi pride vyrazne transparentnejsie ako nejaky bulharske dopocitanie zvysenej ceny pocas tohoto roka zo strany ZSE.

podla mna si domyleny cely :D
ZSE ako obchodnik v nasom okrese neposielal nikomu ziadne faktury za nic.Distribucka ZSE tiez nic nedvihala.
1.bud si vymyslas,aby si zaujal
2.bud si mylis ZSE distribucka vs ZSE obchodnik
3.mas ineho obchodnika a ten ti vyrubal nieco
mne na byty,ani dom neprislo nic z ZSE/ZSE,pytal som sa viacerych ludi,ani im
08.12.2022 - 16:36:09
00
skorpion napísal:
vedel by niekto odomoknut? :clap:


🔓 : https://dennikn.sk/3142704/vyvoj-bojov-287-den-obsadit-ukrajinu-za-desat-dni-a-podrobit-si-ju-do-leta-ako-vyzerali-ruske-plany-invazie/?cst=17de877cbad97f2548aa532f420cd46d55ad07f6
08.12.2022 - 16:56:23
30
rozhovor, M.Tódová-D.Lišic o aktuálnych témach:
https://dennikn.sk/3143329/specialny-prokurator-lipsic-sis-chrani-svojich-ludi-video/?ref=tit1
08.12.2022 - 17:21:47
01
Canopus takze logo ZSE na fakture asi pouzil niekto iny, kontakt na ZSE centrum je tam asi tiez uvedeny omylom?
Ale je to mozne, kedze podla niektorych som nasadeny agent ruskou ambasadou, mozno odoberame plyn a elektriku od niekoho, kto sa za ZSE len vydava.
Pre ostatnych, ktory by ma este chceli z niecoho obvinovat (sirenie poplasnej spravy) tak situacia bola taka, ze mi manzelka oznamila, ze mam 280 eurovy nedoplatok na elektrike a ked som si porovnal spotrebu 2021 vs 2022 zistil som, ze sme sli o 10% dole, takze mi nedavalo logiku preco mame taky nedoplatok, ked v roku 2021 bol 56 eur a cena sa vraj nezvysovala.
Po prestudovani vsetkych vyuctovani a vysporiadeni bordelu v ZSE vyuctovaniach cez ich info linku (napriklad zapocitanie 2 mesiacov do jedneho, pretoze sa menil odpocet, alebo mimoriadne vyuctovanie v 09/21, pretoze sa opat nieco menilo, zauctovanie 39 eur zo 45 lebo poplatok za sluzby a pod) to vyzera, ze tych 280 eur bolo fakturovanych spravne.
Ja to povazujem za vyriese, chce to este niekto dalej rozoberat?
08.12.2022 - 17:24:49
00
gebula napísal:
No minimálne očakávam, že Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania pre testovanie nevyberá do hodnotenia 15 ročných piatakov z vylúčených komunít v miere skresľujúcej už cca. 15 rokov celoslovenské výsledky. A pokojne zanedbávam aj vplyv 20 otázkového hárku s 80 krížikmi v teste spracovanom výhradne v počítači ...


nie výhradne v počítači - testy píšu, správne odpovede krížikujú v papierovej podobe, len vyhodnotenie je elektronicky takže ked vykrížikujú všetky štyri možnosti tak výsledok takého testovania je vieš aký :D
08.12.2022 - 18:26:56
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up