U reťazových prevodov nepočítaš obvody ale počty zubov. 32z prevodník sa otočí raz a zadné koleso so zaradeným 16z pastorkom 2krát. A je jedno či ovál, kruh alebo štvorec. Je to jednoduchá matematika.
19.09.2022 - 16:17:07
04
Opravte ma ak sa mylim, ale mam tendeciu v tomto ist s lto. Totiz ono to nie je tipicky zubovy prevod ako dve ozubene kolesa. To je skor remenicovy prevod, kde mas zuby aby remen (retaz) nesmykal. Ano, nemoze tam byt extrem ako 31,5 zubovy obvod, ale tym, ze sa nejedna o kruh tak min rozostup zubov nemoze byt uplne presne zhodny po celom obvode. lebo sa meni polomer zakryvenia. Cize ano rozny oval moze mat rozny obvod a aj trocha iny prevodovy pomer, ako kruh o rovnakom pocte zubov. Je to rychla uvaha, mozem sa mylit, ale pride mi to mozne. Ci to je meratlene, alebo pocititelne je ina vec. IMHO.
19.09.2022 - 18:19:34
00
Je to jedno či je to ozubená remenica alebo reťaz. Prevodový pomer udáva počet zubov na prevodníku a pastorku alebo remeni a remenici a nie obvod. Tie zuby zabezpečujú aby bol prevod konštantný. Je jedno či otočíš kľukami s 32z oválnym alebo okrúhlym prevodníkom raz, alebo tisíc alebo dokonca milión krát. Zadné koleso pri zaradenom 16z pastorku sa vždy otočí dva krát na každú otáčku kľúk. Žiadny rozdiel v počte otáčok zadného kolesa v prevodovom pomere k prevodníku nikdy nedosiahneš.
19.09.2022 - 18:32:25
04
Ak su dodrzane normalizovane velkosti modulu. Preverovali ste si to ? Vyrobcom sa verit neda :) Okrem toho, nie som si isty, ci sa nejakym sposobom neprejavi mnohouholnikovy efekt , ale popravde, nie som dnes schopny nad tym uvazovat. Snad nie, tam by mal byt problem skor s opotrebovanim. Kazdopadne, nie je to taka jednoducha zalezitost, ako si myslis :) Hlavne u malych pastorkov (pod 13z).

Zatial som si prakticky overil posun retaze na mojom 34t prevodniku, klasik NW vs nejaky oval a sedi to. Teda posun retaze je rovnaky (som spokojny :D). Avsak pri extremnom lomeni ovalu netusim co to sposobi.
32z vs. 16z som si nameral diferencua, teda posun retaze na 2x otocenie na 16z nie je 1x na 32z. Ale to musim este premerat/preverit, sa mi to nezda, mozno nieco robim zle, ale nechce sa mi teraz nastavovat system, kde by som to overil presne prakticky a v pripadnych mutaciach.

Prevodovy pomer podla zubov plati, len ked je dodrzana norma (modulu). Skuska spravnosti. Zoberme si prevodnik 32z a pastorok 32z. Na 32z pastorku zmenim rozostupy zubov a zmensim ich pocet na 16z (napr. olamem kazdy druhy). Prevodovy pomer sa celkom istotne nezmeni, bude 1:1, ale podla vasej "matematiky" to bude 1:2 /aj ked toto je trosku komplikovanejsia zalezitost/. Mozete namietat, ze to nepoberie retaz, lebo su normalizovane vzdialenosti , velkosti zubu (pata, vyska), ak by som zmenil rozostupy a velkosti zubov. Bingo! To je to, co rozporujem, ze sa mi nezda. Chapeme sa ?

Vidim, ze sa tohto teoretizovania (lebo v zasade, az mozno na extremne vyminky inak neda nazvat) chytil Kenai. To bude este zaujimave :D /no offense/.


Naposledy upravil lto dňa 19.09.2022 - 19:05:05, celkovo upravené 1 krát.

19.09.2022 - 18:59:11
00
dnes to uz nechaj tak lebo popises este par dalsich stran sprostosti ako s tym lamanim zubov a zajtra sa za to budes len hanbit
19.09.2022 - 19:04:11
17
volodaj napísal:
Občas to nie je “niekoho pravda” ale fyzika, lebo sa tu pripisujú oválom vlastnosti z ríše sci-fi. Pri rovnakej kadencií vyššia dosiahnutá rýchlosť napríklad.


A potom je extrém, ktorý presviedča, že ide o len nejakú vymyslenú blbosť...
19.09.2022 - 19:20:20
01
Teda, keby na tom prevodníku boli zuby aj po 1 mm, tak sa tam reťaz “zmrskne” a po opustení prevodníku znova “roztiahne” a prevodový pomer bude stále rovnaký (napr. tých 32 ku 16 ako píše Kristína). Aký je obvod prevodníka bude totálne irelevantné.
19.09.2022 - 19:32:32
00
Nemate pocit, ze vzdialenost zubov je normovana aby sedela s normovanou retazou plus minus tolerancia? Desatinove rozdiely naozaj nehraju rolu? Aj ked v prisne matematickom modely by to samozrejme dalo diametralne odlisne vysledky
19.09.2022 - 19:41:23
11
Mirec_K napísal:
Teda, keby na tom prevodníku boli zuby aj po 1 mm, tak sa tam reťaz “zmrskne” a po opustení prevodníku znova “roztiahne” a prevodový pomer bude stále rovnaký (napr. tých 32 ku 16 ako píše Kristína). Aký je obvod prevodníka bude totálne irelevantné.

Fyzikalne principy sa odrbat nedaju (si spocitaj velkosti kruznic kua) a co sa tyka zubov , je tu strojarenske normovanie! Preto to normalne ma sediet. A sedi, ak je normovane ako ma byt. Ale ked nesedi .. fyziku neodrbes. Preto som zvolil extremny priklad Ak mas oba prevodniky rovnako velke (obvod) ale jeden ma 32z a druhy 16z, tak prevod bude 1:1 (a nie 2:1) aj ked sa elpha, kristina a dalsich 100 ludi z fora postavi na hlavu.

Lapaloma: aspon niekto, vdakabohu. Presne tak. Ja som spochybnil to normovanie, lebo sa mi tam nieco nezda, ale na to nikto nereagoval. Vsetci su uz nauceni v lajne premyslat ale podstata im unika /lebo tomu nerozumeju, len preberaju kde nieco precitali/. Len mozno moja chyba, ze nie som schopny presne vysvetlit,kde mam problem. Toz, ano .. za to sa mozem hanbit.


Naposledy upravil lto dňa 19.09.2022 - 19:51:26, celkovo upravené 1 krát.

19.09.2022 - 19:48:40
01
asi treba skúsiť jednoduchší výpočet :D ak bude mať prevodník 32 z. a na kazete bude zaradený 32 z. pastorok,tak na jednu otáčku kľúk sa otočí koleso presne jednu otáčku,ani o kúsok viac alebo menej-bez ohladu na to,ako je vyťahaná reťaz alebo vyšlahané zuby (to platí,len pokial nie je pohon tak opotrebený,že v zábere reťaz preskakuje :) )
19.09.2022 - 19:50:48
10
ak si myslis ze ten prevod je podla mna, kristiny a 100 dalsich 2:1 tak si dost mimo, naozaj rano mudrejsie vecera, mozno prides na to ze 32 zubov=32 zubov a nezalezi na tvare prevodnika


Naposledy upravil elpha dňa 19.09.2022 - 19:54:24, celkovo upravené 1 krát.

19.09.2022 - 19:52:43
00
Jednoduchá otázka, má 32z okrúhly prevodník rovnaký obvod ako 32z oválny prevodnik.?
19.09.2022 - 19:54:01
01
kibib: vidis, nedavas pozor. Odpoved som napisal /konkretne presne porovnanie reality je 1:1 , dohladaj si v mojom prispevku/. Zas len vypisujes nieco, co sa ti zda, bez toho aby si chapal pisany text.
epha: uz radsej nic nepis :D Nic take som nenapisal. Fakt radsej mlc, ocividne ani nechapes o com pisem.

edit: ja tu davno nepisem nic o tvare prevodnika!!! Doprcic, to vazne nie ste schopni vnimat pisany text ?
19.09.2022 - 19:56:03
00
Máš pocit, že nie!
19.09.2022 - 19:59:21
00
lto napisal si

"ale podla vasej "matematiky" to bude 1:2"
"tak prevod bude 1:1 (a nie 2:1) aj ked sa elpha, kristina a dalsich 100 ludi z fora postavi na hlavu"

tak som ti odpisal ze si dost mimo ak si toto myslis, cele to bola tvoja nezmyselna teoria
19.09.2022 - 19:59:56
00
keyboard_arrow_up