:o :o to preco tu pisete taketo romany? dnes 5 stran :D
tak aspon jednu fotku na vyvazenie, D.Kobyla

Prílohy:

P8251516.JPG
P8251516.JPG 229.79 KiB thumb_up1thumb_down

26.08.2022 - 00:57:44
123
Kenai zodpovedal som ti. Ty hladas vyhovorky preco to tak nejde. Problemom je ze vsetci chcu vsetko hned. Hned mat trail, hned vediet jazdit, hned vediet skakat. Ked som zacinal ja tak budovane traily neboli a jazdit sme sa bez nich naucili tak, ze som vedel zajazdit prvykrat v bikeparku kde boli pre mna nove veci - klopky, skoky. Vlastne nieco sa hrabalo ale klopky/skoky to nemalo.
Teraz sa tu v okoli BA neda povedat ze by nikde neboli zaciatocnicke skoky na ktorych sa vies naucit. Podla mna napriklad na konci Blue trailu tie male dvojky su na ucenie sa skokov super. Ale musis vediet jazdit predtym ako zacnes skusat skoky, ono to bez toho nejde. Tie skoky su super hlavne na HT a pomalsiu rychlost. Len sa z kopceku nad nimi na traily spustis do nich bez zaslapania, malicko pumpnes na vlne, tak ich vies pekne naskakat. Zacnes akoby manualom, ze len prenesies predne koleso a zadkom to utlmis. Ked to budes vediet tak mozes zacat skakat. Pekne podla priruciek sa tam da tahat telom na rovnych rukach. Prvu lavicku mozes na zaciatok prechadzat len manualom a skakat len prve dvojky. Na to aby si sa naucil skakat nepotrebujes velku lavicu, techniku sa naucis skor na takychto malych veciach v pomalsich rychlostiach aby si to skakal technikou a nie rychlostou.
Plus je moznost uz i v BA si zaplatit ucitelov alebo sa dat do kurzu.
26.08.2022 - 08:06:00
01
Kenai napísal:
Dakujuem za rozsiahlu odpoved, tak nejak som tomu aj rozumel len si myslim, ze to je take, nech sa nikto neurazi, bez planovania, dlhodobej vizie a detinske. Asi to v tedy inak neslo, alebo sa lepsie nevedelo, ale MTB uz jestvuje peknych par dekad, uz by sme mali vediet lepsie. Tak ako uz nejazdime 26" a 72 stupnov HT s pevnou sedlovkou, aj tato filozofia by mala zobrat za svoje IMHO. Vysvetlim v com vidim problem.
To rad pocujem, co sa postavilo za posledne roky pre zacinajucich v MLBA ? Mozno som to prehliadol.

Tak prrrr
Mam 71,5 stupnove HT s pevnou sedlovkou 😁
26.08.2022 - 08:23:08
01
Prosím, ako trafím odspodu access road na Trojstrom? To je odbočka na vrchole stupáčiku od učilišťa?

Chodím tade väčšinou už potme.
26.08.2022 - 08:32:55
00
Hosť napísal:
Kenai Zacnes akoby manualom, ze len prenesies predne koleso a zadkom to utlmis. Ked to budes vediet tak mozes zacat skakat. Pekne podla priruciek sa tam da tahat telom na rovnych rukach.

tuto konštrukciu od teba čítam nie prvý krát a zatiaľ som nepochopil jej rácio ... Prejsť dvojvlnu manuálom viem, ale vôbec ma to neposuva v schopnosti preskočiť ju v podobnej rychlosti, proste to nikdy nedoletim ...

A to ťahanie telom s vystretymi rukami, máš k nejaké inštruktážne video? Bo všade sa kladie dôraz na rovné nohy na odpale, ale ruky??? Čo s tym majú ruky?
26.08.2022 - 08:35:19
00
Uz sme zase uplne OT.
V skutocnosti je viac spravnych sposobov ako skakat a pri vela z nich mas vystrete ruky. Ja som myslel ten sposob ze skaces ako keby bunnyhoppom, preto pomalsia rychlost. Podla mna sa pri tom naucis najlepsie tie jednotlive fazy co pri skoku potrebujes spravit. A bunnyhop tahas najskor vystretymi nohami a telom dozadu, nohy vystieras az potom v dalsej faze. V podstate ked napisem na vystretych rukach tak tym myslim i vsetky tie dalsie kroky co k skoku treba spravit a jednym z nich su i vystrete nohy. Prvotny krok je ale pri vsetkych sposoboch ktore sa mozes ako zaciatocnik ucit to vytiahnutie predneneho kolesa.
Z videii neviem, nevidel som vela tychto instruktaznych ale pamatam si ze velmi dobre to mal Ben Cathro spravene na Pinkbiku. Ukazal viac sposobov i chyby a realne pady co nasledne sposobia tak som si zapamatal ze ak chce niekto video na ucenie tak toto
thumb_up0thumb_down
26.08.2022 - 09:29:27
01
ehe, mohlo mi napadnut ale nezaplo, diky takto to uz dava zmysel ... a btw, poucny OT imho nie je na skodu ;-]
26.08.2022 - 09:39:22
01
m-t napísal:
Prosím, ako trafím odspodu access road na Trojstrom? To je odbočka na vrchole stupáčiku od učilišťa?

Chodím tade väčšinou už potme.

Príloha:
Untitled.png
Untitled.png 325.41 KiB thumb_up0thumb_down


Je to zhruba ako pises. Prva odbocka je mierna potom su tam este dlasie 2-3 ale tie uz maju strmsi vyjazd z cesty (cesta v zareze).
Po tme by som ale skor zvolil
https://www.trailforks.com/trails/betonka-trojstrom-access-road/
To je na betonku v lavo na mojej fotke a potom za starou garazou na pravo prides na krizovanie s Trojstromom. Na tej krizovatke sa pustis do kopca v pravo (90 stupnov na panelku). Trocha strmsie, ale nie je to uzke s trciacimi konarmi a previslimi stromami.
26.08.2022 - 15:29:21
10
Hosť napísal:
Kenai zodpovedal som ti. Ty hladas vyhovorky preco to tak nejde. Problemom je ze vsetci chcu vsetko hned. Hned mat trail, hned vediet jazdit, hned vediet skakat. Ked som zacinal ja tak budovane traily neboli a jazdit sme sa bez nich naucili tak, ze som vedel zajazdit prvykrat v bikeparku kde boli pre mna nove veci - klopky, skoky. Vlastne nieco sa hrabalo ale klopky/skoky to nemalo.
Teraz sa tu v okoli BA neda povedat ze by nikde neboli zaciatocnicke skoky na ktorych sa vies naucit. Podla mna napriklad na konci Blue trailu tie male dvojky su na ucenie sa skokov super. Ale musis vediet jazdit predtym ako zacnes skusat skoky, ono to bez toho nejde. Tie skoky su super hlavne na HT a pomalsiu rychlost. Len sa z kopceku nad nimi na traily spustis do nich bez zaslapania, malicko pumpnes na vlne, tak ich vies pekne naskakat. Zacnes akoby manualom, ze len prenesies predne koleso a zadkom to utlmis. Ked to budes vediet tak mozes zacat skakat. Pekne podla priruciek sa tam da tahat telom na rovnych rukach. Prvu lavicku mozes na zaciatok prechadzat len manualom a skakat len prve dvojky. Na to aby si sa naucil skakat nepotrebujes velku lavicu, techniku sa naucis skor na takychto malych veciach v pomalsich rychlostiach aby si to skakal technikou a nie rychlostou.
Plus je moznost uz i v BA si zaplatit ucitelov alebo sa dat do kurzu.


Nezhodneme sa ale asi uz nepridame nikto nic do diskusie. Len si dovolim povedat, ze neodporucam nikomu sa ucit skakat na dvojkach a uz vobec nie, ak ma HT. Nasledky nedoskocenej dvojky su ovela horsie ako lavice. Tak isto spoliehat sa na tahanie skokov telom je super, ak to vies a mas naskakane stovky skokov tyzdenne. Lebo je tam 0 margin of error. Full mozno nieco odpusti. Vystrete ruky, zle tazisko (moc v zadu), nedoskoceny skok = zlomena klucna kost. Bol som tam ale u mna to skoncilo "len" rozbitou prilbou. Na stastie uz viem aj bezpecnejsie, ale na to treba rychlost, lebo samozrejme rukami taku silu nemas, aby si to tolko dokazal vytiahnuit. Na druhu stranu ak cokolvek netrafis, cas, tazisko, doskok... si v polohe kde mas velmi velku snacu to ustat, nema ta to ako vymrstit cez rajdy lebo si cely cas v strede biku na uvolnenych rukach a nohach. Samozrejme, vzhladom na to, ze vela ludi nejako skakat vie, a velka plytka lavica v MK nie je, ocivide sa to da aj bez nej. Ale kolko ludi sa to naucilo bez padania ? A kolko z nich malo po 40 ? Ale to sme OT.
26.08.2022 - 15:42:34
02
Kenai napísal:
A sme doma to je stale sa opakujuca situacia medzi jazdcami na HT ale nie len medzi nimi a kym nebudu mat rozumnu alternativu to tak aj ostane.

PS: uz si isiel trojstrom ?

ako si prisiel na to ze toto by bol trail pre mna? https://www.youtube.com/watch?v=XciXT6dVSfA
samy skok a klopenka
26.08.2022 - 15:59:52
10
scarinko napísal:
ako si prisiel na to ze toto by bol trail pre mna?
samy skok a klopenka


Dakujem, presne taku reakciu som cakal.
1. Je to najlahsi zjazdovy trail v MK mozno okrem TBK1 ale to ma svoje specifika co z neho tiez miestami nerobia lahky trail. Hlavne, kamene korene, rozbite klopky.
2. vsetky skoky sa daju obist a B lajny su skutocne upravene, nie len stopa lesom.
3. co sa neda obist je prerolovatelne aj na XC biku (padnute stromy...)
4. sklon je velmi mierny
5. grip je fantasticky lebo to nie je robzbite a drzi na tom aj HT (ziadne korene, ci kamene, albo vybrzdene jamy)

Ale aj tak sa ti to zda tazke, cize kam posleme Scarinka ? Na Pisany kamen ? Nemame jediny lahky flow trail kde by sa niekto mohol zacat ucit. Potvrdil si presne to co som tu pisal a nie si ani z daleka prvy, co mi to hovori.

PS: tu je lepsie video ziskas skor predstavu o narocnosti A lajny:
thumb_up0thumb_down

Edit: preklepy


Naposledy upravil Kenai dňa 26.08.2022 - 18:35:44, celkovo upravené 1 krát.

26.08.2022 - 16:21:50
01
nehovorim ze tazke ale tento styl nie je pre mna
toto nie je ani zdaleka podobne ako traily ktore som pisal ze rad jazdim :)
ale aby som nebol frflos tak si to pojdem skusit a napisem potom reakciu
26.08.2022 - 16:25:41
10
Kenai niekolko rychlych poznamok
- Vystrete ruky nie preto ze potrebujes silu v rukach ale preto ze ju nepotrebujes a tahas to efektivne telom. Vydrzis dlhsie vysiet na hrazde s vystretymi alebo pokrcenymi rukami?
- Pozri si niekedy ako ucia skoky v Karpatoch napriklad chalani z bearider. Co som si vsimol zacinaju logicky dvihanim predneho kolesa a bunnyhoppom, bez toho skoky nejdu. Cize predpokladam ze sa uci prave takyto skok. A nejake skupinky sa daju stretnut prave i na tych skokoch co popisujem plus mam k tomu pocit ze tie skoky tam boli postavene prave na ucenie sa, pretoze tam vobec nesedia k zbytku trailu a rychlosti co tam mas. Ale teda aby si vedel ze zbytocne si hladas vyhovorky tak som si to nasiel ... toto je cca trening myslim podla postupnosti https://www.instagram.com/p/CdqNTeTKcvo/ a toto je 50r jazdec https://www.instagram.com/p/CTPEFqYKi7Z/. Evidentne nepotrebujes na ucenie sa trail zvlast na tvoju obtiaznost

@edit este doplnim co som zabudol
- Dakady davnejsie, este pred roznymi instruktormi co to teraz robia profesionalne, bola poziadavka ze tu nieco take chyba. Ja som bol natolko blby ze som si povedal ok, jazdit sice neviem dobre ale asi to bude lepsie ako ludia co chceli ukazat nejake veci a pozriet sa na to co robia zle. A chcel som si to skusit lebo rad ucim ludi. Takze sme dohodli prve stretko, bola tam skupinka ludi. Na otazku co teda nevedia a chcu sa naucit vsetci odpovedali skoky. Mal som tusaka ze skoky budu asi velke susto tak sme sli klopky. Myslim ze nikto tam nevedel jazdit klopku a cast tych ludi ani zakrutu. Druha hodina bola teda podobne tocky ako maju bearider na instagrame, par kamienkov este miernejsim kopcekom dole a na asfalte. Chalan tam hodil tigra hned na zaciatku a nebol schopny pokracovat dalej. Tym chcem povedat ze pred nejakym skusanim skokov musi vediet jazdec ovladat bicykel, vediet pracovat s taziskom. Super skola je pumptrack. A ked to vie az potom sa mozu skusat tazsie veci ako skoky, aj preto aby vedel nepodareny skok zachranit, aby zbytocne nezmetkoval, aby sa neucil hned niekolko krokov naraz a nerozbil sa niekde na malom zaciatocnickom skoku.
26.08.2022 - 16:35:06
12
vrabc0 ach vitaj späť Adrejko či aký nick si to onehda mal ;-]
inak aj na videu čo si postol, Ben hovorí že na učenie si máš nájsť akurátnu lavicu, tie predstavy o učení sa na dvojke alebo vlnách sú imho blbosť ;-]
26.08.2022 - 17:02:23
00
lol akoze takzo nechapem z toho co tu citam. Ked som ja zacinal bicyklovat tak nie ze neboli "traily" ale neboli anilen bicykle, nebolo nic len chut sa vozit. Jo a este existovala bikroska. Tu v iuvente uz niekto roztrtkal tak ze z nej uz nic nebude. A ta v raci je stale taka ista - pouzitelna. Potom si spominam ze sme ukradli jeden odpal skejterom. A samozrejme sa skakalo zo vsetkeho co sa skocit dalo (muriky , schody , billbordy atd.). Ak sa nejaky skok postavil tak v ziadnom pripade to nebola lavica pretoze nikomu sa ju nechcelo lopatovat... Samozrejme vsetko sa jazdilo na pevnakoch (caprnka, author, leaderfox).

A teraz si tu precitam tieto vyplakavania ako ludia nemaju podmienky.... neskutocne.... ste len lenivci co sa vyhovaraju, nic viac....

Toto je moja fotka spred 16 rokov chlapci !!!!

Prílohy:

DSC_0356.JPG
DSC_0356.JPG 288.06 KiB thumb_up0thumb_down

26.08.2022 - 17:03:07
213
keyboard_arrow_up