https://www.bikegeocalc.com/ je na to super. Rovno si vies pozriet a porovnat bike fitting medzi dvomi bicyklami.
Casto ale pri naplnani narazis prave na to ze nejaky udaj nesedi. Tabulky nie su uplne presne.
22.08.2022 - 15:35:44
00
ja pouzivam toto
https://geometrygeeks.bike/compare/orbea-orca-aero-m20-team-d-2020-55,bianchi-aria-ultegra-2021-55,bianchi-aria-ultegra-2021-57,giant-tcr-advanced-2016-m-l-50-0,on-one-free-ranger-2020-l-560mm/
22.08.2022 - 15:40:19
00
Geometrygeeks len porovnava tabulkove hodnoty. Bikegeocalc ti to nakresli so zadanych udajov, vies si zadat plno roznych udajov od geosky cez velkost kolies, dlzku vysunutej sedlovky, dlzku sedla, zdvih rajdov atd. A dva biky potom vie porovnat nakreslene plus zobrazit velkosti tych rozdielov ci uz geo alebo bikefitting (rozdiel pozicie sedla voci rajdom, voci stredu atd). Je to viac profi a oproti geometrygeeks pouzitelne i na "bikefitting".
22.08.2022 - 15:46:43
00
no ano, len ked napr nevies geo tak on v databaze mozno ma bike aj s tou geo tak to vie porovnat
22.08.2022 - 15:55:10
00
A nebude lepsie pockat na dodatocne info od zakladatela temy? Zatial sa tu riesi kde co ale prinos k povodnej otazke je minimalny.
Ked uz offtopic :lol: , tak tato stranka je tiez fajn na porovnanie geo, napr. aj na vypocet toho ako zmeni geometriu zmena zdvihu vidlice: https://www.bike-stats.de/en/geometrie_rechner
22.08.2022 - 15:59:37
00
Kristina napísal:
Pre určenie veľkosti a dĺžy odporúčam porovnávať hodnotu "reach" a nie dĺžku vrchnej rámovej trubky.

Nejdem sa hadat, reach/stack je velmi dolezity udaj pri vybere biku. Ale ja osobne beriem aj TT ako smerodajny udaj. Pre mna je reach/stack dolezity primarne pre jazdu v stoji a TT/stack pre jazdu v sedle. Hlavne na starsich bikoch boli velmi "polozene" sedlove trubky, co v pri roznej vyske sedla vedelo pekne zmenit "natiahnutost" posedu. V kazdom pripade, ked porovnam svoj commuter, ktory ma TT 612 a reach 420 a MTB, ktory ma TT 629 a reach 490, tak v sedle som ovela natiahnutejsi na commuteri (a to som este menil predstavec zo 90 na 60). Ale ked stojim, tak mi ten commuter pride strasne kratky. Jednoducho treba brat vsetky 3 udaje (TT, Reach, Stack).
22.08.2022 - 16:11:08
00
@Kristina
Úprimne, ani na jednom bajku neviem akú mám pozíciu “voči BB“, keďže nejak neprišla potreba to ladiť ani zisťovať (a to mám klasik old school XC, aj "moderný" super-položený HT chopper), čiže sedlo asi v stredovej pozícii. Ale sakra viem, čo hovorí moja horná polka trupu po nasadnutí na bajk aj len s nohou na obrubníku, keďže pocíti práve vzdialenosť (“natiahnutosť“) medzi polohou zadku a kokpitom (zjednodušene). A tú najlepšie resp. najpresnejšie indikuje práve TT horizontal, myslím si. Tam niekde začína (netvrdím, že aj končí) výber veľkosti. Znova, to ako vplýva reach na ovládateľnosť, či iný takýto jazdný "feel" tu neriešim, keďže trail žáner je mimo môj interes.
22.08.2022 - 17:36:47
00
Hosť napísal:
Kristina Nie kazdy bajk z rovnakej kategorie a rovnakeho rocnika ma rovnaky sedlovy uhol a teda rovnaku poziciu sedla voci stredu. Nie kazdy bajk z rovnakej kategorie ma rovnaky stack a ani rovnaky hlavovy uhol. Takze ano nie na kazdom tom biku z rovnakej kategorie sedis rovnako. Preto sa neda vyberat velkost len podla jednej hodnoty, o tom pisem. Vyberies si dva bicykle, dajme tomu trailove, s rovnakym reachom ale jeden bude mat sedlo viac vzadu ako druhy. ...

A tu ťa preruším. Nemal by si mať náhodou predozadnú pozíciu sedla nastavenú rovnako na všetkých svojich trailových bajkoch? Aký je zmysel mať na jednom bajku sedla vzadšie o 6cm oproti stredu BB a na druhom bajku iba 3cm? Veď tvoja postava ani dĺžka nôh sa nemení tým že presadneš na iný bajk, či? Bajky majú rôzne uhly sedlových trubiek, ale sedlo si predsa posúvaš podľa potreby a prípadne použiješ sedlovku s alebo bez offsetu. Práve preto aby si dosiahol požadovanú pozíciu sedla a nie preto, že výrobca navrhol rám s iným uhlom ako tvoj druhý bajk.
A preto IMHO dĺžku bajku určuje hlavne reach a nie dĺžka vrchnej sedlovej trubky, ktorá je veľmi ovplyvnená uhlom sedlovej trubky.
22.08.2022 - 18:37:35
00
Nie je to iba výmysel z mojej hlavy. Rovnaký názor si môžete vygúgliť:
Your top tube length is irrelevant
https://www.bikeradar.com/features/your-top-tube-length-is-irrelevant/
Modern Mountain Bike Geometry Defined - Transition Explains Effective Top Tube Versus Reach
https://www.vitalmtb.com/features/Modern-Mountain-Bike-Geometry-Defined-Transition-Explains-Effective-Top-Tube-Versus-Reach,841
22.08.2022 - 18:48:25
00
<<< Tam čítam, že na Reach sa presunul dôraz v spojitosti s modernými trail/AM bajkami a hlavne s „riding aggressively“ mimo sedlo/v stoji, pretože to má vplyv na jazdné vlastnosti/ovládanie (“handling“) práve počas toho - preto som aj predoslal, že tieto jazdné vlastnosti/ovládanie ja neriešim. Zatiaľ čo ETT dáva obraz o kokpite počas sedu. A tak mi príde logické, že bežný "pohodár" na XC alebo aj na krossovom flat bar bajku, ktorý reálne drvivú väčšinu cyklodňa strávi so zadkom prilepeným na sedle, si všíma tradične viac ETT ako prvotné vodítko k správnej veľkosti a posedu. Hoci beriem, že zakladateľ témy rieši konkrétne trail bajk.

„So Reach measures your cockpit anytime you're standing and Effective Top Tube measures your cockpit only while seated with your saddle at a specific height. They're both telling numbers and it's worth considering them together, but we put a lot of emphasis on Reach these days. Any time we're riding aggressively, we're out of the saddle, so it follows that this number is going to have a greater overall impact on the "handling" characteristics that define the modern trail or all mountain rider.“
22.08.2022 - 20:31:24
00
No neviem, ci je az taka pohoda, ked dupes az z teba krv tecie :D. Ak chces makat do kopca, tak musis inak pozerat na bajk, nez ked sa chces vozit dolekopcom. A ked sa postavis do pedalov , tak kratky predstavec vadi. Holt to chce mat telekopicky ram , rajdy , aj predstavec :D, mozno ten koncept prefukovania z tlmica do vidlice sa oprasi (zabudol som meno toho bajku, ale oni to mali zle, naopak). Ale pytatel musi napisat, co mal predtym, aby sa dalo zhodnotit, ako to je.
22.08.2022 - 21:36:11
00
“A ked sa postavís do pedalov , tak kratky predstavec vadi.“

Smutný fakt: Ja jak starnem, skracujem predstavce všade. Nech je komfort aj na rovinke, hlavne po celom dni. Keď sa postavíš do pedálov a je ti krátko, montuj rohy! :lol:

https://i0.wp.com/cyclingindependent.com/wp-content/uploads/2021/12/RUR-Bar-Ends-2.jpg
22.08.2022 - 22:40:57
00
Ako ti pomozu rohy ked si kopem do riaditok koli kratkemu predstavcu?
22.08.2022 - 22:45:54
01
na mtb toto hrozí? to je nóvum pre mňa. nabudúce odmeriam, že koľko tam mám rezervu, eh
22.08.2022 - 22:53:20
00
Jasne ze na mtb, ved sa tu bavime o mtb xc
22.08.2022 - 22:54:40
00
keyboard_arrow_up