Gusto0 napísal:
nechcem moc mudrovat ale to ze niekto drzi telefon v ruke nieje taky problem ako to ze sa nesustredi na to co sa deje okolo neho - na to vsetko co popisujes, nemusis drzat tel v ruke, ale si schopny popri tom sustredit si na jazdu, vnimat dostatocne okolie a reagovat?

necumis do tel ale nieco ti cita SMS a tvoja hlava musi vnimat ten text a rozmysla nad nim namiesto toho aby registrovala co sa deje okolo teba - ze pred tebou ide kamion asi o 50km/h menej ako ides ty. reakcie spomalene lebo rozmyslas nad textom spravy a zrazu uz brzdit nestaci - musel by si vyhodit kotvu.



Neviem ako ty ale ja popri jazde bezne pocuvam podcasty ktore ma zaujimaju a vnimam co sa v nich hovori a rovnako vnimam aj kam smerujem a co sa deje okolo mna :) to iste plati ked pocuvam prichadzajucu smsku…

scarinko tebe ocividne zase usla pointa prispevku ale to je uplne bezne, nic si z toho nerob uz sme si zvykli ;)

Tak ja ti to skusim vysvetlit ako pre jednoduchsich :)

Auta ktore v meste a na dialnici clovek stretava s vodicmi ktori cumia do telefonov su v drvivej vacsine nove auta (2018+ Rocnik)

To su rocniky kde uz aj dacia davala infotainment v zaklade :D

Ps: hlavna pointa je este v tom ze proste mobil v paprci nema byt… ale v tom mojom prispevku islo prave o to ze navyse sa jedna o vodicov ktori ho fakt drzat v paprci nemusia kedze maju auta ktore maju vsetko potrebne….
12.08.2021 - 18:11:52
02
Zipsik,dovolim si nesuhlasit a dat za pravdu Gustovi. Aj ked nedrzis mobil alebo nieco ine vyrusujuce (tablet,navigacia, cigareta) v ruke, aj 'len' sustredene pocuvanie niecoho zamestnava tvoj mozog.

Určite na to existuje kopec studii, vyskumov a dokazov. Nejdem hladat, kazdy sa zariadi podla seba.

/A áno, cim su auta viac vybavene vselijakymi pomocnikmi,o to viac to zvadza sofera sa nevenovat riadeniu/

Edit:oprava preklepov
12.08.2021 - 18:59:14
01
pravda pravda...ja napríklad nemám rád ani keď mi moja stará začne v aute o niečom rozprávať lebo potom nad tým začnem rozmýšľať a už sa mi stalo že idem do križovatky a neviem aká bola pred ňou značka!!! takže starej už vravím: ticho! povieš mi to doma
12.08.2021 - 21:35:17
04
Ja to mavam opacne, nieco mi aj hovori, kam chce ist atd a ja mam autopilota a idem domov 😁
12.08.2021 - 21:38:02
00
ja to vidim na kolegovi - je jedno ci ma telefon v ruke, alebo jedneho casu pouzival aj hadsfree - problem nastal vzdy ked sa zacal pocas jazdy zamyslat nad tym co mu dotycny hovori a co mu ma odpovedat. nemusel ani telefonovat - staci ked sa zacne nad niecim pocas jazdy zamyslat - to ho musim navigovat kde odbocit, kam ideme, po prazdnej ceste kde nieje problem ist stovkou ideme max 60km/h a podobne. jednoducho v danej chvili nevie kde je a co sa deje okolo neho - len podvedome vedie motorove vozidlo nevie kam.
problem je ze ludia uz za volantom sedia az moc castoa travia tam vela casu - tak tam zacinaju robit vsetko mozne len sa nevenovat riadeniu a sustredeniu na jazdu a svoje okolie. je jedno ci niekto telefonuje, pocuva podcasty, pozera film, cita noviny a pod. ulety - vyledok je vzdy rovnaky - a casto si to ta osoba neuvedomuje az kym sa nieco nestane.
12.08.2021 - 21:55:19
09
mlady si napamataju, ale za sociku bol v kazdom autobuse pri vodicovi velky oznam "Nehovorte za jazdy s vodicom !"
12.08.2021 - 22:18:28
011
Ked som dochadzal autom do ZA co je cca 20km mal som zapnuteho "autopilota" skoro vzdy. Pamatal som si prvych par km a potom cca posledny km...neviem ani ako som presiel tu cestu. Je to sila co dokaze ludske telo.
12.08.2021 - 22:20:39
01
preto som vypol aj hlas navigacie, aby mi do toho nekecala, kam mam ist...
12.08.2021 - 22:36:43
11
V aute treba rozlisovat co je dolezite a co nie. O pracovnych veciach sa vacsinou v aute nebavim, lebo nad tym musim rozmyslat :D Na dialnici sa to este ako tak da - zapnuty adaptivny tempomat, udrziavanie v jazdnych pruhoch a redsia premavka. Ked je sofer pri zmysloch, upozornenia, co mu auto dava, musi vnimat. Samozrejme, ked treba rozmyslat, da sa to vo velmi obmedzenej miere. V meste to je podstatne narocnejsie, aspon pre mna, ale vacsinou sa snazim upozornit druhu stranu, ze sa blizim napriklad na nejaku krizovatku, tak tych zopar sekund vydrzia alebo poviem, ze pockaj, idem na krizovatku, musim pozerat okolo seba. Navigacia ani hudba mi vobec nevadi

Ten "poslanec" za SaS bol moj kamarat. Bohvie, co sa stalo, to uz je jedno...bol to sikovny chlapec. Riesil pravo v oblasti dani, vydal zhruba mesiac pred nehodou svoju knihu.
12.08.2021 - 22:42:32
01
Zakazat automat, ludia sa budu menej nudit ked budu musiet radit a nie len prekladat pravu nohu
12.08.2021 - 23:00:25
01
Dnes, trasa BB - ZV, odbočka na Sielnicu... Išiel som za kamiónom, ktorý pokračoval rovno, takže som cez neho prd videl... Cca v 90 km/h som spoza neho odbočil doprava na odpájací pruh a v tom momente som skoro zrušil policajtov, čo tam v strede pruhu niekoho odstavili a riešili... Vynikajúce miesto na taký úkon a pud sebazáchovy na bode nula...
13.08.2021 - 13:00:07
00
Ale keby to do nich napalis, ty mas problem ;)
Ale ano, casto odstavia auto uplne ako keby nemali rozum.
13.08.2021 - 13:04:56
02
Samozrejme to tam nemali odstavit ak si vazia svoj zivot. Ale opät asi treba pripomenut klasicku otazku - keby tam stalo pokazene auto, tak je v tom aky rozdiel? Nemate sa lepit na kamiony a odbocovat niekam kde nevidite...
13.08.2021 - 13:44:03
011
Keby tam stálo pokazené auto, tak policajné na majákoch postavím o 200m skôr, prípadne riadim dopravu... BTW, to mohla urobiť aj druhá žabka, ktorá len bezcieľne sedela v aute... No problem, treba len trochu uvažovať... Na ten kamión som nebol "nalepený", ale keďže sa u nás jazdí vpravo a máme ľavostranné riadenie, tak pri odbočovaní vpravo máš mierne obmedzený výhľad... Tak ako keď si cigoši navozili autá z UK a potom sa im u nás blbo predbiehalo... Či som mal podľa Teba spomaliť na 30 km/h, aby ma rozobralo auto za mnou?
13.08.2021 - 13:47:19
00
Az na to, ze ja pisem o situacii ked tam nie su policajti, ale len pokazene auto ktore tam chvilu predtym niekto musel odstavit. Vtedy na koho budes chciet zvalit vinu za to, ze si odbocoval niekam kam si nevidel? A kedze si nevidel blikajuce policajne auto a druhe k tomu, tak si na kamion zjavne nalepeny bol aj ked tvrdis opak. Toto by si neuhadal s nikym, vinny by si bol Ty.
13.08.2021 - 13:51:36
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektronika a svetlá / Svetlá)
keyboard_arrow_up