ja som mala na dlhom Green biku priemerku okolo 190 a to teda som buď mala byť po infarkte alebo sa tá Sigma zbláznila. Teraz mám požičané Mio hodinky tak dám vedieť budúci víkend, chystám také trojdňové voľno a budem si to značiť - zatiaľ díkes všetkým, kto to rozlúskne túto záhadu, má u mňa pivo - dve, tri, päť, ... :)
27.07.2016 - 22:13:39
02
fixska napísal:
Bola som na dychovom prístroji, žiadna objektívna príčina :) Mne nejde o lekárov, ale či nemáte niekto nejakú skúsenosť, ja ich mám na háku aj s meraniami lebo mi žiadny lekár nikdy s ničím nepomohol a to nejde len o dýchanie ale môžem menovať XY vecí - príčina neznáma :)

začnií jazdiť kratšie kopce aspon 30min po rozšlapaní nôh, kopce jazdi v nízkej intenzite na pohodičku tak max 145-150. občas zarad na krátkom výjazde 2-3 intenzity na 2-3minutky do maxima čo ti pustí.... potom už len vykrot nohy až domov na pohodu...
ja mám na to výjyzd u nas na holu, stupanie má 10km , po meste a dedine idem na pohodičku lažo plážo, potom sa dvihe kopec dám intezitku, zas sa 20min len flákam a v hornej časti na stojke zas prikvasim na 2-3minutky do maxima, potom zas len na lahučko krutim na chatu.. ked mi ide ešte pridám poslednu stojku nad chatou do sedla...

takto si to rozlož na nejakom krátkom miernom kopci.... kked sa citiš v ten den dobre supni asi ja dve stupania na pohodu.... potupne počas leta pridávaj, ono to pojde pomaly ale pojde :)

ked ides s partiou udržuj si svoje tempo , neprapaluj zbytočne, lebo potom príde dlhšie tupanie a si tam de si....
27.07.2016 - 22:20:12
05
fixska, a koľko toho najazdíš tak ročne/ týždenne? aby to nebol podobný problém ako u zakladateľa tejto témy.. že treba jazdiť radšej menej ale častješie a pomaly pridávať záťaž.. tiež keď som si pred troma rokmi kúpil prvý cesták a šiel na ňom na javorinu, tak som myslel, že umrem a nerobil som iné len radil na nižší prevod, ktorý tam už nebol :) dnes dokážem ísť ten kopec s oveľa ťažšími prevodmi a celý ho prekecať:)
27.07.2016 - 22:26:36
00
S dýchaním poviem len moju skúsenosť, netvrdím, že to tak je všeobecne, ale možno to niekomu pomôže :) Do kopca som jazdil udýchane, ale dalo sa. Keď som začal merať pulz, tak som zistil, že to zbytočne preháňam (každý kopec proste na max). Naučil som sa nejako jazdiť ale a ok, dal som si pár kopčekov na čas (žiadne KOM, som rekreant) a potom raz reku, zlepším sa na tomto. Šliapem ako šialený, ledvo dýcham, tak divne mi je (akoby úzko) niekde na prieduškách a čas... horší. Opakovalo sa to o pár dní na inom kopci. Troška som posledoval, že čo som robil ináč a aha ho. Práve som sa snažil (šak už mám najazdené) tie kopce až moc kadenčne vybehnúť. Kadencia medzi 92-100, tep ako inokedy a dýchač nestíha.... Tak som troška ubral, viac cítim nohy, ale dýchanie opäť podstatne lepšie pri rovnakom tepe :) Proste po rovinke, či stúpaní do 3-4% v pohode, v kopcoch ale proste musím troška ubrať na kadencii, ani netreba moc, stačí (u mňa samozrejme) byť niekde medzi 80-90 a je to zas veget :) Teóriu som ovládal (v kopci menšia kadencia), len som na to dáko pozabudol pri tých "výkonoch" mojich a prax mi tú teóriu potvrdila. Sú to len a len moje poznatky, nikomu to nenútim (aj keď nižšia kadencia v stúpaní oproti rovine by mal byť tak nejak štandard, až na nejaké výnimky).
27.07.2016 - 22:32:33
00
stará známa vec, jazda kadenčne viac zaťažuje srdce a pľúca a zasa na menšie otáčky viac dostávajú zabrať svaly, každý si musí nájsť to svoje optimum čo mu vyhovuje, je to dosť individuálne..
27.07.2016 - 22:38:59
00
Stará aj známa byť môže, ale nemusí pre každého :) Ako som písal, tiež som to vedel teoreticky, ale takto som si to odskúšal aj v praxi no :) Zvláštne ale je, že srdce je zaťažené rovnako (tep), ale dýchač nestíha...
27.07.2016 - 22:45:56
00
Na maximum viem ísť tak 15 sekúnd potom kolaps, žiadne 2-3 minútky - to môžem akurát snívať :) zmerám ten tep ale ak mám ísť do 145 - 150 to budem stáť každú minútu podľa toho čo si pamätám keď som si to merávala - ide o to, že mne to do kopca ide pomaly alebo vôbec lebo akonáhle trochu pridám zo slimačieho tempa tak sa normálne dusím - nie že dáke intervaly a v stojke ale to len v kopci ... vravím, ja výdem hocikam ale mega pomaly - na 1:1 prevode, ako náhle pridám, musím tak do minúty zastať :( mne to nejde už tak cca 8 rokov toto, čiže nie, že teraz niečo pozorujem prvú - druhú sezónu aj to ma štve, že boli časy kedy som jazdila veľa aj menej a furt sa nič nedeje. Ale systém nemám to je pravda :) AK sa niekem ide, tak idem, nebývam vždy posledná tak zase zle na tom nie som. Ja totižto neviem prepáliť tempo, ak skúsim niečo viac, do dvoch minút som "vybavená" :(
Ako mám riešiť kadenciu, keď v kopci kde ledva idem už menší prevod nemám :) to je to, že pomalšie sa mi už ísť nedá niekde.

Nemám tachometer, neviem koľko nabicyklujem, mňa meranie nebaví a hlavne ja bicyklujem veľmi nepravidelne lebo behám medzi BB a BA pracovne. MTB nie cestu ale skôr menej ako viac takže o prepálení nemôže byť reč.

Skôr žeby nejaké dýchacie techniky? Plávanie?
27.07.2016 - 22:55:56
00
Nepomôžu ti žiadne dýchacie techniky ani plávanie, mám to isté, to čo tu píšu chlapci u mňa neplatí.
Srdce mi ide vyskočiť v strede kopca, dýcham ako pred infarktom, prevod na konci už na začiatku a mám pocit, že stojím :doh:
27.07.2016 - 23:00:34
01
ja som si teraz zapla merák, ležím na posteli, kukám internet, ovieva ma ventilátor, pivko na stole a hodnoty medzi 98 a 120 tak si predstavte čo mi bude merať keď pôjdem na bike :D
27.07.2016 - 23:05:04
00
Aj baterky vytečú :lol:
27.07.2016 - 23:05:56
00
fixska napísal:
ja som si teraz zapla merák, ležím na posteli, kukám internet, ovieva ma ventilátor, pivko na stole a hodnoty medzi 98 a 120 tak si predstavte čo mi bude merať keď pôjdem na bike :D


...a čo ide na tom internete ?
27.07.2016 - 23:09:59
06
skuste si zohnat cislo 3/2015 casopisu 53x11. je tam vela stran venovanych tejto problematike. myslim, ze archivne cisla sa daju zaplatit a pozriet alebo stiahnut na nete.
27.07.2016 - 23:10:50
00
fixska napísal:
ja som si teraz zapla merák, ležím na posteli, kukám internet, ovieva ma ventilátor, pivko na stole a hodnoty medzi 98 a 120 tak si predstavte čo mi bude merať keď pôjdem na bike :D

žena bola na tom podobne v klude na gauči okolo 90.... po porode zacala od jari chodit na spining ale len v nízky intenzitách 3x týždennne hodinku, teraz jej tepy klesli o 20. vonku na biku sa tolko nezadýcha a kratke kopce zvláda s prehladom. dobrá je toto žiletka a zvlnený profil výjazdu.. doležitá je pravidelnosť...
sama pocituje výrazne zlepšenie , žiadne bolesti hlavy pri zatažení na 90% ako v minulosti.
27.07.2016 - 23:17:26
00
fixska ten kľudový tep je moc vysoký čím to meriaš akým prístrojom?
ten problém zadýchania sa by som pripísal mizernej výkonnosti a nepravidelnosti fyzickej aktivity
28.07.2016 - 09:11:29
00
Mio Alpha hodinky ... aj keď som najazdila ročne 3500 km na biku tak som to mala a odbikovala som aj 90 kilometrový výlet v pohode a mala som to dusenie do kopca, čiže mizerne na tom asi nie som si myslím ale nepravidelnosť v tom bude no ani pri pravidelnom jazdení sa mi to nelepšilo - 5x do týždňa 20 km (to bolo do práce a cez víkend som ešte do lesa chodila a tri roky takto a nič, furt kopec - problém, nie pomaly to je v pohode
28.07.2016 - 10:47:22
00
keyboard_arrow_up