To jazdenie cyklistov (a prechádzanie chodcov) na červenú súvisí do značnej miery s tým, že semafory sú prakticky infraštruktúra pre autá. Pri jazde autom už od určitej intenzity dopravy nie je možné mať svetelne neriadenú križovatku. Samotní chodci a cyklisti si poradia aj bez nej (príklad cyklisti: https://www.youtube.com/watch?v=pqQSwQLDIK8, príklad chodci: https://www.youtube.com/watch?v=_PLDxp_0yCo).

Ak by autom bolo jednoduché jazdiť cez križovatku na červenú, tak by sa jazdilo :) Lenže to vo všeobecnosti nie je, inak by sme semafory nemali. V určitých situáciách sa to však deje, najjednoduchšie je to na "konci zelenej", keď je prechádzanie jedného, niekedy aj dvoch áut celkom bežné. Prípadne pred jej naskočením, u nás je medzi červenou a zelenou ešte 2 sekundy červeno-žltá, čo pre mnohých znamená nie pozor, ale štart. Pritom je to stále červená. (Toto platí aj pre motoristov, aj pre cyklistov.)

Samotné jazdenie cyklistov na červenú nemusí byť v určitých situáciách nebezpečné a preto sa v rôznych formách pristupuje k jeho povoleniu formou dodatkovej tabuľky. Viď napr.: https://radkompetenz.at/en/9327/right-on-red-first-implementation-and-international-guidelines/
Takéto riešenie býva použité na nekolízny smer (teda napr. pravé odbočenie, alebo priama jazda, ak ide o prejazd T križovatkou v priamom smere na strane, kde neústi iná cesta).

Samozrejme, jazdenie na červenú bez povolenia značkou nie je správne a ja ho nielenže nepraktizujem a neobhajujem, ale ho ani nemám rád u druhých cyklistov, pretože mi robí ako cyklistovi z nejakého dôvodu zlé meno. (Hoci na druhú stranu mi nikto ako šoférovi nevyčítal, že iní šoféri jazdia na červenú).
31.07.2024 - 16:17:01
04
Jano1987 napísal:
lapaloma prečítaj si diskusie. Tam nájdeš, že je v poriadku ak ide cyklista na červenú, lebo však nič nešlo, tak načo bude čakať, aj tak ohrozuje len seba. Podobných príspevkov sú tu desiatky.

Keď sú ich desiatky, tak daj aspoň päť. Buď konkrétny.
31.07.2024 - 16:30:08
01
Ked som bol este 20 rokov dozadu v anglicku, tak tam fungovali semafory tak, ze ked chodec alebo cyklista prisiel k prechodu a stlacit tlacidlo na semafore, aby mal zelenu a neslo ziadne auto, tak ta zelena naskocila hned do sekundy. U nas prides k prechodu, nejde ziadne auto, ale ty chces dodrzat zakon a stlacis semafor a ta zelena naskoci za 10-15 sekund, presne vtedy k prechodu pride 20 aut a ty vyzeras ako "*****", co brzdi premavku. Keby si presiel na cervenu hned, tak to tie auta vobec nepocitia.
31.07.2024 - 16:43:23
03
vkotrik si mi pripomenul jednu križovatku v KE ..VSS...kto to pozná...idem na bajku od Alejovej,naskočí chodcom zelená na prvej a druhej - cez električkovú koľaj zelená,prejdem,potom je ďalej červená,od Alejovej málokedy idú autá ale zelená svieti dlho lebo od Opátskeho na Barcu ide dosť áut,vraj je to akási "inteligentná" svetelná križovatka ...a ja tam stojím...čakám...aj stlačím to tlačidlo ale furt červená...žiadne autá... stále čakám...potom naskočí zelená autám od Barce do centra...ja stále čakám a čakám na zelenú...dosť chodcov a cyklistov tam prejde na červenú a vôbec sa im nečudujem...nikde nikto ale stoj tam 5 minút ako somár...
31.07.2024 - 20:53:20
02
Ak cisto nahodou niekto spozna fesaka na fotke, tak mu odkazte, ze ked chce jazdit po chodnikoch, nech neohrozuje a uz vobec nezraza chodcov. Mne prichadzal od chrbta, tesnotka, ale ok. Predo mnou dve baby, tu vlavo uz strajchol a nakoniec chalanovi co isiel oproti dal normalny seriozny bodycheck, rameno na rameno, ze chalana otocilo. Chalan nepozeral pred seba, ale do mobilu, takze ho nevidel. To samozrejme nedava cyklistovi dovod na nejake vychovavanie, alebo co to vlastne malo byt. Stalo sa to na Tomasikovej BA pri bus zastavke pred Yeme. Miesta na normalne obidenie vsetkych mal dost. Normalne ma to vytocilo...

Prílohy:

20240806_102423.jpg
20240806_102423.jpg 301.97 KiB thumb_up0thumb_down

06.08.2024 - 11:32:43
00
To je kategoria "Cez mrtvoly načas do prace na bicykli".
06.08.2024 - 11:40:57
00
Na jazdu po ceste ma prilis stiahnutu rit, a na chodnikoch sa hra na velkeho (huja) :-D
06.08.2024 - 11:46:38
00
Aj mu niekto niečo povedal?
06.08.2024 - 12:15:54
00
ale prilbu zabil dobru
06.08.2024 - 12:21:59
01
juju_pepe napísal:
Aj mu niekto niečo povedal?

Nestihli sme. Vsetkych nas to vyviedlo z miery a on proste fical dalej. Ja som ho potom sice "dohnal" na tom prechode, ale nepokracoval som tadial, cez auta(5 pruhov) nemalo zmysel nieco kricat a zelenu tam myslim dostavaju chodci v rovnakom case, takze ked by som aj vykrocil za nim, tak on slape do pedalov v rovnakom case...
06.08.2024 - 12:43:57
00
Nabudúce zakričať, vynadat, nech ma aspon feedback.
06.08.2024 - 12:53:45
00
Ja za takýmito "tesnotkármi" kričím, ale pochybujem, že ich to akokoľvek ovplyvní v ich ďalšom fungovaní. V poslednom čase ich nejako dosť pribúda, a nie len kuriérov. Teda, zatiaľ ma žiaden netrafil, ale veľa krát len so šťastím. Stačí drobný pohyb stranou a letí k zemi.
06.08.2024 - 13:17:24
00
Takýto tesnotkar už dávnejšie ustrihol mojmu psovi schvost. Aj keď sme na neho kričali dočkali sme sa akurát zdvihnuteho prostredníka. Neviem, či čokoľvek s nim by malo zmysel, keď sa ešte tváril že vychováva, ten je o sebe presvedčený.
06.08.2024 - 15:33:48
00
Možno len poriadna nakladačka, a tým nemyslím uhorku.
07.08.2024 - 07:37:06
02
Uviaznutý cyklista v lokalite Fľak
Prostredníctvom tiesňovej linky 112 bola HZS požiadaná o pomoc pre 55-ročného cyklistu v oblasti Kežmarských Žľabov. Muž uviazol v húštine v časti Mokriny v lokalite Fľak. Po lokalizovaní bol nájdený a evakuovaný z nepriechodného terénu. Záchranári HZS pomohli cyklistovi s bicyklom. Následne pokračoval po lesnej ceste na vlastnú žiadosť samostatne.

https://hzs.sk/uviaznuty-cyklista-v-lokalite-flak/?fbclid=IwY2xjawEgp6hleHRuA2FlbQIxMQABHZNIM_Ob_r6Gqzu6len2fsWNMDGy3qLFhlcLOD8IWqsA-T-KiX3DSmnlZw_aem_b7723F6qibI4OrXJq32lcg
07.08.2024 - 21:19:42
01
keyboard_arrow_up