stanlee napísal:
Ako tazateľ tejto diskusie o kosačkách, som nateraz rozhodnutý nekupovať robotickú. V podstate, máme novo založený travnik, ale prekvapilo ma, ako rýchlo rástol, kosiť to 1* týždenne bolo málo, lenže to istotne bolo počasim, kedy veľa pršalo. No a ďalej, človek je neskúsený vo veciach nových, takže nastala otázka čo s pokosenou trávou, je toho celkom kvantum, takže hrabanie je náročnejšie ako kosenie, keďže kôš sa fakt rýchlo naplní, zatiaľ sa u nás kosilo mimo koša... No nič, treba zlepšiť techniku práce plus zriadit kompost:)

Zo skusenosti budes potrebovat skor silaznu jamu, ako kompost, alebo fakt velky kompost. Trava sa rozklada ukrutne pomaly a pri travniku okolo 300m2 je jej fakt vela, pokial mas dobru podu, tak rastie ako sialena. Ja mam bio smetiak a sypem to do neho, niekedy je to len tak tak.
Kosim roky a co som si vsimol tak vrchol, co sa tyka mnozstva, je v juni a potom september. Nema velmi rada teplo/upek. Tohtorocne pocasie ale travniku praje, je krasny bez vacsieho snazenia, bez nejakych tmavsich miest znicenych slnkom.
26.06.2024 - 08:23:07
00
Vo Svedsku to robia v zamockom parku so zaprahom

Prílohy:

kosacka.jpg
kosacka.jpg 182.94 KiB thumb_up0thumb_down

kosacka2.jpg
kosacka2.jpg 191.37 KiB thumb_up0thumb_down

26.06.2024 - 08:36:23
05
A na druhej fotke vľavo dole je pekne vidno operátora záprahu asi to bude dron 😄
26.06.2024 - 08:41:23
01
Zipsik napísal:
Lenze vretenovou kosackou sa kosi tip top travnik na ultranizko (7-15mm) a kosi sa kazdy druhy / kazdy den ;) je to proste hobby… :)


Nemusí to tak byť. Vretenová kosačka je vhodná aj na "bežný trávnik".
Ja kosím vretenovkou nastavenou na 4 cm. Hlavným dôvodom je kvalita kosenia - vretenovka trávu strihá - konce minimálne hnednú, ľahko sa rez zahojí. Roračná trívu seká až trhá ak je nôž málo ostrý.
Pokosená plocha je rovnejšia, rovnomernejšia, ako pri rotačnej kosačke.
Používam malú skladnú nehlučnú manuálnu vretenovku. Kosím 1-2 krát týždenne v závislosti od obdobia (ako rastie táva).
Toto si môžem dovoliť aj preto, že kosím len 80m2.

EDIT:
Na fotkách vyššie tiež používajú manuálne vretenovky, len ich ťahá koník. My máme iné zvieratko.
26.06.2024 - 08:52:15
01
My máme parkovú trávu. Polovica su malé trojlístky, takze je to stale krasne zelene. Okrem kosenia za 30 rokov nič. Toho roku som prebytkom pilin z dreva posypal cely travnik. Tie po dazdi klesli ku pôde a fajne držia vlhkosť. A ani ich už nevidno.

Sused ma anglický travnik a stale rieši snežnu plieseň, prevzdušnovanie a hnojenie a vzdy ma nejake suche mapy. Dosieva, mení vyschnuté časti. No na co to je dobré???
26.06.2024 - 09:00:30
00
Pozeras na to zle, anglicak zalozeny do dobre predpripraveneho pôdneho profilu, s dobre nastavenou automatickou zavlahou a dostatkom zivin (kludne aj organicke hnojiva)

Nebude tepiet na choroby, nebude mat suche miesta atd….

Na slovensku bohuzial kazdy druhy seje travu do ornice… alebo este horsie do ilovej pody… a potom sa cuduje ze jeho anglicak je naladovejsi ako priemerna zenska….

Pre anglicak je idealna priepusta piescita pôda, uplne najlepsi je dokonca cisto pieskovy profil (v extremoch az 50-60cm piesku)

Zavlazovat treba zacinat rano o 03:00-04:00 (vacsina ludi to robi naopak a zavlazuje vecer) mylne si mysliac ze mokra trava co najdlhsie je to spravne, nie, nieje. Len si tym koleduju o plesne…

Trava potrebuje cim skor suche listy a vodu odviest ku korenom.

Navyse vela ludi travnik prepolievava, tym si vytvoria tzv. Lenivu travu… korene bude mat plytko len 5-10cm hlboko a je nechylna na kazde horucavy…. Pri spravnej priprave a udrzbe ma travny koberec po roku korene v hlbke 25-30cm po dvoch sa kludne moze blizit na tych 40-50cm a nejake kratkodobe extremne horko ho nijako nezasiahne :)

A takto kvalitne zalozeny travnik aj v najhorucejsom lete nebude trpiet na osychanie lebo ma korene dost hlboko aby si vlahu nasiel :)


Ano anglicak si vyzaduje nejaku starostlivost, nieje to uplne bez roboty, ale ak clovek nepodceni pripravu, dovzdelanie sa, tak to je skor o castejsom koseni, nie o neustalom dosievani suchych miestach atd….


Kice naschval som spomenul tip top travnik ;) lepsie vretenovky nevedia kosit vyssie ako 32mm ;) ak kosis na 40mm tak ano vies skasat v podstate 2cm z vrchu a stale dodrzujes pravidlo 1/3 :)

Ak ale udrzujes napr 13mm vysku kosenia tak by si nemal skosit viac ako 4mm a to ta trava v pohode narastie za den / obden 😅
26.06.2024 - 09:51:48
01
preco vlastne travnik, pre dozvdelanie sa. Svojho casu som len o historii parku pocul relaciu v rozhlase, tom imperialistickom, špinavom, protislov***** ****** milovanom rozhlase.

"Během vlády královny Anny hlavní změny pocházely od Dainese Bar­ringtona, který přijal místo v královských zahradách a pokryl plochu před ohromnou terasou ve Windsoru trávníkem."
ako aj pasaz "Historie anglického parku"

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dějiny_anglického_krajinářského_parku
26.06.2024 - 10:01:33
00
Zipsik Áno tak som to aj chápal. Preto som hovoril o "bežnom trávniku".
Pravidlo 1/3 nie som ochotný dodržiavať. Vlani a tento rok to rastie opreteky, tak kosím 2x týždenne. Dôvod = lenivosť.
Trávu neroznaznávam závlahou. Áno, tráva vlahu potrebuje, ale raz začas a poriadne. Nie je dobré denne udržiavať vlhkú tenkú hornú vrstvu pôdy, lebo sa stane čo hovoríš - korene budú len v tej tenkej vrstve čakať na pravidelný prísun vlahy.
Za dôležité považujem hnojenie. Ak má tráva dosť dusíka, ľahšie zvláda aj letné páľavy. Tiež to nepreháňam - od jari do jesene cca 5x pohnojím.
26.06.2024 - 10:12:56
01
Zipsoš má pravdu. Susedovi robili trávu špeci záhradníci. Doniesli síce krásne koberce, no podklad je ílovitá zemina. Tak to môže byť tým... my sme sa o tú trávu nestarali a asi má tie korene hlboko, lebo jej nič nevadí. Posledné tri roky aj kosím bez zbierania, kosačka to zmulčuje a rozfúka, takže má hnojivo svoje vlastné. Raz dávno priatelka rozsypala nechtiac na jednom mieste cererit, hoci ho pozbierala, dva roky na tom tráva rástla ako šalená....
26.06.2024 - 11:12:24
00
Ja uz 11 rokov na 30arov pouzivam tento 3valcovy diesel. Spotreba 1,5L/h
S obycajnou kosackou by to neslo.

Prílohy:

IMG_4572.jpeg
IMG_4572.jpeg 253.55 KiB thumb_up0thumb_down

26.06.2024 - 17:13:22
06
Ako vidim, tak tu nie su len uchylaci co sa tyka mazania retaze, ktori su ochotni stravit ocistou a pripravou pohonu na vyjazd desiatky minut, ale aj uchylaci venujuci sa neustalemu resuscitovaniu neprirodzeneho / umeleho travnika, ktory by bez pomoci a zavlazovania neprezil podobne ako tie zdegenerovane psie plemena typu francuzsky buldog. :D Ale vsak dobre, mozno keby im nezaberali cas taketo blbosti, tak by robili este väcsie blbosti. :D A mam pocit, ze tam je velmi velky prekryv tych dvoch skupin - retazolesticov a travoresuscitovacov. :rofl:
26.06.2024 - 18:48:04
07
Jezus ty máš na dvore čo? Ja uprednostňujem bosú nohu na tráve pred betónom. Potom je to pre mňa dôležitá pracovná plocha. Viem si tam bezpečne rozložiť padáky pri kontrole...
Ja naopak nerozumiem ľuďom, čo si vybetónujú dvor aby mali pokoj.
26.06.2024 - 20:32:36
05
Ale je to bez starosti 😁
26.06.2024 - 21:21:38
00
Ak clovek nechce starosti okolo domu…nech si kupi byt 😜
26.06.2024 - 21:32:34
01
Alebo ešte ľahšie, prenajme
26.06.2024 - 21:39:14
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up