trionq napísal:
toľko k finaxu

Aký význam má porovnavať jedno v tomto aktuálnom momente lepšie ETF s finaxom, kde je mix viacerých ETF a ešte paradoxne ukázať ako tvoj graf v rokoch 2021-2023 nezárabal zatiaľ čo finax áno. Ako keď robili štatistiku ako sa majú špecializovaný lekári z verejne dostupného finstatu: zmiešali jablká s hruškami a vydelili slivkami…
21.06.2024 - 17:46:30
01
milos21 napísal:
Aký význam má porovnavať jedno v tomto aktuálnom momente lepšie ETF s finaxom, kde je mix viacerých ETF a ešte paradoxne ukázať ako tvoj graf v rokoch 2021-2023 nezárabal zatiaľ čo finax áno. Ako keď robili štatistiku ako sa majú špecializovaný lekári z verejne dostupného finstatu: zmiešali jablká s hruškami a vydelili slivkami…


zmiešali jablká s hruškami a vydelili slivkami…

tomuto neuveríš,ale je to pravda,kedysi boli u nás ,keď sme pôsobili v Rusku ,na navsteve z jednej Trenčianskej fabriky Jablonicky a Slivka a za nás ich vítal Hrušo....😄
21.06.2024 - 17:55:19
00
lapaloma napísal:
no dobre takže trhy a spôsob nákupu sme vyriešili .... ešte kde založiť účet :) pre toto pasívne investovanie niečo ako tá investiční brambora vo videách odporúča jedine a len xtb


Musis napísať čo chces :) len poslať každý mesiac z účtu a nestarat sa, si ochotný každý mesiac aj niečo spraviť, kliknúť na Kúp a pod ?
Takisto aj suma mesačne asi závaží..

Ak sa ti nechce nič, tak potrebuješ automatického kupca a čo najnižšie poplatky

IB má za každú transakciu (kupu) nejaký min poplatok, ktorý pri malých mesačných sumách je dosť veľký vzhľadom na vklad
Opravte ma ak sa mylim
21.06.2024 - 19:48:51
00
Vysoke neviem, ale aspon som sa na to znova kukol a vidim ze by som sa mal prepnut na tiered :D

https://thepoorswiss.com/ib-fixed-or-tiered-pricing/
21.06.2024 - 20:56:01
00
milos21 napísal:
Aký význam má porovnavať jedno v tomto aktuálnom momente lepšie ETF s finaxom, kde je mix viacerých ETF a ešte paradoxne ukázať ako tvoj graf v rokoch 2021-2023 nezárabal zatiaľ čo finax áno. Ako keď robili štatistiku ako sa majú špecializovaný lekári z verejne dostupného finstatu: zmiešali jablká s hruškami a vydelili slivkami…


na tú krivku sa nepozeraj tam sú zahrnuté pravidelné mesačné nákupy, relevantny je len ten časovo vážený vynos. ETF na SP500 je benchmark ktorý dlhodobo poráža tak maximalne Warran Buffet. Finax mal zisk z tých istých US akcii. Jediný rozdiel tak sú poplatky 0,07 vs 1% p.a. a + zbytočne namiešané ETFka. V podstate platíš 2 úrovne manažérov a navyše musíš veriť ešte že tu finax bude aj za 20-30rokov proste riziko naviac a ešte je to aj drahšie.

myslim že každy kto to mysli s investiciami vážne tak si da tu namahu par hodin naštudovat si na začiatku čo bude nakupovat. Tych par hodín možu znamenat na konci investovania 100ky tisíc.
21.06.2024 - 21:11:15
00
finaxu treba uznat ze rozsiril slovakom ktorym sa "nechce" vzdelavat v oblasti ivestovania obzory. pre vela ludi to za tie poplatky stoji. komu sa chce minut par hodin tak xtb je v podstate zadarmo.
21.06.2024 - 21:17:05
03
trionq napísal:
na tú krivku sa nepozeraj tam sú zahrnuté pravidelné mesačné nákupy, relevantny je len ten časovo vážený vynos. ETF na SP500 je benchmark ktorý dlhodobo poráža tak maximalne Warran Buffet. Finax mal zisk z tých istých US akcii. Jediný rozdiel tak sú poplatky 0,07 vs 1% p.a. a + zbytočne namiešané ETFka. V podstate platíš 2 úrovne manažérov a navyše musíš veriť ešte že tu finax bude aj za 20-30rokov proste riziko naviac a ešte je to aj drahšie.

myslim že každy kto to mysli s investiciami vážne tak si da tu namahu par hodin naštudovat si na začiatku čo bude nakupovat. Tych par hodín možu znamenat na konci investovania 100ky tisíc.


Sice mas pravdu ohladne tej vykonnosti ale vlastnym zavadzanim si podryvas doveryhodnost.

- Porovnaval si hrusky s jablkami, tak ako ti uz niekto napisal. Maju vacsiu diverzifikaciu a ano aj za cenu nizsich vynosov (aj ked ocividne nie vzdy podla tvojho grafu). To tu rovno dajme graf NVidie a porovnajme to S&P500.

- Riziko nie je vacsie, zrejme to ani nemas nastudovane. Akcie su vedene na tvoje meno a proti sprenevere je tusim ochrana vkladov 50k. Je to regulovane NBS. Cize uplne rovnake riziko ako cez brokera. Mozno este nizsie, lebo nehrozi ze nakupis nieco nevedomky cez margin a pod.

A nie, par hodin si nastudovat o investovani nestaci. Niekto si precita par clankov, stiahne appku a posle tam celozivotne uspory? Teda, niekto mozno ano ale niekto mozno potrebuje vidiet ludi, ktori su za tym aj za cenu nizsich vynosov.

Mimochodom, ak by si si kupil lacnejsie auto/bicykel a zvysok investoval, tak tiez mas vacsie vynosy. Ale nie vzdy je to o tom. Ak by to vzdy bolo len o peniazoch, 50% sluzieb by neexistovalo.
22.06.2024 - 00:08:49
00
Ja som na začiatku tiež dlho študoval čo ako, ale aj tak som sa vtedy odvážil len na podielove fondy svojej banky. A aj vtedy som spravil nevedomky, jednu chybu ktorú som po rokoch naprával ku svojej spokojnosti. A tie mám doteraz a doteraz tam posielam peniaze (hoc od tohto mesiaca len nutné minimum kvôli premiovému účtu zadarmo). Defakto to bude teraz môj “sporiaci” účet v banke ak príde nečakaný veľký finančný výdavok, keďže zarábajú dobre, len tak ich rušiť zatiaľ len tak nebudem a keď ich budem musieť vybrať, tak mi to nebude ľúto že som v nich nemal peniaze 40 rokov. Takže ja nezatracujem ani tie nenávidené podielové fondy, ak človek vie čo od nich očakávať a na čo ich využiť.

Teraz skôr riešim, že ak podielové fondy budú moj “sporiaci” účet a na klasickom sporiacom účte budem mať len pár mesačnú rezervu na najakútnejšie výdavky, či má význam držať napr. bystrý vklad od finaxu, kde som pred rokom presunul prvú časť klasického sporiacého účtu alebo to už radšej všetko hodiť do akcií a nestarať sa… (len tým pádom budem mať úplne všetko v akciách, čo nemusí dobre dopadnúť). Do konca roka budem musieť rozlúsknuť túto dilemu.
22.06.2024 - 10:02:45
02
Ved to je fajn ze ti podielove fondy zarabaju. Mozno si budes pochvalovat aj ked tie peniaze budes vyberat a zistis, ze tretinu z vynosu ti zobral stat na daniach. A potom si mrknes vypis milosETF a ten bude mat o polovicu vyssi vynos, ako ty. Ale to je jedno, su to tvoje peniaze, hlavne ze ty si s tym ok.
22.06.2024 - 12:39:49
00
Pre mňa je normálne platiť dane zo zarobených peňazí, lebo štát som ja (ja len musím voliť zodpovedných ľudí a kontrolovať ich čo robia s mojimi peniazmi a ako ich vracajú spoločnosti). Moje peniaze sú len tie ktoré vložím na účet. Tie čísla ktoré priskočia alebo odskočia z účtu bez môjho pričinenia nepovažujem za svoje peniaze :) Teraz sa mi na podielových fondoch mesačne pripíše pár stoviek až tisíc €, parádny sporiaci účet, to ti nikto na sporení nedá :) Pre mňa je to win-win ak si banka ukrajuje z fiktívneho zisku a ja mám za to výhody, zadarmo účty, nízke alebo žiadne poplatky, poistenie aj do hôr, výhodnejšiu hypotéku a podobne a ešte stále výrazne vyšší zisk ako na bežnom sporiacom účte (hoc negarantovaný). Na plnohodnotné investovanie mám už len finax a síce dlho rozmýšľam aj nad inými alternatívami, ale ešte na to nemám chuť ani odvahu. A finax je stále lepší ako nič. Ja nepotrebujem mať na účte milióny, keď ich aj tak neminiem. Mne stačí mať v deň smrti na účte 0€ a žiaden majetok vo vlastníctve…
22.06.2024 - 14:24:00
03
budem Ta volit, potom daj vediet :-)
22.06.2024 - 14:29:19
01
Kali0333

- Porovnaval si hrusky s jablkami, tak ako ti uz niekto napisal. Maju vacsiu diverzifikaciu a ano aj za cenu nizsich vynosov (aj ked ocividne nie vzdy podla tvojho grafu). To tu rovno dajme graf NVidie a porovnajme to S&P500.

nie neporovnávam, pri S&P500 máš už podmienku diverzifikácie splnenú to nie je to stávka na jednu kartu (nvidia).
Ale dobre kludne sa pozrime na ticker IWDA teda world ucits etf aj tam je zhodnotnenie cez 77% vs 66% finax a to je rozdiel pri 3rokoch, čím dlhšie obdobie budeme porovnávať tým ten rozdiel bude vačší. Tu už naozaj argument "väčšej diverzifikácie" je bezpredmetný. Jednoducho ten vysoký poplatok 1% neodrbeš.

- Riziko nie je vacsie, zrejme to ani nemas nastudovane. Akcie su vedene na tvoje meno a proti sprenevere je tusim ochrana vkladov 50k. Je to regulovane NBS. Cize uplne rovnake riziko ako cez brokera. Mozno este nizsie, lebo nehrozi ze nakupis nieco nevedomky cez margin a pod.

áno, akcie a ETF sú vedené na tvoje meno ak to nakupuješ priamo cez brookera, ale finax ponuka vlastný fond tj investičný produkt ktorý reguluje max tak Slovenskoa Národná Banka.

A nie, par hodin si nastudovat o investovani nestaci. Niekto si precita par clankov, stiahne appku a posle tam celozivotne uspory? Teda, niekto mozno ano ale niekto mozno potrebuje vidiet ludi, ktori su za tym aj za cenu nizsich vynosov.

Keby si ten "niekto" spocítal čo ho to za svoj investičný život bude stát na poplatoch tak by si určite rozmyslel či venovat par hodin vzdelavaniu. Na Slovensku je velmi slaba investičná gramotnost ale v západnom svete je normalne mat učet o brokera tak isto ako máš učet v banke, nie je to žiadna raketová veda. Kludne si možeš spravit účet u XTB kde to je kompletne v slovenčine, vrátane CZ/SK podpory vrátane pobočky v BA a žiadne navyše poplatky tam nie su.

Mimochodom, ak by si si kupil lacnejsie auto/bicykel a zvysok investoval, tak tiez mas vacsie vynosy. Ale nie vzdy je to o tom. Ak by to vzdy bolo len o peniazoch, 50% sluzieb by neexistovalo.

a v ktorom inom odvetví platíš za služby v percentách? Mne práve najviac vadí že celý ich biznis je vytvorit prostredníka a odrbavat financne menej zdatných ludí cez percenta a ešte im ukazuju ako im krásne rastú investície o ktoré sa nijak nepričinili. Ak by tam nastavili nejaky mesačný poplatok 10-20e za poradenstvo nepovedal by som ani slovo, ale pýtať si 14 násobný poplatok toho čo realne to finančné aktívum stojí je zlodejstvo.

pre príklad ak máš investovaných 100k, tak im platíš ročne 1000e za menej bezpečný produkt, s nižším výnosom, zlodejstvo

a ak si stále nepochopil o čom rozpravam tak si pusti spomalene toto video "hlavneho finančného hygienika" kludne aj viac krat za sebou https://www.youtube.com/watch?v=b9MDRAtgO_Q
30.06.2024 - 13:14:29
00
S&p500 nieje diverzifikovane, je to stale len jeden trh navyse kde mas v podstate 10 velkych firiem ktore hybu celym indexom a zbytok sa len vezie…
30.06.2024 - 16:57:19
00
Ano? Tych tvojich 10 firiem ale hybe aj world indexom. A ked sa im nedari, ide do riti cely svet. Diverzifikacia mimo usa prakticky nedava zmysel, pretoze neexistuje, aby svet rastol a usa klesali, pricom naopak to je dost caste. Nehovoriac o tom, ze tie usa firmy vysavaju kapital a zisky z celeho sveta. Osobne nevidim zmysel diverzifikovat do akcii, ktorych vynos je podpriemerny ci priemerny, ked mozem mat iba tie nadpriemerne. Podobne je to aj s dlhopismi, nakupim ich ked budem mat pred 70tkou ak sa dozijem, ale mozno ani vtedy, zbytocne.
30.06.2024 - 21:20:47
00
Zipsik napísal:
S&p500 nieje diverzifikovane, je to stale len jeden trh navyse kde mas v podstate 10 velkych firiem ktore hybu celym indexom a zbytok sa len vezie…


odkedy ten index existuje tak vždy ho ťahalo par firiem, stále iný sektor.. to je na tom to krásne že zachytí to momentum jednotlivych firiem ktore ho potom tahaju desiatky rokov
01.07.2024 - 20:33:55
00
keyboard_arrow_up