no za vsetkym treba hladat peniaze, a ked niekto ma pristup k lesu alebo ho vlastni tak je mu suma fuk co vsetko sa tazbou narusi, ide mu len o to co najviac toho dreva predat za kazdu cenu, urcite mu nejde o to aby tam rastli stromy, ale len o to aby spenazil vsetko drevo
08.08.2013 - 22:57:48
00
Alebo dve asi 1,5m vybagrované diery cez lesnú cestu nad Or. Jasenicou s asi 0,5m valmy ako bonus :D Obísť sa to nedalo (mladý veľmi hustý porast po krajoch) a upravenou cestou niečo severnejšie som ísť nechcel, by som nemal nádherný výhľad na Or. priehradu, Námestovo a okolie :) Očividne si majiteľ neželal aby tade chodili dedinčania autami a možno sa tá cesta plánuje aj zalesniť, keďže takto ani lesáci sa tam nedostanú. Nebol som tam určite viac ako rok, možno dva a tak ma to celkom zaskočilo :lol: Toto leto som vo fáze, že sa vraciam na miesta kde som s MTB začínal a konečne popri tom objavujem aj nové zaujímavé cestičky oravskou prírodou na spestrenie krátkych chvíľ.
08.08.2013 - 23:21:02
00
Vážení priatelia slovenskej prírody,
ďakujeme vám za podporu, ktorú ste prejavili podporou hromadnej pripomienky k novele zákona o ochrane prírody a krajiny.
Pripomíname, že pred niekoľkými mesiacmi predložilo Ministerstvo životného prostredia do pripomienkového konania návrh novely Zákona o ochrane prírody a krajiny. K návrhu boli okrem iných predložené hromadné pripomienky verejnosti, ktoré boli označené ako zásadné. O týchto pripomienkach malo ministerstvo uskutočniť konanie o odstránení rozporu so zástupcami verejnosti. Uskutočnili sa dve kolá konania o odstránení rozporov. Podľa legislatívnych pravidiel vlády majú zápisnicu z rozporového konania podpisovať zástupcovia oboch strán, teda verejnosti aj MŽP SR. Prinajmenšom v prípade druhého z rozporových konaní nedošlo k podpisu zápisnice oboma stranami, keďže verejnosti bola táto zápisnica predložená až 3 mesiace po uskutočnenom rozporovom konaní. Navyše, ako vyplýva z porovnania návrhu zákona predloženého na pripomienkové konanie a na rokovanie vlády, v priebehu pripomienkového konania v dôsledku akceptovania pripomienok od iných pripomienkujúcich subjektov, došlo k podstatným zmenám v predkladanom návrhu. Za takýchto okolností je predkladateľ návrhu povinný predložiť návrh zákona opäť do pripomienkového konania, čo sa v tomto prípade nestalo. Vzhľadom na uvedené okolnosti je dôvod domnievať sa, že postupom ministerstva a neskôr aj vlády, ktorá schválila predložený materiál, došlo k porušeniu práva verejnosti zakotvenej v článku 8 Aarhuského dohovoru a v článku 46. ods. 1 ústavy Slovenskej republiky. Proti takémuto postupu sa možno brániť podaním návrhu na súd na začatie konania proti nezákonnému zásahu orgánu štátnej správy a žiadať, aby vláda SR vzala návrh zákona späť z národnej rady.
My sa brániť ideme a podávame návrh na súd s cieľom zastaviť schvaľovací proces tejto nebezpečnej novely. Keďže ste podpísali hromadnú pripomienku, môžete pomôcť zastaviť legislatívny proces schvaľovania novely.
Stačí ak zašlete splnomocnenie našej právničke a zapojíte sa do procesu predloženia návrhu na súd.
Dva vzory splnomocnenia, ktoré je potrebné podpísať členom verejnosti sú tu: http://www.wolf.sk/sk/lesy .
Sú rozlíšené podľa toho, či ide o klientku alebo klienta. V časti, kde je napísané: podpísaný/podpísaná je potrebné dopísať meno, priezvisko a bydlisko klienta/klientky. Za textom splnomocnenia je text „V ................................... dňa :“ je potrebné dopísať mesto alebo obec, kde klient alebo klientka podpisujú splnomocnenia. Rovnako je potrebné doplniť v uvedenej časti dátum, podľa toho, kedy ten, ktorý človek splnomocnenia podpíše. Klient alebo klientka svoj podpis umiestni nad text „klient“ alebo „klientka“. Nič iné nech nikto na splnomocnenie nedopisuje. Splnomocnenie je potrebné zaslať prvou triedou doporučene na adresu: JUDr. Iveta Rajtáková, Štúrova 20, 042 83 Košice. Všetky výdavky hradí Lesoochranárske zoskupenie VLK.
Ing. Juraj Lukáč, Lesoochranárske zoskupenie VLK
Ing. Boris Maderič, Ochrana dravcov na Slovensku
08.10.2013 - 14:47:33
02
3-8 rokov je vysmech za skodu 800tis € to by malo byt od 8r+
http://www.cas.sk/clanok/263485/podnikatela-obvinili-z-neopravneneho-vyrubania-3200-stromov-hrozi-mu-basa.html
22.10.2013 - 14:46:45
00
Nevie niekto kde najdem komplet vysvetlivky znacenia na stromoch (mal som nieco take, ale neviem to teraz najst :( ) .. chcem konkretne vediet co znamena zlty pas okolo kmena stromu :) Rozne ine viem, ale toto nie.
15.12.2013 - 17:31:28
00
nieco taketo? http://jurajlukac.blog.sme.sk/c/130223/Rubu-vam-les-Pozrite-sa-na-to.html
17.12.2013 - 22:42:45
01
Poucny clanok. :y:
17.12.2013 - 23:46:30
01

Ano, sak odkial myslis, ze ovladam bodky a cerveny pas :rofl: .. ale zlty pas tam nie je vysvetleny :( .. ale mal som kdesi komplet vysvetlivky, len to neviem najst :headbang:
18.12.2013 - 07:21:50
00
Dakujem ennio ! Tiez ma zaujimalo co znamenaju tie znacky.
18.12.2013 - 09:13:24
01
.. ale zlty pas tam nie je vysvetleny :( ..

mozno by vedeli poradit ludia, co diskutovali v teme o Vydrici, myslim MPava, Syndi?? ty ich mozno poznas, nie?
18.12.2013 - 15:39:34
00
nieco sa mi podarilo vygooglit vo vyhlaske ministerstva podohospodarstva o znackovani drevnatych porastov.
lto je to odsek 3 ale tu pisu pruh po celom obvode. moze byt ze setrili farbou a dali len pruh na polovicu sirky stromu (ten pruh co si sa pytal ty) :lol:
zdroj: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-501

Prílohy:

znackovanie tromov.jpg
znackovanie tromov.jpg 186.5 KiB thumb_up0thumb_down

18.12.2013 - 15:56:19
00
Oni pisu ale 2 pruhy nad sebou :^)
18.12.2013 - 16:24:26
00
Ito - Tá čiara je šikmá alebo rovná? Je len jedna ano? Kde sa to cca nachadza - Male Karpaty? Mestke lesy, Jur, ine?
18.12.2013 - 17:56:36
00
To sme nasli kus lesa odhora az dole pod Vapennou nad Solosnicou (Male Karpaty), skoro kazdy strom v nejakom pase lesa bol oznaceny zlty pasom, vodorovna, rovna ciara, len jedna, cca 1.5 metra od zeme , asi .. mohol som si spravit fotku, vyzeralo to celkom mimozemsky :D
18.12.2013 - 20:48:53
00
Nebola tam nejaka rezervacia?
Skus toto: 24/2003 §19.
(7) Pruhové označenie na hraničných stromoch a na stĺpikoch po obvode chráneného územia a jeho ochranného pásma a zón sa vykoná dvoma pruhmi farby širokými 5 cm, oddelenými medzerou širokou 5 cm. Horný pruh prebieha po celom obvode stromu vo výške 130 cm nad terénom alebo 10 cm pod vrcholom 1 m vysokého stĺpika, dolný pruh len po vonkajšej časti obvodu chráneného územia, ochranného pásma alebo zón. Pri súbehu hraníc priľahlých chránených území, ich ochranných pásiem alebo zón sa orientácia dolného polpruhu na spoločnej hranici pravidelne strieda. Chránené územia sa označujú červenou farbou, ich ochranné pásma žltou farbou a zóny modrou farbou.

Ale stale sa hovori o dvoch pruhoch... :^) Alebo ste sa pozerali iba z vnutornej strany ochranneho pasma chraneneho uzemia. ;)
18.12.2013 - 21:22:49
00
keyboard_arrow_up