Jaroh
Môžeš tu obhajovať štátne lesy a aj ich monopol a nefunkčný trh na Slovensku ďalej. Našťastie sa veci hýbu a lesy sa ďalej privatizujú.
11.06.2024 - 13:27:03
00
m-t napísal:
......... Súkromné nemocnice obmedzujú výkony na tie, ktoré sú ziskové a všetky zložitejšie posúvajú do štátnych .......

Kedže pracujem v "súkromnej nemocnici", voči tomuto tvrdeniu sa musím ohradiť, aspoň teda za svoju odbornosť a našu nemocnicu, Toto opakovane verklikujú v štátnych nemocniciach, ale nie je to pravdivé tvrdenie, aspoň teda nedá sa to takto generalizovane povedať.
O tom či niektorého pacienta "posunieme do štátnej nemocnice" /v skutočnosti je to preloženie na vyššie "nadradené" pracovisko/, rozhodujú odborné medicínske, nie ekonomické dôvody.
11.06.2024 - 13:52:29
10
bicycletour napísal:
m-t
Štát je tu od toho, aby to robil dobre. Ale dobre to nerobí. A o zdravotníctve a doprave v súkromnom vlastníctve toho veľa nevieš, pretože súkromníci potrebujú aj na dotovaných tratiach nižšie dotácie za aké tam jazdil predtým štátny dopravca. Nehovoriac o tom, že u súkromníkov sú kvalitnejšie služby. Pred zavedením konkurencie v doprave si poberali štátne firmy svoj prídel a kvalita aj tak vyzerala.
To isté platí aj o nemocniciach. Tie isté výkony robí súkromník efektívnejšie a s nižším príspevkom od poisťovní.

Naopak, myslím si, že viem o tom oveľa viac, než bežný občan. Dlhé roky pracujem pre rôzne zdravotnícke zariadenia a mám aj veľa známych, ktorí mi posunuli informácie, ktoré sa na verejnosť nedostali.

Aj v doprave je veľa príkladov, kde by sa dalo demonštrovať, ako sa mýliš. Nebudem ti to tu všetko vyvracať, lebo vyzerá, že máš svoj skalopevný názor.

Ja nie som absolútne proti kombinácii súkromného a štátneho zabezpečovania verejných služieb. Ale to si práve vyžaduje silný štát, ktorý dokáže prísne regulovať súkromné subjekty motivované ziskom a zároveň odolávať ich, nazvem to eufemisticky, vytrvalému lobingu.

Tá tvoja posledná veta je v skutočnosti úplne naopak, Penta si "vylobovala", že dostáva za rovnaké úkony ďaleko väčšie platby zo zdravotných poisťovní.
11.06.2024 - 13:55:35
00
bladerunner napísal:
Kedže pracujem v "súkromnej nemocnici", voči tomuto tvrdeniu sa musím ohradiť, aspoň teda za svoju odbornosť a našu nemocnicu, Toto opakovane verklikujú v štátnych nemocniciach, ale nie je to pravdivé tvrdenie, aspoň teda nedá sa to takto generalizovane povedať.
O tom či niektorého pacienta "posunieme do štátnej nemocnice" /v skutočnosti je to preloženie na vyššie "nadradené" pracovisko/, rozhodujú odborné medicínske, nie ekonomické dôvody.


Samozrejme je to na širšiu debatu, ale súkromník si tie nemocnice už nadizajnuje tak, aby sa tam tie vysokostratové veci nerobili. Nehovorím, že niekoho otočite len preto, že sa vám to neopláca. Verím, že medicínsky personál nikde takto neuvažuje.
11.06.2024 - 13:59:28
00
O tom, čo sa v ktorej nemocnici na Slovensku aktuálne "môže robiť", rozhoduje ministerstvo.....to si nenadizajnoval súkromník, ale štát...
11.06.2024 - 14:04:10
00
A to je práve ten lobing, keď Penta dojde za Dolinkovou a ona zruší Rázsochy, aby nemohli konkurovať Borom. :)
11.06.2024 - 14:06:26
00
m-t
Podstatné je ako systém funguje ako celok. A ktoré krajiny majú najlepšie zdravotné systémy? Tie, kde funguje konkurencia.
Radšej mi povedz, kde štátne zdravotníctvo a doprava fungujú.
11.06.2024 - 14:09:25
00
m-t napísal:
A to je práve ten lobing, keď Penta dojde za Dolinkovou a ona zruší Rázsochy, aby nemohli konkurovať Borom. :)

Toto je už úplne iný problém....
11.06.2024 - 14:12:44
00
bladerunner napísal:
O tom, čo sa v ktorej nemocnici na Slovensku aktuálne "môže robiť", rozhoduje ministerstvo.....to si nenadizajnoval súkromník, ale štát...

Co sa moze robit je jedna vec, druha vec je co sa musi robit - inak povedane, stat moze sukromnikovi prikazat aby robil nejake ukony? A z toho plynuce podmienky zabezpecenie adekvatnej starostlivosti, za pouzitia "nezmenenych" vysiek platieb? Inak povedane - ako sukromnik viem ze len zakrok typu ABC, do urovne narocnosti XYZ, a nad tuto uroven musi posielat pacientov z (tebou spominaneho) medicinskeho dovodu prec (do zariadenia na to kompetentneho). A prave takto si mozes povyberat hrozienka - ci sa snad mylim?

P.s., spominane zahranicie - ludia casto nadavaju na svk, a napr na nku som za posledne roky cital nejedno blahorecenie holandskeho system - kt asi tunajsie osadenstvo bude povazovat za "dobre fungujuci a vysoko kvalitny" - a ako jeho "sporadicky zakaznik" som mal dost nestotoznitelnu skusenost s rozhovormi/clankami v nku. Aj ten svk system ma nejake tie pozitiva, alebo aspon ludia v nom, oproti tomu nl.
11.06.2024 - 14:30:39
01
m-t
A ty si myslíš, že v slovenskom zdravotníctve je konkurencia? V efektivite štátnych výdavkov do zdravotníctva je Slovensko predposledné v EÚ.
11.06.2024 - 14:37:14
00
stanos4
Keby si bol daňovým rezidentom Holandska, tak by si o ich systéme hovoril asi niečo iné. Podstatné je ako funguje ako celok a nevyberať jednotlivé negatíva alebo pozitíva.
11.06.2024 - 14:43:00
00
stanos4 napísal:
Co sa moze robit je jedna vec, druha vec je co sa musi robit - inak povedane, stat moze sukromnikovi prikazat aby robil nejake ukony? A z toho plynuce podmienky zabezpecenie adekvatnej starostlivosti, za pouzitia "nezmenenych" vysiek platieb? Inak povedane - ako sukromnik viem ze len zakrok typu ABC, do urovne narocnosti XYZ, a nad tuto uroven musi posielat pacientov z (tebou spominaneho) medicinskeho dovodu prec (do zariadenia na to kompetentneho). A prave takto si mozes povyberat hrozienka - ci sa snad mylim?..........

Ja nejak nechápem, čo myslíš....keď z medicínskeho /resp. legislatívneho/ dôvodu pacienta preložíme na "vyššie" pracovisko /ktoré je zhodou okolností štátne ;) /, kde tam vidíš "vyberanie hrozienok"???
Aj naša nemocnica je zaradená do systemu verejného zdravotníctva, normálna všeobecná nemocnica, máme urgent, ošetrujeme pacientov z nášho aj okolitých okresov, samozrejme vrátane akútnych....tak ja neviem, kde sú tie hrozienka??
11.06.2024 - 14:52:10
00
bicycletour napísal:
stanos4
Keby si bol daňovým rezidentom Holandska, tak by si o ich systéme hovoril asi niečo iné. Podstatné je ako funguje ako celok a nevyberať jednotlivé negatíva alebo pozitíva.


Vsak som


bladerunner napísal:
keď z medicínskeho /resp. legislatívneho/ dôvodu pacienta preložíme na "vyššie" pracovisko /ktoré je zhodou okolností štátne ;) /, kde tam vidíš "vyberanie hrozienok"???

Presne v tom, ze to ze ho musite prelozit vyssie uz mohlo byt, a nepochybujem ze bolo, nadizajnovane pri planovani toho co a do akeho levelu v nemocnici mate. I.e., vymysleny priklad, uz si naplanovali ze, napr: lahku zlomeninu spravime a budeme na nu mat dlahu a felciara, pretoze naklady vieme mat <30€/kus a poistovna plati 50€/kus v priemere. Operacnu sal a chirurga na tazku ale nenachystame, bo to by si vyzaduje 5000€/kus a poistovna preplaca 4900€/kus v priemere.
11.06.2024 - 17:26:36
01
Zaujímavé, že holandský systém je podľa rôznych rebríčkov v top 5 na svete a 2. v Európe podľa Euro Health Consumer Index.
11.06.2024 - 18:17:37
00
A? Aka je spojitost toho ze co som pisal vyssie a nejakeho consumer indexu (spokojnosti?)? Ci len nevyslo odvolat sa ze tu neplatim dane?
11.06.2024 - 18:54:10
00
keyboard_arrow_up