celkom zaujimavo tu kapitalisti obhajuju ulohu štátu v lesoch:) Národné parky, chránené uzemia nemôžu byť v sukromných rukách majú byt prisne regulované a kontrolovane zo strany štátu resp životného prostredia, žial je to čoraz horšie kedže peniaze a mat sa "dobre" stávajú hlavnym zmyslom. Ako hovorím úloha štátu je v istých oblastiach alebo odvetviach nevyhnutelnostou. Len žial potom je tu druha čast a to mentalita národa , ktorá žiaľ vidí úlohu štátu v tom ,že som tu štyri roky tam musím získať toho čo najviac pre seba a kamošov a nie pre verejné blaho a budúcnost dalších generácii. Ja radšej budem dávat pokutu ochranárom ako keby má ma huliak nahanat s flintou po lese.
10.06.2024 - 09:21:47
00
bicycletour napísal:
Ako vyzerá majetok spravovaný verejnými inštitúciami vidí každý.


Ako? Niekde zalostne, niekde velmi fajn. Preto prosim negeneralizovat, negujes tym kopec rozumnych veci ktore si napisal.
10.06.2024 - 09:36:23
01
Lesy su skoro vsetky v mizernej sprave. Pre stat(cize aktualne sediacich uradnikov) je to akurat rychlo rozkradnut a zarobit, a sukromnici su blbci co nechapu ze lesy sa spravuju na generacie, nie na x rokov. Lesy vedela spravovat rozumnejsia slachta, ktora to chapala ako nieco dlhodobe pre generacie ich potomkov. Samozrejme su vynimky ale vidime ako tie lesy vyzeraju ...
10.06.2024 - 10:10:17
00
och joj - odporucam aspon jeden rozhovor s lesnym hospodarom pred pisanim takychto viet. a co stym ma uradnik? ten na tom ako zbohatne prosim ta?
10.06.2024 - 10:22:05
01
MageZ
Súkromné vlastníctvo je vždy lepšie, pretože ten, čo hospodári zle, tak skrachuje. A nie ako pri štátnom majetku, do ktorého sa vrážajú peniaze, či generuje stratu alebo zisk.
10.06.2024 - 10:32:02
00
bicycletour napísal:
MageZ
Súkromné vlastníctvo je vždy lepšie, pretože ten, čo hospodári zle, tak skrachuje. A nie ako pri štátnom majetku, do ktorého sa vrážajú peniaze, či generuje stratu alebo zisk.


To je strašné generalizovanie. Existujú súkromné lesy, ktoré sú drancované a existujú štátne lesy, v ktorých sa vôbec neťaží. Môj osobný dojem, že je úplne jedno, aké je vlastníctvo - aj v neštátnych aj v štátnych lesoch sú aj dobré aj zlé prístupy, pričom tie zlé prevládajú.
10.06.2024 - 10:41:06
01
Jaroh
Ak by súkromník lesy drancoval, tak skrachuje, pretože za ním nestojí štát a nesanuje jeho straty.
10.06.2024 - 10:42:57
00
Dalsi bullshit pre nemysliace publikum, realita je taka ze stat z prostriedkov vsetkych zasanuje nielen vygenerovane straty ale aj skody sposobene na zivotnom prostredi.
10.06.2024 - 10:48:40
00
Aké straty? Bavíme sa o lese, nie o výrobe televízorov.
Ak súkromník vydrancuje svoj les, tak nebude ťažiť, náklady na správu "lesa" budú minimálne. Sú samozrejme nejaké povinné aktivity (povinná výsadba a pod.), ale to sa pri trochu rozumnom prístupe dá financovať z priebežného predaja dreva v časti, ktorú som nevyťažil (veľmi zjednodušujem).
10.06.2024 - 10:52:01
00
ivast
To sú aké škody, čo sanuje štát v hospodárskom lese v súkromnom vlastníctve?
10.06.2024 - 10:52:36
00
Jaroh
A čo sa má robiť v hospodárskom lese? Neťažiť? Píšem o celkovom hospodárení, neefektívnosti kvôli verejnému obstarávaniu, korupcii, klientelizmu pri štátnom vlastníctve.
10.06.2024 - 10:57:34
00
A čom tam chceš ťažiť, keď si ho vydrancoval? Potrvá 70-100 rokov, kým, tam zase vyrastie rubný les.

A mimochodom áno, hospodárskom lese nemusíš ťažiť, keď nechceš, ale to je iná téma.
10.06.2024 - 11:02:21
00
Jaroh
Na čo je hospodársky les? Aby sa naň súkromný alebo štátny vlastník pozeral?
10.06.2024 - 11:05:44
00
Ake skody? Nuz napriklad vytopena dedina, alebo hasenie poziarov. Ja som tiez spolumajitelom lesa. Na par urbarskych schodzach som sedel. Je to podobne, ako sediet na bytovej. Vzdy sa najde debil, ktory nedovidi dalej len do svojej penazenky a po nom potopa. Preto ma stat ochranu prirody, aby nieco zostalo aj pre tych, co pridu po nas. Pretoze ak nahodou les kupi debil, nezostane v nom nic. Les je bohaty faunou a florou, nie peniazmi, ktore sa daju zarobit jeho drancovanim.
10.06.2024 - 11:07:34
02
cokupit
Tak keď bude súkromník les drancovať, tak skrachuje. Štátnym lesom straty zaplatí štát a pokračujú ďalej ako doteraz.
10.06.2024 - 11:10:10
00
keyboard_arrow_up