Test: FFWD RAW CS – ak karbónové špice, tak takto prosím

Najvyšší model kolies FFWD dostal v poslednej generácii aj karbónové špice, čo má svoje výhody, ale aj úskalia. Ako to dopadlo?

Neplánovane sa zo mňa stáva odborník na značku Fast Forward, ich kolesá som si kupoval ešte pred mojím pôsobením v MTBIKER.sk a jazdiť som ich neprestal ani potom. Vystriedal som všetky ich cestné modely, základný, stredný a do minulého roka aj ten najvyšší. Potešilo ma preto, že som dostal šancu dlhodobo otestovať aj poslednú generáciu top verzie s prívlastkom RAW CS.

Technické detaily novinky som predstavoval pri svetovej premiére v samostatnom článku, dnes sa zameriam najmä na praktickú stránku – cestné plášťové kolesá na keramických ložiskách a s karbónovými špicami jazdím v momente písania článku už niekoľko mesiacov.

FFWD RAW CSFFWD RAW CS test

Teoretické minimum

Komu sa nechce vracať k predstaveniu kolies, kde sú všetky technické detaily a dokonca aj porovnanie s konkurenciou, tak pre neho aspoň úplné základy. Posledný model RAW CS charakterizujú práve tie dve písmená na konci, ktoré jednoducho označujú „carbon spokes“. S takýmto riešením sa dá stretnúť aj u iných značiek, často je takéto prevedenie na úkor praktickosti a pohodlia, ale o tom ešte neskôr.

FFWD RAW CS recenziaFFWD RAW CS review

Vlastné náboje vznikli zo spolupráce s asi najznámejšou značkou v tejto oblasti, o keramické ložiská kolies sa zaslúžil CeramicSpeed. Špeciálny aero tvar ráfikov značka FFWD nazýva LAW, ich vnútorná šírka nestúpa do extrémov, má 21 mm. A ako to je pri novinkách zvykom, v porovnaní s predchodcom sú kolesá ľahšie a tuhšie, na výber je profil vysoký 33, 44 a ja jazdím 55 mm. Galusková verzia absentuje, zato je na výber matné a lesklé prevedenie a od výroby osadený buď Shimano, Campagnolo alebo SRAM orech.

FFWD RAW CSkolesá FFWD RAW CS

Balenie a obúvanie

Ako sa na top model patrí, cyklista dostáva nový set v obale, na ráfikoch sú už nalepené bezdušové pásky a nechýbajú aj rovnaké ventilky. Stačí nahodiť plášte, naliať tmel, namontovať kazetu a kotúče a nový majiteľ môže vyraziť. Predtým, ako som tieto úkony vykonal, kolesá som v domácich podmienkach zvážil, asi 1500 g je hmotnosť s ventilkami a páskou, výrobca udáva 1460 g bez týchto doplnkov.

FFWD RAW CS
Nové RAW CS sú citeľne tuhšie ako čokoľvek iné, čo som na biku doteraz jazdil.
Bezdušové obúvanie nerobilo problémy, plášte Tufo Endurance si s ráfikmi hneď porozumeli. Tufo udáva ich šírku 28 mm, ale na kolesách majú plášte cez 31 mm, rovnako ako je papierová hodnota ich vonkajšieho rozmeru. Vďaka tomu plášte a kolesá tvoria perfektný aero celok.

FFWD RAW CS testFFWD RAW CS recenzia

Pocity z jazdy

Či sú konkrétne kolesá pohodlné, to do veľkej miery závisí aj od plášťov samotných a ich prevedenia. Ja sa v pamäti budem vracať k predchádzajúcemu modelu RAW, ktorý som rovnako jazdil na bezdušových plášťoch v šírke 28 mm a na rovnakých tlakoch. Ale značka sa z Pirelli zmenila na Tufo, spomínam to pre úplnosť informácií. S pohodlnosťou začínam najmä kvôli tomu, že doteraz to bola často Achillova päta kolies s karbónovými špicami, ktoré ich mávali väčšinou robustnejšie a so širším profilom, čo sa premietalo do horšej schopnosti absorbovania nárazov a vibrácií.

V prípade modelu RAW CS karbónové špice pripomínajú tie klasické z hliníka, čo má pozitívny vplyv na pocity jazdca. Ak by som robil slepý test, nevedel by som povedať, či v kontexte pohodlia idem na špičkových kolesách s hliníkovým výpletom, alebo mám pod sebou moderný karbónový.

FFWD RAW CS review

Servisovanie bez komplikácií

Pre bežných cyklistov, ktorí riešia aj praktickú stránku, je dobrá správa, že FFWD nespojilo karbónové špice s nábojom alebo dokonca ráfikmi napevno, čo je veľká komplikácia v prípade nehody. Výmena s „prilepenými“ špicmi je zásadne zložitejšia a drahšia, ja uprednostňujem montáž pomocou nipla a hlavičky, ako to majú testované kolesá. A ako vždy pri zmienke o značke FFWD s obľubou spomínam, že servisné zastúpenie majú u našich českých bratov, čo takúto akciu ešte zjednodušuje.

Keď už spomínam servisovanie kolies, moje obľúbené prevedenie orecha Ratchet opäť nechýba, ku keramickým ložiskám sa dá dostať po odstránení plastových prachoviek. Všetko pekne tesní, kolesá FFWD sú vďaka tomuto nenáročné na čistenie a premazávanie, dobrá bude životnosť spotrebných dielov.

FFWD RAW CSFFWD RAW CS

Tuhosť, čo nie je placebo

Za roky testovania som sa oťukal a citlivo vnímam, či sa deklarované vlastnosti produktov skutočne potvrdili aj v praxi a či to nie je náhodou placebo efekt a ja som si konkrétnu vec len vsugeroval. Preto s pokojným svedomím viem prehlásiť, že nové RAW CS sú citeľne tuhšie ako čokoľvek iné, čo som na biku doteraz jazdil, najzreteľnejšie sa to prejavuje pri súťažnom alebo maximálnom nasadení.

FFWD RAW CS test
Kým som kolesá na začiatku testovania používal len na tréningy, tak som po čase aj zabudol, že mám pod sebou nejakú špecialitu, ale akonáhle som sa do kolies oprel v intervaloch do kopca na veľkom prevodníku, alebo v nástupe na pretekoch pri rýchlosti cez 50 km/h, začali sa diať divy. S tou rýchlosťou nekecám, na Trnavskej cyklistickej lige väčšinou z Chtelnice do Nižnej fúka silno do chrbta.

Keď už spomínam vietor, tak bočné poryvy sa do kolies dokážu oprieť tak, akoby sa pri výške 55 mm dalo čakať, v tomto ohľade sa zázraky nedejú, veď prečo by sa aj mali. Aero profil LAW a mojich 85 kg rannej hmotnosti robia aj z takéhoto profilu univerzálne náradie, vymieňať za nižší ráfik nemám potrebu ani v trnavských „fučákoch“.

FFWD RAW CS reviewFFWD RAW CS skúsenosti

Špecialita aj na bežné dni

Nechcená vlastnosť top produktov vo svete cyklistiky je často spojená s ich slabšou praktickosťou, nehodia sa na denné používanie alebo menej vydržia. Výkon je všetko a až potom ide ostatné. To však nie je prípad kolies FFWD RAW CS, za mesiace jazdenia som neprišiel na jednu vec, ktorá by bola prekážkou ich dennodenného používania.

Ak sa niečo na tréningu alebo pretekoch prihodí, karbónová špica bude v prípade výmeny síce drahšia ako hliníková, ale u značky FFWD netreba nič posielať do továrne. A keď je problém väčší, poteší predĺžená záruka na 3 roky a „Crash Replacement“, ak prežil aspoň náboj, na nový ráfik dostane nešťastník lepšiu cenu a koleso sa prepletie.

Testované kolesá sú na MTBIKER shope s názvom FFWD RAW CS 55 za 2 499 €. Samotná značka ich však skrátene nazýva aj bez prívlastku CS, čo zhoršuje prehľadnosť v ponuke, keďže sa môže objaviť aj dopredaj staršieho modelu.
Zdroj fotografií: archív autora, mnovotnystudio.sk
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Cestné plášte Tufo Endurance 7TR – zákrut a defektov sa nebojí
Takto vyzerá ideálna kombinácia vlastností? Čo očakáva od cestných bezdušových plášťov bežný cyklista?
Predstavenie: FFWD OUTRIDE 30 – na cestu aj do terénu s dobrou cenou PR článok
Od úspešného uvedenia nového radu kolies FFWD RAW prešlo len pár týždňov a už výrobca predstavuje ďalšiu novinku – hliníkové kolesá OUTRIDE, určené najmä pre gravel.
Test: Joyseat 2.0 – sedlo od Posedla, na ktorom je radosť jazdiť
Pohodlné bicyklovanie? Celodenný výjazd bez odrenín? Ak aj vy zúfalo hľadáte pohodlné riešenie pre váš posed na bicykli, vydajte sa so mnou na cestu hľadania dokonalého sedla.
keyboard_arrow_up